درخواست پیش فاکتور
0

کابل شبکه بدون شیلد (UTP)

جستجو پیشرفته

کابل شبکه UTP یکی از رایج‌ترین کابل‌های شبکه است که هنگام راه‌اندازی شبکه‌های خانگی و متوسط کاربرد بسیاری دارد. کابل شبکه UTP بدون شیلد معمولاً از جنس مس و یا آلیاژی از مس است و کابل شبکه استاندارد و ساده‌ترین نوع کابل شبکه به شمار می‌رود. درواقع وجود محافظ یا شیلد داخل کابل برای محافظت از کابل در برابر تداخل الکترومغناطیسی (EMI)، تداخل فرکانس رادیویی (RFI) و تداخل بین زوج سیم‌ها و کابل‌های مجاور صورت می‌پذیرد. البته کابل‌های UTP معمولاً برای مصارف ساده‌تر به کار می‌روند و عدم وجود شیلد مشکلی در عملکرد شبکه ایجاد نخواهد کرد.

 کابل شبکه UTP (بدون شیلد) چیست؟

کابل UTP یا کابل شبکه بدون شیلد رایج‌ترین کابلی است که برای اتصال دستگاه‌ها در یک شبکه محلی استفاده می‌شود. اختصار UTP در این کابل به معنای UNSHIELDED-TWISTED-PAIR یا زوج تابیده‌شده بدون شیلد است و به این اشاره دارد که به‌طورکلی برای کل کابل و برای زوج سیم‌های به‌طور جداگانه، محافظ یا شیلدی لحاظ نشده است. البته کابل شبکه UTP که از چهار زوج سیم تشکیل‌شده است، برای به حداقل رساندن تداخل طوری طراحی‌شده است ک زوج سیم‌ها در فواصل متفاوتی به هم تابیده‌شده‌اند. قابل‌ذکر است که میزان تابیده شدن یا پیچش سیم‌ها نیز در کاهش نویز پذیری مؤثر است.

مشخصات کابل شبکه UTP ((جدول مشخصات))

کابل شبکه UTP در رده یا Category  متفاوتی تولید می‌شوند. در رده‌های پایین‌تر این کابل‌ها هیچ‌گونه محافظی ندارند. البته در رده‌های بالاتر درواقع برای کاهش تداخل بین زوج سیم‌های مجاور آن‌ها را از نوعی روکش ساده استفاده می‌شود. مشخصات کابل شبکه UTP در کتگوری یا رده متفاوت است که در جدول مشخصات و عملکرد کابل شبکه UTP به آن اشاره می‌کنیم.

کتگوری کابل UTPگرید یا نوع کاربریکاربرد تجاریبازه فرکانس
CAT 1انتقال صدافقط برای شبکه تلفن خانگی750 kHz
CAT 2انتقال صداشبکه تلفن خانگی- کامپیوترهای مین‌فریم1 MHz
CAT 3انتقال دادهشبکه‌های تلفن، شبکه اترنت 10 مگابیت در ثانیه16 MHz
CAT4انتقال دادهشبکه‌های Token Ring20 MHz
CAT5انتقال دادهشبکه اترنت سریع 100، شبکه‌های خودپرداز OC-3 و SONET100 MHz
CAT5Eانتقال دادهشبکه اترنت گیگابیت (1000 مگابیت بر ثانیه)100 MHz
CAT6انتقال دادهشبکه اترنت گیگابیت (1000 مگابیت بر ثانیه)250 MHz
CAT6Aانتقال دادهشبکه اترنت گیگابیت (1000 مگابیت در ثانیه) و 10 گیگابیت500 MHz
CAT7انتقال دادهشبکه‌های کامپیوتری مبتنی بر اترنت 1 گیگابیت بر ثانیه یا بالاتر600 MHZ کاربرد کابل شبکه UTP

به‌طورکلی کابل شبکه UTP در اتصالات LAN شبکه، اتصال کامپیوترها به دستگاه‌های موردنظر مانند پرینتر، مودم و غیره استفاده می‌شود. از کاربردهای آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • برای انتقال سیگنال‌های صوتی در سیستم‌های نظارتی و امنیتی بر روی قطعات NVR (ضبط کننده‌های ویدئوی شبکه)، DVR (ضبط کننده‌های ویدئوی دیجیتال) و HVR (ضبط‌صوت ویدئوی ترکیبی)
  • به‌عنوان کابل اترنت و سیم تلفن برای فواصل کوتاه تا متوسط برای انتقال داده‌ها و سیگنال‌های صوتی
  • برای انتقال سیگنال در سیستم‌های اتوماسیون و کنترل

انواع کابل شبکه UTP (بدون شیلد)

برندهای زیادی اقدام به تولید این نوع کابل کرده‌اند و انواع کابل شبکه UTP ایرانی و انواع کابل شبکه UTP خارجی با مشخصات و عملکرد منحصربه‌فرد خود در بازار عرضه‌شده‌اند. اگر بخواهیم بر اساس هادی به‌کاررفته در کابل UTP آن را دسته‌بندی کنیم، دو نوع کابل UTP با هادی جامد و کابل UTP با هادی رشته‌ای یا افشان خواهیم داشت.

کابل UTP هادی جامد

 زوج سیم‌های کابل UTP هادی جامد تنها از یک کابل مسی رسانای منفرد و جامد تشکیل‌شده‌اند. جنس بدنه کابل UTP هادی جامد قوی‌تر و کار با آن‌ها بسیار آسان‌تر است. این کابل‌ها به دلیل قطر بزرگ‌تر، حساسیت و مقاومت DC کمتری نسبت به فرکانس بالا دارند که باعث می‌شود در مقایسه با کابل‌های UTP نوع رشته‌ای، از مسیرهای انتقال طولانی‌تر و نرخ داده بالاتر پشتیبانی کند.

کابل UTP با هادی رشته‌ای یا افشان

 هر زوج سیم مسی در کابل UTP با هادی رشته‌ای مجزا از دسته‌ای از رشته‌های سیم با اندازه کوچک‌تر تشکیل‌شده است. کابل‌های UTP با هادی رشته‌ای معمولاً به‌عنوان کابل‌های پچ در دفتر کار و اتاق‌های مخابراتی و اتصالات شبکه استفاده می‌شوند.

خرید عمده کابل شبکه UTP

شرکت برقچی برای همکاران و کاربران معمولی شرایط خرید عمده کابل شبکه UTP به قیمت عمده را فراهم کرده است و خرید و فروشی بدون واسطه ارائه می‌دهد.

نمایندگی کابل شبکه UTP

برای انتخاب و تهیه کابل شبکه UTP باید به نمایندگی‌های معتبر مراجعه کنید. انواع کابل شبکه UTP ایرانی و خارجی در نمایندگی فروش کابل شبکه UTP به فروش می‌رسند. شرکت برقچی نیز با واردات گسترده انواع کابل UTP، امکان توزیع و پخش آن را فراهم کرده و ضمانت سلامت کابل شبکه را ارائه می‌دهد.

بهترین قیمت کابل شبکه UTP

برای خرید کابل شبکه UTP با بهترین قیمت و ضمانت به فروشگاه برقچی مراجعه کنید و لیست قیمت انواع کابل شبکه UTP با بهترین کیفیت را مشاهده کنید.

جمع‌بندی

کابل شبکه UTP یکی از رایج‌ترین کابل‌های شبکه و در CATEGORY متفاوتی است و برندهای متفاوتی نیز اقدام به تولید آن کرده‌اند. این کابل‌ها نسبت به کابل‌های شیلد دار ارزان‌تر هستند و ازاین‌رو می‌توان از آن‌ها به‌عنوان پچ کورد استفاده کرد و برای انتقال داده در سرعت‌های پایین عالی است و نیازی به اتصال به زمین ندارد؛ بنابراین خرید این نوع کابل‌ها مقرون‌به‌صرفه است. البته ممکن است به کابل شبکه UTP به تداخل رادیویی یا الکتریکی واکنش نشان دهد، بنابراین توصیه می‌شود از آن‌ها در مکان‌هایی که تداخل الکتریکی زیادی وجود دارد استفاده نکنید.

مشاهده بیشتر


روال کار برقچی

درخواست خرید

درخواست خرید


مشاوره و راهنمایی

اعلام قیمت

اعلام قیمت


صدور پیش‌فاکتور

آماده‌سازی کالا

آماده‌سازی کالا


ارسال کالا در همان روز

تسویه نهایی

تسویه نهایی


صدور فاکتور

ارسال کالا

ارسال کالا


در همان روز