راهنمای خرید سیم و کابل

راهنمای خرید سیم و کابل

یکی از پرکاربردترین تجهیزات برقی، سیم و کابل است. زیرا در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند. به همین دلیل در این مقاله اطلاعات کاملی نسبت به سیم و کابل در اختیار کاربران قرار داده می‌شود تا هر شخصی بتواند در هنگام خرید کابل و سیم یک انتخاب درست و مطمئنی را تجربه کند. لازم به ذکر است بدانید شما در این مقاله با انواع سیم و کابل از لحاظ ساختار و همچنین بر اساس فشار قابل انتقال نیز آشنا خواهید شد. از سوی دیگر نکات مهم که هر شخص در هنگام خرید سیم و کابل باید به آن توجه کند هم مورد بررسی قرار داده می‌شود. در نتیجه مطالعه مقاله راهنمای خرید سیم و کابل می‌تواند هر شخص را به سمت یک خرید هوشمندانه سوق دهد. از این رو تا پایان مقاله با ما در برقچی همراه باشید.

فهرست:

انواع سیم و کابل‌ها از لحاظ ساختار

یکی از موارد بسیار مهم که هر شخص باید قبل از خرید سیم و کابل از آن مطلع شود انواع ساختار سیم و کابل است. سیم و کابل از لحاظ ساختار به 2 دسته کلی مفتولی و افشان تقسیم بندی می‌شوند. در ادامه برای این که اطلاعات کاملی نسبت به این 2 نوع سیم و کابل در اختیار کاربران قرار بگیرد، قصد داریم کابل مفتولی و کابل افشان به صورت مجزا مورد بررسی قرار دهیم.

سیم و کابل مفتولی

تصویری که در قسمت زیر قابل مشاهده است مربوط به سیم و کابل مفتولی می‌باشد. کابل مفتول چیست؟ این سوال یکی از متداول ترین سوالاتی است که توسط  اکثر افراد مطرح می‌شود. به همین دلیل بهتر است در این بخش اطلاعاتی نسبت به این نوع از کابل در اختیار کاربران قرار بگیرد. کابل مفتول به کابلی گفته می‌شود که از یک هسته جامد منفرد با عایق پلاستیکی ساخته شده است. لازم به ذکر است بدانید کابل مفتولی، اتصال بهتری دارد اما به دلیل سختی آن، خم یا پیچاندن ان دشوار است. بدین صورت که چند بار خم کردن این نوع کابل احتمال دارد به هادی داخل آن آسیب برسد. همچنین بهتر است بدانید این نوع کابل‌ها معمولا در مواردی استفاده خواهند شد که نیازی به خم شدن آن‌ها نباشد.

سیم و کابل مفتولی
سیم و کابل مفتولی

سیم و کابل افشان

در این بخش از مقاله راهنمای خرید سیم و کابل قصد داریم کابل افشان را بررسی کنیم. کابل‌های افشان به کابل‌هایی گفته می‌شود که از تعداد زیادی رشته های نازک مسی به هم تابیده شده تشکیل شده است که به کابل‌های نرم و ضخیم نیز شناخته می‌شوند. لازم به ذکر است بدانید این نوع کابل‌ها به دلیل دارا بودن قابلیت انعطاف پذیری بالا در سیم کشی ساختمان ها بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند و در کاربرد فراوانی دارند. این نوع کابل‌ها مانند سیم‌های مفتولی و نیمه افشان هستنداما قابلیت انعطاف پذیری آن‌ها نسبت به نوع مفتولی بسیار بیش‌تر است.

سیم و کابل افشان
سیم و کابل افشان

مفتولی یا افشان؛ کدام یک بهتر است؟

یکی از متداول ترین سوالاتی که توسط اکثر افراد مطرح می شود این است که آیا سیم افشان بهتر است یا سیم مفتول؟ در پاسخ به این سوال بهتر است بگوییم که تفاوت کابل مفتولی و افشان تنها در ساختار آن‌هاست. از این رو بهتر است بدانید هرکدام از این انواع از مزایای مختلفی برخوردارند و برای کاربردهای متفاوتی ساخته شده‌اند.


بیش‌تر بخوانید: راهنمای خرید کابل شبکه نگزنس


انواع کابل بر اساس فشار قابل انتقال

کابل‌ها از لحاظ فشار قابل انتقال به 3 دسته تقسیم بندی می‌شوند و هر شخص باید بر اساس میزان ولتاژ برق برای خرید کابل اقدام کند. در این بخش از مقاله قصد داریم کاربران به صورت کامل با انواع کابل فشار قوی، کابل فشار متوسط و کابل فشار ضعیف آشنا شوند. زیرا در این صورت کاربران می‌توانند بر اساس میزان مصرف خود کابل برق مناسب خریداری نمایند. در نتیجه پیشنهاد می‌شود ادامه مقاله را با دقت بیش‌تری مطالعه کنید.

کابل فشار قوی

در گام اول بهتر است مواردی مربوط به کابل فشار قوی مطرح شود. کابل فشار قوی به کابل‌هایی که برای انتقال انرژی الکتریکی در ولتاژ بالا مورد استفاده قرار می‌گیرند گفته می‌شود. مصرف این کابل در سراسر کشور زیاد است اما برای موارد خاص باید از این نوع کابل استفاده کرد زیرا کابل فشار قوی می‌تواند جریانی بیش از ۳۰ کیلووات را از خود عبور دهد. در نتیجه در صورتی باید از این کابل استفاده شود که نیاز به عبور چنین جریان الکتریکی باشد. کابل فشار قوی از یک عایق و یک رسانا تشکیل شده است. می‌توان به این استنباط رسید که کابل فشار قوی دارای یک سیستم عایق بندی کامل است.

کابل فشار قوی
کابل فشار قوی

کابل فشار متوسط

دومین کابلی که در این بخش از مقاله مورد بررسی قرار داده خواهد شد کابل فشار متوسط است. این نوع از کابل امکان عبور جریان الکتریکی بین 6 الی 30 کیلو وات را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. لازم به ذکر است بدانید از کابل فشار متوسط برای تأمین برق ساختمان‌های تجاری یا مسکونی و مدار های توزیع صنعتی استفاده می‌شود. در نتیجه از کابل فشار متوسط باید زمانی استفاده کرد که نیاز به عبور این میزان از جریان الکتریکی باشد.

کابل فشار متوسط
کابل فشار متوسط

کابل فشار ضعیف

آخرین کابل که مورد بررسی قرار داده می‌شود، کابل فشار ضعیف است. کابل فشار ضعیف برای ولتاژهایی در سطح 500 الی 1000 ولت قرار دارند ساخته شده است که دارای روکش‌های مختلف و تعداد رشته هادی‌های متغییر می‌باشد. کابل‌های فشار ضعیف در ساده‌ترین حالت ممکن برای مصارف روشنایی و برق کشی ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کابل فشار ضعیف
کابل فشار ضعیف

اهمیت متریال هادی در خرید سیم و کابل برق

هر کاربر در هنگام خرید کابل برق باید به متریال هادی توجه کند. زیرا هر کدام از متریال‌ها که در تولید و ساخت سیم و کابل برق مورد استفاده قرار می‌گیرند دارای کاربری خاصی می‌باشند. در نتیجه متریال مس، آلومینیوم، طلا و نقره دارای رسانا مختلف می‌باشند. پس در هنگام خرید باید به متریال هادی سیم و کابل برق توجه ویژه داشته باشید.

آیا سطح مقطع کابل برق در کیفیت کابل‌ها تاثیر دارد؟

در این قسمت از راهنمای خرید سیم و کابل قصد بر این است به یکی از مهم‌ترین سوالات که توسط بسیاری از کاربران مطرح می‌شود پاسخ داده شود. مقطع کابل برق در کیفیت عبور جریان برق تاثیر مستقیم می‌گذارد. در ادامه باید به این نکته اشاره کرد که مقطع کابل برق در انواع کابل متفاوت می‌باشد. در مجموع بهتر است بدانید هر چقدر میزان مقطع کابل برق بیش‌تر باشد کابل مورد نظر جریان الکتریکی بیش‌تری را از خود عبور می‌دهد.


بیش‌تر بخوانید: راهنمای خرید کابل شبکه لگراند


از چه نوع سیم و کابل ساختمانی استفاده کنیم؟

سیم و کابل بر اساس متریالی که در داخل آن استفاده شده است و بر اساس روکشی که دارد مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای مثال سیم‌های مسی و آلومینیومی اکثراً در صنعت روشنایی، اعلام حریق و دزدگیر استفاده می‌شوند. یکی از موارد بسیار مهم که در هنگام خرید سیم و کابل برای ساختمان باید به آن توجه ویژه داشته باشید نوع عایق سیم است. زیرا کابل کشی در ساختمان به صورت توکار انجام می‌شود و سیم‌ها زیر گچ و داخل دیوار قرار می‌گیرد. در نتیجه در صورت پایین بودن کیفیت روکش سیم امکان این وجود دارد که شما با چالش مواجه شوید. این مسئله در ساختمان‌هایی که در مناطق مرطوب قرار دارند از اهمیت بیش‌تری برخوردار است. چون در مناطق مرطوب روکش‌هایی که کیفیت پایین‌تری دارند زودتر آسیب می‌بینند.

از چه نوع سیم و کابل ساختمانی استفاده کنیم؟
از چه نوع سیم و کابل ساختمانی استفاده کنیم؟

نکات مهم در خرید سیم و کابل

موارد زیادی وجود دارد که در هنگام خرید سیم و کابل باید به آن‌ها توجه کرد. زیرا در این صورت به راحتی می‌توانید یک انتخاب درست و خرید هوشمندانه را تجربه کنید. در گام اول باید به مقطع سیم توجه کنید، مقطع سیم باید برای کاری که می‌خواهید انجام دهید مناسب باشد. در ثانی هادی سیم‌ها باید حتما در مرکز قرار گرفته باشند. یکی دیگر از مواردی که باید به آن توجه کنید عدم پارگی بر روی روکش سیم می‌باشد که این مورد از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. انتخاب جنس هادی هم یکی دیگر از مهم‌ترین مواردی است که در هنگام خرید سیم برق باید به آن توجه کرد. در انتها پیشنهاد می‌شود کابلی را خریداری نمایید که دارای استاندارد ISIRI باشد. از سوی دیگر به هولوگرام UL که بر روی سیم حک شده است هم توجه کنید.

نمایندگی فروش انواع سیم و کابل

مطمئناً هر شخص به دنبال این است که از نمایندگی فروش، کابل و سیم را خریداری نماید. به همین دلیل در این بخش تصمیم بر این است که یکی از بهترین نمایندگی‌های فروش انواع سیم و کابل معرفی شود تا کاربران بتوانند محصول مورد نظر خود را زیر قیمت بازار خریداری نمایند. در واقع وب‌سایت برقچی با حذف دلال‌ها، به دلیل داشتن بستر اختصاصی فروش توانسته محصولات را به صورت مستقیم در اختیار کاربران قرار دهد. از سوی دیگر بهتر است به این نکته اشاره شود که شرکت برقچی دارای حق واردات است و خود محصولات را به صورت مستقیم وارد کشور می‌کند. در نتیجه اگر کاربری بخواهد سیم و کابل اصل را زیر قیمت بازار خریداری کند به راحت‌ترین شکل ممکن می‌تواند با مراجعه به وبسایت برقچی، کابل مورد نظر خود را انتخاب و خریداری کند.


بیش‌تر بخوانید: معرفی کابل شبکه لگراند با قیمت


نتیجه گیری

در این مقاله اطلاعات کاملی نسبت به انواع سیم و کابل در اختیار کاربران قرار داده شده است. از سوی دیگر با انواع کابل بر اساس ساختار و فشار قابل انتقال آشنا شدید. در نتیجه می‌توان به این استنباط رسید که تمامی کاربران با مطالعه مقاله راهنمای خرید سیم و کابل می‌توانند با دید باز و آگاهی کامل برای خرید کابل مورد نظر خود اقدام کنند.

4.3/5 - (6 امتیاز)
اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها