معرفی روتر های سیسکو و انواع آنها

0
198
مدت زمان مطالعه : 4 دقیقه

معرفی روتر های سیسکو و کاربرد آنها

در این مقاله سعی بر این داریم که موضوع معرفی روتر های سیسکو را مورد بررسی قرار دهیم. در ابتدا لازم می دانیم به دو موضوع بسیار مهم اشاره کنیم و سپس به معرفی روتر های سیسکو بپردازیم. اولین موضوع مهمی که باید ذکر کنیم این است، شرکت سیسکو یکی از معتبر ترین شرکت های جهان می باشد که در زمینه طراحی و تولید سیستم ها و سخت افزارهای مخصوص تجهیزات شبکه و مخابرات فعالیت دارد. توجه داشته باشید که توضیح بیشتر در رابطه با شرکت چند ملیتی سیسکو ما را از بحث اصلی دور می کند، پس به ذکر همین مورد بسنده خواهیم کرد.

موضوع دیگری که باید به آن اشاره کنیم این است که روتر چیست و چه کاربردی در شبکه دارد؟ روتر یکی از سخت افزارهایی است که در شبکه به کار می رود. و توسط کابل شبکه با استفاده از روتر می توان چندین وسیله مختلف را با استفاده از اینترنت به یکدیگر متصل کرد. البته روترها کاربرد دیگری هم دارند، به عنوان مثال به هر وسیله یک (IP) خاص می دهد که با استفاده از این IP اطمینان حاصل می کنیم که داده ها در بین مسیر گم نمی شوند و البته به طور صحیح و کامل به مقصد می رسند. در ادامه به معرفی روتر های سیسکو می پردازیم، پس با ما همراه باشید.

 

معرفی روتر های سیسکو

در ابتدا باید به این موضوع اشاره کنیم که روترهای طراحی و تولید شده در شرکت سیسکو تنوع بسیار بالایی دارند و همین تنوع سبب شده است که هر یک از آن ها کاربرد خاصی داشته باشند، پس می توان به این نتیجه رسید که یکی از انواع دسته بندی های روتر های شرکت سیسکو بر اساس کاربرد آن ها می باشد.

روترهای سری 1800

اولین گروه از روترهای شرکت سیسکو که قصد معرفی آن را داریم، روتر های سری 1800 است، در ادامه بحث معرفی روتر های سیسکو قصد داریم ویژگی ها عمده و مهم روتر های سری 1800 را شرح دهیم؛ در ابتدا باید به این نکته بسیار مهم اشاره کنیم که روترهای سری 1800 صدای بسیار کمی تولید می کنند، علاوه بر صدا، حرارت تولید شده این روتر ها هم بسیار کم می باشد و همین امر سبب می شود که روتر های فوق دوام بالایی داشته باشند.

یکی دیگر از ویژگی های مهم روتر های سری 1800 این است که اندازه کوچکی دارند، اما قدرت پردازش آن ها بسیار بالا است و سرعت قابل قبولی هم در پردازش اطلاعات دارند. روتر های این سری را می توانید به صورت سخت افزاری رمز گذاری کنید و باید بگوییم که در سطح بالایی از امنیت قرار دارند.

روترهای CISCO 1841-K9:

روتر فوق امکانات نرم افزاری خاصی دارد، به عنوان مثال عملکرد فایروال آن عالی است. در ادامه بحث معرفی روتر های سیسکو قصد داریم دیگر ویژگی های این روتر را شرح دهیم.

 • دارای یک پورت USB است.
 • یک پورت RJ-45 Serial پر کاربرد دارد.
 • یک رم 256MB دارد.
 • از روتر فوق می توان در چندین نوع شبکه استفاده کرد.

معرفی روتر های سیسکو

روتر های 2800

یکی دیگر از گروه های روتر های سیسکو، روتر های سری 2800 هستند که ویژگی های خاص خود را دارند، اما قبل از آن که ویژگی های مهم و منحصر به فرد این روتر را شرح دهیم، باید به این موضوع اشاره کنیم که این روترها قیمت بسیار مناسبی دارند و همین قیمت سبب می شود که برای شرکت های کوچک انتخاب خوبی باشند. در ادامه بحث معرفی روتر های سیسکو، ویژگی های روتر 2800 را بیان می کنیم.

 • چندین دیتا را به صورت همزمان و ایمن منتقل می کند.
 • از ماژولار های مختلف WAN پشتیبانی می کند.
 • پورت های روتر متناسب با نیاز استفاده کننده بر روی آن قرار می گیرد.

معرفی روتر های سیسکو

روترهای CISCO 2821-K9:

در ادامه قصد داریم ویژگی های روتر های CISCO 2821-K9 که از سری 2800 هستند را ذکر کنیم؛

 • Power با قدرت 240 ولت دارد.
 • رابط کاربری در این روتر ها وضوح بالایی دارد.

یکی از مهم ترین ویژگی های روتر های سری 2800 که در مطالب بالا به آن اشاره کردیم این است که دیتا را به صورت همزمان ارسال می کند. به این نکته بسیار مهم توجه داشته باشید که دیتاها می تواند فیلم، عکس یا متن باشد و محدودیتی برای آن وجود ندارد، البته دیتای شما از هر نوعی که باشد، از ارسال ایمن آن مطمئن باشید.

روتر های سری 3800

در اداه معرفی روتر های سیسکو به روترهای سری 3800 می رسیم. نکته مهمی که در رابطه با این روتر ها باید به آن توجه داشته باشید این است که سرعت بسیار بالایی در پردازش اطلاعات دارند، لازم به ذکر است که سرعت پردازش اطلاعات در این روتر نسبت به روتر های قبلی بهتر است و پردازش در زمان کمتری انجام می شود.

 • تعداد پورت های روترهای سری 3800 تا 112 عدد هم قابل افزایش می باشد.
 • مدیریت در این روتر ها به آسانی امکان پذیر است.
 • این روتر ها از Call Processing پشتیبانی می کنند.

روتر های  3845-k9:

 • از 240 خط تلفن به طور همزمان پشتیبانی می کند.
 • دو پورت USB دارد.
 • قابلیت پشتیبانی از ماژول های SFP را دارد.
 • از دو اینتر فیس برای شبکه پشتیبانی می کند.

روتر های سری 7600

در ادامه بحث معرفی روتر های سیسکو قصد داریم روتر های سری 7600 را بررسی کنیم، توجه داشته باشید که این نوع از روتر ها آخرین گروه است که در این مقاله قصد داریم آن را مورد بررسی قرار دهیم. به همین منظور در ادامه ویژگی های مهم و منحصر به فرد روتر های سری 7600 را شرح خواهیم داد.

معرفی روتر های سیسکو

یکی از مهم ترین ویژگی های روتر های سری 7600 این است که پهنای باند بسیار بالایی دارند، توجه داشته باشید که این پهنای باند، هوشمند هم است. نکته دیگری که در رابطه با این نوع از روتر ها باید به آن توجه داشته باشید این است که از 2 میلیون مسیر به طور همزمان پشیبانی می کند.

 • شبکه این روتر ها به طور کامل کابل کشی شده است.
 • از سیستم عامل iOS New Era پشتیبانی می کند.
 • اطلاعات را به طور متمرکز پردازش می کند.

در این مقاله سعی داشتیم به معرفی روتر های سیسکو بپردازیم، امیدوارم از آن لذت برده باشید.

دیدگاه شما

Please enter your comment!
Please enter your name here