نحوه اتصال تلفن VoIP به روتر

نحوه اتصال تلفن ویپ VOIP به روتر

نحوه اتصال تلفن VoIP به روتر چگونه انجام می‌شود؟ در این مقاله قرار است به شما آموزش دهیم که چگونه یک تلفن تحت شبکه را به روتر متصل کرده و از فناوری VoIP استفاده کنید. همانطور که می‌دانید، تکنولوژی VoIP از عبارت Voice Over Internet Protocol به معنای پروتکل صوت بر بستر اینترنت اقتباس شده است. این فناوری با استفاده از تلفن‌های VoIP امکان برقراری تماس‌های تلفنی را از طریق اینترنت فراهم می‌کند. بنابراین شما می‌توانید با استفاده از یک کابل اترنت این نوع تلفن‌ها را به مودم یا روتر خود متصل کنید.

فهرست مقاله:

نحوه استفاده از کابل اترنت برای اتصال تلفن VOIP به روتر

جهت اتصال تلفن تحت شبکه Voip به مودم یا روتر، باید کابل اترنت را مطابق مراحل زیر به روتر متصل کنید:

نحوه استفاده از کابل اترنت برای اتصال تلفن ویپ VOIP به روتر
خاموش کردن مودم و روتر

1. ابتدا مودم و روتر را خاموش کنید. بهتر است پیش از نصب تلفن VoIP، روتر یا هر دستگاه متصل به آن را از پریز برق بکشید.

اتصال آداپتور به ایستگاه پایه
اتصال آداپتور به ایستگاه پایه

2. آداپتور برق AC را به ایستگاه پایه (base station) متصل کنید. آداپتور برق همان سیمی است که جهت اتصال به پریز برق استفاده می‌شود. باید آن را به پورت متناسب با آن یعنی درگاه AC وصل کنید.

وصل کردن تلفن VOIP به ایستگاه پایه
وصل کردن تلفن VOIP به ایستگاه پایه

3. تلفن VoIP را به ایستگاه پایه متصل کنید. اگر تلفن به سیم RJ-11 مجهز است آن را به جک مربوطه وصل نمایید. در صورتی که تلفن شما بی‌سیم است آن را روی ایستگاه پایه قرار دهید تا شارژ شود. اگر تلفن شما با باتری کار می‌کند، باتری‌های آن را درون دستگاه قرار دهید.

وصل کردن کابل اترنت به پایه
وصل کردن کابل اترنت به پایه

بیشتر بخوانید:‌ روتر چیست؟ همه چیز درباره روتر!


4. در این مرحله کابل اترنت (Ethernet) را باید به ایستگاه پایه متصل کنید. برخی از تلفن‌های VoIP از یک درگاه اترنت برخوردار هستند. این موضوع به کاربران اجازه می‌دهد که سایر دستگاه‌ها (نظیر کامپیوتر) را نیز به تلفن خود وصل کرده و به‌طور همزمان از یک پورت روتر استفاده کنید.

برای انجام این کار باید پورت اتصال به PC را یافته و کابل اترنت کامپیوتر را به آن متصل کنید. سپس کابل اترنت تلفن را به درگاه SW یا پورتی که نام switch و Internet بر روی آن حک شده است وصل نمایید.

وصل کردن کابل اترنت به مودم یا روتر
وصل کردن کابل اترنت به مودم یا روتر

5. در مرحله بعد باید کابل Ethernet را به مودم یا روتر خود متصل کنید. اغلب روترها به 4 پورت اترنت جداگانه مجهز هستند. شما می‌توانید کابل مورد نظر را به هر یک از این درگاه‌ها متصل کرده و منتظر بمانید تا عبارت Initializing network (راه‌اندازی شبکه) یا چیزی مشابه آن بر روی صفحه نمایش پدیدار شود.

روشن کردن روتر
روشن کردن مودم یا روتر

6. سپس مودم یا روتر را روشن کنید. اگر از مودم و روتر جداگانه‌ای بهره می‌برید، ابتدا مودم را وصل کرده و حداقل 30 ثانیه برای همگام‌سازی با شبکه منتظر بمانید. سپس روتر را متصل کرده و 30 ثانیه دیگر صبر کنید.

اتصال ایستگاه پایه به جریان برق
اتصال ایستگاه پایه به جریان برق

7. در ادامه ایستگاه پایه تلفن را به برق زده و روشن کنید. تلفن را در پایه قرار داده و اجازه دهید تا باتری شارژ شود. سپس تلفن را روشن کنید و 30 ثانیه منتظر بمانید.

بررسی شماره‌گیر تلفن ویپ
بررسی شماره‌گیر تلفن VOIP

حتما بخوانید: راه اندازی VoIP


8. شماره‌گیر تلفن را بررسی کنید. پس از روشن شدن تلفن و مشاهده صفحه اصلی آن، بررسی کنید که شماره‌گیر آن به درستی عمل می‌کند یا خیر.

نحوه اتصال تلفن VoIP به روتر

برای متصل کردن تلفن VoIP به روتر کافی است مراحل زیر را با دقت کامل دنبال کنید:

بررسی قابلیت های روتر جهت اتصال به تلفن ویپ VOIP
بررسی قابلیت های روتر جهت اتصال به تلفن VOIP

1. قابلیت‌های روتر خود را بررسی کنید. بعضی از روترها نظیر روتر تی پی لینک TP-Link AC 1900 از قابلیت DECT برخوردار هستند. بنابراین شما می‌توانید تلفن VOIP خود را مستقیما به این نوع روتر وصل کنید. پیش از هرگونه اقدام بهتر است دفترچه راهنمای روتر خود را مطالعه کنید تا از قابلیت‌های آن مطلع شوید. در زمان خرید تلفن VoIP نیز باید بررسی کنید که قابلیت پشتیبانی از روترهای DECT یا CAT-iq را داشته باشد.

شارژ کردن تلفن VOIP
شارژ کردن تلفن VOIP

2. تلفن VoIP را شارژ کرده یا باتری‌های جدیدی بر روی آن را قرار دهید. اگر تلفن شما برای شارژ شدن به ایستگاه پایه نیاز دارد، آن را به پایه وصل کنید تا باتری آن شارژ شود.

روشن کردن تلفن تحت شبکه ویپ
روشن کردن تلفن تحت شبکه VOIP

3. تلفن را روشن کنید. پس از روشن شدن تلفن VoIP احتمالا پیامی را مشاهده خواهید کرد که از شما می‌خواهد گوشی را به پایه اصلی یا روتر متصل کنید.

نحوه اتصال تلفن ویپ VOIP به روتر 
اتصال تلفن VOIP به روتر

4. در نهایت، دکمه DECT روتر را فشار داده و چند ثانیه نگه دارید تا چراغ‌های روتر روشن شوند. بدین ترتیب روتر به تلفن VoIP متصل می‌شود. زمانی که اتصال به طور کامل برقرار شود، صفحه نمایش اصلی تلفن پدیدار خواهد شد.


حتما بخوانید: راه اندازی VoIP سیسکو


جمع بندی

در این مطلب برقچی با مباحثی نظیر نحوه اتصال تلفن VoIP به روتر آشنا شدید. حال می‌دانید که چگونه تلفن تحت شبکه خود را به مودم و کامپیوتر متصل کرده و از آن بهره ببرید. از اینکه تا پایان مقاله همراه بودید از شما عزیزان متشکریم. امیدواریم با درج نظرات خود ما را در ارائه بهتر این مطالب یاری کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها