نحوه تقویت سیگنال وای فای و افزایش سرعت مودم و روتر

0
1082
مدت زمان مطالعه : 5 دقیقه

راه هایی برای افزایش سرعت مودم و روتر

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و نیاز روز افزون جامعه به اینترنت و استفاده از مودم در اکثر محیط های اداری و تجاری باعث شده است تغییردر سیگنال وای فای خیلی از کارها را تحت تاثیر خود قرار دهد . در واقع می توان گفت برای جامعه ی کنونی که اکثر کارها حتی پرداخت قبوض تلفن و گاز و … به صورت هوشمند انجام می شود داشتن یک سیگنال قوی از ارزش زیادی برخوردار است.

مردم ترجیح می دهند در فصل گرم سال در محیط های بیرونی که هوای خنک تری دارد از برد وای فای خود برای انجام کارهایشان استفاده کنند . در این مقاله سعی می شود راه های بهبود سیگنال و برد وای فای و اتصال بهتر به آن جهت بهره وری حداکثری را در اختیارتان قرار دهیم . اگر مشکل سیگنال برای شما نیز پیش آمده توصیه می کنیم راه های زیر را امتحان کنید تا بالا بردن سرعت وای فای شما صورت گرفته و اشکال به وجود آمده برطرف شود.

چگونه سرعت اینترنت را بالا ببریم ?

1 – در قدم اول برای جواب به سوال اینکه چگونه سرعت اینترنت را بالا ببریم ؟ پیشنهاد ما به شما این است که مکان مودم یا روتر را تغییر دهید . این کار به شما کمک می کند اگر مودم یا روتر در نقطه کور قرار داده شده باشد با یک جابه جایی ساده سیگنال مودم تحت تاثیر قرار بگیرد . از آنجایی که برد شبکه های معمولی وای فای نمی تواند تمام قسمت های خانه را پشتیبانی کند و همین طور مقدار مسافت و سد فیزیکی که ممکن است بین دستگاه ها و روتر قرار گرفته باشد می تواند از قدرت سیگنال مودم شما بکاهد . تغییر مکان مودم شما قادر است به طور مستقیم بر میزان برد سیگنال دستگاه تاثیر گذار باشد .

چگونه سرعت اینترنت را بالا ببریم ?

باید توجه داشت که مودم را در قسمت هایی قرار دهیم که امواج رادیویی و سدهای فیزیکی بر روی قدرت سیگنال آن موثر نباشند از جمله سدهای فیزیکی می توان به قسمت های فلزی و دیوارها و وسایلی مانند مایکروویو و مواردی که از نظر امواج رادیویی می توانند بر روی قدرت سیگنال تاثیر گذار باشند . گاهی اوقات تنها با بیشتر کردن سطح ارتفاع مکان قرار گیری روتر مشکل سیگنال برطرف شده و باعث تقویت سیگنال و بالا بردن سرعت وای فای می شود.

2 – در قدم بعدی باید توجه داشت که مودم نیز مثل اکثر قطعات الکترونیکی با گذر زمان به مرور فرسوده یا قدیمی می شود و می بایستی برای استفاده از اینترنت پر سرعت و بهره بردن از سیگنال های قوی نسبت به تعویض مودم و استفاده از مودم های نسل جدید اقدام کرد . در حال حاضر استانداری که می توان برای روتر های جدید معرفی کرد 11ac ست که 802.11ax بیشتر مورد استقبال کاربران است .

 اگر روتر شما دارای استاندارد 802.11g و یا 802.11b ست نمی توانید توقع سرعت زیادی از آن داشته باشید. حتی روترهای 802.11n که دارای سیگنال های سریعتری هستند نیز قابل قیاس با  روتر های سری ac و ax نیستند. شما می توانید با خرید روترهای جدید که دارای استانداردهای بالاتری نسبت به گذشته هستند باعث تقویت سیگنال و افزایش سرعت مودم و روتر خود شوید.

چگونه سرعت اینترنت را بالا ببریم ?

3 – قدم بعدی تغییر شماره ی کانال و فرکانس مودم است . استفاده از کانال های رادیویی وای فای یکسان توسط همسایه ها می تواند موجب تداخل در شبکه های وای فای شود . در واقع همه ی روترها دارای باند 4 گیگاهرتز می باشند . برخی ممکن است از روترهای دوبانده استفاده کند که این نوع روترها باندهای 2.4گیگا هرتز و 5 گیگاهرتز را ساپورت می کنند و از آنجا که افراد کمتری از مودم های دوبانده استفاده می کنند باعث می شود در باند 5 گیگاهرتزی تداخل کمتری ایجاد شود.

برای عوض کردن باند روتر کافی ست با استفاده از تنظیمات مودم به راحتی آن را تغییر دهید و یا با خواندن دفترچه ی راهنمای روتر و یا مراجعه به سایت سازنده دستگاه از چگونگی تعویض مودم مورد نظر خود مطلع شوید و موجب تقویت سیگنال و بالا بردن سرعت وای فای خود شوید.

بهترین نرم افزار افزایش سرعت اینترنت

4 – قدم بعدی برای تقویت سیگنال و افزایش سرعت مودم و روتر استفاده از ابزار QoS است . ابزار QoS وظیفه ی کاهش پهنای باند مصرف شده توسط اپلیکیشن ها را بر عهده دارد به وسیله ی این ابزار می توانید برای نرم افزار ها و سرویس های خود اولویت بندی کنید و همین طور می توانید معین کنید در زمان های متفاوت روز چه برنامه هایی در اولویت قرار بگیرند.

این برنامه طوری طراحی شده است که در عین حالی که اختلالی در کیفیت ویدئوی شما ایجاد نمی کند به افرادی که در حال استفاده از مودم برای دانلود و یا مواردی مانند بازی های ویدئویی هستند اجازه می دهد تا کار خود را فقط با سرعتی کمی کمتر به انجام برسانند.

برای این کار لازم است به قسمت تنظیمات پیشرفته ی مودم رفته و از آنجا تنظیمات QoS را طبق برنامه ی خود عوض کنید. لازم به ذکر است بدانید QoS در مودم های قدیمی وجود ندارد بنابراین QoS می تواند در تقویت سیگنال و بالا بردن سرعت وای فای ابزار مناسبی باشد.

بهترین نرم افزار افزایش سرعت اینترنت

5 – مورد بعدی که در تقویت سیگنال و افزایش سرعت مودم و روتر می تواند موثر باشد این است که می توان از ورق هایی از جنس آلومینیوم برای این کار بهره برد . در اکثر مودم ها یک آنتن وجود دارد که وظیفه ی آن پخش کردن سیگنال به جهت های مختلف است . اگر مودم مورد استفاده در مرکز محیط قرار نداشته باشد و در کنار دیواری از محیط قرار داشته باشد در این صورت قستی از سیگنال به سمت دیوار رفته و مورد استفاده قرار نمی گیرد . برای رفع این مشکل پیشنهاد می شود یک ورقه ی آلومینیومی بین دیوار یا مانعی که در کنار روتر قرار دارد تعبیه شود تا به وسیله ی این ورقه ی آلومینیومی سیگنال های فرستاده شده به سمت مانع دوباره به طرف محل مورد استفاده از اینترنت برگردد .

6 – اضافه یا جایگزین کردن آنتن روش دیگری در تقویت سیگنال و افزایش سرعت مودم و روتر است و در این روش می توان با اضافه کردن یک آنتن منجر به افزایش قدرت ارسال سیگنال شد. باید توجه داشت که اکثر سازندگان مودم ها از آنتن هایی به نام امنی دایرکشنال یا دایرکشنال استفاده می کنند . در آنتن های امنی دایرکشنال سیگنال به همه ی جهت ها و در آنتن های دایرکشنال سیگنال فقط به یک جهت ارسال می شود اگر فقط در یک نقطه با کاهش سیگنال روتر مواجه هستید بهتر است از آنتن های دایرکشنال استفاده کنید در غیر این صورت آنتن های امنی دایرکشنال گزینه ی مناسبی برای تقویت سیگنال و افزایش سرعت مودم و روتر شما می باشد .

” 7 – در قدم بعدی با آپدیت نرم افزار مودم می توان باعث تقویت سیگنال و افزایش سرعت مودم و روتر شد . در دنیای مدرن امروز ممکن است حملات هکرها باعث نفوذ یک بد افزار در روتر شما شود که این امر می تواند از پهنای باند شما بکاهد و سرعت اینترنت را تا حدی کاهش دهد . با به روز کردن نرم افزار روتر خود می توانید سبب تقویت سیگنال و افزایش سرعت مودم و روتر خود شوید. “

 باید توجه داشت در صورت به روز بودن نرم افزار مودم اکثر این حملات سایبری بی اثر خواهد بود . در روتر های قدیمی خبری از آپدیت خودکار نرم افزار وجود ندارد و کاربر باید خودش با مراجعه به سایت تولید کننده ی روتر به روز رسانی جدید را انجام دهد . اما در مودم های جدید خود مودم به روز رسانی را به صورت خودکار انجام می دهد .

دیدگاه شما

Please enter your comment!
Please enter your name here