راهنمای خرید رک شبکه

راهنمای خرید رک شبکه

در شبکه‌های محلی(LAN) شاهد استفاده از تجهیزات مختلفی هستیم. انواع سوئیچ شبکه، روتر، سرور، دستگاه ضبط دوربین مداربسته DVR، کابل شبکه و مودم مهمترین سخت‌افزارهایی هستند که برای راه‌اندازی یک شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرند. معمولا تجهیزات حساس مانند سوئیچ‌، روتر، سرور،  در درون یک محفطه به نام رک قرار می‌گیرند. در بازار شاهد انواع رک‌ها از برندهای مختلف می‌باشیم که در راهنمای خرید رک شبکه قصد داریم به بررسی بهترین برند رک شبکه در بازار بپردازیم پس با مجله برقچی همراه باشید.

فهرست:

رک شبکه چیست؟

پیش از پرداختن به راهنمای خرید رک شبکه بهتر است کمی با این محصول بیشتر آشنا شوید.

رک شبکه سخت‌افزاری است که در آن انواع ماژول‌های سخت‌افزاری مانند سرور، سوئیچ و روتر در آن قرار می‌گیرند. نگهداری این تجهیزات حساس و گران قیمت در رک باعث می‌شود تا امنیت این تجهیزات افزایش یابد و دسترسی به آنها توسط اپراتور شبکه آسان باشد.

مزایای خرید رک شبکه:

پس از شناخت رک و برای بررسی موضوع راهنمای خرید رک شبکه بهتر است مزایای خرید رک را بررسی کنیم. مزایای خرید رک شامل:

 1. افزایش کارآیی
 2. نگهداری ساده‌تر از تجهیزات حساس و گران‌قیمت
 3. افزایش امنیت

هر چند رک یک وسیله ساده محسوب می‌شود ولی باید توجه داشت که انتخاب بهترین برند رک شبکه بسیار مهم است زیرا در اختیار داشتن یک رک مناسب می‌تواند عمر یک شبکه را به شکل قابل توجهی افزایش دهد.

 


بیشتر بخوانید: راهنمای خرید مودم 4g ارزان قیمت


 

کاربرد رک شبکه

رک فضایی برای قرارگیری تجهیزات حساس و گران قیمت شبکه است. معمولا در رک‌ها تهویه مناسبی قرار می‌گیرد. فن موجود در رک کمک می‌کند تا سرورها خنک باقی بمانند، آسیب کمتری ببینند و عملکرد بالاتری داشته باشند.

واحد اندازه‌گیری رک یونیت می‌باشد. هر یونیت معادل 4.5 سانت است. رک‌ها به لحاظ اندازه بین 4 تا 47 یونیت می‌باشند. معمولا عرض رک‌ها ثابت و در حدود 19 اینچ می‌باشد.

چگونگی انتخاب رک شبکه

مهم ترین موضوع در راهنمای خرید رک شبکه چگونگی انتخاب بهترین رک است. در بازار انواع مختلفی از رک وجود دارد. به همین دلیل باید با توجه به نیاز و تجهیزات شبکه یک رک مناسب را انتخاب کنیم. برای خرید یک رک مناسب باید به نکاتی توجه داشته باشیم:

 • اندازه رک یک موضوع بسیار مهم است. رک را باید با توجه به تجهیزات و اندازه آنها انتخاب کنیم. بهتر است رک را کمی بزرگتر در نظر بگیریم تا در صورت رشد شبکه امکان جانمایی تجیزات جدید در داخل رک را داشته باشیم.
 • قیمت یم موضوع مهم در انتخاب رک است. در کنار قیمت باید به کیفیت و انتخاب بهترین برند رک شبکه در بازار نیز توجه داشت.
 • سیستم تهویه و گردش هوا یکی از مهمترین بخش‌ها در رک است که می‌تواند کارآیی تجهیزات داخل رک را افزایش دهد.

انواع رک شبکه

شناخت رک هم در راهنمای خرید رک شبکه اهمیت زیادی دارد. رک‌ها دارای انواع مختلفی هستند:

 • راهنمای خرید رک‌ شبکه دیواری:

  که بر روی دیوار متصل می‌شوند. این رک‌ها برای شرایطی که فضای کمی وجود دارد مناسب هستند. این نوع از رک را می‌تواندر فضاهای اداری کوچک وخانگی استفاده کرد.

 • راهنمای خرید رک ایستاده:

  این رک بصورت ایستاده است و معمولا برای فضاهایی که تجهیزات سرور و شبکه زیاد است بکار می‌روند.

جنس کلی رک‌ها از فلز آلومنیوم می‌باشد که با پوشش رنگ‌های مختلفی پوشانده می‌شوند. در داخل رک‌ها شاهد طبقات ثابتی هستیم که می‌توان بر روی آنها سرور یا سوئیچ‌ها را قرار داد.

 • راهنمای خرید رک DVR

رک DVR مناسب جاگذاری دستگاه ضبط دوربین مداربسته است. اگر شما به دنبال مدل خاصی از رک DVR هستید که هم مقرون به صرفه باشد و هم با کیفیت، پیشنهاد خرید کرشناسان ما خرید رک DVR آماد 4 یونیت است.

تجهیزات داخل رک‌ها چه می‌تواند باشد؟

در داخل یک ک شاهد قطعات زیر می‌باشیم:

 • فن: یکی از مهمترین ابزارهای موجود در داخل رک‌ها، فن می‌باشد که وظیفه خنک کردن و ایجاد تهویه را برعهده دارد. معمولا فن‌ها در سقف یا کف قرار می‌گیرند.
 • پاور ماژول: تامین برق داخل رک و تجهیزات الکترونیکی آن را برعهده دارد.
 • سینی رک: در رک با توجه به تجهیزات موجود نیاز به طبقاتی برای قرارگیری سرور یا تجهیزات شبکه داریم. مکان این سینی‌ها در داخل رک قابل جابه‌جایی است و می‌توان با توجه به فضای مورد نیاز آنها را نصب کرد.
 • مانیتور: کنترل اجزای داخلی یک رک اهمیت زیادی دارد. با کمک این مانیتور می‌توان عملکرد سرور یا سوئیچ‌ها را مورد بررسی قرار داد.
 • دماسنج: سرور و سوئیچ‌ها برای عملکرد درست به دمای پایین نیاز دارند به همین دلیل باید بصورت مستمر دمای داخل سرور بررسی شود. دما سنج موجود در یک رک می‌تواند به صورت دیجیتال دما را اندازه بگیرد.
 • قفل رک: حفاظت فیزیکی از تجهیزات داخل رک بسیار مهم است. به همین دلیل معمولا درب رک دارای قفل می‌باشند.

 


بیشتر بخوانید: 5 مودم فیبر نوری مورد تایید مخابرات


 

معرفی بهترین برندهای رک شبکه

یکی از موضوعات مهم در راهنمای خرید رک شبکه شناخت برندهای معروف رک، تفاوت‌ها و مزیت‌های هریک از این برندهاست.

رک شبکه HPI

رک شبکه HPI
رک شبکه HPI

این برند آمریکایی در زمینه تجهیزات شبکه از جمله سرور، سوئیچ، حافظه‌های ذخیره سازی، انواع لپ‌تاپ، کامپیوتر و دوربین‌های فیلمبرداری فعالیت می‌کند. HPI یکی از تولیدکنندگان اصلی درک در سطح جهان است. این شرکت هر دو نوع رک دیواری و ایستاده را تولید می‌کند. محصولات HPI دارای فن قوی و بادوام هستند که خود این موضوع باعث می‌شود عمر تجهیزات شبکه بهشدّت افزایش یابد.

رک شبکه اچ پی آسیا

HPA یا همان اچ پی آسیا یک شرکت آسیایی است که در حوزه فناوری اطلاعات فعالیت می‌کند. این شرکت توانسته رک‌های با کیفیت بالا را تولید کند. این شرکت انواع رک دیواری و ایستاده، طبقات متحرک، پاور ماژول، داکت پنل و یونیت را تولید می‌کند.

رک شبکه آماد سیستم

این برند ایرانی در سال 1398 با هدف طراحی‌های نو و خلاق پایه‌گذاری شد. این برند توانایی تولید اناع جعبه‌های فلزی و رک‌ها را دارد. این شرکت در بیانیه سازمانی خود اعلام می‌کند که به دنبال تولید انواع رک‌های الکترونیکی و مخابراتی است و سعی دارد با ارائه محصولی بومی، علاوه بر کیفیت در قیمت نیز با نمونه‌های خارجی رقابت نماید.

رک شبکه الگونت

شرکت نوآوران پویا (الگونت) در سال 1394 با سابقه 14 ساله در بازار آی‌تی و تحقیقات گسترده وارد حوزه تجهیزات شبکه‌های کامپیوتری گردید و به تولید انواع رک ایستاده و دیواری پرداخت. این شرکت به تولید انواع رک پیشرفته و اقتصادی می‌پردازد که رک‌های پیشرفته الگونت برای مراکز داده و سرورهای بزرگ مناسب است.

رک شبکه پایا سیستم

رک شبکه پایا سیستم
رک شبکه پایا سیستم

رک‌های شبکه پایا سیستم را بدون شک باید الگوی تولید رک‌های ایرانی دانست. زنجیره افتخارات شرکت پایا سیستم با ارسال اولین محموله‌های صادراتی رکهای ساخت ایران به اروپا، افریقا و خاورمیانه و دریافت ۵ مدال کیفیت بین‌المللی ادامه یافت. این در حالی بود که در دوران تحریم و مشکلات ناشی از ممنوعیت‌های حضور شرکت‌های بین المللی، مهندسین و متخصصین واحد طرح و توسعه پایا سیستم در حمایت از صنعت مخابرات و فناروری اطلاعات ایران اقدام به ساخت رک های کمپانی HP امریکا و Rittal آلمان با کیفیتی مشابه نمونه‌های اصلی کردند و نیاز کشور در بخش‌های مختلف اقتصادی و صنعتی را تامین نمودند.

راهنمای خرید پرفروش ترین رک شبکه

در راهنمای خرید رک شبکه به معرفی پرفروش ترین رک‌های شبکه بازار می‌پردازیم. بدون فوت وقت باید بهتون عرض کنم که رک شبکه ۴ یونیت و رک شبکه ۶ یونیت به دلیل موقعیت‌های استفاده شدن زیاد‌، بسیار پرفروش هستند

راهنمای خرید رک شبکه ۴ یونیت

راهنمای خرید رک شبکه
راهنمای خرید رک شبکه

رک های آماد را باید نمونه یک رک شبکه کارامد و با کیفیت دانست. تقریبا همه رک‌های شبکه آماد، اعم از مدل رک دیواری 4 یونیت آماد  دارای دریچه عبور کابل در سقف، کف و پنل پشت هستند که کار را برای نصب بسیار راحت می‌کند. شیشه 4mm سکوریت همراه با قفل سویچی، لولای فنری برای سهولت جدا سازی درب رک، پیچ رول پلاک، پاور سه پورت مجهز  و درب فریم دار از ویژگی های

راهنمای خرید رک شبکه ۶ یونیت

راهنمای خرید رک شبکه
راهنمای خرید رک شبکه

جمع بندی راهنمای خرید رک شبکه

در پایان باید به این نکته توجه داشته باشیم که هر چند رک یک تجهیز ساده شبکه و مخابراتی محسوب می‌شود ولی می‌تواند نقش مهمی در پایداری شبکه داشته باشد. به همین دلیل باید برای خرید یک رک مناسب به سراغ بهترین برند رک شبکه در بازار برویم و با توجه به نیاز و فضایی که در اختیار داریم یک رک مناسب را انتخاب کنیم.

 


بیشتر بخوانید: بهترین گوشی مخصوص بازی شیائومی بلک شارک 4 (Xiaomi Black Shark 4)


 

5/5 - (6 امتیاز)
اشتراک
اطلاع از
guest
2 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها
احمد قاسمی
احمد قاسمی
3 سال پیش

چه برندهایی داخل ایران تولید میشن؟