تفاوت ONT و ONU در چیست؟

تفاوت ONT و ONU در چیست؟

در یک شبکه فیبر نوری ، دستگاه هایی وجود دارند که برای نهایی کردن اتصالات فیبر به خانه (FTTH) لازم هستند. یکی از آنها ONT / ONU است. ONT مخفف Optical Network Terminal به معنای لغوی پایانه شبکه نوری است. ONU مخفف Optical Network Unit به معنای لغوی واحد شبکه نوری است.

می‌شود گفت که عملکرد ONT و ONU تقریبا یکسان است. ONT و ONU هر دو به تجهیزات در طرف مشتری (مصرف کننده) در یک اتصال فیبر نوری به خانه (FTTH) وجود دارد، اشاره می‌کنند. اما در جواب به تفاوت ONT و ONU در چیست؟ ،  اگر بخواهیم کاملا فنی به جواب دهیم باید گفت که  که ONT اصطلاح ITU-T است ، در حالی که ONU اصطلاح IEEE است. ITU-T و IEEE دو استاندارد مختلف مخابراتی هستند. با این مقاله از برقچی همراه باشید تا در ادامه به کاربرد و بررسی این دو اصطلاح بپردازیم.

فهرست:

FTTH چیست؟

FTTH ( Fiber To The Home) به این مساله اشاره دارد که از مرکز مخابرات تا منزل یا دفتر کاربر، فیبر نوری استفاده شده است. ساختار (FTTB  (Fiber To The Building نیز برگرفته از FTTH است، با این تفاوت که سرویس فیبر نوری به به یک ساختمان چندین طبقه وارد می‌شود و مودم‌ها سرویس‌های مختلف را بین کاربران اشتراک می‌گذارند.  هم‌چنین ممکن است با اصطلاحاتی از قبیل  Fiber To The Cabinet و Fiber To The Node نیز برخودر کنید. این اصطلاحات وقتی به کار می‌روند که فیبر نوری تا دستگاه ONU به کار رود و سپس از آن مکان تا مکان کاربر از زوج سیم‌های مسی استفاده شود.

هدف ONT / ONU چیست؟

اگر بخواهید از یک شبکه فیبر نوری استفاده کنید باید یکی از  دستگاه‌های ONT / ONU در خانه یا دفتر کار شما نصب شود. در واقع این نوع دستگاه به عنوان یک پایانه واسط طراحی شده تا از فیبر نوری برای اتصال به شبکه نوری غیرفعال (PON) و برقراری ارتباط با ارائه دهنده خدمات اینترنت شما  استفاده کرده تا در نهایت بتوانید اینترنت پر سرعت خود را دریافت کنید.

اما چرا ONU و ONT تنها در شبکه های پسیو فیبر نوری (PON) استفاده می‌شوند. باید بدانید که در شبکه‌های اکتیو فیبر نوری (AON) به دلیل وجود عناصر اکتیو مانند سوییچ و روتر که سیگنال‌ و کدگذاری‌های بسته‌های داده (Data) را تشخیص می‌دهند، اطلاعات مخصوص هرکاربر به صورت اختصاصی ارسال و دریافت می‌شود. این در حالی است که شبکه های پسیو فیبر نوری (PON) ارسال اطلاعات به صورت کلی انجام می‌شود و ONT داده‌های پرت را دور ریخته و داده مخصوص کاربر را نگه‌داری می‌کند.

با توجه به مواردی که اشاره شد  شبکه‌های PON به دلیل ساختار ساده و در نتیجه نیاز به  تخصص کمتر جهت راه‌اندازی و هزینه نگه‌داری پایین محبوبیت بیشتری نسبت به شبکه‌های AON دارند. برای فهم بیشتر  نحوه کار ONU و ONT باید با الفبای یک شبکه PON آشنا شوید که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

PON یا شبکه پان چیست؟ : معرفی استانداردها ، مزایا و اجزا

پان(PON) یا شبکه نوری پسیو یک شبکه فیبرنوری است که  از توپولوژی یک نقطه به چند نقطه و تقسیم کننده های نوری استفاده می‌کند. این نوع شبکه داده ها را از یک نقطه انتقال واحد به چندین نقطه انتهایی مخصوص کاربر ارائه می دهد. برخلاف AON یا شبکه نوری اکتیو ، در شبکه پان مشتریان به وسیله یک گیرنده  یا ترنسیور واحد متصل می شوند. این امر با استفاده از چند شاخه ای کردن فیبر و واحدهای تقسیم کننده و واحدهای ترکیب کننده صورت می‌گیرد. این عملکرد شبکه پان کاملاً در حوزه نوری و بدون استفاده از power انجام می‌شود. در حال حاضر دو استاندارد PON وجود دارد: شبکه نوری پسیو گیگابیت یا جی‌پان (GPON) و شبکه نوری پسیو اترنت یا ای‌پان (EPON).

مزایای پان PON:

  • مصرف برق کمتر
  • فضای کمتر مورد نیاز
  • پهنای باند بالاتر
  • سطح امنیتی بالاتر
  • نصب و گسترش آن آسان تر است
  • هزینه های عملیاتی و مدیریتی کاهش یافته است.

هم چنین در یک GEPON ، یک پایانه خط نوری OLT ، تعدادی واحد شبکه نوری ONU یا پایانه های شبکه نوری (ONT) در نزدیکی کاربران نهایی، تقسیم کننده نوری SPL و شبکه توزیع نوری (ODN) هنگام انتقال بین OLT و ONU / ONT استفاده می شود. در تصویر زیرا با این ساختار آشنا خواهید شد. برای آشنایی بیشتر با این اجزا با ادامه مقاله همراه باشید.

پایانه خط نوری یا OLT

همان طور که در تصویر ساختار شبکه پان مشاهده می‌کنید، OLT نقطه شروع PON است که از طریق کابلهای اترنت به یک سوئیچ اصلی متصل می شود. عملکرد اصلی OLT تبدیل ، فریم و انتقال سیگنال ها برای شبکه PON و هماهنگی  پایانه های شبکه نوری برای انتقال مشترک است. به طور کلی ، تجهیزات OLT شامل رک ، CSM (ماژول کنترل و سوئیچ) ، ELM (ماژول پیوند EPON ، کارت PON) ، ماژول منبع تغذیه 48 ولت DC یا یک ماژول منبع تغذیه 110 / 220V AC ، و فن ها می باشد. OLT دارای در دو جهت کار می‌کند: بالادست یا upstream (توزیع انواع داده ها و ترافیک صوتی از کاربران) و پایین دست یا downstream  (دریافت داده ، صدا و ترافیک ویدئو از شبکه مترو یا از یک شبکه طولانی مدت و ارسال آن به همه ماژول های ONT). حداکثر فاصله پشتیبانی شده برای انتقال از طریق ODN تا 20 کیلومتر است.


خرید محصول مرتبط: دستگاه GPON مخابراتی OLT هواوی MA5608T


واحد شبکه نوری (ONU) / پایانه شبکه نوری (ONT)

ONU سیگنالهای نوری منتقل شده از طریق فیبر را به سیگنالهای الکتریکی تبدیل می کند. سپس این سیگنال های الکتریکی برای مشترکان تک ارسال می شود. همان‌طور که در تصویر شبکه پان مشاهده می‌کنید، یک فاصله یا شبکه دسترسی دیگر بین ONU ​​و مکان کاربر نهایی وجود دارد. علاوه بر این ، ONU می تواند انواع مختلف داده های دریافتی از مشتری را ارسال ، جمع آوری و مرتب کرده و آن را برای جریان بالادست upstream ماژول OLT ارسال کند. ضرورت وجود ONU، بهینه سازی جریان داده  و سازماندهی  کارآیی می‌باشد. ONU می تواند با روشهای مختلف و انواع کابلها، مانند کابل شبکه، کابل هم محور ، کابل فیبر نوری یا از طریق Wi-Fi متصل شود.

تفاوت ONT و ONU در چیست؟

از دستگاه های کاربر نهایی ممکن است به عنوان پایانه شبکه نوری (ONT) نیز یاد شود. در واقع ONT در اصل همان ONU ​​است.  ONT اصطلاحی از استاندارد مخابراتی ITU-T است ، در حالی که ONU اصطلاحی از استاندارد IEEE است.  هر دو به تجهیزات جانبی کاربر در سیستم GEPON اشاره دارند. اما در عمل بین ONT و ONU با توجه به موقعیت آنها تفاوت کمی وجود دارد.

همان‌طور که اشاره شد دستگاه ONT در محل مشتری (مسکونی یا تجاری) واقع شده و ONU معمولاً با یک ONT ارتباط برقرار می کند ، که ممکن است یک جعبه جداگانه باشد که PON را به دستگاه های تلویزیون ، تلفن ، رایانه یا روتر بی سیم متصل می کند.

در مقابل ONU در خارج از خانه واقع شده و سیگنالهای نوری را از طریق کابل فیبر به سیگنالهای الکتریکی تبدیل می کند. یک ONU انواع مختلف داده های دریافتی از مشتریان را سازماندهی و بهینه می کند تا آنها را به صورت upstream به OLT که واقع در مرکز اصلی ISP است، ارسال کند.


بیشتر بخوانید: FTTH چیست ؟ آشنایی با اینترنت فیبر نوری


اگر بخواهیم این دو را در دو ساختار FTTH و FTTB مقایسه کنیم باید گفت که درFTTH ، واحد شبکه نوری یا ONU به دستگاه شبکه نوری متصل است که به فیبر شاخه ODN متصل است و ONT به دستگاه شبکه نوری متصل به کاربر نهایی (یعنی خانه ما) اشاره دارد. حال باید گفت وقتی فیبر حامل وارد خانه شود ، یک مودم فیبر نوری وجود خواهد داشت. معمولاً می گوییم کت فیبر fiber cat به فیبر شاخه ODN متصل است و همچنین به کاربر نهایی متصل است. در این زمان می توان گفت ONU یا ONT یکی هستند.

اما در FTTB ، جعبه ONU همانند کنتور اصلی در ورودی خانه ما قرار می گیرد. در این زمان، دستگاه کوچک متصل به فیبر ODN نمی تواند در خانه کاربر نهایی باشد. ما نمی توانیم ONT را با ONU برابر کنیم. در این حالت با جعبه ONU فیبر وارد می شود و تعدادی از کابل های شبکه را منشعب می کند.

به عبارت ساده در FTTB که در یک ساختمان است 16 پورت ONU در جعبه واحد در راهرو  بوده و 16  عدد ONT در ONU وجود دارد و هر خروجی ONT یک کابل شبکه (سیگنال الکتریکی) است که از طریق کابل شبکه در راهرو به هر کاربر می رسد.

جمع بندی

با مقاله تفاوت ONT و ONU در چیست؟  با کاربرد دستگاه های ONU و ONT آشنا شده و فهمیدیم که در یک شبکه پسیو فیبر نوری یا PON ، این دو دستگاه هایی هستند که برای نهایی کردن اتصالات فیبر به خانه (FTTH) یا فیبر به ساختمان (FTTB) لازم هستند. هم‌چنین با شبکه پسیو نوری، مزایا و اجزای آن آشنا شده و مشاهده کردید که چه هنگام عملکرد ONT و ONU تقریبا یکسان است و هنگامی که در اتصالات فیبر FTTB به کار می‌روند چه تفاوتی باهم دارند. اما در یک تعریف کلی باید گفت ONT و ONU هر دو به تجهیزاتی در طرف مشتری (مصرف کننده) اتصالات فیبر نوری اشاره می‌کنند و ONT اصطلاحی از استاندارد ITU-T است و ONU اصطلاح  از استاندارد IEEE است. از اینکه همراه ما بودید از شما متشکریم

همچنین شما می‌توانید با مرکز مشاوره و راهنمایی تیم برقچی با شماره 35000020-021 در تماس باشید تا مشاورین ما در اسرع وقت پاسخگوی شما باشند.

4.6/5 - (14 امتیاز)
اشتراک
اطلاع از
guest
16 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها
Reza
Reza
11 ماه پیش

آیا مودم ontهست که سه تا چهار خط تلفن ساپورت کنه

امین کریمی
امین کریمی
3 ماه پیش
پاسخ به   Reza

بله مدل 5675 هواوی

Reza
Reza
11 ماه پیش

تفاوت مودم ها ont از ارزون بودن یا گران بودن آن چیست ؟

امین کریمی
امین کریمی
3 ماه پیش
پاسخ به   Reza

در قدرت وای فای، تعداد خط تلفن و پورت شبکه

مهدی قربانی
مهدی قربانی
2 سال پیش

سلام مهندس مخابرات برای ما مدلی که فرستاده (مغازه حدودا ۱۰۰ متری هستیم) onu هست ولی من ont پیداکردم تفاوتی داره؟ حتما باید بگردم او ان یو پیداکنم ؟

سیدحامد علوی
سیدحامد علوی
2 سال پیش
پاسخ به   مهدی قربانی

از لحاظ کارکرد هیچ تفاوتی باهم ندارند ولی معمولا ONU رو در یک مجتمع میزارند

امیر
امیر
2 سال پیش

با سلام ببخشید onuوontدر سرعت با هم تفاوت دارن کودوم سریع تره وبهدنظر شما برای کاهش پینگ و سرعت اپلود ودانلود زیاد کودوم‌ رو بگیریم onuیاont

سیدحامد علوی
سیدحامد علوی
2 سال پیش
پاسخ به   امیر

به مقاله تفاوت ONT و ONU در چیست؟ مراجعه کنید

سید حامد وکیلی
سید حامد وکیلی
2 سال پیش

مهندس اگر به جای ONT در اینترنت FTTH از مودم ONU استفاده کنیم چه اتفاقی می افتد؟

سیدحامد علوی
سیدحامد علوی
2 سال پیش

ONU با ONT فرق چندانی باهم ندارند. ONU بیشتر برای اینترنت FTTB استفاده میشود و ONT برای اینترنت FTTH ولی هر دو نوع تکنولوژی قابل استفاده برای همدیگر هستند

علی
علی
2 سال پیش
پاسخ به   سیدحامد علوی

سلام خسته نباشید ببخشید مخابرات گفته مودم فایبرهوم ont بخرید اما من فایبرهوون onu پیدا کردم ont پیدا نکردم میخواستم بدونم میشه از اون استفاده کرد خیلی فرقی ندارن باهم؟!

و اینکه کدوم بهتره؟!

سیدحامد علوی
سیدحامد علوی
2 سال پیش
پاسخ به   علی

onu فیبر نوری صنعتی هست و ont فیبر نوری خانگی هست. هر دو از یک نوع بستر تجیهزات فیبر نوری استفاده میکنند و تفادت آنچنانی در عملکرد ندارند

محمد
محمد
3 سال پیش

موضوع این مطلب تفاوت ONT و ONU در چیست؟ موضوع خوبی بود

سیدحامد علوی
سیدحامد علوی
3 سال پیش
پاسخ به   محمد

بله میتونه پاسخگوی سوالات تفاوت مودم ONT و مودم ONU هم باشد.

امید
امید
3 سال پیش

مطلب کامل و دقیقی بود،ممنون از توضیحاتتون 🙏👌

سیدحامد علوی
سیدحامد علوی
3 سال پیش
پاسخ به   امید

خواهش میکنم