آیا می توانم شبکه مش را به روتر اضافه کنم؟

اضافه کردن شبکه مش روتر باعث می‌شود که نواحی کور (از نظر پوشش سیگنال) به طور کامل پوشش‌دهی شوند. شما می‌توانید شبکه مش را به روتر اضافه کنید. اما اگر می‌خواهید به طور کامل از مزایای آن بهره‌مند شوید باید آن را به درستی انجام دهید. لازم به ذکر است که برخی از افراد مش را نوعی توان در نظر می‌گیرند که می‌توانند به شبکه‌شان اختصاص دهند و انتظار دارند در زمان راه‌اندازی مش، شبکه‌شان به میزان بسیاری بهبود پیدا کند. اگرچه قدرت و نحوه راه‌اندازی همه شبکه‌های مش یکسان نیست و هرچه پیاده‌سازی از حالت ایده آل فاصله داشته باشد، عملکرد شبکه ضعیفی دریافت خواهید کرد. از این رو با این مقاله از برقچی همراه باشید تا نحوه اضافه کردن شبکه مش به روتر را بیاموزید.

فهرست مطالب:

نحوه اضافه کردن شبکه مش به روتر

اگر مزایای شبکه مش (از جمله راه‌اندازی آسان، پیاده‌سازی وایرلس و انتقال کامل) را برای تجربه کاربر از اینترنت به طور پایدار و قابل اعتماد را در نظر بگیریم، به راحتی می‌توانیم به کاربرد و ضرورت آن پی ببریم.

قابل ذکر است که اگر کاربران از سخت افزار مخصوص و با کیفیت استفاده کنند، شبکه های مش اغلب راه حل های موثری هستند. این راه حل به طور اختصاصی برای کاربران دفاتر کوچک یا کاربران خانگی‌ای مناسب است که باید مسافت هایی را پوشش بدهند و مایلند که برای پیاده سازی و اجرای کابل شبکه نیازی به سیم کشی از میان دیوارها وجود نداشته باشد.

بنابراین اولین گزینه شما برای ایجاد شبکه مش، استفاده از اکسس پوینت های معمولی و روتر موجود به عنوان گسترش دهنده وایرلس است. البته قابل ذکر است که کارشناسان این را توصیه نمی‌کنند. گزینه دوم استفاده از دستگاه‌های مش اختصاصی و متصل نگه داشتن روتر موجود است.

نحوه اضافه کردن شبکه مش به روتر
نحوه اضافه کردن شبکه مش به روتر

بیشتر بخوانید: تکنولوژی مش وای فای چیست؟ (WiFi Mesh)


استفاده از اکسس پوینت ها و روترها به عنوان گسترش دهنده وایرلس

همان‌طور که اشاره شده این گزینه به دلایل متعددی توصیه نمی‌شود. اولین دلیل این است که برای دستگاه های موجود شما، همه شبکه های مش به طور یکسان ایجاد نمی شوند. البته در مواقع مورد نیاز می‌توانید یک شبکه مش را با عملکردی تقریبی راه اندازی کنید اما این شبکه مش اتصال پایدارتر و مطمئن‌تری در هنگام رومینگ و راه‌اندازی آسان را نخواهد داشت. در واقع اتصال پایدار بستگی به این دارد که دستگاه‌های مش شما از انتقال بدون قطعی پشتیبانی کنند. این قابلیتی است که در دستگاه های مش مدرن و پیشرفته تعبیه شده است، اما اگر از یک اکسس پوینت یا روتر استاندارد استفاده می‌کنید، به ندرت به اتصال پایدار دسترسی خواهید داشت.

شبکه مش روتر
شبکه مش روتر

 

علاوه بر این، در این روش برای هر پیوند بی سیم در شبکه مش باید انتظار کاهش 50 درصدی یا بیش‌تر در توان عملیاتی (و نتیجه عملکرد) را داشته باشید. مگر اینکه از دستگاه‌های مش با کیفیت بالا با قابلیت های توان عملیاتی عالی استفاده می‌کنید.

همچنین هنگام ایجاد شبکه باید سرعت همگام سازی شبکه را در نظر داشته باشید و از دستگاه های مش مدرنی استفاده کنید که از انتقال هوشمند پشتیبانی می‌کنند تا بتوانید SSIDها را در سراسر شبکه به اشتراک بگذارید. البته راه‌اندازی آسان به استفاده از برند یکسان و مدل‌های سازگاری بستگی دارد که بتوان آن‌ها را طریق اپلیکیشن گوشی هوشمند مدیریت کرد.


بیشتر بخوانید:‌ روتر چیست؟ همه چیز درباره روتر!


مراحل اضافه کردن شبکه مش به روتر

در اینجا می‌توانید روتر موجود خود را به عنوان گیت‌وی شبکه به کار ببرید. باید دستگاهی را که می‌خواهید به عنوان تکرار کننده بی سیم استفاده کنید، در حالت تکرار کننده بی سیم (wireless repeater) قرار دهید. البته جزئیات دقیق فرآیند بسته به نوع دستگاه، برند و مدل متفاوت است. بنابراین اکثر سازندگان جزئیات نحوه فعال کردن این حالت را در صورت پشتیبانی دستگاه ارائه می‌کنند. البته روشی کلی وجود دارد که در صورت پیدا نکردن راهنمایی سازنده دستگاه خود می‌توانید آن را دنبال کنید:

 • روتر یا اکسس پوینت خود را به یکی از پورت‌های روتر موجود و سپس در انتهای دیگر به لپ تاپ و کامپیوتر خود وصل کنید.
 • برای دسترسی به پورتال مدیریت، به آدرس IP روتر بروید.
 • در صورت وجود، حالت دستگاه را به wireless repeater تغییر دهید.

اگر گزینه بالا وجود نداشت، مراحل زیر را ادامه دهید:

 • روی روتری که می خواهید به عنوان تکرار کننده استفاده کنید DHCP را غیرفعال کنید.
 • آدرس IP روتر را روی یک آدرس استفاده نشده تنظیم کنید.
 • به تنظیمات Wireless Setup دستگاه بروید.
 • SSID مورد نظر را تنظیم کنید.
 • تنظیمات را ذخیره کنید.

استفاده از دستگاه های مش اختصاصی

عملکرد شبکه مش شما به کیفیت دستگاه‌تان بستگی دارد. شایان ذکر است که بسط‌ دهنده‌های مش ارزان معمولاً یک SSID جدید در هر دستگاه بسط دهنده وای فای ایجاد می‌کنند. در این روش SSID هر بسط دهنده برای اتصال به آن بسط دهنده استفاده می‌شود. این برخلاف داشتن چندین SSID مشترک در دستگاه های مش چندگانه است.

ُسخت افزار اختصاصی برای شبکه مش

این موضوع هدف مش را از بین می‌برد. زیرا انتقال بی‌سیم بدون قطعی بین دستگاه‌های مش (برای تجربه کاربری با کیفیت) به اشتراک‌گذاری SSID در نقاط دسترسی متکی است و این نوع بسط دهنده‌ها این کار را انجام نمی‌دهند. در عوض، آن‌ها اکسس پوینت جدید و ثابت را در مکان دیگری از ساختمان ارائه می‌دهند.

مراحل

 • روتر/مودم را از طریق پورتال مدیریت آن در حالت پل (Bridge) قرار دهید.
 • شبکه مش خود را به روتر متصل کنید و آن را از طریق برنامه مدیریت مش خود تنظیم کنید.
 • سایر گره های مش خود را با برنامه تنظیم کنید و SSID های توزیعی را یکسان کنید (این ممکن است به طور خودکار انجام شود).

بیشتر بخوانید: دستگاه شبکه مش بی‌سیم بخریم یا رنج‌اکستندر؟


سخت افزار پیشنهادی برای شبکه مش

همانطور که اشاره شد گزینه دوم (یعنی استفاده از دستگاه های مش اختصاصی) انتخاب بهتری است. اگربه دنبال ایجاد شبکه مش خوب با انتقالی بدون قطعی، راه اندازی آسان و عملکرد خوب هستید، می‌توانید نگاهی به محصولات زیر بیاندازید.

اکسس پوینت یوبیکیوتی UniFi UAP-AC-Mesh

محصولات مش یوبیکیوتی نسبت به رقبا مقرون به صرفه هستند، طراحی زیبایی دارند و نسب به پتاسیل دستگاه‌های موجود در بازار بهتر عمل می کنند. در این میان می‌توانید از اکسس پوینت یوبیکیوتی UniFi UAP-AC-Mesh با استفاده از 2 آنتن خارجی Dual-Band Omni، راه‌اندازی ساده، صرفه جویی در هزینه و راه‌حل شبکه مش پرسرعت را برای خانه‌های بزرگ و دفاتر کوچک فراهم کنید.

Aruba Instant On

Aruba Instant On برای کاربردهای خانگی و اداری مناسب است. این برند طیف کوچکی از محصولات را داراست که برای سادگی و راه اندازی آسان طراحی شده‌اند، و هر کدام قابلیت‌های شبکه بی‌سیم داخلی را برای افزایش مقرون به صرفه اتصال وای فای بدون اضافه کردن کابل فراهم می‌کنند.

علاوه بر این اکسس پوینت ها از این سری به روتر اختصاصی نیاز ندارند، بنابراین این محدوده برای کسانی که به دنبال اضافه کردن یک شبکه مش به روتر فعلی خود با قرار دادن آن روتر در حالت bridge هستند، عالی است.

 Aruba Instant On
Aruba Instant On

آداپتورهای پاورلاین Powerline به عنوان راه حل جایگزین شبکه مش

افرادی که مایل به سرمایه‌گذاری در شبکه مش هستند، به دنبال راه حلی برا گسترش موثر پوشش شبکه وایرلس هستند که کم هزینه باشد و به کابل‌های جدید نیاز نداشته باشد. در واقع راه‌حل‌های جایگزینی (علاوه بر ایجاد شبکه مش در ورتر) وجود دارند که با آن‌ها می‌توان به راحتی به این اهداف دست پیدا کرد.

شبکه‌ها و دستگاه‌های سیمی همیشه تجربه سریع‌تر و مطمئن‌تری نسبت به شبکه‌های بی‌سیم ارائه می‌کنند. به دلیل تمایل ما به حذف راه‌حلی را که نیاز به کابل‌های جدید دارد می‌توانیم از آداپتورهای پاورلاین Powerline استفاده کنیم.

آداپتورهای پاورلاین Powerline
آداپتورهای پاورلاین Powerline

آداپتورهای Powerline کابل برق خانه یا محل کار شما را به مسیری برای ترافیک اینترنت تبدیل می‌کنند. در واقع می‌توانید پریزهای برق خود را به پورت‌های اترنت تبدیل کنید. شما می‌توانید اکسس پوینت سیمی را به آداپتورها وصل کنید تا دستگاه‌های وایرلس با این اتصالات سیمی بتوانند به SSIDهای مشترک در سرتاسر ساختمان متصل شوند. این باعث می‌شود قطعی و تاخیر بین اکسس پوینت‌ها وجود نداشته باشد (البته تا زمانی که از نقاط دسترسی با کیفیت معقول استفاده می‌کنید).

در حالی که این راه حل به اندازه کابل شبکه کارآمد نیست، اما قابل اجرا و به صرفه است. شما می‌توانید تست سرعت را روی دستگاهی که به دورترین آداپتورها متصل است به منظور بررسی سرعت مورد نظرتان اجرا کنید. ممکن است این نگرانی پیش بیاید که آداپتورهای پاورلاین دسترسی به پریزهای برق را (برای دستگاه های برقی دیگر) محدود می‌کنند. اما با استفاده از آداپتورهای پاورلاین با قابلیت استفاده به عنوان چندراهی برق می‌توانید سایر وسایل را مستقیماً به خود آداپتور پاور لاین وصل کنید.


بیشتر بخوانید: چه تعداد اکسس پوینت مش برای خانه نیاز داریم؟


جمع بندی اضافه کردن شبکه مش روتر

شما می‌توانید شبکه مش را به روتر خود اضافه کنید. اما این کار با دستگاه های مش اختصاصی بهتر انجام می‌شود. نتایج قابل مقایسه‌ای را می‌توان با آداپتورهای پاور لاین نیز به دست آورد. همچنین در این مقاله آموختیم مهم است به یاد داشته باشید که زمان و هزینه اختصاص داده شده برای نصب و راه‌اندازی با کیفیت شبکه، قابلیت اطمینان و عملکرد شبکه را بهبود می‌بخشد. این زمانی اهمیت پیدا می‌کند که به یاد بیاورید شما تنها یک بار باید یک شبکه را راه اندازی می‌کنید، اما تقریباً در تمام طول روز از آن استفاده خواهید کرد و اگر این راه‌اندازی به درستی انجام نشده باشد، به مشکل بر می‌خورید. امیدواریم این مفید واقع شده باشد. از همراهی شما سپاس‌گزاریم.

5/5 - (2 امتیاز)
اشتراک
اطلاع از
guest
2 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها
عليرضا دادفر
عليرضا دادفر
2 سال پیش

قوي ترين اكسس پوينت خانگي چيه؟

سیدحامد علوی
سیدحامد علوی
1 سال پیش
پاسخ به   عليرضا دادفر

اکسس پوینت میکروتیک مدل CAP lite میتونه یه انتخاب مقرون به صرفه و مناسب باشه