5 مودم فیبر نوری مورد تایید مخابرات

5 مودم فیبر نوری مورد تایید مخابرات

مودم فیبر نوری یک ابزار پیشرفته برای اتصال به اینترنت می‌باشد. این نوع از مودم کمک می‌کند تا در مناطقی که زیرساخت مناسب مخابراتی وجود دارد بتوانیم به شبکه فیبر نوری متصل شده و سرعت اینترنت بالایی را تجربه کنیم. اما نکته‌ای که دارای اهمیت بالاست این است که ما نمی‌توانیم از هر برندی برای مودم فیبر نوری استفاده کنیم چرا که باید برند موردم فیبر نوری خریداریی شده  با برند زیرساخت منطقه مخابراتی محل سکونت هماهنگ باشد.

ما در این مقاله از سری مقالات مجله برقچی، به معرفی 5 مودم فیبر نوری مورد تایید مخابرات پرداخته‌ایم، امید است که منجر به انتخاب هوشمندانه برای شما شود.

فهرست:

عملکرد مودم فیبر نوری مخابرات

این نوع از مودم سیگنال نوری ورودی از کابل فیبر نوری مخابرات را از طریق کابل فیبر نوری دریافت کرده و آن را به یگنال الکترونیکی تبدیل می‌کند. سرعت اینترنت در چنین مودم‌هایی به نسبت مودم‌های ADSL یا حتی VDSL بسیار بالا خواهد بود.

انواع استانداردهای مودم فیبر نوری

بطور کلی دو استاندارد برای مودم‌های فیبر نوری مطرح است:

  • استاندارد Optical Network Unit یا ONU که از پروتکل FTTB برای ارتباط استفاده می‌کند.
  • استاندارد Optical Network Terminal یا ONT که از پوتکل FTTH برای ارتباط استفاده می‌کنند.

مودم‌های فیبر نوری از لحاظ تعداد پورت‌ها برای اتصال دارای تنوع هستند و ممکن است از یک پورت تا 8 پورت در آنها وجود داشته باشد. به همین دلیل در زمان تهیه این مودم‌ها با توجه به نیاز و تعداد کاربر می‌توانیم به تهیه یک مودم بپردازیم.


بیشتر بخوانید: مودم فیبر نوری چیست؟ هر آنچه که باید بدانید!


معرفی برندهای مورد تایید مخابرات برای استفاده از مودم فیبر نوری در ایران

در حال حاضر شرکت‌های زیادی به عرضه مودم فیبر نوری می‌پردازند اما از موارد مورد تایید مخابرات فقط برند هواوی و فایبر هوم هستند

مودم هوآوی:

این شرکت چینی فعالیت گسترده‌ای در زمینه تجهیزات ارتباطات و شبکه دارد. این شرکت محصولات متنوی را در زمینه مودم‌های فیبر نوری تولید و به بازار عرضه کرده است.

مودم فایبر هوم:

این شرکت در سال 1974 تاسیس شد و در زمینه ارتباطات فیبر نوری، ارتباطات شبکه، اتباطات بی‌سیم و اپلیکیشن‌های هوشمند فعالیّت می‌کند. این شرکت به عنوان یکی از تامین‌کنندگان تجهیزات فیبر نوری ومودم‌های مرتبط با آن است.

مزایای مودم فیبر نوری مخابرات

مزایای مودم فیبر نوری مخابرات
مزایای مودم فیبر نوری مخابرات
  1. پایداری و کیفیت بالای فوق العاده
  2. سرعت بالای اینترنت فیبر نوری به نسبت ADSL یا VDSL
  3. استفاده در مراکز انتقال داده که به سرعت بالا و اتصال مطمئن نیاز دارند

قیمت مودم‌ فیبر نوری مخابرات چند است؟

مودم فیبر نوری با مودم‌های مرسوم ADSL به لحاظ تکنولوژیکی تفاوت‌های زیادی دارد. به همین دلیل شاهد این هستیم که قیمت این نوع مودم‌ها به نسبت مودم‌های مرسوم دیگر بیشتر است. با توجه به امکانات مختلفی که در مودم‌های فیبر نوری مورد تایید مخابرات موجود است دامنه قیمتی متنوعی را شاهد هستیم. چیزی که بیشتر باعث تغییر قیمت در اینگونه از مودم‌ها می‌شود بیشتر در آنتن و تعداد پورت‌ها می‌باشد. در حال حاضر رنج قیمت مودم فیبر نوری محابرات که مورد تایید هستند بین 900 تا 1850 هزار تومان است.

 


بیشتر بخوانید: چراغ های PON و LOS در مودم فیبر نوری چه معنایی دارد؟


معرفی مودم‌های فیبر نوری مورد تایید مخابرات

در این بخش از مقاله به معرفی ۵ تا از بهترین مودم‌های فیبر نوری که شما را به اینترنت پرسرعت فیبر نوری مخابرات متصل می‌کنند، می‌پردازیم.

مودم فیبر نوری دوبانده هوآوی HS8546V5

این مودم فیبر نوری از برند هواوی با بهره‌مندی از ۴ عدد پورت شبکه از نوع گیگابیت (۱۰/۱۰۰/۱۰۰۰)، قدرت آنتن 5dBi و همچنین سرعت وایرلس بالا در باند 5GHz یکی از بهترین گزینه‌ها برای کاربری خانگی و اداری به شمار می‌آید. از دیگر ویژگی‌های این مودم می‌توان به ۱ عدد پورت تلفن و ۱ عدد پورت USB برای شیر کردن اطلاعات اشاره کرد. سرعت وایرلس این مودم در باند 2.4GHz برابر 300Mbit/s مگابیت بر ثانیه و در باند 5GHz برابر 866Mbit/s است.

مودم فیبر نوری دوبانده هوآوی HS8145V5

مودم فیبر نوری دوبانده هوآوی مدل HS8145V5 با طراحی جذاب و قابلیت‌های کاربردی که از طریق پورت‌های متنوع در اختیار شما قرار می‌دهد‌، یکی از پرطرفدارترین مودم‌های فیبر نوری در بازار به شما می‌آید. این مودم دارای ۱ عدد پورت تلفن، ۱ عدد پورت USB برای شیر کردن اطلاعات و همچنین ۴ عدد پورت شبکه از نوع گیگابیت می‌باشد. سرعت وایرلس این مودم دوبانده با قدرت آنتن 2dBiِ،‌ به ترتیب در باند 2.4GHz و 5GHz، برابر 300Mbit/s و 866Mbit/s می‌باشد.

مودم فیبر نوری دوبانده هوآوی EG8145V5

این مودم دارای طراحی زیبا و ویژگی‌های منحصر به فردی است که می‌تواند هر شخص را به خود جذب کند. در گام اول بهتر است ذکر کنیم وجود ۴ پورت شبکه با سرعت گیگ و یک عدد پورت تلفن، این مودم را به یکی از گزینه‌های مناسب برای شرکت و ادارات تبدیل کرده است. توجه داشته باشید که این مودم دارای دو عدد آنتن با قدرت ۵ دسی‌بل می‌باشد. از سوی دیگر مودم فیبر نوری دوبانده هواوی EG8145V5 یک مودم دوبانده است که سرعت انتقال داده‌های آن در باند ۲.۴ گیگاهرتز حدود ۳۰۰ مگابیت بر ثانیه و میزان سرعت در باند ۵ گیگاهرتز ۸۶۷ مگابیت بر ثانیه می‌باشد.

مودم فیبر نوری دوبانده هوآوی مدل HG8245Q2

از دیگر مودم‌های مورد تایید مخابرات، مودم فیبر نوری دوبانده هوآوی مدل HG8245Q2 است. حداکثر سرعت این مودم ۳۰۰ مگابایت بر ثانیه‌ای در باند ۲.۴ گیگاهرتز و ۸۶۶ مگابایت بر ثانیه‌ای در باند ۵ گیگاهرتز است. این دستگاه پوشش‌دهی قابل قبولی با قدرت آنتن 2dBi برای شما فراهم می‌کند.

بهتر است بدانید که این مودم، 4 عدد تعداد پورت شبکه برای انتقال داده با سرعت بالا، دارد. مانند مدل‌های قبلی، این دستگاه نیز دارای یک پورت USB و یک پورت تلفن است.

مودم فیبرنوری فایبرهوم AN5506-04

این مودم با توجه به ویژگی‌هایی همچون سرعت وایرلس بالا، پورت شبکه از نوع گیگابیت و همچنین بهره مندی از 2 عدد پورت تلفن، یکی از بهترین گزینه ها برای شرکت به شمار می‌آید. در ادامه بهتر است ذکر کنیم که این مودم از دو عدد آنتن با قدرت 5dBi برخوردار می‌باشد و تنها از فرکانس 2.4 گیگاهرتز پشتیبانی می‌کند.

مودم فیبر نوری هوآوی مدل HG8245H

این مودم دارای ۴ عدد پورت شبکه گیگابیت و دو پورت تلفن می‌باشد. توجه داشته باشید که سرعت انتقال داده در این مودم 300 مگابیت بر ثانیه است. از سوی دیگر دو آنتن قدرتمند با قدرت 5dBi بر روی این مدل قرار داده شده است که باعث می‌شود شما به هیچ وجه دچار افت سرعت و قطعی اینترنت نشوید. در انتها بهتر است بدانید که مودم فیبر نوری هوآوی مدل HG8245H علاوه بر ویژگی‌های منحصر به فردی که دارد از قیمت مناسبی هم برخوردار است.

مودم فیبر نوری هوآوی مدل Echo Life HG8245C

خوش‌ قیمت‌ترین مودم فیبر نوری بازار که از امکانات قابل توجه ای برخوردار، HG8245C است. این مودم دارای 4 پورت شبکه، ۱ عدد پورت تلفن، ۱ عدد پورت USB و دو آنتن با قدرت 5dBi است. این مودم با طراحی جمع و جور و زیبایی که دارد مناسب منازل و مراکز اداری می‌باشد.


بیشتر بخوانید: بهترین مودم فیبر نوری هوآوی (5 انتخاب برتر)


جمع بندی

برای استفاده از مودم فیبر نوری، ابتدا باید بررسی کرد که آیا امکان استفاده از زیرساخت‌های مخابراتی وجود دارد یا نه. در صورتی که زیرساخت‌های مخابراتی وجود داشت می‌توان با توجه به ظرفیت و قیمت به انتخاب مودم مورد نظر پرداخت.

4.7/5 - (12 امتیاز)
اشتراک
اطلاع از
guest
20 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها
hamid
hamid
1 ماه پیش

این مودم مورد تایید مخابرات هست؟
Huawei EG8145X6

مرتضی رستمی
مرتضی رستمی
25 روز پیش
پاسخ به   hamid

عزیز زنگ بزن 2020 از خود مخابرات بپرس

قنبری
قنبری
4 ماه پیش

سلام درسته که مودمها یا استوک هستند یا ریفربیش ضمنا گفته میشه برخی مدلها تو ایران مونتاژ میشن

امین کریمی
امین کریمی
3 ماه پیش
پاسخ به   قنبری

بله متاسفانه بحاطر تحریم هواوی به ایران جنس نمیده و خیلی از مودم ها ریفر هستند

mohsen
mohsen
10 ماه پیش

امکان استفاده از مدیا کانورتر به جای مودم هست که آن را به روتر متصل کرده و تنظیمات را در روتر انجام داد؟

ریحانه جعفری
ریحانه جعفری
9 ماه پیش
پاسخ به   mohsen

سلام
بله، می‌توانید از مدیا کانورتر به جای مودم استفاده کنید و آن را به روتر متصل کنید تا از اتصال فیبرنوری به دستگاه‌های مسی استفاده کنید.

aeman
aeman
1 سال پیش

دوستان کی میدونه تو منطقه خروسلوی بیله سوار چه مودم سیم کارتی خوب آنتن میده لطفا راهنمایی کنید باتشکر

تاجی
تاجی
1 سال پیش
پاسخ به   aeman

شما از هر نوع مودم وایرلسی که میخواهید استفاده کنید بهتر است که اول به سایت آن اپراتور وارد شوید ودر قسمت پوشش شبکه مطمئن شوید که محل مورد نظرتان پوشش آن شبکه را دارد یا خیر.

پیمان ع
پیمان ع
1 سال پیش

آیا هر برند یا مودمی که قابلیت فیبر نوری داشته باشه رو میشه برای سرویس مخابرات استفاده کرد یا خیر؟ اینکه مشکلی نداشته یا بهترین انتخابه، جواب حرفه ای نیست. در بعضی سایت ها افرادی بودن که مودم هواوی خریدن و نتونستن برای سرویس تانوما استفاده کنن و باید مودم فایبر هوم می گرفتن. لطفا این رو شفاف توضیح بدید. ضمنا در مورد ورت آب و سبز و تفاوتشون هم توضیح بدید.

رضا میرزایی
رضا میرزایی
1 سال پیش
پاسخ به   پیمان ع

ابتدا باید با پیمانکارتون مشورت کنید که مودم فیبر چه برندی رو انتخاب کنید بعد مطابق با برند، مودم مورد نظرتون رو خریداری کنید
برای تفاوت پورت سبز و ابی، مقاله https://barghchi.com/mag/apc-or-upc-fiber-optic-modem/ رو مطالعه کنید

معین اکبری
معین اکبری
1 سال پیش

سلام ممنون از سایت خوبتون
شما در این مقاله نوشتید 5 مودم فیبر نوری مورد تایید مخابرات، یعنی مودم های دیگه مورد تایید نیست ؟
آیا این مورد تایید نبودن باعث میشه از مودم های دیگه نشه استفاده کرد ؟
من اگه مودم فیبر نوری دوبانده هوآوی EG8145X6 (وای فای 6) رو بخوام برای خونم استفاده کنم به مشکلی نمی خورم ؟

فاطمه رستم پور
فاطمه رستم پور
1 سال پیش
پاسخ به   معین اکبری

سلام وقتتون بخیر
این مودم ها بیشتر شناخته شده هستند و بیشتر خریداری میشن ولی مودم های x6 نسبتا جدید هستند ولی مشکلی پیش نمیاد و به راحتی ست میشن و قابل استفاده اند.

رضا میرزایی
رضا میرزایی
1 سال پیش
پاسخ به   معین اکبری

سلام. ممنون از شما
خیر اینطور نیست. مقاله اپدیت شد و مدل‌های جدید جایگزین شدن. مودم فیبر نوری دوبانده هوآوی EG8145X6 (وای فای 6)، مودم فیبر نوری دوبانده هوآوی HS8145V5
و مودم فیبر نوری دوبانده هوآوی مدل HG8245Q2 بهترین گزینه برای خرید هستن

مهدی
مهدی
1 ماه پیش
پاسخ به   رضا میرزایی

الان چه مودمی پیشنهاد میکنید بخریم بهترین کیفیت باشه هزینش مهم نی

رضا میرزایی
رضا میرزایی
19 روز پیش
پاسخ به   مهدی

سلام
مودم فیبر نوری دوبانده هوآوی HS8145X6 New Face (وای فای 6)
https://barghchi.com/product/huawei-hs8145-x6-new-face-dual-band-fiber-optic-modem/
بهترین گزینست

بلغار
بلغار
1 سال پیش
پاسخ به   رضا میرزایی

از کجا بخرم و بهترین برای خط نوری کدام است

رضا میرزایی
رضا میرزایی
1 سال پیش
پاسخ به   بلغار

از فروشگاه برقچی میتونید خرید کنید. برای خرید روی مودم فیبر نوری کلیک کنید. درحال حاضر مودم فیبر نوری دوبانده هوآوی EG8145X6 (وای فای 6) بهترین گزینست. البته قبل از خرید، از پیمانکار فیبر سوال کنید که مودم فیبر نوری که خریداری میکنید از چه برندی باید باشه (هواوی یا فایبرهوم یا …) برند مودم با ONT منطقه باید یکی باشه.

مهدی
مهدی
2 سال پیش

عالی بود ف تشکر…

حسام رام
حسام رام
3 سال پیش

ممنون