اهمیت پینگ پایین در گیمینگ

اهمیت پینگ پایین در گیمینگ

اهمیت پینگ پایین در گیمینگ زمانی مشخص می‌شود که بازی آنلاین با دوستان خود را تصور کنید. احتمالا چیزی ناامید کننده‌تر از این نیست هنگام بازی لحظاتی از بازی فریز شوند و بازی شما با تاخیر انجام شود. اینجاست که احتمالاً از خود می‌پرسید که در پشت صحنه سیستم یا شبکه شما چه می‌گذرد و آیا کاری می‌توانید در مورد آن انجام دهید. یا خیر. بنابراین در این مقاله از برقچی ابتدا به بررسی مفهوم و اهمیت پینگ پایین در گیم می‌پردازیم. سپس به 5 دلیل اصلی در مورد تجهیزات شبکه اینترنت و تاثیر آن بر سرعت اینترنت که باعث می‌شود پینگ بالا و در نتیجه لگ هنگام بازی آنلاین رخ دهد، اشاره می‌شود. از این رو برای کسب اطلاعات بیش‌تر تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

فهرست مطالب:

پینگ چیست و چه کار می‌کند؟

پینگ (Ping) به معنای ارسال سیگنال از یک دستگاه در شبکه به دستگاه های دیگر و دریافت سیگنال پاسخ است. این سیگنال بر حسب میلی ثانیه (ms) اندازه‌گیری می‌شود و به شما این امکان را می‌دهد بفهمید چه مدت طول می‌کشد تا یک بسته داده از لپ تاپ و کامپیوتر شما به یک سرور در اینترنت برسد و برگردد. این اندازه گیری به عنوان تأخیر (Latency) بین دستگاه شما و سرور متصل نامیده می‌شود.

ریشه کلمه پینگ به جنگ جهانی دوم بر‌می‌گردد، زمانی که در زیردریایی‌ها برای اندازه‌گیری فاصله خود با کشتی دیگری در اقیانوس سیگنال ارسال می‌کردند. اگرچه در شبکه پینگ به فرآیند جستجوی دستگاهی توسط دستگاه دیگر و تعیین آنلاین بودن اشاره دارد. در دنیای بازی‌های ویدیویی آنلاین، پینگ به تاخیر شبکه بین دستگاه بازیکن (یا مشتری) و مشتری دیگر (همتا) یا سرور بازی اشاره دارد. در واقع پینگ روشی است که با آن تاخیر را اندازه‌گیری می‎‌کنند.

پینگ چیست و چه کار می‌کند؟
پینگ چیست و چه کار می‌کند؟

اهمیت پینگ پایین در گیمینگ

احتمالا هنگام گشت و گذار در اینترنت با عباراتی جالب توجه و بازاریابانه‌ای مانند «ترفند کاهش پینگ رایگان»، «کاهش پینگ نامحدود»، «بهترین سرویس کاهش پینگ»، «خرید اینترنت با پینگ پایین» و مواردی از این قبیل مواجه شده اید و به طور غیرمستقیم متوجه ارجحیت «پینگ پایین» به «پینگ بالا» برای اینترنت شده‌اید. بنابراین پینگ پایین به پینگ بالا ترجیح داده می شود، به خصوص برای آن دسته از بازی هایی که زمان و موقعیت اهمیت ویژه ای دارند.

به عنوان مثال، پینگ پایین در بازی‌های تیراندازی اول شخص (FPS)، بازی‌های استراتژی زمان واقعی، بازی‌های مسابقه‌ای و بازی‌های چندنفره به معنای سرعت بالاتر انتقال داده و دریافت پاسخ سرور در بازی و در نهایت تجربه بازی روان‌تر است.

اهمیت پینگ پایین در گیمینگ
اهمیت پینگ پایین در گیمینگ

کسانی که پینگ بالایی دارند به احتمال زیاد با تاخیر در بازی مواجه می شوند که در نهایت بر نتیجه بازی تاثیر می گذارد. در واقع، در مقادیر بالای پینگ، بسیاری از سرورهای بازی‌های FPS به طور خودکار آن بازیکنان را از بازی حذف می‌کنند. توجه داشته باشید که بسیاری از بازی‌های آنلاین زمان پینگ شما و همچنین پینگ سایر بازیکنان یا سرورها را نمایش می‌دهند.

مقادیر مناسب پینگ

اعداد مرتبط با پینگ پایین و پینگ بالا در محدوده خاصی هستند. پینگ 100 میلی‌ثانیه و کمتر برای اکثر اتصالات متوسط است. در بازی، هر مقدار کمتر از پینگ 20 میلی‌ثانیه استثنایی و پینگ پایین در نظر گرفته می‌شود. مقادیر بین 50 میلی‌ثانیه تا 100 میلی‌ثانیه از خیلی خوب تا متوسط متغیر است، در حالی که پینگ 150 میلی‌ثانیه یا بیشتر برای بازی مطلوب نیست و «پینگ بالا» تلقی می‌شود.


بیشتر بخوانید: کاهش پینگ اینترنت با چند راهکار ساده


آیا پینگ پایین برای همه ضروری است؟

اگر مدام از اینترنت استفاده می‌کنید، احتمالاً باید به تأخیر اهمیت دهید. با این حال، برای بسیاری از کارهای روزمره که به صورت آنلاین انجام می‌دهید، احتمالاً متوجه تاخیر نخواهید شد. بنابراین چهار مورد وجود دارد که در آن متوجه سرعت تأخیر و تاثیر آن خواهید شد. قابل ذکر است که دلیل اینکه تأخیر به ویژه در این موارد اهمیت دارد این است که همه آنها در زمان واقعی اتفاق می‌افتند. این کاربردهای زمان‌های واقعی عبارت‌اند از:

  • بازی‌های آنلاین، به‌ویژه در بازی‌هایی که به واکنش سریع مانند تیراندازی اول شخص نیاز دارند.
  • کنفرانس ویدیویی با استفاده از پلتفرم هایی مانند زوم، مایکروسافت یا گوگل میت
  • تماس های تلفنی صوتی یا تصویری با استفاده از اتصال اینترنت مانند فیس تایم (FaceTime)
  • پخش زنده، مانند تماشای رویدادهای زنده آنلاین یا پخش زنده در رسانه های اجتماعی مانند توییچ (Twitch) یا فیسبوک لایو (Facebook Live)
آیا پینگ پایین برای همه ضروری است؟
آیا پینگ پایین برای همه ضروری است؟

برای درک بیشتر تصور کنید وقتی نمایش یا فیلمی را در سرویسی مانند نتفلیکس (از قبل ضبظ شده) تماشا می‌کنید، هنگام تماشای آن، اتصال و بارگذاری جلوتر از زمان پخش باعث می‌شود که متوجه تاخیر نوشید. اما وقتی چیزی را به صورت زنده تماشا می‌کنید یا پخش می‌کنید، راهی وجود ندارد که اتصال اینترنت بتواند قبل از زمان واقعی به بارگذاری بپردازد، بنابراین در اینجا متوچه تاخیر در زمان واقعی خواهید شد. شما برای بررسی پینگ اینترنت خود می‌توانید به سایت‌هایی مانند Geekflare یا Speedtest مراجعه کنید.

5 دلیل اصلی که پینگ شما بالاست

همان‌طور که اشاره شد دلایلی که باعث می‌شود پینگ شما بالا یا نامناسب باشد به شبکه اینترنت و عوامل موثر بر آن وابسته است. در ادامه 5 دلیل اصلی ذکر خواهد شد.

1. ارتباط کیفیت ارائه دهنده خدمات اینترنت (ISP) و اهمیت پینگ پایین در گیمینگ

گاهی اوقات انتخاب یک ارائه دهنده خدمات اینترنتی (ISP) برتر می‌تواند به معنای تفاوت بین برد و باخت در یک بازی باشد. اگر گیمر حرفه‌ای هستید ریسک انتخاب ISP نامناسب بیشتر خواهد بود. البته ISP ها لزوماً خدمات و ویژگی های مشابهی را ارائه نمی‌دهند، و عوامل متعددی از جمله قیمت، سرعت، تأخیر، قابلیت اطمینان، در دسترس بودن و موارد دیگر برای انتخاب میان آن‌ها را باید در نظر بگیرید.

5 دلیل اصلی که پینگ شما بالاست
5 دلیل اصلی که پینگ شما بالاست

بنابراین به عنوان ترفندی پیشگیرانه برای کاهش پینگ شما باید ویژگی‌های ISP از جمله تفاوت بین سرعت دانلود و آپلود را بدانید. در حالی که سرعت دانلود مهم است، سرعت آپلود در واقع برای بازی آنلاین مهم‌تر است زیرا تاخیر کم (یا پینگ کم) به سرعت آپلود مناسب بستگی دارد.

2. سرعت اتصال به اینترنت مرتبط با اهمیت پینگ پایین در گیمینگ

علاوه بر عوامل مختلفی که کیفیت ISP شما را تشکیل می‌دهد، سرعت اتصال به اینترنت شما می‌تواند بر پینگ (یا تأخیر) شما تأثیر بگذارد. سرعت اتصال بالاتر به شما امکان می‌دهد داده ها را سریع‌تر ارسال و دریافت کرده و پینگ را کاهش دهید. یک اتصال سیمی و خط ثابت، جریان داده ثابت‌تری را نسبت به اتصالات بی‌سیم امکان‌پذیر می‌سازد، که منجر به تأخیر کمتر و همچنین بازی روان‌تر می‌شود. همچنین تضمین می‌کند که رایانه های دیگر همزمان از اینترنت استفاده نکنند و پهنای باند را اشغال نکنند.

3. پهنای باند ناکافی

نیاز به پهنای باند برای بازی به اندازه ویژگی های دیگر مانند اتصالات و کارایی شبکه مهم نیست. با این حال، باید اطمینان حاصل کنید که پهنای باند کافی دارید.
برای مثال، اگر بازی‌ها را اجرا می‌کنید، باید مطمئن شوید که پهنای باند کافی برای آپلود دارید. پهنای باند ناکافی بر مدت زمان مورد نیاز برای ارسال و سپس برگشت داده ها تأثیر می‌گذارد و در نتیجه پینگ (تأخیر) زیاد و به احتمال زیاد لگ در طول بازی شما ایجاد می‌شود.

پهنای باند در رابطه با اهمیت پینگ پایین در گیمینگ
پهنای باند در رابطه با اهمیت پینگ پایین در گیمینگ

همچنین تأخیر می‌تواند تحت تأثیر سایر کاربران و دستگاه‌های متصل به اینترنت در خانواده شما قرار گیرد، به‌خصوص اگر در حال پخش سرویس‌ها، پخش جریانی ویدیو یا دانلود فایل‌های بزرگ هستند. هرچه تعداد دستگاه‌هایی که به اینترنت متصل هستند بیش‌تر باشد، تأخیر شما بیش‌تر می‌شود.

4. پیکربندی فایروال

از آنجایی که فایروال شما اکثر بسته‌های داده‌ای را که رایانه شما ارسال و دریافت می‌کند بررسی می‌کند، این فرآیند ممکن است بیش از زمان لازم طول بکشد. حتی اگر این زمان در میلی ثانیه به ظاهر بی اهمیت اندازه گیری شود، می تواند سرعت اتصال به اینترنت را کاهش دهد و منجر به تاخیر زیاد شود.
اگر به دنبال کاهش تأخیر هستید، ممکن است لازم باشد هر فایروال ویندوز یا فایروال محافظ ویروس مانند Norton، McAfee و غیره را غیرفعال کنید. غیرفعال کردن فایروال هایی که به طور مستقیم ترافیک وب را نظارت می کنند، پینگ شما را کاهش می‌دهد اما خطرات امنیتی پیش رو دارد.

5. موقعیت جغرافیایی

فاصله بین سیستم شما و سرور می‌تواند به معنای تفاوت بین تجربه تاخیر کم یا تاخیر زیاد باشد. اگر می‌توانید سروری را انتخاب کنید که از نظر جغرافیایی به شما نزدیکتر باشد. انجام این کار پینگ شما را کاهش می دهد زیرا مدت زمانی را که طول می کشد تا یک بسته داده بین شما و سرور حرکت کند کاهش می‌دهد.
به عنوان مثال، انتقال بسته داده بین بازیکنی که در ایالات متحده زندگی می‌کند و تلاش می‌کند به سروری در آلمان متصل شود، در مقایسه با پخش‌کننده‌ای که به سروری در کشور خود متصل می‌شود، زمان بیشتری (پینگ بالا) می‌برد.


بیشتر بخوانید : مزایای استفاده از لامپ LED هوشمند


جمع بندی اهمیت پینگ پایین در گیمینگ

در این مقاله از برقچی با ما همراه بودید و به اهمیت پینگ پایین در گیمینگ پی بردیم. همان طور که اشاره شد پینگ پایین اهمیت بالایی در گیمینگ و پخش زنده دارد. اما مواردی نیز وجود دارند که ممکن است متوجه تاخیر اینترنت خود نشوید. به عنوان مثال اگر از اینترنت فقط برای وبگردی یا چک کردن ایمیل خود استفاده می‌کنید، احتمالاً تأخیر تاثیری بر تجربۀ شما نخواهد داشت. همچنین آموختیم که مواردی مانند کیفیت ارائه دهنده خدمات اینترنت (ISP) شما، سرعت اتصال به اینترنت، پهنای باند، فایروال و موقعیت جغرافیایی در تاخیر اینترنت و پینگ تاثیرگذار هستند و با توجه به این موارد می‌توانید اقدام پیشگیرانه‌ای به منظور کاهش پینگ خود داشته باشید. در نهایت امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

3.7/5 - (4 امتیاز)
اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها