تفاوت POE پسیو و اکتیو

تفاوت POE پسیو و اکتیو

اگر در زمینه شبکه و تجهیزات آن آشنایی دارید احتمالا با اصطلاح POE پسیو و اکتیو مواجه شدید. قابلیت Power Over Ethernet (فناوری توان الکتریکی بر بستر اترنت) یا POE یک فناوری تازه جهت پیاده‌سازی شبکه‌های محلی اترنت است. این تکنولوژی امکان انتقال انرژی الکتریکی را از طریق کابل‌های داده به دستگاه‌های مختلف فراهم می‌آورد. برای مثال، در دوربین‌های مداربسته، دو نوع کابل جهت اتصال نیاز است. یکی از آنها برای اتصال به شبکه و ایجاد ارتباط با مانیتور و دیگری جهت تأمین انرژی الکتریکی لازم استفاده می‌شود. در این مقاله برقچی قصد داریم مطالبی را ارائه کنیم که در درک بهتر تفاوت POE اکتیو و پسیو شما را یاری کند. پس تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

فهرست مقاله:

POE اکتیو چیست و عملکرد آن به چه صورت است؟

دستگاه‌های مجهز به POE
دستگاه‌های مجهز به POE

به‌طور کلی تمامی دستگاه‌های دارای POE که قابلیت پشتیبانی از استاندارد V 802.3af48 یا 802.3at را دارند از POE اکتیو (Active PoE) بهره می‌برند. بدین صورت که دستگاه مورد نظر توانایی بررسی میزان برق ورودی را داشته و در صورت عدم وجود جریان لازم ارتباط را قطع می‌کند.

استاندارد‌های POE اکتیو تنها برای بهبود ایمنی دستگاه ارائه شده‌اند. بنابراین دستگاه‌ها علاوه‌بر محدوده ولتاژ ایمن حتما باید مطابق با پروسه‌های تعیین شده ارتباط برقرار کنند. پیش از ارائه ولتاژ تغذیه، واحد منبع PoE وضعیت اتصال را تست می‌کند. سپس استاندارد 802.3at، سازگاری انرژی برق فرستنده و گیرنده POE را بررسی می‌کند. بنابراین، در صورت وجود تناقض ارتباط قطع می‌شود.


حتما بخوانید: فناوری POE چیست؟


POE پسیو چیست و عملکرد آن به چه صورت است؟

معمولا به هر دستگاه  مجهز به POE که از استانداردهایی به جز 802.3af یا 802.3af استفاده می‌کند، POE پسیو (Passive PoE) می‌گویند. این موضوع می‌تواند شامل دستگاه‌هایی نظیر دوربین‌ها و آنتن‌های رادیویی باشد که در محدوده 24 ولت POE کار می‌کنند.

از آنجایی که نوع پسیو این فناوری امکان تست ولتاژ را ندارد حتما باید پیش از اتصال کابل اترنت و روشن کردن دستگاه از میزان ولتاژ مورد نیاز آن مطمئن شوید. اگر کابل ولتاژ اشتباه را متصل کنید احتمالا موجب آسیب دائمی دستگاه خواهد شد. مثل این است که یک دستگاه 120 ولتی را به یک پریز 240 ولت متصل کنید. چه اتفاقی می‌افتد؟

تفاوت POE پسیو و اکتیو

تفاوت POE پسیو و اکتیو
تفاوت POE پسیو و اکتیو

POE پسیو و اکتیو اگرچه از لحاظ کاربرد با یکدیگر شباهت‌هایی دارند اما تفاوت اصلی آنها در عملکرد و کارآیی است که از خود ارائه می‌دهد.POE  اکتیو یا فعال برخلاف POE پسیو امکان بررسی سازگاری جریان ولتاژ را دارد. یعنی می‌تواند در صورت مشاهده تناقص میان ولتاژ مورد نیاز دستگاه و ولتاژ ورودی دست به کار شده و ارتباط میان دستگاه و جریان برق را قطع کند. بدین ترتیب از بروز هرگونه آسیب به دستگاه جلوگیری می‌شود. در مقابل نوع پسیو امکان کنترل ولتاژ ورودی را نداشته و همواره جریان الکتریکی را از طریق کابل اترنت منتقل می‌کند. همین امر می‌تواند آسیب‌های الکتریکی جبران‌ناپذیری را به دستگاه وارد نماید.

برای درک بیشتر این موضوع در بخش زیر به مقایسه این دو POE از لحاظ قیمت، میزان جریان برق و نوع کابل اترنت می‌پردازیم:

مقایسه جریان برق

سوئیچ‌هایی که از قابلیت POE برخوردار هستند جریان برق را از طریق سه روش PoE Mode A، PoE Mode B یا 4PpoE و 4Pair Power over Ethernet انتقال می‌دهند.

  • در حالت A: جریان برق از سیم‌های 1،2،3 و 6 کابل اترنت به سوئیچ وارد می‌شود.
  • در حالت B: برق به وسیله سیم‌های 4،5،7 و 8 منتقل می‌شود.
  • در حالت 4Pair: جریان برق از طریق تمام پین‌های موجود در کابل اترنت انتقال می‌یابد.

در نوع POE اکتیو همه حالت‌ها جهت برقراری ارتباط کاربرد دارند اما در نوع پسیو تنها از حالت B برای برق‌رسانی استفاده می‌شود.

جدول مربوط به جریان برق سویئچ‌های POE
جدول مربوط به جریان برق سویئچ‌های POE

تفاوت POE پسیو و اکتیو از نظر کابل اترنت

سوئیچ‌های POE اکتیو قابلیت پشتیبانی از کابل‌های اترنت سری Cat5/Cat6 با سرعت 10/100/1000  مگابیت بر ثانیه را دارد. در صورتی که نوع اکتیو تنها می‌تواند از سرعت 10/100 مگابیت بر ثانیه پشتیبانی نماید. با اینکه هر دو نوع پسیو و اکتیو محدوده پوشش‌دهی 100 متر را دارند اما POE اکتیو می‌تواند از استاندارهای پیشین 10/100BASE-T و 1000BASE-T نیز بهره ببرد.


حتما بخوانید: سوئیچ شبکه PoE چیست؟


مقایسه قیمت POE پسیو و اکتیو

از آنجایی که نوع اکتیو به خاطر داشتن یک کنترلر داخلی امنیت بالاتر و اتصال بهتری را بین دستگاه‌های PoE برقرار می‌کند نسبت به نوع پسیو خود محبوب‌تر است. به همین دلیل قیمت بالاتری دارند. هرچند که انتخاب یک POE پسیو نسبت به نوع اکتیو ایده خوبی به نظر برسد، اما با گذشت زمان احتمالا هزینه‌های بیشتری را برای شما به دنبال داشته باشد. بنابراین بهترین راه برای اطمینان از سازگاری کامل دستگاه‌های PoE موجود در بازار، استفاده از نسخه POE اکتیو آنها است.

سوئیچ POE پسیو بهتر است یا سوئیچ POE اکتیو

سوئیچ POE پسیو بهتر است یا سوئیچ POE اکتیو
سوئیچ POE پسیو بهتر است یا سوئیچ POE اکتیو

همانطور که می‌دانید سوئیچ شبکه POE از کابل‌های اترنت جهت تأمین برق سایر دستگاه‌های فعال در شبکه استفاده می‌کنند. یعنی تمامی دستگاه‌های موجود در شبکه که قابلیت پشتییبانی از این فناوری را داشته باشند نظیر دوربین‌های IP و تلفن‌های VOIP می‌توانند انرژی خود را به راحتی از طریق سوئیچ تأمین نمایند.

باتوجه به توضیحاتی که درباره تفاوت POE پسیو و اکتیو عنوان شد، سوئیچ‌های سری Active انتخاب بهتری نسبت به نوع Pasive هستند. هرچند اگر به دنبال صرف هزینه کمتری برای یک شبکه کوچک و خانگی هستید می‌توانید از نوع پسیو PoE استفاده کنید. اما باید توجه داشته باشید که سوئیچ‌های سری PoE پسیو امنیت کمتری دارند و در زمان استفاده از آنها حتما سازگاری ولتاژ را در مد نظر قرار دهید.

جمع‌بندی

در این مطلب برقچی با مباحثی همچون تفاوت POE پسیو و اکتیو از لحاظ کابل اترنت، جریان برق و قیمت آنها آشنا شدید. دانستید که PoE اکتیو و پسیو چه عملکردی دارند و کدام سوئیچ POE انتخاب بهتری برای خرید است.  از اینکه تا پایان با ما همراه بودید از شما عزیزان متشکریم. امیدواریم با درج نظرات خود ما را در ارائه هرچه بهتر این مطالب یاری کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها