تفاوت کابل شبکه اصلی و تقلبی (5 مورد مهم)

تفاوت کابل شبکه اصلی و تقلبی

کابل شبکه یکی از مهم‌ترین تجهیزات شبکه است که برای اتصال دستگاه‌های مختلف به یکدیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. کابل شبکه (LAN) در انواع مختلفی تولید می‌شود و هرکدام ویژگی‌ها و کاربرد‌های خاص خود را دارند. از سوی دیگر برند‌های گوناگونی در جهان هستند که در زمینه تولید کابل شبکه فعالیت می‌کنند. از این رو یکی از موارد بسیار مهم در مورد کابل شبکه، عرضه کابل شبکه تقلبی با برند شناخته شده و معروف در بازار است. در نتیجه تشخیص نمونه اصلی از تقلبی آن اهمیت زیادی دارد. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم به تفاوت کابل شبکه اصلی و تقلبی و نحوه تشخیص آن بپردازیم.

فهرست:

تفاوت کابل شبکه اصلی و تقلبی

همانطور که می‌دانید افرادی سودجو در حال تولید کابل شبکه تقلبی هستند و تشخیص کابل فیک از کابل اصل برای بسیاری از مشتریان سخت است. زیرا روش‌هایی که می‌تواند منجر به درک تفاوت کابل شبکه اصلی و تقلبی شود را نمی‌دانند. به همین دلیل در ادامه قصد داریم 5 پارامتر برای تشخیص کابل شبکه تقلبی و اصلی از جمله ظاهر بسته‌بندی و قرقره کابل شبکه، جنس و رنگ روکش کابل شبکه، جنس هادی کابل شبکه، برند و کشور سازنده کابل شبکه، تست کابل شبکه و همچنین شناسایی نماینده اصلی کابل شبکه را بررسی کنیم. در نتیجه پیشنهاد می‌شود اطلاعات مربوط به هر پارامتر را با دقت مطالعه نمایید.

ظاهر بسته‌بندی و قرقره کابل شبکه

یکی از ساده‌ترین راه‌های تشخیص کابل شبکه اصلی از تقلبی، توجه به ظاهر بسته‌بندی و قرقره کابل شبکه است. کابل شبکه اصلی معمولاً بر روی قرقره‌های محکم و باکیفیت و در بسته‌بندی‌های شکیل و محکمی به بازار عرضه می‌شود بسته‌بندی کابل اصلی معمولاً از جنس کاغذ مرغوب یا پلاستیک باکیفیت است. همچنین، بسته‌بندی کابل اصلی معمولاً چاپ واضح و خوانایی دارد. اما در نقطه مقابل کابل شبکه تقلبی معمولاً در بسته‌بندی‌های نامناسب و بی‌کیفیتی به بازار عرضه می‌شود و شما به سادگی می‌توانید از طریق ظهار بسته‌بندی و قرقره کابل شبکه تفاوت کابل شبکه اصلی و تقلبی را متوجه شوید.

همچنین، برندهای معتبر در زمینه کابل شبکه، اغلب دارای بسته‌بندی منحصر به فردی با رنگ استاندارد می‌باشند. به عنوان مثال، بسته‌بندی از نوع رول‌باکس، به طور خاص برای کابل‌های شبکه لگراند طراحی شده است.

ظاهر بسته‌بندی و قرقره کابل شبکه
ظاهر بسته‌بندی و قرقره کابل شبکه

جنس و رنگ روکش کابل شبکه

اگر به دنبال تشخیص تفاوت کابل شبکه اصلی و تقلبی لگراند هستید یکی از پارامتر‌هایی که باید به آن توجه کنید جنس و رنگ روکش کابل شبکه است. کابل شبکه اصلی دارای روکشی از جنس PVC یا LSZH است. به این صورت که روکش PVC از جنس پلاستیک است و روکش LSZH از جنس ترکیبات غیر هالوژنی است که در برابر آتش مقاوم هستند.

از سوی دیگر کابل شبکه اصل روکشی به رنگ آبی، سبز، خاکستری یا مشکی دارند. این رنگ‌ها معمولاً استاندارد بوده و توسط شرکت‌های معتبر تولید کننده کابل شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ادامه باید ذکر کنیم کابل شبکه تقلبی معمولاً دارای روکشی از جنس نامرغوب مانند PE است. روکش PE از جنس پلاستیک است، اما کیفیت پایین‌تری نسبت به PVC یا LSZH دارد.

جنس و رنگ روکش کابل شبکه
جنس و رنگ روکش کابل شبکه

جنس هادی کابل شبکه

جنس هادی کابل شبکه از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا هادی وظیفه انتقال سیگنال‌های شبکه را بر عهده دارد. اگر جنس هادی کابل شبکه مناسب نباشد، ممکن است سیگنال‌ها با کیفیت پایین‌تری منتقل شوند یا حتی قطعی در شبکه رخ دهد. کابل شبکه اصلی معمولاً دارای هادی از جنس مس خالص است. مس خالص بهترین هادی برای انتقال جریان به شمار می‌رود و مقاومت الکتریکی کمی دارد.

کابل شبکه تقلبی ممکن است دارای هادیی از جنس مس آلیاژی یا سایر فلزات باشد. مس آلیاژی مقاومت الکتریکی بیشتری نسبت به مس خالص دارد و باعث کاهش سرعت انتقال داده می‌شود.

حال شاید برای شما سؤال پیش بیاید چگونه جنس هادی کابل شبکه اصلی و تقلبی را تشخیص دهیم؟ برای درک این موضوع، شما به راحتی با حرارت دادن قسمتی از هادی، متوجه خواهید شد. اگر پس از اعمال حرارت، پوشش روکش از بین برود و رنگ کابل فوراً تغییر کند، این نشانگر این است که کابل از نوع تقلبی است، زیرا آلیاژ مس مقاومت بالایی دارد.

جنس هادی کابل شبکه
جنس هادی کابل شبکه

برند و کشور سازنده، داستان خروج لگراند از ایران

با ورود شرکت صنایع الکتریکی البرز (لگراند) به بازار ایران، دوره‌ای جدید از فعالیت‌های توزیعی و بازاریابی آغاز شد. این شرکت با استراتژی‌های دقیق و برنامه‌ریزی موفق، نمایندگان خود را به دو گروه نمایندگان کالاهای داخلی و وارداتی تقسیم کرد. نمایندگان داخلی مسئول پخش محصولات تولیدی کارخانه لگراند در ایران بودند که شامل تجهیزاتی همچون کابل شبکه، کلید، پریز، فیوزها و غیره می‌شد. از سوی دیگر، نمایندگان وارداتی با سفارش محصولات از شرکت مادر، کالاهای خارجی مانند کابل شبکه، پچ پنل و سایر لوازم الکتریکی خاص را وارد می‌کردند.

تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران منجر به توقف فعالیت‌های تولیدی لگراند در این کشور شد که این امر باعث توقف توزیع محصولات اصلی و افزایش فرصت‌های سوء استفاده شد. با توجه به کاهش نظارت شرکت و تلاش برای سودجویی، افرادی با استفاده از نام و برند معتبر لگراند، محصولات تقلبی و فیک را به بازار عرضه می‌کردند. این افراد از کارخانه‌های چینی برای تولید کالاهای تقلبی استفاده می‌کردند و سپس آن‌ها را به ایران وارد می‌کردند. این محصولات، به نام لگراند با قیمتی نزدیک به اصلی و گاهی حتی با نصف قیمت اصلی به فروش می‌رسیدند که این وضعیت همچنان ادامه دارد.

برند و کشور سازنده
برند و کشور سازنده

به دلیل شباهت برند و نام لگراند با کیفیت و خدمات برجسته‌ای که این شرکت در طول چهار دهه فعالیت خود داشته، مشتریان در معرض خطر قرار گرفته‌اند و ممکن است به اشتباه محصولات تقلبی را به جای محصولات اصلی تهیه کنند. این امر نه تنها به مشتریان آسیب می‌رساند بلکه به زیرساخت و اعتبار شرکت نیز ضربه می‌زند.

برای مقابله با این وضعیت، باید کابل شبکه یا دیگر تجهیزات شبکه برندهای معتبر را از نمایندگی‌ها و فروششگاه معتبر و با سابقه خریداری کرد. در نتیجه هنگام خرید کابل شبکه حتما به این مورد توجه کنید و صرفا قیمت پایین‌تر را ملاک خرید قرار ندهید.

تست فلوک، پرمننت و چنل کابل شبکه

تست فلوک، پرمننت و چنل کابل شبکه، روش‌های مختلفی برای تست کابل شبکه هستند که می‌توان از آن‌ها برای تشخیص کابل شبکه فیک استفاده کرد. برای مثال با تست فلوک می‌توان پیوند صحیح زوج‌های سیم، عدم وجود شکستگی در سیم‌ها و عدم وجود نویز در سیگنال‌ها را بررسی کرد. توجه داشته باشید کابل شبکه اصلی باید دارای زوج‌های سیم به درستی متصل شده، سیم‌های سالم و سیگنال‌های بدون نویز باشد.

از سوی دیگر تست پرمننت یک تست دقیق‌تر برای تشخیص کابل شبکه اصلی و تقلبی است. با این تست شما می‌توانید مواردی همچون (متراژ کابل، جنس روکش، جنس هادی و غیره) را بررسی نمایید.

تست کابل شبکه
تست کابل شبکه

شناسایی نماینده اصلی کابل شبکه

شناسایی نماینده اصلی کابل شبکه یکی از راه‌های مطمئن برای تشخیص کابل شبکه اصلی از تقلبی است. نماینده اصلی کابل شبکه، محصولات اصلی شرکت سازنده را با قیمت مناسب و تضمین اصالت به فروش می‌رساند. برای شناسایی نماینده اصلی کابل شبکه، می‌توانید از روش‌های مختلفی استفاده کنید.

برای مثال با جستجوی نام شرکت سازنده و عبارت (نماینده اصلی) در اینترنت می‌توانید لیست نمایندگان رسمی شرکت را پیدا کنید. البته در وب‌سایت شرکت سازنده، معمولاً لیست نمایندگان رسمی شرکت در سراسر کشور درج شده است و می‌توانید از آن لیست برای پیدا کردن نماینده اصلی استفاده نمایید. در نهایت پیشنهاد می‌کنیم برای خرید کابل شبکه اصل به فروشگاه‌های معتبر مراجعه کنید.

اهمیت استفاده از کابل شبکه اصلی در شبکه

همانطور که می‌دانید کابل شبکه مهم‌ترین بخش شبکه محسوب می‌شود. در نتیجه اگر از کابل شبکه تقلبی استفاده کنید، مطمئنا در طولانی مدت شبکه شما دچار مشکاتی همچون افت سرعت و پهنای باند، قطعی زیاد و درنهایت از کار افتادن شبکه شما می‌شود. شاید بهتر باشد این گونه بگوییم کابل شبکه اصلی می‌تواند سرعت انتقال داده بیشتر، عملکرد پایدارتر و امنیت بیشتری را نسبت به کابل شبکه تقلبی ارائه دهد. این امر به دلیل استفاده از متریال باکیفیت‌تر در ساخت کابل شبکه اصلی است.

نتیجه گیری

در این از برقچی به صورت کامل روش‌های تشخیص کابل شبکه اصلی از تقلبی را بررسی کردیم تا خرید مطمئنی را تجربه کنید. در نتیجه با توجه به مزایای استفاده از کابل شبکه اصلی و مشکلاتی که استفاده از کابل شبکه تقلبی می‌تواند ایجاد کند، توصیه می‌شود از کابل شبکه اصلی در شبکه خود استفاده کنید. در نهایت‌ امیدواریم محتویات موجود در این مقاله توانسته باشد به تمام سؤالات شما پاسخ دهد و شما را در امر تشخیص کابل شبکه اصلی از تقلبی به بهترین شکل ممکن یاری نماید.

سوالات متداول

چگونه کابل شبکه اصلی را از تقلبی تشخیص دهیم؟

کابل شبکه اصلی و تقلبی از نظر ظاهری، کیفیت ساخت و عملکرد با یکدیگر متفاوت هستند. در نتیجه ابتدا باید فروشگاه معتبری را برای خرید انتخاب کنید و برگه تست کابل شبکه را از فروشنده درخواست و بررسی کنید.

اهمیت استفاده از کابل شبکه اصلی در شبکه چیست؟

استفاده از کابل شبکه اصلی می‌تواند به بهبود عملکرد و امنیت شبکه کمک کند و از بروز مشکلات احتمالی مانند کاهش سرعت انتقال داده، قطعی شبکه جلوگیری کند.

5/5 - (2 امتیاز)
اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها