چگونه از هک شدن مودم جلوگیری کنیم؟

0
234
مدت زمان مطالعه : 4 دقیقه

روش های جلوگیری از هک شدن مودم

در این مقاله قصد داریم به منظور جلوگیری از اعمال نادرست سود جویان  روش های جلوگیری از هک شدن مودم را برای شما عزیزان شرح دهیم.

 

با افزایش تورم قیمت تمامی کالاها و خدمات در بازار های کشور با افزایش نسبی مواجه شده است. همچنین در تجهیزات شبکه و کامپیوتری و در این میان شرکت های مخابراتی نیز اقدام به افزایش قیمت کالاها و خدمات ارائه شده توسط خود نموده اند. افزایش نیاز مردم به شبکه های اجتمایی و وب سایت های متعدد و همچنین افزایش قیمت بسته های اینترنتی زمینه مناسبی را برای سوء استفاده از مودم های وای فای فراهم کرده است.

 

 

بسیاری از سود جویان با اقدام به هک مودم ها بستری رایگان برای استفاده از اینترنت فراهم کرده اند و با این کار هزینه اینترنت مصرفی خود را بر روی دوش دیگری می اندازند. اما ما در این مقاله با ارائه راهکار هایی، امنیت را به مودم های شما باز می گردانیم.

چه راهکاری برای تشخیص هک شدن مودم وجود دارد؟

هک شدن مودم به این دلیل نیست که هرگز نتوان ارتباط هکر ها را به مودم قطع کرد، بلکه می توان با شناخت نشانه هایی که هک شدن مودم با خود به همراه دارد دسترسی هکرها به مودم را خیلی سریع تر از آن چه که فکر می کنید قطع نمایید.

برخی از راهکار های تشخیص هک شدن مودم:

 • مدت زمان مصرف اینترنت:

  زمانی که مودم شما توسط هکر ها هک شود در ابتدا شاید خیلی متوجه موضوع نشوید، اما با گذشت دو سه ماه متوجه می شوید که حجم بسته اینترنتی خیلی سریع تر از گذشته و نسبت به حجم مصرفی شما و یا پیش از به اتمام رسیدن مدت انقضای آن، به اتمام می رسد.

 • سرعت اینترنت:

  با اتصال همزمان چندین نفر به مودم ها در وهله اول سرعت آن کاهش میابد. این کاهش سرعت مودم به نسبت گذشته می تواند یکی از نشانه های وجود هکر ها باشد. اما دقت کنید که گاهی کاهش سرعت اینترنت سراسری بوده و خیلی زود مشکل رفع می شود.

 • ایمیل های نا آشنا:

  در برخی موارد اگر هک مودم صورت گرفته باشد ایمیل ها و یا پیامک های حاوی برداشت وجه ارسال می شود که این تغییرات در حساب بانکی به وسیله خود شما رخ نداده است و پیامک نا آشنا می باشد. با مشاهده این چنین ایمیل ها و یا پیامک های غیرعادی می توان اطمینان یافت که فرد دیگری به اطلاعات شخصی شما دسترسی دارد و سریعاً برای رفع مشکل باید اقدام کرد.

آیا با روش های جلوگیری از هک شدن مودم آشنایی دارید؟

جلوگیری و یا رفع مشکل هک مودم به روش های گوناگونی انجام می شود که همه ی این روش ها از طریق دسترسی به تنظیمات مودم انجام می شود. این روش ها بسیار ساده بوده و تنها با یک راهنمایی کوچک می توان مشکل را به تنهایی در منزل حل نمایید.

جلوگیری از هک شدن مودم

برخی از روش های موجود برای جلوگیری از هک مودم:

 1. دسترسی به تنظیمات مودم:

  با سرچ آدرس ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ در موتور های جستجوگر گوگل می توان به اطلاعات و تنظیمات مودم دسترسی یافت و نسبت به ایجاد تغییرات در هر بخش آن اقدام نمایید.

 2. تعیین رمز عبور مودم:

  با مراجعه به سایت مربوطه می توان با تعیین رمز عبور برای مودم، دسترسی هکر ها به اینترنت وای فای را محدود کرد و تا حدودی از هک شدن مودم جلوگیری نمایید.

  آموزش تصویری تغییر رمز عبور انواع مودم 

 3. تعیین نام کاربری جدید:

  در هنگام روشن کردن اتصال وای فای اینترنت اولین چیزی که نمایان می شود نام کاربری مودم می باشد. بهتر است نام کاربری که به صورت خودکار در تنظیمات مودم بارگذاری شده است را تغییر دهید و راه هکر ها را برای سودجویی از مودم محدود نمایید. در انتخاب نام کاربری مودم هرگز از اطلاعات شخصی خود استفاده نکنید زیرا با شناسایی شما و استفاده از اطلاعات در اختیار داشته، پیدا کردن رمز وای فای تا حدودی راحت تر می شود.

 4. تغییر رمز اینترنت از راه دور:

  رمز عبور مودم یک بخش جدا از رمز وای فای می باشد، اما بسیاری از افراد به خیال خود با تعیین رمز عبور مودم رمز وای فای را نیز فعال کرده اند اما این را توجه کنید که رمز اینترنت از راه دور مودم تا زمانی که توسط خودتان تعیین نشود غیر فعال می باشد. بهتر است در اولین اقدام پس از تهیه مودم با مراجعه به سامانه تنظیمات یک رمز بسیار قوی برای مودم انتخاب نمایید. توجه کنید که این رمز برگرفته از تاریخ تولد و یا شماره ملی و دیگر اطلاعات شخصی نباشد زیرا با بکار گیری این اطلاعات ایمنی دستگاه خود را کاهش می دهید.

 5. ایجاد محدودیت دسترسی:

  هر دستگاهی برای اتصال به وای فای شما از طریق یک آی پی اختصاصی استفاده می کند. شما می توانید با ایجاد تغییراتی در تنظیمات دسترسی به وای فای خود برای خود و اعضای خانواده محدود کنید تا دیگر اتصالات وای فای برای بیگانه ها قابل نمایش نباشد.

 6. کاهش شعاع دسترسی:

  اتصالات وای فای تا شعاع مختلفی برای افراد قابل نمایش است. برخی از هکر ها با مراجعه به درب منازل و دسترسی به وای فای افراد به هک مودم اقدام می کنند. بهتر است برای ایجاد امنیت بیشتر و جلوگیری از هک شدن مودم شعاع دسترسی به وای فای را تا جایی که فقط اعضای خانواده بتوانند به اتصالات دست یابند کاهش دهید.

 7. به روزرسانی اطلاعات مودم:

  شرکت های تولیدی مودم با استفاده از برنامه ای با عنوان فریمور اطلاعات مودم را ذخیره سازی می کنند. شما می توانید در وب سایت ارائه شده در مباحث قبلی به اطلاعات مودم دست یافته و با به روزرسانی آن ها امکان هک شدن مودم را تا حدودی کاهش دهید.

 8. تعیین دسترسی افراد خاص به وای فای:

  در صورتی که نمی خواهید بجز خود و خانواده درجه یک کسی از وجود مودم اطلاعی یابد، می توانید با ثبت آی پی دستگاه های الکترونیکی مجاز در تنظیمات مودم اتصال وای فای را برای دیگر افراد مخفی کنید.

 9. فیلتر دسترسی به WPS:

  wps یک استاندارد فاقد امنیت است که معمولا همه ی دستگاه های مودم از آن برخوردارند. این ویژگی باعث می شود اتصال به مودم بدون نیاز به رمز رخ دهد به همین دلیل غیر فعال کردن این گزینه را از بخش تنظیمات مودم را هرگز فراموش نکنید.

 10. خاموش کردن اتصال دستگاه:

  درصورتی که می خواهید برای چند روز منزل خود را ترک نمایید اتصالات مودم خود را به طور کامل خاموش کنید تا دسترسی به وای فای را برای همگان محدود نمایید.

دیدگاه شما

Please enter your comment!
Please enter your name here