پکت لاس چیست؟ هر آنچه که باید درمورد Packet loss بدانید!

پکت لاس چیست؟

استفاده روزمره دائم از اینترنت برای بیشتر افراد الزامی است. اگر شغل شما آنلاین باشد یا در حال بازی آنلاین باشید، حتی اگر برای ارتباط با عزیزانتان از شبکه‌های مجازی استفاده می‌کنید یا هزاران استفاده دیگر از اینترنت، به احتمال زیاد گیر کردن اینترنت یا ارسال ناقص را تجربه کرده‌اید. در این مطلب به بررسی علل این اتفاق که به پکت لاس یا پکت لاست معروف است پرداخته‌ایم، با ما همراه باشید.

فهرست:

پکت لاس چیست؟

برای دانستن اینکه پکت لاس Packet Loss چیست، ابتدا باید با مفهوم پکت یا بسته آشنا شوید. برای هر گونه نقل و انتقال داده و اطلاعات در اینترنت، از ارسال ایمیل تا تماشای یک ویدئو، باید آن‌ها را به قسمت‌های بسیار کوچک و کم حجمی به نام پکت‌ Packet تقسیم کرد. دستگاه‌های ارتباطی مانند تلفن همراه هوشمند، کامپیوترها و حتی تلوزیون‌ها هم برای هر نوع ارتباط آنلاینی از این روش برای نقل و انتقال داده استفاده می‌کنند.
با توجه به تعریف و مفهوم پکت، باید بگوییم، پکت لاس Packet Loss، به از دست رفتن بخشی از اطلاعات و داده‌ها، در زمان انتقال، از دستگاهی به دستگاه دیگر، یا از شبکه‌ای به شبکه دیگر اشاره دارد. این بسته‌ها یا پکت‌ها، معمولا شامل اطلاعاتی مانند آدرس مبدا و مقصد، شماره‌های شناسایی یا پروتکل‌ها هستند.
یک مثال بهتر؛ در حال بازی یک ویدئو گیم آنلاین هستید، اما اطلاعات و داده‌هایی که باید بین دستگاه شما و سرور بازی رد و بدل شود، از دست می‌رود. دستگاه برای ارسال دوباره آن‌ها تلاش می‌کند ولی شما فقط اختلال در بازی را متوجه می‌شوید، این اختلال ممکن است باعث کند شدن یا گیر کردن بازی باشد. در این زمان پکت لاس اتفاق افتاده‌است.

دلایل ایجاد پکت لاس چیست؟

از دست دادن داده‌ها یا پکت لاس، یکی از مشکلات رایج در شبکه‌های اینترنتی است که به دلایل مختلف ایجاد می‌شود. برای بررسی این نکته که دلیل پکت لاس چیست، با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

ازدحام شبکه

همانطور که می‌دانید، شبکه‌ها از تعدادی سرور تشکیل شده‌اند، بسته به تعداد سرور‌ها، توانایی شبکه برای ارسال و دریافت پکت‌ها، متفاوت بوده و اگر شبکه توانایی مدیریت پکت‌ها را نداشته باشد ازدحام شبکه Network Congestion به وجود می‌آید. به تعریف دیگر، اگر ظرفیت یک شبکه به حداکثر برسد، پکت‌های ارسالی باید منتظر نوبت دریافت بمانند.
به این ترتیب ترافیک شبکه بالا می‌رود. حال اگر ترافیک بسیار بالا برود و اختلال در کار شبکه ایجاد کند، شبکه به راحتی مقداری از این پکت‌ها را حذف می‌کند تا بتواند به روند عادی برگردد. پس هر چه ازدحام شبکه بالاتر برود، امکان پکت‌ لاس هم بالاتر می‌رود.

مشکلات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری تجهیزات شبکه

در اغلب موارد یکی از دلایل ایجاد پکت لاس در شبکه‌ها، اشکالات در سیستم نرم‌افزاری و یا تجهیزات سخت‌افزاری است. اشکالات موجود در نرم‌افزارها یا باگ‌ها، عدم آپدیت و به روز بودن برنامه از مشکلات رایج نر‌م‌افزاری در ایجاد پکت لاس هستند. اما مهم‌ترین عامل سخت‌افزاری منجر به پکت لاس می‌تواند استفاده از تجهیزات سیستم شبکه قدیمی و فرسوده، مانند فایروال‌ها، سویئچ‌ها و روتر‌های قدیمی و فرسوده باشد.
بسیاری از شبکه‌ها در ابتدا با سطح پایینی از ظرفیت و امکانات سخت‌افزاری شروع به‌ کار می‌کنند. به مرور زمان و با گسترش کاربران، شبکه فشار بیش از حدی را تجربه می‌کند. پس علاوه بر امکانات نرم‌افزاری شبکه‌ها، امکانات سخت‌افزاری هم به آپدیت و به روز‌رسانی احتیاج دارند و باید با گسترش زیر ساخت و آپدیت به موقع، از بروز مشکلات جلوگیری کرد. در صورت عدم توجه به این مسئله، اشکالاتی از جمله پکت لاس ایجاد می‌شوند.

حمله ویروس‌ها

ویروس‌ها همیشه عامل ایجاد مشکلات هستند. گاهی اوقات که نقص امنیتی شبکه رخ می‌دهد، مجرمان رایانه‌ای و سایبری، از این فرصت برای نفوذ در شبکه استفاده می‌کنند. هکرها با فرستادن یک Packet Drop Attack یا پکت ارسال حمله، وارد شبکه شده و کنترل یک یا چند روتر را به دست می‌گیرند و دستوراتی برای افزایش ارسال پکت‌های زیادی به جریان نقل و انتقال داده‌ها می‌دهند. پکت لاس و یا بالا رفتن غیرعادی حجم انتقال پکت‌ها می‌تواند از نشانه‌های حمله ویروسی باشد.

دلایل ایجاد پکت لاس
دلایل ایجاد پکت لاس

بیشتر بخوانید: بهترین سایت تست سرعت اینترنت (7 انتخاب برتر)


چگونه مشکل پکت لاس را برطرف کنیم؟

اکنون که می‌دانیم پکت لاس چیست، باید این نکته را هم بدانیم که بیشتر دلایلی که موجب بروز پکت لاس هستند را می‌توان از بین برد. گاهی استفاده از اینترنت با پهنای باند بیشتر می‌تواند بخش عمده‌ای از مشکل را حل کند.
از آنجایی که مشکل پکت لاس بیش از هر چیزی در گیم‌های آنلاین خود را نشان می‌دهد، ارائه دهندگان اینترنت در ایران، مانند: مخابرات، همراه اول و ایرانسل، بسته‌های اینترنتی مخصوص گیمینگ دارند که علاوه بر سرعت بالای دانلود و آپلود، مشکل پکت لاس کمتری دارند. اما در بسیاری از موارد با انجام یک سری راه‌کار ساده‌تر، امکان حل مشکل پکت لاست وجود دارد.

سیستم خود را دوباره راه‌اندازی کنید

گاهی راه‌ اندازی مجدد سیستم می‌تواند مشکل را حل کند و دلایل ایجاد پکت لاس را از بین ببرد. تفاوتی ندارد که دستگاه شما کامپیوتر، کنسول بازی و یا گوشی هوشمند باشد، ری‌استارت کردن می‌تواند حجم حافظه رم RAM را پاک کند تا اگر برنامه‌ای غیر ضروری، در حال استفاده از اینترنت و باعث کاهش سرعت شده‌است، بسته شده و عملکرد دستگاه بهبود پیدا کند.

اتصالات شبکه را بررسی کنید

اتصالات و کابل‌های شبکه را بررسی کنید. از اتصال درست کابل اترنت Ethernet و مودم مطمئن شوید. کابل‌ها و اتصالاتی که به درستی وصل نشده باشند، می‌توانند باعث بروز آسیب و مشکل شوند.

نرم‌افزار یا سیستم عامل خود را به‌روز کنید

در بروز رسانی نرم‌افزار و سیستم عامل دستگاه، تعلل نکنید. بهترین راه برای جلوگیری از مشکلات و آسیب‌هایی مانند پکت لاس، در سیستم دستگاه، اطمینان از به‌روز بودن نرم‌افزارها و سیستم عامل، و درایوهای شبکه‌ی آن است. یکی از دلایل پکت‌ لاس می‌تواند به‌روز نبودن سیستم عامل دستگاه باشد.

چگونه مشکل پکت لاس رو برطرف کنیم؟
چگونه مشکل پکت لاس رو برطرف کنیم؟

نحوه تست پکت لاس

ممکن است برای شما سوال باشد چگونه می‌توان پکت لاس را تست کرد و چه روش‌هایی برای این مورد وجود دارد؟ در این قسمت با دو روش بسیار کاربردی چگونگی تست پکت لاس را به شما نشان می‌دهیم. در این حالت خیلی ساده می توانید پکت لاس را تشخیص دهید.

تست پکت لاس در cmd

یکی از راه‌های تشخیص پکت لاس، ارسال پینگ Ping از طریق cmd یا Command Prompt است. تست پکت لاست در cmd یک روش معتبر است. برای انجام دادن این تست در ویندوز:

  • ابتدا در منوی Start به قسمت Run رفته و حروف cmd را تایپ کنید، سپس Enter را بزنید.
  • در سیستم‌های تحت Unix مانند (macOS یا Linux) ترمینال را از منوی برنامه‌ها Launchpad باز کنید.
  • برای استفاده از Ping پینگ، این دستور را بنویسید و Enter را بزنید. مثلا:

Ping www.google.com

  • یا می‌توانید در صورت داشتن دسترسی به IP آدرس مورد نظر، مستقیما همان IP آدرس را تایپ کرده و Enter را بزنید. مانند:

ping 8.8.8.8

بعد از انجام مراحل بالا، سیستم به دستگاه مقصد که در اینجا سرور‌های گوگل هستند، پیام‌هایی می‌فرستد. اگر ارتباط برقرار باشد و پیام شما به دستگاه مقصد برسد، معمولا نتیجه به صورت زیر خواهد بود:

Reply from [IP آدرس] : bytes=[اندازه بایت‌ها] time= [زمان پاسخ] TTL= [مقدار TTL]

اگر اشکالی در اتصال وجود داشته باشد، پیام دریافتی Time-Out خواهد بود. در صورتی که شما پیام Time-Out دریافت کنید یعنی در ارتباط شما پکت لاس وجود دارد و داده‌ها به درستی به مقصد نمی‌رسند.

تست پکت لاس در cmd
تست پکت لاس در cmd

تست پکت لاس در نرم‌افزار

گاهی استفاده از روش تست پکت لاس در cmd جوابگو نیست، برای تست و اندازه‌گیری بهتر، می‌توان از برنامه‌ها و نرم‌افزارهایی زیادی مانند pingdom، Wireshark استفاده کرد. هر کدام از این نرم‌افزارها روش‌های خود را برای ارزیابی شبکه ارتباطی دارند.


بیشتر بخوانید: افزایش سرعت اینترنت همراه اول (همه روش ها)


نتیجه‌گیری

در این مقاله به معرفی پکت لاس پرداختیم و علل آن را با هم بررسی کردیم. در واقع با پاسخ سوال پکت لاس چیست آشنا شدیم. همچنین از راه‌های تشخیص و برطرف کردن پکت لاس هم صحبت کردیم. اکنون می‌دانیم که تاثیرات نامطلوب پکت لاس در استفاده روزمره از اینترنت چیست و برای بهبود تجربه استفاده از اینترنت چه باید کرد.
در ایران ارائه‌دهندگان سرویس‌های اینترنت، برای حل مشکل پکت لاست، بسته‌های اینترنتی مختلفی دارند که کاربران با استفاده از آنها بیشتر مواقع مشکلی وجود ندارد. اما کاربران اینترنت مخابرات، ADSL یا فیبر نوری، گاهی به علت ازدحام شبکه دچار مشکل می‌شوند. برای حل مشکل پکت لاست مخابرات بهترین راه اطمینان از نداشتن نویز بر روی خط است. استفاده از اینترنت تلفن همراه و مودم اپراتورها هم بسیار رایج است.
اپراتور ایرانسل برای حل مشکل پکت لاس ایرانسل توصیه می‌کند تا در صورت امکان از کابل شبکه برای اتصال به اینترنت استفاده کنید. مودم را در محل نزدیک‌تری قرار دهید و برای حل مشکل پکت لاس ایرانسل، بهتر است از استفاده از لوازم و دستگاه‌های بی‌سیم که باعث ایجاد تداخل ارتباطی می‌شوند، بپرهیزید. به یاد داشته‌باشید که پکت لاست همراه اول به ندرت اتفاق می‌افتد.

سوالات متداول

آیا پکت لاس بر پینگ تاثیر می‌گذارد؟

پکت لاس می‌تواند در پینگ تاثیر بگذارد. بالا رفتن پکت لاس ممکن است باعث بالا رفتن پینگ می‌شود و اختلال را در ارتباط و شبکه نشان ‌دهد. اما ممکن است با بالا بودن پکت لاس، پینگ پایین بماند.

آسان‌ترین راه برای حل مشکل پکت لاست مخابرات و ایرانسل چیست؟

در مهم‌ترین اقدام فاصله دستگاه با مودم را کم کنید یا از کابل شبکه برای اتصال به اینترنت استفاده کنید، برنامه‌های باز، یا برنامه‌هایی که در بگ‌گراند از اینترنت استفاده می‌کنند را ببندید. از سرویس‌ها و بسته‌های مخصوص اینترنتی ارائه شده در اینترنت مخابرات و ایرانسل استفاده کنید. اگر از اینترنت مخابرات استفاده می‌کنید، اطمینان حاصل کنید که خط شما نویز نداشته باشد.

5/5 - (2 امتیاز)
اشتراک
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها
MrJons
MrJons
12 روز پیش

احسنت مفید بود