چرا نباید لامپ ال ای دی بخریم؟

چرا نباید لامپ ال ای دی بخریم؟

امروزه روشنایی یکی از مهم‌ترین مسائلی است که مورد توجه بسیاری از افراد قرار می‌گیرد. از این رو انتخاب درست لامپ می‌تواند تجربه‌ای متفاوت و بی نظیری از روشنایی خانه، اداره و یا دیگر فضاها را برای شما به ارمغان آورد. به همین دلیل در این مقاله تصمیم بر این است به راهنمای خرید لامپ ال ای دی بپردازیم و اطلاعات دقیقی نسبت به انواع لامپ ال ای دی، مزایای آن و حتی بهترین برند‌هایی که لامپ ال ای دی تولید می‌کنند در اختیار کاربران قرار داده شود.

از سوی دیگر افراد با انواع لامپ بر اساس فناوری ساخت آشنا می‌شوند. یکی از موارد بسیار مهم که در این مقاله مورد بررسی قرار خواهد گرفت لامپ مخصوص برای هر فضا بر اساس وات می‌باشد. در واقع هر فرد متوجه خواهد شد برای فضای مورد نظر خود چه لامپی خریداری نماید. این مسئله می‌تواند به افراد در هنگام خرید لامپ ال ای دی کمک شایانی کند. در پایان این مقاله نکات مهم که در هنگام خرید باید به آن‌ها توجه کنید نیز ذکر می‌شود. پس می‌توان به این استنباط رسید که مطالعه این مقاله می‌تواند در هر شرایطی برای افرادی که قصد خرید لامپ ال ای دی دارند مثمر ثمر باشد.

فهرست:

لامپ ال ای دی چیست؟

عبارت ال ای دی مخفف واژه Light Emitting Diode می‌باشد. لامپ ال ای دی با استفاده از دیودها نور تولید می‌کند. در واقع روشنایی که شما از لامپ‌های ال ای دی به دست می‌آورید ۹۰ درصد انرژی است که توسط دیودها دریافت می‌شود. در نتیجه می‌توان به این استنباط رسید که هدر رفتن انرژی در لامپ‌های ال ای دی در سطح بسیار پایینی قرار دارد. لامپ‌های ال ای دی نسبت به سایر لامپ‌ها کیفیت بسیار بالاتری دارند. به همین دلیل این روزها تعداد طرفداران لامپ‌های LED به شدت رو به افزایش می‌باشد.

انواع لامپ ال ای دی کدامند؟

در این بخش از مقاله باید به انواع لامپ LED اشاره کرد. زیرا افراد برای خرید لامپ ال ای دی باید با انواع این نوع لامپ به طور کامل آشنا باشند. شایان ذکر است لامپ‌های ال ای دی در دسته‌های مختلف فیلامنتی، شمعی و اشکی، لامپ حبابی و هالوژنی تولید و بازار عرضه می‌شود. این نوع لامپ‌ها از لحاظ ظاهر و میزان نور با یکدیگر تفاوت دارند. در نتیجه پیشنهاد می‌شود اطلاعات مربوط به هرکدام از لامپ‌ها که در قسمت زیر قید شده است را به طور کامل مطالعه کنید تا بتوانید با دید باز و آگاهی کامل لامپ مورد نظر خود را انتخاب کرده و آن را خریداری نمایید.

لامپ ال ای دی فیلامنتی

تصویری که در قسمت زیر قابل مشاهده است مربوط به لامپ فیلامنتی یا لامپ‌های ادیسونی می‌باشد. این نوع لامپ مناسب افرادی است که به دنبال لامپ‌های شیک و نوستالژیک هستند. از این نوع لامپ می‌توان در دکوراسیون مدرن و کلاسیک استفاده کرد. زیرا در تولید آن از طرح لامپ‌های رشته‌ای قدیمی و تکنولوژی مدرن برای کاهش مصرف برق استفاده شده است. با مطالعه این قسمت مطمئنا باید متوجه شده باشید که لامپ‌های فلامنتی همان لامپ‌های ال ای دی هستند که شبیه به لامپ های رشته‌ای و قدیمی ساخته شده‌اند. افراد با خرید این نوع لامپ می‌توانند تا ۹۰ درصد در مصرف انرژی صرفه جویی کنند. در واقع استفاده از این نوع لامپ باعث می‌شود تا هزینه‌های قبض‌ برق به شدت کاهش پیدا کند.

لامپ ال ای دی فیلامنتی
لامپ ال ای دی فیلامنتی

لامپ ال ای دی لامپ حبابی

در این قسمت از محتوا تصمیم بر این است که اطلاعاتی نسبت به لامپ ال ای دی حبابی در اختیار کاربران قرار داده شود. لامپ ال ای دی حبابی یکی از پرفروش‌ترین لامپ‌های موجود در سراسر کشور به شمار می‌رود. زیرا این نوع لامپ به دلیل طراحی ساده‌ای که دارد امکان استفاده در بسیاری از فضاها را برای افراد فراهم می‌کند. از سوی دیگر طول عمر لامپ‌های ال ای دی حبابی زیاد است و اکثر لامپ‌های ال ای دی حبابی حدود ۲۵ هزار ساعت طول عمر دارند.

لامپ ال ای دی لامپ حبابی
لامپ ال ای دی لامپ حبابی

لامپ ال ای دی شمعی و اشکی

یکی دیگر از لامپ‌های پرمصرف و پرطرفدار در داخل کشور، لامپ‌های ال ای دی شمعی و اشکی می‌باشد. در ادامه بهتر است بدانید که علت نامگذاری این نوع لامپ (شمعی و اشکی) ظاهر آن‌ها می‌باشد. درواقع همانطور که در تصویر زیر قابل مشاهده است انواع لامپ با ظاهر شمعی و اشکی را افراد با این نام می‌شناسند. برای مثال لامپ‌های شمعی در انواع فیلامنت، مات و غیره در بازار موجود می‌باشد. این مسئله در مورد لامپ‌های اشکی نیز صدق می‌کند.

لامپ ال ای دی شمعی و اشکی
لامپ ال ای دی شمعی و اشکی

لامپ ال ای دی هالوژنی

لامپ‌های ال ای دی هالوژنی از شهرت زیادی برخوردار هستند و اکثر افراد این نوع لامپ را به طور کامل می‌شناسند. لازم به ذکر است بدانید لامپ ال ای دی هالوژنی همانند مابقی لامپ‌های ال ای دی با استفاده از دیودهای نورافشان میزان نور مورد نیاز فضا را تامین می‌کند. در ادامه بهتر است قید شود که تفاوت زیادی بین لامپ هالوژنی جدید و لامپ‌های هالوژنی قدیمی پر مصرف وجود دارد که برای بالا رفتن اطلاعات کاربران بهتر است به برخی از تفاوت‌های این نوع از لامپ اشاره شود. از جمله تفاوت‌های میان لامپ ال ای دی هالوژنی می‌توان به اثربخشی، طول عمر بالا و تفاوت در ساختار آن اشاره کرد.

لامپ ال ای دی هالوژنی
لامپ ال ای دی هالوژنی

بیش‌تر بخوانید: راهنمای خرید لامپ کم مصرف


انواع لامپ ال ای دی براساس فناوری ساخت کدامند؟

لامپ های ال ای دی بر اساس 3 نوع فناوری لامپ‌های پاور (Power LED)، اس ام دی (SMD LED)، COB ساخته می‌شوند. در ادامه مقاله هر کدام از این فناوری‌ها به صورت کامل مورد بررسی قرار داده می‌شوند تا هر کاربر بتواند اطلاعات کاملی نسبت به هر کدام از این فناوری‌ها به دست بیاورد.

پاور (Power LED)

به نخستین نسل از لامپ‌های ال ای دی، پاور ال ای دی گفته می‌شود که در صنعت روشنایی به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع می‌توان گفت این نوع از ال ای دی ها دارای یک محافظ پلاستیکی هستند که مانند یک لنز ساده عمل می‌کنند و وظیفه آنها متمرکز سازی نور است.

اس ام دی (SMD LED)

در این مرحله از مقاله تصمیم بر این است که اطلاعاتی نسبت به لامپ اس ام دی (SMD LED) در اختیار کاربران قرار داده شود. عبارت اس ام دی (SMD LED) مخفف Surface Mount Device است. لازم به ذکر است بدانید در ساخت لامپ های SMD تعدادی دیود نورافشان با توان پایین بر روی یک برد کوچک قرار می گیرند. همچنین بهتر است بذکر شود که این نوع لامپ‌ها گرمای کمتری تولید می‌کنند و طول عمر بیش‌تری دارند.

(COB) Chips on Board

آخرین گزینه که در این قسمت مورد بررسی قرار خواهد گرفت Chips on Board است که مخفف عبارت chipe on board می‌باشد. توجه داشته باشید که دیودهای به کار رفته در این نوع لامپ بیش‌تر از لامپ اس ام دی می‌باشد. در نتیحه میزان نور تولیدشده توسط این نوع لامپ نیز بیش‌تر است. از جمله ویژگی‌های بارز این نوع لامپ می‌توان به مصرف انرژی پایین، تولید نور بالا و همچنین طول عمر بالا اشاره کرد.

مزایای خرید لامپ ال ای دی

در این بخش از مقاله راهنمای خرید لامپ ال ای دی تصمیم بر این است که اطلاعات دقیقی نسبت به مزایای لامپ ال ای دی در اختیار کاربران قرار داده شود. در واقع لامپ‌های ال ای دی دارای مزایای بسیار زیادی هستند که از جمله آن‌ها می‌توان به کارایی بالا، نوردهی و روشنایی بیش‌تر نسبت به لامپ های دیگر، قیمت مناسب، طراحی منحصر به فرد که تصاویر آن در این مقاله وجود دارد اشاره کرد. از سوی دیگر لامپ‌های ال ای دی ۹۰ درصد انرژی دریافتی خود را به نور تبدیل می‌کنند که این مسئله باعث صرفه جویی در انرژی می‌شود.

یکی از نکات بسیار مهم عدم وجود جیوه و مواد مضر در لامپ‌های ال ای دی است که می‌تواند برای محیط زیست و افراد مفید باشد. در انتها بهتر است به این نکته اشاره شود که نحوه خراب شدن این نوع از لامپ به گونه‌ای است که به راحتی می‌توان آن‌ها را تعمیر کرد.

راهنمای خرید لامپ ال ای دی (مزایای آن)
راهنمای خرید لامپ ال ای دی (مزایای آن)

بهترین برند لامپ ال ای دی

یکی از موارد بسیار مهم که در هنگام خرید لامپ ال ای دی هر شخص باید به آن توجه کند برند است. به همین دلیل در قسمت زیر برندهایی همچون بروکس، افراتاب، پارس شهاب، دلتا، پارس شعاع توس مورد بررسی قرار داده خواهد شد تا کاربر بتواند با آگاهی کامل بین یکی از برندهای معرفی شده به خرید لامپ ال ای دی بپردازد.

بروکس

اولین شرکتی که قصد داریم مورد بررسی قرار دهیم شرکت بروکس است. بروکس یکی از معروف‌ترین شرکت‌های تولید کننده لامپ ال ای دی می‌باشد. این شرکت محصولات بسیار با کیفیتی را به بازار عرضه می‌کند و قیمت محصولات آن هم مناسب است. در نتیجه هر شخص به راحتی می‌تواند با اطمینان کامل لامپ ال ای دی مورد نظرش را از شرکت بروکس خریداری کند.

افراتاب

شرکت صنایع الکترونیک افراتاب یک برند کاملا ایرانی است و فعالیت خود را از سال ۱۳۷۷ آغاز کرده است. این شرکت در ابتدا تنها در حوزه تولید محصولات مخابراتی و الکترونیکی فعالیت می‌کرد اما با گذر زمان دامنه فعالیت خود را گسترش داد. افراتاب توانسته تا به امروز اعتبار بسیار قابل قبولی بین مردم به دست بیاورد و محصولاتی همچون انواع لامپ‌، چراغ‌های سقفی، چراغ‌های خیابانی و انواع پروژکتور آن بخش اعظمی از بازار را به خود اختصاص داده است.

شرکت پارس شهاب

کمپانی پارس شهاب یکی از قدیمی‌ترین شرکت‌های تولید کننده لامپ در ایران محسوب می‌شود. این شرکت ایرانی فعالیت خود را از سال ۱۳۵۰ آغاز کرده است و تا به امروز توانسته محصولات با کیفیتی را به بازار عرضه کند. شرکت پارس شهاب بعد از ۵۰ سال فعالیت حرفه‌ای در حوزه تولید انواع لامپ همچنان جزو برندهای معتبر و پرطرفدار می‌باشد.

شرکت لامپ دلتا

این شرکت محصولات متنوعی دارد و افراد می‌توانند لامپ مورد نظر خود را ( لامپ کم مصرف، لامپ ال ای دی و غیره) را با قیمت مناسب از این برند خریداری کنند.

پارس شعاع توس

شرکت صنعتی پارس شعاع توس دارای ۲۰ سال سابقه کار می‌باشد. شرکت پارس شعاع توس دارای 750 کارمند و کارگر می‌باشد و تا به امروز توانسته‌ لامپ‌های بسیار با کیفیتی را به بازار عرضه کند. این شرکت انواع کلیدهای خودکار، پروژکتور، چراغ سنسور دار، لامپ چراغ خطی، چراغ توکار و غیره را طراحی، تولید و به بازار عرضه می‌کند.

تفاوت لامپ کم مصرف و ال ای دی در راهنمای خرید لامپ ال ای دی

لامپ‌های کم مصرف و لامپ‌های ال ای دی تفاوت‌های زیادی با یکدیگر دارند. برای مثال مصرف برق لامپ‌های ال ای دی کمتر از لامپ‌های کم مصرف می‌باشد. از سوی دیگر لامپ‌های ال ای دی بر خلاف لامپ‌های کم مصرف هیچ نوع ضرری برای محیط زیست و انسان‌ها ندارد. در ادامه بهتر است به طول عمر لامپ ال ای دی که بیش‌تر از لامپ کم مصرف است اشاره کنیم. زیرا این مسئله از اهمیت زیادی برخوردار است.

تفاوت لامپ کم مصرف و ال ای دی در راهنمای خرید لامپ ال ای دی
تفاوت لامپ کم مصرف و ال ای دی در راهنمای خرید لامپ ال ای دی

بیش‌تر بخوانید: راهنمای خرید سیم و کابل


لامپ چند وات بگیرم؟

این سوال یکی از متداول‌ترین سوالاتی است که توسط اکثر افراد مطرح می‌شود. به همین دلیل در این بخش از مقاله راهنمای خرید لامپ ال ای دی تصمیم بر این است که اطلاعاتی نسبت به لامپ مورد نیاز برای هر فضا در اختیار کاربران قرار داده شود. این نکته را در نظر داشته باشید که برای آشپزخانه باید لامپ 60 الی 100 وات خریداری کنید و این مسئله در مورد سرویس بهداشتی متفاوت می‌باشد زیرا لامپی که برای سرویس بهداشتی مورد استفاده قرار می‌گیرد 40 تا 60 وات است.

اتاق پذیرایی یکی از مهم‌ترین بخش‌های خانه به شمار می‌رود به همین منظور برای اتاق پذیرایی باید لامپ 60 الی 75 وات خریداری نمایید. آخرین گزینه‌ای که قصد داریم به آن اشاره کنیم اتاق خواب و اتاق نشیمن است که برای این دو فضا باید لامپ‌هایی با قدرت 30 الی 60 وات تهیه کنید. در پایان بهتر است به این نکته اشاره کنیم اندازه‌ای که در این بخش از مقاله ذکر شد نسبتاً تقریبی می‌باشد زیرا این اندازه از واحد لومن به وات تبدیل شده است.

نکات مهم هنگام خرید لامپ ال ای دی

در هنگام خرید لامپ ال ای دی باید به برخی از نکات توجه ویژه‌ای داشته باشید. برای مثال یکی از این موارد برند می‌باشد و گزینه‌های دیگر مانند رنگ نور، توان، طول عمر و گارانتی جزو موارد مهمی هستند که می‌توانند در خرید لامپ ال ای دی تاثیر مستقیم بگذارند. درنتیجه پیشنهاد می‌کنیم که اطلاعات مربوط به هر کدام از این موارد را با دقت مطالعه کنید.

نکات مهم هنگام خرید لامپ ال ای دی
نکات مهم هنگام خرید لامپ ال ای دی

برند

اولین مبحثی که حتماً باید به آن توجه شود برند است. البته یک پاراگراف کامل به برند لامپ ال ای دی اختصاص داده شده است و کاربران به راحتی می‌توانند با مطالعه اطلاعات مربوط به هر کدام از تولید کنندگان، یک انتخاب درست را تجربه کنند.

طول عمر

زمانی که یک کاربر قصد خرید لامپ ال ای دی را دارد حتما باید به طول عمر آن توجه کند. برای مثال برخی از لامپ‌ها ۱۵ هزار ساعت و برخی دیگر ۲۵ هزار ساعت طول عمر دارند. هر لامپی که دارای طول عمر بالاتری باشد، فرد زمان بیش‌تری را می‌توانید از آن لامپ استفاده کند.

رنگ نور و توان

همانطور که می‌دانید لامپ‌ها از لحاظ رنگ نور و توان با یکدیگر تفاوت دارند. در نتیجه در ابتدا باید فضای مورد نظر خود را در نظر بگیرید و در مرحله بعد در هنگام خرید لامپ ال ای دی به رنگ نور و توان لامپ توجه ویژه داشته باشید.

گارانتی

آخرین مسئله که باید هر کاربر در هنگام خرید لامپ ال ای دی به آن توجه کند گارانتی می‌باشد. پیشنهاد می‌کنیم برای خرید لامپ ال ای دی به فروشگاه برقچی مراجعه کنید. زیرا گارانتی بسیار معتبری را ارائه می‌دهد.


بیش‌تر بخوانید: راهنمای خرید بهترین چراغ مطالعه


جمع بندی راهنمای خرید لامپ ال ای دی

در این مقاله به راهنمای خرید لامپ ال ای دی پرداختیم و اطلاعات کاملی نسبت به انواع لامپ ال ای دی در اختیار کاربران قرار داده شده است. از سوی دیگر افرادی که این مقاله را مطالعه کردند با برند‌های معتبر داخلی که در تولید لامپ ال ای دی فعالیت می‌کنند آشنا شده‌اند. در نهایت پیشنهاد می‌شود در هنگام خرید لامپ ال ای دی به تمام نکات موجود در این مقاله توجه کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک
اطلاع از
guest
2 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها
گمنام
گمنام
2 سال پیش

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام علیکم
داخل عنوان گفتید که چرا نخریم و بعد داخل مقاله از ویژگی های خوب لامپ های ال ای دی صحبت کردید .
پس چرا نخریم رو به چرا بخریم باید تبدیل کنید .

رضا میرزایی
رضا میرزایی
2 سال پیش
پاسخ به   گمنام

بله درسته ولی عنوان درست هست. برای جذابیت، اینطوری نوشتیم