تفاوت کابل شبکه UTP و SFTP چیست؟

0
354
مدت زمان مطالعه : 5 دقیقه

در این مقاله قصد داریم در رابطه با تفاوت کابل شبکه UTP و کابل شبکه SFTP  مطالبی را در اختیار کاربران قرار دهیم. استفاده از کابل شبکه این امکان را برای تبادل دیتا در میان کامپیوترهای های تحت شبکه فراهم می کند. کابل های شبکه مذکور با استفاده از چهار زوج سیم به هم تابیده که از یک سو با استفاده از یک سوکت با هم ترکیب شده اند ساخته شده است، برای ایجاد ارتباط مذکور می بایست پارامتر هایی رعایت شود که در ادامه در رابطه با آن به صورت کلی توضیح خواهیم داد، برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

در این مقاله میخوانید :

چرا کابل UTP به بازار عرضه شدند؟

کابل SFTP با چه مشخصاتی ساخته و تولید شدند؟

چه تفاوتی میان کابل شبکه UTP و SFTP وجود دارد؟

بهترین انتخاب کدام است، کابل شبکه UTP یا کابل شبکه SFTP؟

چرا کابل UTP به بازار عرضه شدند؟

به دلایل بسیار مهمی از کابل های شبکه در مدل های مختف استفاده می شود  به طور کلی زمانی که قصد برقراری ارتباط و تبادل اطلاعات بین NODE های تحت شبکه را داشته باشید باید خط اتصالی را با شرایط خاصی فراهم کنید. پارامتر های مذکور  به صورت سخت افزاری و اغلب نرم افزاری هستند.

تفاوت کابل شبکه UTP و SFTP

کابل شبکه UTP با اجرای پارامتر هایی مانند کد گذاری داده ها و دسته بندی آن ها در قسمت های مشخص، گام اول را در انتقال موفق داده ها بر می دارد. UTP ها از 8 سیم به هم تابیده بدون هیچ محافظی از جنس فویل و شیلد تشکیل و در 6 گروه یا 6 CAT گروه بندی شده اند.

 UTP ها در موارد متعددی مورد استفاده قرار می گیرند البته نحوه استفاده از آن ها بر اساس دسته بندی ها، امکان پذیر است و به نحوی یکی از تفاوت های کابل شبکه UTP و کابل شبکه SFTP می باشد، موارد استفاده از UTP به شرح زیر می باشد:

  • از کابل UTP زیر مجموعه CAT 1 اغلب سیستم های قدیمی تلفن و مودم و ISDN بهره برده می شود دلیل آن نیز انتقال داده ها تا حداکثر یک مگا بیت در ثانیه می باشد.
  • CAT 2 ها توانایی جابجایی دیتا را تا میزان 4 مگا بیت بر ثانیه دارد و این قابلیت را در شبکه های TOKEN RING اعمال و اجرا می کنند.
  • CAT 3 ها علاوه بر اجرا در TOKEN RING در شبکه های 10 BASE-T مورد استفاده قرار می گیرند و بیشتر از 10مگا بیت را در ثانیه ارسال می کنند.
  • CAT 4 مجددا در شبکه های TOKEN RING مورد استفاده قرار گرفتند اما این بار حجم داده های جابجا شده را به 16 مگا بیت در ثانیه ارتقا دادند.
  • از CAT 5 در بخش های مختلفی استفاده می شود که به منظور استفاده در هر قسمت از قابلیت های مختلف آن بهره برده می شود. به این معنی که اترنت 10 مگابیت ، اترنت سریع صد مگابیت و شبکه های TOKEN RING 16 مگابیت بر ثانیه را پشتیبانی می کند.
  • CAT 5e وCAT6  با قابلیت جابجایی داده تا هزار مگابیت امکان استفاده از شبکه های Gigabit Ethernet را فراهم می کند.

تفاوت کابل شبکه UTP و SFTP

کابل SFTP با چه مشخصاتی ساخته و تولید شدند؟

یکی از مهم ترین تفاوت های کابل شبکه UTP و SFTP تجهیزات به کار رفته در ساخت و تولید این نوع از کابل های شبکه می باشد. به بیان دیگر SFTP ها همانند UTP ها  از 8 سیم به هم تابیده ساخته و تولید شده اند اما نکته ای که باعث تفاوت کابل شبکه UTP و SFTP می شود، وجود شیلد به عنوان پوششی منجر به حداقلی اثرات نویز و اختلالات الکترومغناطیسی می گردد به علاوه در SFTP ها فویل های محافظ وجود دارد که با پوشش هر زوج سیم از تداخل سیگنال های جلوگیری خواهد شد.

چه تفاوتی میان کابل شبکه UTP و SFTP وجود دارد؟

با توجه به تعاریف مذکور به سادگی می توان تفاوت کابل شبکه UTP و SFTP را کشف کرد تنها لازم از به معانی کلمات آن توجه اشته باید. همان طور که می دانید Twisted pair (TP)  در شبکه ها بیان گر زوج های به هم تابیده هستند و با حک شدن این کلمه اختصاری خواهید فهمید که کابل مورد استفاده از زوج های به هم تابیده ساخته شده است.

کلمه UTP  نشان دهنده این است که زوج های به هم تابیده لایه محافظی از جنس فویل  و شیلد را ندارند و از چهار زوج سیم بهم تابیده با قدرت 100 اهم در اتصالات شبکه ایفای نقش می کنند، این در حالی است که SFTP متشکل از کابل هایی هستند که علاوه بر ژاکت محافظتی به واسطه شیلد و فویل پوشیده شده اند.

تفاوت کابل شبکه UTP و SFTP

 پوشش های محافظتی از مهم ترین تفاوت های کابل شبکه UTP و SFTP می باشد که مشخص کننده نحوه استفاده از آن ها می باشد، به عنوان مثال تصور کنید قصد نصب سیستم مدار بسته را دارید در چنین حالتی پیشنهاد می شود برای بهینه سازی انرژی و استفاده فیزیکی از کابل ها برای فضای داخلی از کابل UTP CAT-6 استفاده کنید و به منظور اتصالات خارجی با مسافت کمی طولانی که احتمال بروز مشکلات و ضربه ها وجود دارد از SFTP CAT-6  استفاده کنید، به علاوه وجود شیلد در کابل شبکه SFTP از تداخلات برقی بیرون زوج سیم ها جلوگیری می کند این در حالی است که در کابل شبکه UTP این قابلیت به ندرت دیده می شود.

بهترین انتخاب کدام است، کابل شبکه UTP یا کابل شبکه SFTP ؟

با توجه به تعاریف هر یک از کابل شبکه در انواع مختلف UTP و SFTP و درک تفاوت های موجود در آن ها به راحتی می توان در رابطه با انتخاب هر یک به درستی تصمیم گرفت. SFTP ها نقش مهمی در کاهش اثرات الکترومغناطیسی و نویز در تبادل داده ها بر روی سیگنال ها دارند این در حالی است که عدم وجود شیلد در UTP این قابلیت را تا حد زیادی کاهش می دهد.

کیفیت برتر SFTP شرایطی را فراهم نموده که در برخی اتصالات شبکه ای منحصرا از این محصول استفاده شود البته لازم است بدانید که کیفیت ارائه شده منجر به گران قیمت بودن کابل شبکه SFTP شده است به علاوه این نوع از کابل های شبکه از مقاومت فیزیکی بیشتری برخوردار است و همین امر سبب شده که در شرایط محیطی سخت از آن استفاده شود.

یکی دیگر از تفاوت های کابل شبکه UTP و SFTP در مقاومت آن ها می باشد زیرا به دلیل وجود تنها یک پوشش پلاستیکی به دور زوج سیم های کابل شبکه UTP، مقاومت کمتری در برابر خطرات احتمالی دارد به عنوا نویز و تداخل الکترومغناطیسی در این کابل بیشتر از کابل های شبکه SFTP  می باشد.

دیدگاه شما

Please enter your comment!
Please enter your name here