معرفی روتر های سیسکو و انواع آنها

معرفی روتر های سیسکو

معرفی روتر های سیسکو و کاربرد آنها

در این مقاله سعی بر این داریم که موضوع معرفی روترهای سیسکو را مورد بررسی قراردهیم. درابتدا لازم می‌دانیم به دو موضوع بسیارمهم اشاره کنیم وسپس به معرفی روتر های سیسکو بپردازیم. اولین موضوع مهمی که باید ذکر کنیم این است، شرکت سیسکو یکی ازمعتبرترین شرکت‌های جهان می‌باشد که در زمینه طراحی و تولید سیستم‌ها وسخت افزا‌رهای مخصوص تجهیزات شبکه و مخابرات فعالیت دارد. توجه داشته باشید که توضیح بیشتر دررابطه با شرکت چند ملیتی سیسکو ما را از بحث اصلی دورمی‌کند،  پس به ذکرهمین مورد بسنده خواهیم کرد.

موضوع دیگری که باید به آن اشاره کنیم این است که روتر چیست و چه کاربردی درشبکه دارد؟ روتر یکی از سخت افزارهایی است که در شبکه به کارمی‌رود. و توسط کابل شبکه با استفاده از روترمی‌توان چندین وسیله مختلف را با استفاده از اینترنت به یکدیگرمتصل کرد. البته روترها کاربرد دیگری هم دارند، به عنوان مثال به هر وسیله یک (IP) خاص می‌دهد که با استفاده ازاین IP اطمینان حاصل می کنیم که داده ها در بین مسیرگم نمی شوند و البته به طور صحیح و کامل به مقصد می‌رسند. درادامه به معرفی روترهای سیسکو می پردازیم، پس با ما همراه باشید.

فهرست:

معرفی روترهای سیسکو

در ابتدا باید به این موضوع اشاره کنیم که روترهای طراحی و تولید شده در شرکت سیسکو تنوع بسیار بالایی دارند و همین تنوع سبب شده است که هر یک از آن ها کاربرد خاصی داشته باشند، پس می‌توان به این نتیجه رسید که یکی از انواع دسته بندی های روترهای شرکت سیسکو بر اساس کاربرد آن‌ها می‌باشد.

روترهای سری 1800

اولین گروه از روترهای شرکت سیسکو که قصد معرفی آن را داریم، روتر های سری 1800 است، در ادامه بحث معرفی روتر های سیسکو قصد داریم ویژگی ها عمده و مهم روتر های سری 1800 را شرح دهیم؛ در ابتدا باید به این نکته بسیار مهم اشاره کنیم که روترهای سری 1800 صدای بسیار کمی تولید می کنند، علاوه بر صدا، حرارت تولید شده این روتر ها هم بسیار کم می باشد و همین امر سبب می شود که روتر های فوق دوام بالایی داشته باشند.

یکی‌دیگراز ویژگی‌های مهم روترهای سری 1800 این است که اندازه کوچکی دارند، اما قدرت پردازش آن‌ها بسیار بالا است وسرعت قابل قبولی هم در پردازش اطلاعات دارند. روترهای این سری را می‌توانید به صورت سخت افزاری رمز گذاری کنید و باید بگوییم که در سطح بالایی از امنیت قرار دارند.

روترهای CISCO 1841-K9:

روتر فوق امکانات نرم افزاری خاصی دارد، به عنوان مثال عملکرد فایروال آن عالی است. در ادامه بحث معرفی روترهای سیسکو قصد داریم دیگر ویژگی های این روتر را شرح دهیم.

 • دارای یک پورت USB است.
 • یک پورت RJ-45 Serial پر کاربرد دارد.
 • یک رم 256MB دارد.
 • از روتر فوق می توان در چندین نوع شبکه استفاده کرد.

معرفی روتر های سیسکو

روترهای 2800

یکی دیگراز گروه‌های روترهای سیسکو، روترهای سری 2800 هستند که ویژگی‌های خاص خود را دارند، اما قبل از آن که ویژگی‌های مهم و منحصر به فرد این روتررا شرح دهیم، باید به این موضوع اشاره کنیم که این روترها قیمت بسیار مناسبی دارند و همین قیمت سبب می‌شود که برای شرکت‌های کوچک انتخاب خوبی باشند. در ادامه بحث معرفی روتر های سیسکو، ویژگی های روتر 2800 را بیان می کنیم.

 • چندین دیتا را به صورت همزمان و ایمن منتقل می کند.
 • از ماژولار های مختلف WAN پشتیبانی می کند.
 • پورت های روتر متناسب با نیاز استفاده کننده بر روی آن قرار می گیرد.

معرفی روتر های سیسکو

روترهای CISCO 2821-K9:

در ادامه قصد داریم ویژگی های روترهای CISCO 2821-K9 که از سری 2800 هستند را ذکر کنیم؛

 • Power با قدرت 240 ولت دارد.
 • رابط کاربری در این روتر ها وضوح بالایی دارد.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های روترهای سری 2800 که درمطالب بالا به آن اشاره کردیم این است که دیتا را به صورت همزمان ارسال می کند. به این نکته بسیار مهم توجه داشته باشید که دیتاها می تواند فیلم، عکس یا متن باشد و محدودیتی برای آن وجود ندارد، البته دیتای شما از هر نوعی که باشد، از ارسال ایمن آن مطمئن باشید.

روتر های سری 3800

در ادامه به معرفی روترهای سیسکو به روترهای سری 3800 می‌رسیم. نکته مهمی که در رابطه با این روترها باید به آن توجه داشته باشید این است که سرعت بسیار بالایی درپردازش اطلاعات دارند، لازم به ذکر است که سرعت پردازش اطلاعات در این روتر نسبت به روترهای قبلی بهتر است و پردازش در زمان کمتری انجام می‌شود.

 • تعداد پورت های روترهای سری 3800 تا 112 عدد هم قابل افزایش می باشد.
 • مدیریت در این روترها به آسانی امکان‌پذیر است.
 • این روترها از Call Processing پشتیبانی می کنند.

روترهای  3845-k9:

 • از 240 خط تلفن به طور همزمان پشتیبانی می‌کند.
 • دو پورت USB دارد.
 • قابلیت پشتیبانی از ماژول های SFP را دارد.
 • از دو اینتر فیس برای شبکه پشتیبانی می‌کند.

روترهای سری 7600

در ادامه بحث معرفی روترهای سیسکو قصد داریم روترهای سری 7600 را بررسی کنیم، توجه داشته باشید که این نوع از روترها آخرین گروه است که در این مقاله قصد داریم آن‌را مورد بررسی قراردهیم. به همین منظور در ادامه ویژگی های مهم و منحصر به فرد روترهای سری 7600 را شرح خواهیم داد.

معرفی روتر های سیسکو

یکی ازمهم‌ترین ویژگی‌های روتر های سری 7600 این است که پهنای باند بسیاربالایی دارند، توجه داشته باشید که این پهنای باند، هوشمند هم است. نکته دیگری که در رابطه با این نوع از روترها باید به آن توجه داشته باشید این است که از 2 میلیون مسیر به طور همزمان پشیبانی می‌کند.

 • شبکه این روترها به طور کامل کابل کشی شده است.
 • از سیستم عامل iOS New Era پشتیبانی می‌کند.
 • اطلاعات را به طور متمرکز پردازش می‌کند.

در این مقاله سعی داشتیم به معرفی روترهای سیسکو بپردازیم، امیدوارم از آن لذت برده باشید.


مطالعه بیشتر:

مودم و روتر چه تفاوتی باهم دارند؟


 

5/5 - (4 امتیاز)
اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها