مقایسه کابل شبکه Outdoor و Indoor

0
253
مدت زمان مطالعه : 4 دقیقه

آیا می دانید کابل شبکه Outdoor و Indoor با یکدیگر چه تفاوتی دارند؟

کابل شبکه outdoor کابلی است که در مقابل هر گونه شرایطی محافظت شده است، این کابل در برابر عواملی مانند:  سرما، گرما و رطوبت مقاومت و دوام خیلی زیادی دارد همچنین طوری طراحی شده است که در برابر آب دچار آسیب نمی شود و تحمل تمام شرایط ائم از محیطی و فیزیکی را دارد. کابل شبکه indoor از جنس های متنوعی ساخته می شود مثلاً اگر جنس آن از نوع پی وی سی باشد می تواند در دمای مثبت ۶۰ درجه تا منفی ۱۰ درجه مقاومت داشته باشد.

در صورتی که این کابل شبکه از جنس pvc باشد می تواند در دمای مثبت ۶۰۰ درجه تا منفی ۵۵ درجه مقاومت خود را حفظ کند.

یکی دیگر از تفاوت‌های کابل شبکه Outdoor  با کابل شبکه Indoor در این است که ظاهر آن ها با یکدیگر فرق دارد، کابل شبکه outdoor ظاهری کلفت دارد ولی برخلاف ظاهر آن دارای وزن کمی است، در صورتی که کابل شبکه outdoor از جنس pe باشد وزن آن حداقل ۱۰ درصد کمتر از کابل های خروجی است که دارای پوشش pvc هستند بنابراین روکش پی وی سی وزن بیشتری نسبت به روکش های pe دارد.

از کدام کابل شبکه Outdoor  و Indoor می توان استفاده کرد؟

در واقع کارایی هر کدام از کابل های شبکه خروجی و ورودی مشخص است، یعنی با توجه به نوع کارایی خود می توانید هر یک از آن ها را انتخاب کنید. اگر برای محیط های باز نیاز به کابل شبکه دارید باید کابل شبکه نوع خروجی یا outdoor را انتخاب کنید و در صورتی که برای محیط های بسته نیاز به کابل شبکه دارید کابل های ورودی یا indoor انتخاب خوبی برای شما می باشند.

مقایسه کابل شبکه Outdoor و Indoor

همانطور که از نام کابل شبکه خروجی مشخص است برای مکان هایی کاربرد دارد که لازم است بخشی از کابل کشی در محیط بیرونی ساختمان انجام شود مثلاً اگر در مکانی نیاز به نصب دوربین مداربسته باشد باید از کابل شبکه خروجی برای متصل کردن دوربین به دستگاه مرکزی استفاده شود.

آیا می توان در محیط های باز از کابل شبکه ورودی یا indoor استفاده کرد؟

همانطور که گفتیم از کابل های شبکه indoor برای محیط های بسته استفاده می شود بنابراین بهتر است آن را در محیط های باز مورد استفاده قرار ندهید زیرا مقاومت کابل های داخلی بسیار کمتر از کابل های شبکه خروجی است، اگر در فضاهای باز به جای کابل های خروجی از کابل های شبکه ورودی استفاده کنید خیلی سریع آسیب می بینند و عوامل محیطی روی آن ها تأثیر می‌ گذارند همچنین پس از مدتی کابل پوسیده می شود و کارایی خود را از دست می دهد.

اطلاعاتی که باید درباره کابل شبکه indoor بدانید؛

تمامی کابل های شبکه از نظر محیطی به دو دسته تقسیم می شوند: کابل شبکه indoor یا داخلی و کابل شبکه خروجی یا outdoor

” کابل شبکه indoor در داخل ساختمان ها و در کل هر جایی که نیاز به کابل شبکه باشد نصب می گردد و از لحاظ مقاومت، پایداری کمتری نسبت به کابل های شبکه خروجی دارد، این کابل ها پس از مدتی دچار آسیب می ‌شوند و کارایی خود را از دست می دهند. “

نکاتی که لازم است درباره کابل های شبکه خروجی outdoor بدانید؛

ساختار کابل شبکه خروجی طوری است که از لایه ‌های مختلفی تشکیل شده است، زیرا این کابل ها در محیط های باز قرار می گیرند و برای اینکه دچار آسیب نشوند و در برابر هرگونه عواملی مقاومت خود را حفظ کنند از روکش‌های متنوعی مانند: روکش pe که خارجی  ترین لایه آن است و روکش امنیتی Steel Armorded  تشکیل می شود علاوه براین شامل یک لایه سیمی است که باعث محافظت از کابل در برابر حیوانات خطرناک می باشد.

مقایسه کابل شبکه Outdoor و Indoor

کابل شبکه خروجی دارای انواع مختلفی است و در ساخت هر کدام از استانداردهای مختلفی استفاده می شود همچنین سرعت آن ها بسیار زیاد است و می توانند داده ها را به مسافت های طولانی ارسال و دریافت کنند.در طراحی برخی از این کابل ها یک روکش فلزی به منظور حفظ داده ها در برابر نویز های فیزیکی استفاده می شود.

در طراحی کابل شبکه Outdoor و Indoor از چه چیز هایی استفاده می شود؟

ساختار اصلی کابل های شبکه به بخش های زیر تقسیم می شود؛

  • پوشش کابل
  • جداکننده ۴ زوج سیم مسی به هم تابیده
  • ۴ زوج سیم مسی بهم تابیده

اجزایی که کابل شبکه خروجی و داخلی را تشکیل می دهند به صورت زیر می باشد؛توجه داشته باشید اعضای تشکیل دهنده کابل شبکه ورودی و خروجی بستگی به نوع و جنس آن دارد ولی به طور کلی تمام عناصر زیر در ساختار آن ها استفاده می شود؛

به کار گیری شیلد و فویل:

 در واقع شیلد و فویل وظیفه دارند که تمامی نوسانات الکتریکی اضافی را برطرف کنند.در برخی از کابل های شبکه ممکن است میان فویل و زوج های تابیده شده سطحی قرار گرفته باشد.

cross – web :

cross- web یک پلاستیک است که باعث می ‌شود تمام زوج های تابیده شده از یکدیگر جدا شوند، در غیر این صورت زوج ها روی یکدیگر تأثیر می گذارند و ایجاد نویز می شود.

زوج های به هم تابیده شده:

 کار زوج های تابیده شده ارسال و اخذ داده ها می باشد  و دارای ۸ رشته سیم هستند.

 پوشش بیرونی کابل:

 خارجی ترین لایه کابل شبکه این روکش است که آن را در برابر ضربه، پوسیدگی و هرگونه آسیب دیگری محافظت می کند.

مقایسه کابل شبکه Outdoor و Indoor

 طراحی برخی از کابل های شبکه خروجی طوری است که چهار زوج سیم با استفاده از یک لایه جدا کننده که جنس آن پلاستیکی می باشد از یکدیگر متمایز می شوند اطراف تمامی زوج ها یک لایه پلاستیکی نازک که جنس آن آلومینیومی است و یک توری که دارای جنس فلزی می باشد قرار گرفته است در آخر با استفاده از یک روکش پلاستیکی که خارجی ترین لایه کابل می باشد از آن محافظت می شود.

یک نمونه از کابل شبکه خروجی sftp است که در ساختار آن از روکش فلزی استفاده می شود به این منظور که نویز های محیطی مانند فشار برق قوی داده ها را تهدید نمی کند.

دیدگاه شما

Please enter your comment!
Please enter your name here