استاندارد جدید ONT و OLT را در FTTP Broadband جدا می‌کند

استاندارد جدید ONT و OLT را در FTTP Broadband جدا می‌کند

سازمان استاندارد Broadband Forum استاندارد جدیدی از پهنای باند ONT و OLT را منتشر کرده است که ممکن است به حل مشکلات ISP ها برای ارائه بهتر سرویس FTTP کمک کند. انجمن پهنای باند یا (Broadband Forum) انجمنی برای توسعه شبکه پهنای باند است. به گفته این انجمن ممکن است استانداردهای جدید به مدیریت بهتر مودم‌ فیبر نوری (ONU / ONT) به وسیله یک پایانه خط نوری OLT منجر شود. طبق گزارش این انجمن با به کارگیری این استانداردها مدیریت ONU با تغییرات در فرآیندها و خدمات اپراتورها سازگارتر خواهد بود و همچنین هزینه نگهداری کمتر خواهد شد. برای کسب اطلاعات بیش‌تر با این مقاله از برقچی با ما همراه باشید.

فهرست مطالب:

نحوه عملکرد ONT و OLT

اگه با شبکه فیبر نوری کمی آشنایی داشته باشید می‌دانید که ONU و ONT هر دو در طرف مشتری در شبکه‌های فیبر نوری هستند. ONU به واحد شبکه نوری اشاره دارد و از استاندارد IEEE تعریف شده است. ONT به ترمینال شبکه نوری اشاره دارد و از استاندارد ITU-T تعریف شده است. به طور کلی، ONT همان ONU با کمی تفاوت‌های تخصصی است. در واقع هر دو دستگاه پایانه‌ای در طرف کاربران برای اتصال به یک شبکه نوری غیرفعال هستند.

در یک شبکه نوری غیرفعال (PON)، یک تقسیم کننده نوری غیرفعال بین پایانه OLT و دستگاه‌های ONU/ONT وجود دارد.  هنگامی سرویس FTTP را در خانه خود نصب کنید، یک تکنسین به طور کلی یک پایانه شبکه نوری (ONT / ONU) را برای شما نصب می‌کند. این پایانه دستگاهی است که سیگنال فیبر نوری را به یک سیگنال معمولی الکتریکی تبدیل می‌کند. این به این دلیل است که مودم یا روتر پهنای باند شما می‌تواند این سیگنال الکتریکی را بهتر دریافت یا درک کند. در واقع روتر شما از طریق یک کابل شبکه به ONT متصل می‌شود.

نحوه عملکرد ONT و OLT
نحوه عملکرد ONT و OLT

تفاوت ONT و ONU

با این حال، ممکن است برخی از شبکه های دیگر مانند اترنت بین ONU ​​و کاربران وجود داشته باشد. ONU همیشه در فضای باز راه اندازی می‌شود و ممکن است در راهروها و برخی مناطق عمومی قرار گیرد. در حالی که ONT مستقیماً در انتهای مسیر (کاربران) مستقر می‌شود. شما می توانید ONT را به عنوان بخشی از ONU در نظر بگیرید.

در همین حال دستگاه ONT از طریق فیبر نوری به یک پایانه خط نوری (OLT) در شبکه متصل و از آن‌جا به شبکه اصلی اپراتور متصل می‌شود و به مدیریت اتصالات کاربر نهایی به عنوان بخشی از شبکه گسترده تر پسیو نوری (PON) کمک می‌کند.

با این حال، اپراتورها تمایل دارند اطمینان حاصل کنند که دستگاه‌های OLT و ONT آن‌ها از یک برند باشد. زیرا در این صورت می‌توانند تمام ویژگی‌های لازم را به اشتراک بگذارند، هیچ مشکلی در سازگاری نداشته باشند و همچنین به طور کلی  پشتیبانی آسان‌تر می‌شود. اما زمان در حال تغییر است و روی آوردن هرچه بیشتر دنیا به شبکه‌های فیبر نوری باعث می‌شود جداسازی ONT و OLT عملی به نظر برسد و این امکان را فراهم کند که هزینه‌های اپراتور کاهش بیابد و به‌روزرسانی‌های آینده آسان‌تر و سریع‌تر اجرا شوند.


بیشتر بخوانید : تفاوت ONT و ONU در چیست؟


استاندارد جدید انجمن Broadband Forum برای جدا سازی ONT و OLT

استانداردهای جدید TR-451 (مشخصات vOMCI) و MR-451 (مدیریت ONU با استفاده از OMCI مجازی) انجمن Broadband Forum آخرین نسخه از استاندارهای جداسازی ONT و OLT هستند. این استاندارها اپراتورها را قادر می‌سازد ONT و OLT را از نظر اهداف کنترلی و مدیریتی از یکدیگر مستقل کند. زیرا که مدیریت مجازی ONU یا همان vOMCI به عنوان راه حلی برای متمرکز کردن عملیات معرفی شده است تا دیگر نیازی به تکیه بر تک تک دستگاه‌های OLT (به عنوان نهادی از مدیریت) برای مدیریت شبکه نباشد.

استاندارد جدید ONT و OLT
استاندارد جدید ONT و OLT

بنابراین فروشندگان دستگاه های OLT دیگر نیازی به مشارکت نزدیک در ارائه خدمات و ویژگی‌های مدیریتی ارائه شده توسط ONU ندارند. اعمال استاندارد TR-451 همچنین تعداد فروشندگان بالقوه ONU را افزایش می‌دهد و به اپراتورها اجازه می‌دهد راحت‌تر برای قیمت‌های دستگاه‌ها ONU ها مذاکره کنند. این مشخصات، تست قابلیت همکاری آسان‌تر و نصب ONU را در اکوسیستم اپراتور و شبکه مبتنی برابر امکان‌پذیر می‌سازد.


بیشتر بخوانید: FTTH چیست ؟ آشنایی با اینترنت فیبر نوری


گزارش مدیر SDN/MFV در انجمن Broadband Forum

طبق گفته برونو کورناگلیا (مدیر مشترک SDN/NFV در انجمن Broadband Forum) این استاندارهای جدید را می توان در پیشرفته‌سازی مدیریت ONU ها استفاده کرد. البته این جایگزینی برای فرآیندهای مدیریتی و مدل های داده‌ای مورد استفاده اپراتورها نخواهد بود. گفته می‌شود این استاندارها جایگزینی برای زیرساخت های آینده است تا سرمایه گذاری در دستگاه های ONU موجود حفظ شود. در نهایت با این تغییرات مدیریت ONU با تغییرات در فرآیندها و خدمات اپراتورها سازگارتر خواهد بود و همچنین هزینه نگهداری کمتری خواهد داشت.

این باعث می‌شود قابلیت OMCI در مدیریت ONU که به طور سنتی در عناصر شبکه OLT تعبیه شده است به شبکه اپراتور منتقل شود. بنابراین اپراتورهایی که رویکرد جدید را برای استقرارهای آینده اتخاذ می‌کنند، ممکن است از انعطاف پذیری بیشتری در نحوه ایجاد، فعال‌سازی و نگهداری خدمات مرتبط با ONU برخوردار شوند.

جمع بندی

با مقاله استاندارد جدید ONT و OLT را در FTTP Broadband جدا می‌کند با کاربرد دستگاه‌های ONU و ONT آشنا شده و فهمیدیم که شبکه PON برای نهایی کردن اتصالات فیبر به خانه (FTTH) یا فیبر به ساختمان (FTTB) لازم هستند. علاوه بر این فهمیدیم که پایانه‌های OLT به عنوان‌های نهادی برای مدیریت شبکه فیبر نوری استفاده می‌شوند که استاندارد جدید باعث می‌شود بتوان این قابلیت را به دستگاه‌های ONT یا ONU منتقل کرد تا مدیریت و هزینه نگهداری تجهیزات فیبر نوری بهینه شود. امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. از اینکه همراه ما بودید از شما متشکریم.

5/5 - (3 امتیاز)
اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها