آموزش IP دادن به روتر و سوئیچ سیسکو

آموزش IP دادن به روتر و سوئیچ سیسکو

آیا نحوه آی پی دادن به روتر و سوئیچ سیسکو را می‌دانید؟ این روز ها بسیاری از افراد به دنبال این هستند تا نحوه IP دادن به روتر و سوئیچ سیسکو یاد بگیرند. به همین دلیل ما تصمیم گرفته‌ایم در این مقاله اطلاعاتی را در مورد چگونگی مشاهده تمامی رابط‌ها، تخصیص آدرس آی پی به رابط Fast Ethernet روتر سیسکو، چگونگی تخصیص دادن آدرس آی پی به رابط سریال روتر سیسکو، آی پی دادن به سوئیچ سیسکو و بسیاری از موارد دیگر را در اختیار شما قرار دهیم. در نتیجه اگر قصد دارید نحوه آی پی دادن به روتر و سوئیچ سیسکو را آموزش ببینید. پیشنهاد می‌کنیم تا پایان این مقاله با ما در وب‌سایت برقچی همراه باشید.

فهرست:

چگونه می‌توان تمامی رابط‌ها را مشاهده کرد؟

آیا قصد دارید تمامی رابط‌های مربوط به یک روتر سیسکو را مشاهده کنید؟ لازم به ذکر است بدانید برای انجام این کار باید از دستوری که در قسمت زیر قرار دارد استفاده نمایید.

مشاهده رابطه‌ها
مشاهده رابطه‌ها

خروجی دستور ذکر شده در قسمت بالا مطابق با تصویر زیر می‌باشد. این نکته مهم را هم در نظر داشته باشید که در هنگام اجرای دستور بالا باید در حالت Enabale قرار داشته باشید.

چگونه می‌توان تمامی رابط‌ها را مشاهده کرد؟
چگونه می‌توان تمامی رابط‌ها را مشاهده کرد؟

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید سوئیچ PoE، عوامل موثر در انتخاب سوییچ PoE چیست؟


تخصیص آدرس آی پی به رابط Fast Ethernet روتر سیسکو

در این بخش از محتوا آموزش IP دادن به روتر و سوئیچ سیسکو قصد داریم به تخصیص آدرس آی پی به رابط Fast Ethernet روتر سیسکو بپردازیم. این نکته را در نظر داشته باشید که در حالت کانفینگ سراسری، تخصیص آدرس آی پی به پورت fast Ethernet انجام می‌شود. در واقع باید از ترکیب interface fa 0/0 برای تخصیص آدرس آی پی استفاده کرد. یک دستور در قسمت زیر قرار داده شده است که در این دستور fast Ethernet برای تمامی پورت‌های سریال و اترنت یکسان می‌باشد. همانطور که در دستور زیر مشاهده می‌کنید بعد از عبارت fast Ethernet عبارت FA را مشاهده می‌کنید.

لازم به ذکر است بدانید عبارت FA برای تعیین نوع رابط می‌باشد. در واقع وجود FA مشخص می‌کند که شما قصد تخصیص پیدا پیکربندی رابط اترنت یا رابط سریال را دارید. بخش سوم مربوط به (پورت/رابط) است. همانطور که مشاهده می‌کنید در دستور interface fa 0/0 پورت/اترنت (0/0) می‌باشد.

تخصیص آدرس آی پی
تخصیص آدرس آی پی
تخصیص آدرس آی پی به رابط Fast Ethernet روتر سیسکو
تخصیص آدرس آی پی به رابط Fast Ethernet روتر سیسکو

بیشتر بخوانید:‌ روتر چیست؟ همه چیز درباره روتر!


چگونگی تخصیص آدرس IP به رابط سریال روتر سیسکو

رابط سریال روتر سیسکو در اکثر مواقع برای متصل کردن دو روتر به شکل محلی استفاده می‌شود. البته در برخی از مواقع برای اتصال به WAN هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ادامه بهتر است بدانید اگر قصد دارید روتر را به یکدیگر متصل کنید حتما باید یکی از روترها به عنوان DTE و روتر دیگر به عنوان DCE عمل کند که در ادامه مقاله اطلاعات کاملی در مورد DTE و DCE در اختیار شما قرار خواهیم داد. لازم به ذکر است بدانید با انجام این کار یکی از روترها با نام ارتباط دهنده شناخته خواهند شد و با فرمان clock rate سیسکو پیکربندی می‌شود.

در ادامه بهتر است ذکر کنیم دستور مربوط به پیکربندی رابط سریال شبیه به پیکربندی رابط اترنت است اما متغیرهایی که در این فرمان وجود دارند با پیکربندی اترنت متفاوت می‌باشند. در ثانی ساختار فرمان interface serial 0/0 است. برای اینکه اطلاعاتی در مورد شماره‌های پورت سریال روتر سیسکو بدست بیاورید بهتر است بدانید که دستور show ip interface brief ابتدا در وضعیت enable mode اجرا می‌شود. در تصویر زیر می‌توانید مراحل تخصیص آدرس آی پی به یک رابط سریال را مشاهده کنید.

چگونگی تخصیص آدرس IP به رابط سریال روتر سیسکو
چگونگی تخصیص آدرس IP به رابط سریال روتر سیسکو

تجهیزات DTE چیست؟

در این بخش از مقاله آموزش IP دادن به روتر و سوئیچ سیسکو قصد داریم اطلاعاتی را نسبت به تجهیزات DTE در اختیار شما قرار دهیم. لازم به ذکر است بدانید که تجهیزات پایان دهنده داده‌ها را DTE می‌نامند که این عبارت مخفف واژه Data Terminating Equipment است. لازم به ذکر است بدانید که این تجهیزات در محل مشتری مستقر هستند. مطمئنا برای شما سوال پیش آمده که این تجهیزات چه وظیفه‌ای دارند؟ در پاسخ به این سوال بهتر است بگوییم که تجهیزات DTE موظف هستند اطلاعات را به سیگنال‌هایی که قرار است انتقال پیدا کند تبدیل نمایند. از سوی دیگر در هنگام دریافت سیگنال‌ها برای کاربر به اطلاعات قابل فهم تبدیل می‌شود. اگر قصد دارید با چند نمونه از تجهیزات DTE آشنا شوید بهتر است به دستگاه‌هایی همچون کامپیوتر و روتر اشاره کنیم.


بیشتر بخوانید: نحوه خواندن پارت نامبر سوئیچ سیسکو (چگونه با مدل به مشخصات برسیم؟)


تجهیزات DCE چیست؟

توجه داشته باشید تجهیزات DCE به تجهیزاتی گفته می‌شود که روند تبدیل و رمز گذاری سیگنال‌ها را انجام می‌دهند. این نکته را در نظر داشته باشید تجهیزات DCE همان تجهیزات پایانی مدار داده‌ها است که مخفف عبارت Data Circuit Terminating Equipment می‌باشد. این نکته را هم در نظر داشته باشید که تجهیزات DCE بین خط ارتباطی/رسانه ارتباطی و DTE قرار داده می‌شود. شاید بهتر باشد به این نکته هم اشاره کنیم که تجهیزات DCE بخش جدایی ناپذیر از تجهیزات DTE است. در انتها بهتر از ذکر کنیم که هر تجهیزات و دستگاهی که موجب تنظیم ساعت مابقی دستگاه‌ها شود به عنوان دستگاه DCE شناخته می‌گردد.

IP دادن به سوئیچ سیسکو

آیا می‌دانستید سوییچ‌های سیسکو بدون هیچ‌گونه پیکربندی فریم‌های اترنت را ارسال می‌کنند؟ این مبحث بیانگر این است که شما می‌توانید با خرید یک سوئیچ سیسکو کابل‌های ارتباطی که به دستگاه متصل هستند را به سوئیچ متصل نمایید. در مرحله بعد آن را روشن کنید و شاهد این باشید که سوئیچ بدون وجود هیچ مشکلی کار می‌کند. البته باید به این نکته اشاره کنیم که سوئیچ باید برای به کارگیری پروتکل‌هایی همچون snmp و انجام برخی از وظایف مدیریتی آدرس آی پی داشته باشد.

برای وارد شدن به سوئیچ سیسکو ابتدا باید وارد وضعیت پیکربندی VLAN1 شوید. شاید برای شما سوال پیش بیاید که چگونه باید این کار را انجام داد؟ در پاسخ به این سوال بهتر است ذکر کنیم که برای انجام این کار باید از فرمان پیکربندی سراسری interface vlan 1 استفاده نمایید. در ادامه باید یک آدرس آی پی را با استفاده از زیر فرمان ip address IP_ADDRESS SUBNET_MASK تخصیص دهید. حال زمان آن فرا رسیده است تا با استفاده از فرمان رابط no shutdown رابط VLAN1 را فعال کنید. برای اینکه اطلاعات بیش‌تری نسبت به سوئیچ سیسکو به دست بیاورید پیشنهاد می‌کنیم تصویر در قسمت زیر قرار داده شده است را مشاهده نمایید.

ip دادن به سوئیچ سیسکو
ip دادن به سوئیچ سیسکو

بیشتر بخوانید: انواع سوئیچ سیسکو 2960 و تفاوت آن‌ها


نتیجه گیری

مطمئنا تا قبل از مطالعه این مقاله اطلاعات کافی نسبت به IP دادن به روتر و سوئیچ سیسکو در اختیار نداشته‌اید اما با مطالعه این مقاله متوجه شدید چگونه می‌توان رابط‌ها را مشاهده کرد. از سوی دیگر تخصیص آدرس آی پی به رابط Fast Ethernet روتر سیسکو یاد گرفتید و در حال حاضر با چگونگی تخصیص آدرس IP به رابط سریال روتر سیسکو آشنا هستید. این نکته را در نظر داشته باشید که در ادامه به بررسی تجهیزات ِDTE و تجهیزات DCE پرداختیم که می‌تواند اطلاعات کاملی در این مورد در اختیار شما قرار دهد و در انتها IP دادن به سوئیچ سیسکو را به شما آموزش دادیم.

در نهایت اگر قصد دارید برای خرید تجهیزات اکتیو مانند سوئیچ شبکه و روتر اقدام کنید بهترین انتخاب برای شما فروشگاه برقچی است. زیرا این فروشگاه دارای حق واردات و بستر اختصاصی فروش می‌باشد. به همین دلیل تمام محصولات را زیر قیمت بازار در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

امتیاز شما به این نوشته چقدر است؟
اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها