تشخیص سوئیچ تقلبی سیسکو

تشخیص سوئیچ تقلبی سیسکو

سوئیچ‌های سیسکو به دلیل کیفیت ساخت بالایی که دارند، در بازار تجهیزات اکتیو از محبوبیت بالایی برخوردارند. با توجه به امکانات، کیفیت ساخت، قیمت مناسب و همچنین تنوع بسیار بالایی که سوئیچ‌های سیسکو دارد، شرکت‌های زیادی از این سوئیچ شبکه استفاده می‌کنند. از این رو افراد سود جو با کپی کردن شاسی و قطعاتی که در سوئیچ‌های سیسکو استفاده شده است، اقدام به سود جویی می‌کنند. به همین دلیل در این مقاله از برقچی قصد داریم به نحوه تشخیص سوئیچ تقلبی سیسکو، مشخصات ظاهری و همچنین ویژگی‌های سوئیچ اصل بپردازیم تا شما به راحتی سوئیچ اصل را از سوئیچ تقلبی تشخیص دهید. در ادامه با ما همراه باشید.

فهرست:

تست اصل بودن سوئیچ سیسکو:

با توجه به تحریم‌های موجود، عدم وجود فروشنده رسمی شرکت سیسکو در ایران و وجود افراد سودجو، احتمال اینکه سوئیچ‌های کارکرده و تقلبی را به عنوان یک سوئیچ جدید به فروش برسانند، زیاد است. از این رو در این بخش از مقاله تشخیص سوئیچ تقلبی سیسکو قصد داریم شما را با یکسری نکات مهم هنگام خرید سوئیچ سیسکو آشنا کنیم. یکی از مهم ترین نکات، توجه به عبارات و اصطلاحاتی می‌باشد که بر روی جعبه یا کارتن محصول درج شده است و یا فروشنده به شما می‌گوید. بیش از نیمی از محصولات سیسکو که چند سال از تولید آن‌ها می‌گذرد و کاربرد عمومی دارند، به 3 شکل تقلبی (Counterfeit)، دست دوم (Used) و تعمیر یا بازسازی شده توسط شرکت سازنده (Refurbished) در بازار یافت می‌شوند.


بیشتر بخوانید: سوئیچ شبکه چیست؟ هر آنچه که باید درباره سوئیچ شبکه بدانید!


تست اصل بودن سوئیچ سیسکو
تست اصل بودن سوئیچ سیسکو

به ندرت سوئیچی پیدا می‌شوند که از تاریخ تولید آن چند سال گذشته باشد، ولی همچنان استفاده نشده باشد. سوئیچ‌ها چون عمدتاً کاربرد تجاری دارند، برعکس تجهیزاتی همچون روتر در انبار دپو نمی‌شوند تا در آینده با قیمت بالاتری به فروش برسند. چراکه شرکت‌ها در زمان خرید به تاریخ تولید سوئیچ دقت می‌کنند.

سوئیچ تقلبی سیسکو (Counterfeit):

سوئیچ‌های تقلبی تا حدودی در ظاهر مشابه سوئیچ‌های اصلی هستند. اما تفاوت اصلی در سخت افزار می‌باشد. بدین صورت که، از قطعاتی در این سوئیچ‌ها استفاده می‌شود که اصل نبوده و کیفیت ساخت مناسبی ندارند؛ از این رو باعث می‌شود سوئیچ عملکرد و کارایی بسیار پایینی نسبت سوئیچ‌های نو، ریفر و حتی دست دوم داشته باشد و همچنین طول عمر پایینی دارند. به همین دلیل پیشنهاد می‌شود به هیچ وجه سراغ سوئیچ‌های تقلبی نروید تا ساختار شبکه شما در آینده دچار مشکل نشود.

سوئیچ ‌های دست دوم سیسکو (Used):

سوئیچ‌های دست دوم یا Used، تجهیزاتی هستند که قبلا مورد استفاده قرار گرفته و معمولاً تعمیراتی روی آن‌ها اعمال نشده است. به همین دلیل قیمت پایین‌تری نسبت به سوئیچ‌های نو و ریفر دارند. این دسته از سوئیچ‌ها در مدت زمان محدودی مورد استفاده قرار گرفته‌اند که دقیقاً این موضوع تعیین کننده درجه کیفی و قیمت سوئیچ‌های کارکرده است. از جمله نکات منفی که این سوئیچ‌ها می‌توانند داشته باشند، این است که ممکن است در بلند مدت به دلایلی با مشکلاتی مواجه شوند و عملکرد و کارایی مطلوبی برای شبکه نداشته باشند.

سوئیچ ریفر سیسکو (refurbished):

سوئیچ‌های ریفر سیسکو، تجهیزاتی هستند که پس از عرضه در بازار جهانی به دلیل وجود برخی مشکلات در سخت افزار و عملکرد دستگاه، به شرکت تولید کننده باز گردانده می‌شود. که پس از رفع مشکل توسط شرکت، دستگاه دوباره به حالت نو بسته بندی شده و به اسم ریفربیش با قیمت پایین تری نسبت به یک سوییچ نو به بازار عرضه می‌شوند. به همین دلیل مدیران شبکه برای کاهش قیمت تجهیزات ترجیح می‌دهند به جای سوئیچ نو از سوئیچ های ریفر سیسکو استفاده کنند. در اکثر مواقع این سوئیچ‌ها پس از عرضه مجدد از سوی شرکت، مشکلی نداشته و همانند یک سوئیچ نو کار می‌کند.


بیش‌تر بخوانید: سوئیچ ارزان سیسکو (معرفی ارزان ترین سوئیچ های زیر 5 میلیون)


ویژگی‌های بسته بندی اصلی سوئیچ سیسکو:

بسته بندی اصلی تجهیزات سیسکو همچون سوئیچ شبکه دارای ویژگی‌هایی است که در این بخش از مقاله تشخیص سوئیچ تقلبی سیسکو قصد داریم به بررسی آن بپردازیم.

 • رنگ کارتون دستگاه، پررنگ است.
 • لوگوی جدید Cisco بر روی آن چاپ شده و دارای هولوگرام می‌باشد.
 • علاوه بر برچسب مشخصات و شماره سریال محصول، یک برچسب رنگی دیگر با نشان سیسکو روی آن حک شده است. این برچسب تقریبا روی جعبه تمام محصولات غیر اصل قابل رویت است، اما کیفیت پایینی دارد.
 • ماژول‌های اصل برند سیسکو علاوه بر درج شماره سریال روی ماژول، روی جعبه نیز شماره سریال درج شده است.
 • در تجهیزات اصلی روی برد سوئیچ، هولوگرام سیسکو قرار دارد که این برچسب دارای بُعد به عمق 1 سانتی متر می‌باشد که از کیفیت بالایی برخوردار است. این نکته را مد نظر داشته باشید که تجهیزات تقلبی یا هولوگرام ندارند و یا هوکوگرام بی‌کیفیت و بدون بعد روی آن‌ها درج شده است.
تفاوت هولوگرام در سوئیچ اصلی و تقلبی
تفاوت هولوگرام در سوئیچ اصلی و تقلبی

تست سالم بودن سوئیچ سیسکو:

سخت افزار بخش مهم و کلیدی سوئیچ به شمار می‌آید. که برای تست سلامت سوئیچ سیسکو نیازمند طی کردن مراحلی می‌باشد که در این بخش به آن می‌پردازیم.

 1. اولین قدم در تست سوئیچ‌های سیسکو، اطمینان از سالم بودن روتر و بررسی اتصال اینترنت است. به این منظور، لپ تاپ و کامپیوتر خود را از طریق کابل شبکه به مودم یا روتر متصل کنید. سپس مرورگر را باز کنید تا از دسترسی به اینترنت و درستی عملکرد مودم یا روتر خود مطمئن شوید.
 2. سپس در مرحله بعدی، کابل شبکه را از مودم یا روتر خود به پورت‌ WAN سوئیچ سیسکو متصل کنید.
 3. در ادامه کابل شبکه دیگر را از سیستم خود به پورت شبکه شماره 1 یعنی LAN1 سوئیچ وصل کنید.
 4. پس از متصل کردن کابل‌ها، دکمه ریست (Reset) در پشت مودم یا روتر را فشار دهید تا دستگاه دوباره راه اندازی شود. این نکته را مد نظر داشته باشید که اگر دستگاه را ریست نکنید، ممکن است دستگاه، سوئیچ شبکه را شناسایی نکند.
 5. پس از اتمام راه اندازی مودم یا روتر، آداپتور برق سوئیچ شبکه را به پریز برق متصل کنید تا روشن شود.
 6. در این مرحه از تست، چراغ سبز چشمک زن بالای پورت LAN1 و WAN سوئیچ را بررسی کنید. بدین صورت که یک چراغ چشمک زن نشان دهنده اتصال فعال است. که از طریق باز کردن مرورگر در لپ تاپ و یا کامپیوتر می‌توان اتصال را بررسی کرد.
 7. در انتها کابل شبکه را از پورت LAN1 جدا کنید و آن را به دیگر پورت‌های موجود در سوئیچ وصل کنید. جهت تست هریک از پورت‌ها، چراغ چشمک زن هریک را چک کنید و بعد از بررسی هرکدام، اتصال را از طریق بازکردن مرورگر در سیستم خود، تست کنید. در این روش از تست سلامت سوئیچ سیسکو، می‌توان به این نتیجه رسید که تمامی پورت‌های سوئیچ به درستی کار می‌کنند. از این رو با خیال راحت می‌توانید از سلامت سوئیچ اطمینان حاصل کنید.

چگونه سوئیچ سیسکو را ریست کنیم؟

تجهیزات مهم شبکه همچون سوئیچ در برخی مواقع نیاز به ریست کردن دارند. ریست فکتوری فرایندی است که در آن تنظیمات دستگاه به حالت اولیه کارخانه باز برمی‌گردد. جهت ریست کردن سوئیچ سیسکو به صورت زیر عمل کنید.

چگونه سوئیچ سیسکو را ریست کنیم؟
چگونه سوئیچ سیسکو را ریست کنیم؟

قدم اول: کابل کنسول را به سوئیچ وصل کرده و در حالی که دکمه mode را نگه داشته‌اید سوییچ را روشن کنید. در این حالت فرآیند بوت دستگاه متوقف شده و پس از مدت کوتاهی از نگه داشتن دکمه mode، پیغام زیر را مشاهده می‌کنید.

1
1

قدم دوم: با فرمان flash_init سیستم فایل فلش را اجرا کنید.

2
2

قدم سوم: فایل Config.text را از پوشه فلش پاک کنید.

3

قدم چهارم: فایل vlan.dat را از پوشه فلش پاک کنید.

4
4

قدم پنجم: در انتها برای اینکه فرایند ریست سوئیچ کامل شود، باید سوئیچ را مجددا راه اندازی کنید.

5
5

بیش‌تر بخوانید: بهترین سوئیچ سیسکو


جمع بندی:

در این مقاله از مجله برقچی به نحوه تشخیص سوئیچ تقلبی سیسکو پرداختیم و شما را با ویژگی‌های بسته بندی اصلی سوئیچ سیسکو، تست اصالت و سالم بودن سوئیچ سیسکو آشنا کردیم. از این رو با خیال راحت می‌توانید با استفاده از نکات و روش‌هایی که گفتیم، از اصالت و سلامت سوئیچ سیسکو خود اطمینان حاصل کنید. ممنون که تا پایان مقاله با ما همراه بودید، امیدوارم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.

5/5 - (2 امتیاز)
اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها