هر آنچه که درباره مودم فیبر نوری هواوی یا فایبرهوم باید بدانید

هر آنچه که درباره مودم فیبر نوری هواوی یا فایبرهوم باید بدانید

این روزها بسیاری از افراد برای این که سرعت بالاتر از اینترنت را تجربه کنند به سراغ اینترنت فیبر نوری می‌روند. به همین دلیل فروش مودم فیبر نوری در داخل کشور افزایش پیدا کرده است. در ادامه باید این نکته ذکر شود که دو نمونه از بهترین مودم های فیبر نوری موجود در بازار هواوی و فایبرهوم می‌باشند که در این مقاله قصد بر این است که اطلاعات مفیدی در مورد این دو مودم در اختیار کاربران قرار بگیرد. از سوی دیگر سعی بر این است کاربرانی که در حال مطالعه این محتوا هستند در ادامه مقاله با این اینترنت پر سرعت، مزایا و معایب آن بیشتر آشنا شوند.

فهرست:

اینترنت فیبر نوری چیست و قیمت تعرفه های آن چند است؟

این نوع از اینترنت یکی از سریعترین روش‌های متصل شدن به اینترنت می‌باشد که به تازگی وارد ایران شده اما تمام مناطق را پوشش نمی‌دهد. در واقع باید به این نکته اشاره شود که گستردگی این نوع از اینترنت کمتر از اینترنت‌های ADSL و VDSL می‌باشد. یکی از مباحث مبهم در مورد این اینترنت پر سعت تعرفه آن است که در ادامه به آن پرداخته خواهد شد. در واقع کاربران می‌توانند با پرداخت ماهیانه ۴۰ هزار تومان از ارزانترین پلن این نوع از اینترنت را که سرعت آن ۲۰۰ مگابیت بر ثانیه است بهره‌مند شوند.

شایان ذکر است که ترافیک داخلی این پلن ۳۲۰ گیگابایت و ترافیک بین‌المللی آن ۸۰ گیگابایت می‌باشد. از سوی دیگر گران‌ترین پلن این اینترنت نو ظهور در حال حاضر ۱۶۰ هزار تومان بابت هر ماه است که سرعت آن ۵۰ مگابیت، ترافیک داخلی آن 2000 گیگ و ترافیک بین المللی آن ۵۰۰ گیگابایت می‌باشد. در انتها هم باید به این نکته پرداخت که تعرفه این اینترنت پر سرعت بسیار ارزان تر از تعرفه اینترنت adsl و vdsl است.


بیشتر بخوانید: مودم فیبر نوری چیست؟ هر آنچه که باید بدانید!


چگونه اینترنت فیبر نوری از مخابرات تهیه کنیم؟

کاربرانی که قصد خرید این نوع از اینترنت را دارند باید در ابتدا استعلام بگیرند. در این صورت به سادگی می‌توانند متوجه شوند که آیا محل سکونت یا محل کارشان از اینترنت فیبر نوری پشتیبانی می‌کند یا خیر. برای این کار باید وارد سایت مخابرات شوند و بعد از وارد کردن شماره تلفن ثابت از مجهز بودن محل سکونت یا محل کار به تکنولوژی فیبر نوری اطلاع پیدا کنند. بعد از این که مطلع شدند محل سکونت به تجهیزات فیبر نوری مجهز می‌باشد می‌توانند برای خرید مودم فیبر نوری اقدام نمایند. در انتها تمام کاربرانی این مراحل را یک به یک انجام دادند می‌توانند به راحتی در وب‌سایت مخابرات ثبت نام کرده و اینترنت فیبر نوری دریافت کنند.

آیا میتوان از مودم فیبر نوری خروجی خط تلفن گرفت؟

این سوال یکی از متداول ترین سوالاتی است که توسط بسیاری از افراد مطرح شده است. در نتیجه بهتر است در این محتوا این مسئله بیان شود که امکان خروجی گرفتن خط تلفن از اینترنت فیبر نوری وجود دارد زیرا اینترنت فیبر نوری قابلیت این را دارد تا صدا را رد و بدل نماید به همین دلیل کاربرانی که قصد دارند خروجی خط تلفن از مودم فیبر نوری بگیرند تنها کافی است در مخابرات منطقه خود درخواست تلفن SIP کنند.

آیا میتوان از مودم فیبر نوری خروجی خط تلفن گرفت؟

بعد از تنظیم مودم فیبر نوری آیا باید آن را فعال کرد؟

این مسئله از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است زیرا بخش اعظمی از کاربران نمی‌دانند که بعد از تنظیم مودم فیبر نوری باید آن را فعال سازی کنند. در واقع تمام کاربران باید بعد از تنظیم مودم  برای رجیستر کردن آن اقدام نمایند. این کار با استفاده از سریال نامبر مودم انجام می‌شود و مودم به نام شخصی که صاحب آن است رجیستر می‌گردد.

حداکثر سرعت اینترنت فیبر نوری مخابرات چند مگابیت است؟

یکی از نکات قابل توجه در مورد اینترنت فیبر نوری سرعت آن است. در واقع بهتر از ذکر شود که حداکثر سرعت اینترنت فیبر نوری ۳۰۰ مگابیت بر ثانیه می‌باشد که کاربران به راحتی می‌توانند با استفاده از این میزان سرعت به تماشای فیلم، بازی آنلاین، استفاده از شبکه‌های اجتماعی و غیره بپردازند.


بیش‌تر بخوانید: راهنمای راه‌اندازی اینترنت فیبر نوری (تانوما)


اینترنت فیبر نوری در چه مناطقی از تهران وجود دارد؟

پاسخ دادن به این سوال کمی سخت است زیرا تهران مرکز کشور است و مناطقی هستند که به صورت روزانه به فیبر نوری مجهز می‌شوند. در نتیجه کاربرانی که قصد دارند متوجه شود منطقه آنها تحت پوشش تکنولوژی فیبر نوری است یا خیر. باید به مخابرات منطقه مراجعه کرده و از این مسئله اطلاع پیدا کنند.

مودم های سازگار با اینترنت فیبر نوری مخابرات:

افراد علاقمند اینترنت فیبر نوری همواره به دنبال مودم آن هستند. از لحاظ سرعت و کیفیت در سطح بالایی قرار داشته باشد. درثانی از قیمت پایین تری نسبت به مابقی مودم‌ها برخوردار باشد. در نتیجه بهتر است در این مقاله سه مودم که در حال حاضر پرفروش‌ترین مودم‌های بازار محسوب می‌شوند به کاربران معرفی گردد. اولین مودم، مودم فایبرهوم است که نسبت به مودم‌های دیگر از فروش بیشتری برخوردار می‌باشد. دومین مودم هواوی است که دارای برند معتبری بوده و در حال حاضر امکانات بیشتری نسبت به مود‌م‌های دیگر دارد. اما در انتها هم باید یک مودم منحصر به فرد ایرانی را به کاربران کرد که آن هم مودم یوتل می‌باشد.

مودم های سازگار با اینترنت فیبر نوری مخابرات
مودم های سازگار با اینترنت فیبر نوری مخابرات

نحوه نصب مودم فیبر نوری

این روزها بسیاری از کاربران علاقمند هستند که نصب مودم را خودشان انجام دهند. به همین دلیل در قسمت زیر یک تصویر قرار داده شده است که نحوه اتصال فیبر نوری به مودم در آن کاملا مشخص می‌باشد. در ادامه بهتر است ذکر شود که بعد از اتصال آن به مودم باید سرویس DHCP چک گردد. در این صورت کاربر می‌تواند متوجه شود که آیا مودم فعال است یا خیر در ادامه اگر مودم فعال نبود مطمئناً کاربران آن را به صورت دستی فعال کنند و IP را به صورت دستی وارد نمایید. شایان ذکر است که بعد از فعال شدن مودم باید آی پی ۱۹۲.۱۶۸.۱۰۰.۱ در مرورگر وارد گردد. در این صورت صفحه شرکت هواوی باز می‌شود که کاربر به راحتی می‌تواند نام کاربری و رمز عبور را وارد کرده و در ادامه تنظیمات مودم را انجام دهد.

تفاوت مودم فیبر نوری و معمولی

در این بخش از مقاله قصد بر آن است که تفاوت مودم فیبر نوری و مودم‌های معمولی مورد بررسی قرار گیرد. در ابتدا بهتر است ذکر شود که سرعت دانلود و آپلود فیبر نوری بالاتر از اینترنت های ADSL و VDSL می‌باشد. از سوی دیگر فیبر نوری دارای پینگ کمتری نسبت به اینترنت معمولی است. در نقطه مقابل باید به این نکات اشاره کرد که قیمت راه اندازی و حتی خرید مودم فیبر نوری نسبت به  اینترنت و مودم های معمولی بالاتر می‌باشد. در انتها هم بهتر است به این نکته اشاره شود که پچ کوردهای فیبر نوری از قیمت بالاتری نسبت به پچ کوردهای مودم‌های معمولی مانند مودم adsl و vdsl برخوردار می‌باشند.

هزینه نصب مودم فیبر نوری

هزینه نصب مودم متغیر می‌باشد و نمی‌توان به طور قطعی دستمزد نصب مودم  را اعلام کرد. اما با بررسی قیمت‌ها می‌توان به این نتیجه رسید که کارفرمایان مخابرات برای نصب مودم  مبلغ حدود ۱۵۰ الی ۲۰۰ هزار تومان دریافت می‌کنند.

هزینه نصب مودم فیبر نوری
هزینه نصب مودم فیبر نوری

آی پی مودم فیبر نوری هواوی

این نوع از مودم دارای آی پی های مختلف می‌باشد. زمانی که کاربرها تصمیم می‌گیرند وارد پنل مودم شوند باید از آی پی مخصوص همان شرکت استفاده کنند. در نتیجه بهتر از ذکر شود که آی پی مودم هواوی 192.168.100.1 می‌باشد و افراد با وارد کردن این آی پی در مرورگر کامپیوتر می‌توانند به پنل مودم فیبر نوری هوآوی متصل شوند و تنظیمات را انجام دهند.

آی پی مودم فیبر نوری فایبرهوم

آی پی مودم فایبرهوم با آی پی مودم هواوی متفاوت می‌باشد. در نتیجه کاربران برای دسترسی به پنل مودم فایبرهوم باید از آی پی 192.168.1.1 استفاده کنند.


بیش‌تر بخوانید: جدیدترین تعرفه‌ های اینترنت تانوما (اینترنت فیبر نوری)


قیمت مودم فیبر نوری فایبر هوم

مودم فایبرهوم دارای مدل‌های متعددی می‌باشد که آنها با یکدیگر متفاوت هستند زیرا از قابلیت‌های متفاوتی برخوردار می‌باشند. در نتیجه افراد علاقه‌مند به برند فایبرهوم می‌توانند مودم‌های این کمپانی را بین مبالغی حدود به 1.500.000 الی 2.800.000 تومان خریداری نمایند.

قیمت مودم فیبر نوری هواوی

مودم‌های فیبر نوری هواوی از قیمت بالاتری نسبت به مودم‌های فیبر نوری فایبرهوم برخوردار هستند. در هنگام خرید مودم‌ هواوی نمی‌توان یک محصول با قیمت 1.500.000 تومان خریداری کرد. زیرا ارزانترین مودم هواوی 1.800.000 تومان است و گرانترین آن هم 2.800.000 تومان می‌باشد. در نتیجه علاقه‌مندان به محصولات شرکت هواوی می‌توانند بین بازده قیمتی اعلام شده محصول مورد نظر خود را خریداری نمایند.

کیفیت ساخت مودم فیبر نوری فایبرهوم بهتر است یا مودم فیبر نوری هواوی؟

یکی از بهترین راه‌های سنجش و بررسی کیفیت ساخت یک مودم، مطالعه مقالات متعدد و بررسی نظر کاربران می‌باشد. بعد از بررسی نظرات و مطالعه مقالات به راحتی می‌توان به این نتیجه رسید که کیفیت ساخت مودم  فایبرهوم بهتر از کیفیت ساخت مودم هواوی می‌باشد.

کیفیت ساخت مودم فیبر نوری فایبرهوم بهتر است یا مودم فیبر نوری هواوی؟
کیفیت ساخت مودم فیبر نوری فایبرهوم بهتر است یا مودم فیبر نوری هواوی؟

دسترسی به امکانات پیشرفته از جمله شبکه سازی و روتینگ فایبرهوم بهتر است یا هواوی؟

در این مسئله می‌توان به مودم هوآوی اشاره کرد زیرا را از لحاظ شبکه سازی و روتینگ مودم  هوآوی در سطح بالاتری نسبت به مودم  فایبرهوم قرار دارد.

جدیدترین مودم های فیبر نوری هواوی:

این قسمت از محتوا مختص به افرادی است که به مودم‌های فیبر نوری هوآوی علاقه‌مند هستند. شایان ذکر است مودم هایی همچون مودم فیبر نوری دوبانده هوآوی مدل HN8245Q و مودم فیبر نوری دوبانده هوآوی K662C (وای فای 6) در حال حاضر جزو جدیدترین مودم‌های فیبر نوری هواوی محسوب می‌شوند که در قسمت زیر مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

مودم فیبر نوری دوبانده هوآوی مدل HN8245Q:

مودم فیبر نوری دوبانده هوآوی مدل HN8245Q یکی از بهترین مودم‌های موجود در بازار است. در ادامه باید به این نکته اشاره کرد که اتصال بی سیم این مودم بسیار پایدار بوده و امکان پشتیبانی از سیستم عامل‌های مختلف مانند ویندوز، مک اندروید و ios را دارد. در نتیجه کاربران به راحتی می‌توانند با استفاده از تلفن همراه و کامپیوتر شخصی خود به این مودم از طریق قابلیت بی‌سیم متصل شوند از سوی دیگر امکانات دیگری همچون ۴ پورت شبکه، قدرت آنتن دهی ۵dbi و قابلیت دو بانده بودن آن جزوه ویژگی‌های منحصر به فرد این مودم محسوب می‌شود که باعث شده بسیاری از افراد برای خرید آن اقدام کنند.

مودم فیبر نوری دوبانده هوآوی مدل HN8245Q
مودم فیبر نوری دوبانده هوآوی مدل HN8245Q

مودم فیبر نوری دوبانده هوآوی K662C (وای فای 6):

این مودم پرسرعت که دارای تکنولوژی فیبر نوری است و توسط برند هواوی تولید شده دارای کیفیت بسیار بالا می‌باشد و در حال حاضر یکی از پرفروش ترین مودم‌های فیبر نوری دو بانده موجود در بازار محسوب می‌شود. همانطور که در تصویر زیر قابل مشاهده است که این مودم دارای ۴ آنتن قدرتمند با خروجی ۵ دسی بل می‌باشد و سرعت وای فای آن‌هم به علت پشتیبانی از وای فای نوع 6 حدود به ۳۰۰۰ مگابیت بر ثانیه است.

مودم فیبر نوری دوبانده هوآوی K662C (وای فای 6)
مودم فیبر نوری دوبانده هوآوی K662C (وای فای 6)

جدیدترین مودم های فیبر نوری فایبرهوم:

مودم‌های فایبرهوم دارای مدل‌های متنوع می‌باشند. در این بخش از مقاله قصد بر این است تا جدیدترین مودم فایبرهوم معرفی گردد.

مودم فیبر نوری دوبانده فایبرهوم HG6145F:

طراحی فوق العاده زیبا و منحصر به فرد مودم فیبر نوری دوبانده فایبرهوم HG6145F باعث شده تا کاربران زیادی به آن علاقه‌مند شوند البته قابلیت‌های این مودم هم تاثیر زیادی بر روی افراد دارد برای مثال این مودم دارای ۴ پورت گیگابایت است و سرعت بسیار بالایی هم دارد از سوی دیگر از فرکانس های ۲.۴ و ۵ گیگاهرتز پشتیبانی می‌کند.

مودم فیبر نوری دوبانده فایبرهوم HG6145F
مودم فیبر نوری دوبانده فایبرهوم HG6145F

بیش‌تر بخوانید: فرق مودم فیبر نوری اصلی با تقلبی


نتیجه گیری:

در این مقاله سعی شده تا کاربران اطلاعات دقیقی نسبت به اینترنت فیبر نوری و مودم‌های مناسب با این تکنولوژی به دست بیاورند. در نتیجه کاربران بعد از مطالعه این مقاله می‌توانند بر اساس اطلاعاتی که به دست آورده‌اند برای خرید مودم فیبر نوری اقدام کنند.

4/5 - (4 امتیاز)
اشتراک
اطلاع از
guest
2 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها
مهندس خاص
مهندس خاص
4 ماه پیش

فایبر هوم بدرد نخور پورت هاش پینگ سیستم هایی که بهش وصلن نمیده

azarhoosh
azarhoosh
3 ماه پیش
پاسخ به   مهندس خاص

با سلام و احترام ،متاسفانه مودم های فایبرهوم موجود در بازار ایران ،از امکانات روتینگ ضعیفی برخوردار می باشند
جهت حل این مشکل نسبت به تهیه ی یک روتر اقدام کنید