چه تعداد اکسس پوینت مش برای خانه نیاز داریم؟

چه تعداد اکسس پوینت مش برای خانه نیاز داریم؟

آیا مایل به ایجاد شبکه مش در خانه یا محل کار هستید اما نمی‌دانید به چه تعداد اکسس پوینت مش برای خانه نیاز دارید. احتمالا اگر در حال آماده سازی برای ایجاد شبکه وای فای یا ارتقاء تنظیمات سرویس وای فای قبلی خود بوده باشید، احتمالا تکنسین‌ها به شما شبکه مش را پیشنهاد کرده‌اند. درواقع سیستم وای فای مش پوشش را از طریق چندین اکسس پوینت یا گره گسترش می‌دهد و نقاط کور در سراسر خانه یا ساختمان‌تان را از بین می‌برد. البته برای دانستن تعداد دستگاه‌های مورد نیاز و تنظیمات آن متناسب برای خانه یا ساختمان‌تان به راهنمای بیش‌تری احتیاج دارید. بنابراین برای کسب اطلاعات بیش‌تر برای تشخیص تعداد اکسس پوینت یا روتر مورد نیاز برای خانه خود با این مقاله از برقچی همراه باشید.

فهرست مطالب:

آیا به مش وای فای نیاز دارید؟

در راه اندازی شبکه وای فای مش چندین اکسس پوینت یا گره با یک روتر ارتباط برقرار می‌کنند تا پوشش شبکه را افزایش دهند. فناوری مش وای فای به طور یکپارچه مناطق کور (جایی که سیگنال مخابره نمی‌شود) را از بین می‌برد. اگرچه لزوماً سرعت وای فای را بهبود نمی‌بخشد. البته باید در نظر داشته باشید که کیت‌های مش وای فای گران هستند و لازم است بدانید آیا ارزش هزینه‌ای که می‌کنید را دارند یا خیر.

در حال حاضر یک دستگاه متوسط حدود 50 متر برد دارد. علاوه بر این در حدود نیمی از این محدوده، وای فای پرسرعت 5 گیگاهرتزی وجود دارد. ممکن است این میزان برای یک شبکه به روز قابل توجه نباشد، اما مطمئنا برای خانه‌ها و آپارتمان‌های کوچک خوب است و احتمالا تمام نواحی کور پوشش‌دهی می‌شوند. البته قبل از راه‌اندازی و تهیه دستگاه‌های مخصوص شبکه مش باید فرض کنید هیچ نقطه کوری در خانه خود ندارید و این سوال را بپرسید که در این صورت سرعت وای فای قابل قبولی دریافت می‌کنید یا خیر. اگر جواب خیر است باید بدانید که راه اندازی شبکه مش وای فای مقرون به صرفه ترین راه حل برای مشکل شما نیست.

همچنین اگر در خانه‌ای نسبتا کوچک زندگی می‌کنید، سعی کنید روتر خود را قبل از خرید وسایل جدید، جابجا کنید. روتر در فضای باز مناسب بهترین عملکرد را دارد. نباید آن را پشت کاناپه گذاشت یا وسایل دیگر قرار داد که باعث بلاک کردن سینگال می‌شوند.

ضرورت و کارایی مش وای فای
ضرورت و کارایی مش وای فای

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید اکسس پوینت یوبیکیوتی


به چه تعداد اکسس پوینت مش وای فای نیاز دارید؟

با توجه به متفاوت بودن مساحت و ساختار و چیدمان هر خانه، تشخیص تعداد اکسس پوینت مش وای فای برای خانه تان دشوار است. البته مساحت در واحد متر مربع تخمین مناسبی می‌دهد. اما خانه ها ساختار منحصر به فردی دارند و ممکن است دیوارهای متراکم‌تر با سیگنال‌های وای فای تداخل داشته باشند. از این رو در این بخش از مقاله تعداد روتر و اکسس پوینت مورد نیاز با توجه به متراژ خانه‌ها آورده شده است:

  • 140 متر مربع یا کمتر: 1 روتر و 1 اکسس پوینت
  • 140 تا 280 متر مربع: 1 روتر و 2 اکسس پوینت
  • 280 تا 511 متر مربع: 1 روتر و 3 اکسس پوینت
  • 560 متر مربع به بالا: 1 روتر و 4 اکسس پوینت

به خاطر داشته باشید که اینها تخمین بسیار تقریبی هستند. اگر در خانه های دو طبقه یا سه طبقه زندگی می‌کنید ممکن است به روترهای اضافی نیاز داشته باشید. اگر مودم شما در سمت دور خانه یا آپارتمان شما است ممکن است به اکسس پوینت بیشتری نیاز داشته باشید تا سیگنال روتر از شبکه مش وای فای خود را به خوبی توزیع کنید. البته ممکن است با مواردی مواجه شوید که این تخمین‌ها با اطلاعات منتشر شده تولیدکنندگان برای کیت‌های مش وای فای مطابقت نداشته باشد. این به این دلیل است که تولید کنندگان برای تبلیغات به اغراق روی می‌آورند و بنابراین پوشش شبکه وای فای دنیای واقعی هرگز با توضیحات فروشگاه‌ها مطابقت ندارد.

تعداد اکسس پوینت مش برای خانه
تعداد اکسس پوینت مش برای خانه

بیشتر بخوانید : بهترین اکسس پوینت ارزان قیمت با ارزش خرید بالا


اکسس پوینت ها را باید کجا قرار دهید؟

محل قرارگیری اکسس پوینت مش وای فای به شکل، اندازه و آرایش خانه شما بستگی دارد. اما به طور کلی، شما باید هر گره وای فای مش را در نیمه راه بین یک نقطه کور و روتر خود قرار دهید. این امر پوشش وسیع تری را بدون اتلاف در سرعت تضمین می‌کند. هر واحد مش وای فای باید در یک منطقه باز قرار گیرد. قرار دادن اکسس پوینت مش وای فای در پشت مبلمان سیگنال وای فای را کاهش می‌دهد. احتمالا باور دارید بهتر است اکسس پوینت و روتر خود را برای تجربه بهتر در نزدیکی لپ تاپ و کامپیوتر یا کنسول های بازی قرار دهید، اما باید توجه داشته باشید که باید روی پوشش کلی تمرکز کنید. (شما همیشه می توانید از کابل اترنت برای اتصال لپ تاپ و کامپیوتر یا سایر دستگاه ها به شبکه مش خود استفاده کنید.)

البته برای تعیین محل قرار گیری اکسس پوینت تعداد زیادی متغیر وجود دارد. بنابراین ممکن است لازم باشد خودتان دست به کار شده و به آزمایش محل مناسب بپردازید. برای مثال، خانه های دو طبقه ممکن است در هر طبقه به اکسس پوینت نیاز داشته باشند. در زیرزمین ممکن است به روتر و اکسس پوینت اختصاصی نیاز داشته باشید. و اگر دیوارهای متراکمی دارید، بهتر است اکسس پوینت مش را در نیمه راه بین نقاط کور تنظیم کنید. سپس، عملکرد وای فای را در سراسر نقاط خانه آزمایش کنید. این فرآیند ممکن است چند روز طول بکشد.

برخی از کیت های مش وای فای در واقع به شما در قرار دادن اکسس پوینت در هنگام راه اندازی کمک می‌کنند. اگر گوشی هوشمند اندرویدی دارید، می‌توانید از برنامه آنالیزور وای فای برای بررسی قدرت سیگنال در سراسر خانه خود استفاده کنید. توجه کنید که حدود 75٪ تا 80٪ سیگنال در هر اتاق ایده آل است.

محل قرارگیری اکسس پوینت
محل قرارگیری اکسس پوینت

کدام اکسس پوینت مش را باید بخرید؟

به طور کلی برای تهیه اکسس پوینت مش معتبر بهتر است از مدل‌های بسیار ارزان خودداری کنید و اکسس پوینت مش متناسب با متراژ خانه و نیاز خود بخرید. از این رو باید اکسس پوینت خود رو از برندهای معتبری همچون یوبیکیوتی و میکروتیک خریداری کنید. همچنین باید در نظر بگیرید که اکسس پوینت شما از چه استانداری از وای فای (Wi-Fi 6) پشتیبانی می‌کند. به این دلیل که هرچه تکنولوژی وای فای بالاتر باشد سرعت وایرلس بالا و پایدارتر خواهد بود. در ادامه باید به قدرت آنتن توجه کنید. چراکه نقش مهمی در پوشش دهی دارد. در ادامه بهتر است بدانید اکسس پوینت یوبیکیوتی UniFi UAP-AC-Mesh باتوجه با قابلیت‌های کاربردی و منحصر به فردی که دارد یکی از بهترین اکسس پوینت‌های مش در بازار محسوب می‌شود.


بیشتر بخوانید: بهترین اکسس پوینت بازار ایران


جمع بندی

در این مقاله به پاسخ یکی از سوالات مهم یعنی چه تعداد اکسس پوینت مش برای خانه نیاز داریم؟ پرداختیم و شما آموختید که برای ایجاد شبکه مش در خانه یا محل کار با توجه به متغیرهایی از قبیل مساحت ساختمان، تعداد طبقات و آرایش خانه به چه تعداد اکسس پوینت مش وای فای و روتر احتیاج دارید. در ادامه پیشنهاد دادیم که مجموعه دستگاه‌های مورد نیاز برای وای فای مش را بر اساس متراژ خانه خود خریداری کنید و با توجه به تعداد نقاط کور در ساختمان‌تان، اکسس پوینت تهیه کنید تا پوشش خود را گسترش دهید. امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. از همراهی شما سپاس‌گزاریم.

4.6/5 - (5 امتیاز)
اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها