بهترین کابل کواکسیال کدام است؟ (3 انتخاب برتر)

بهترین کابل کواکسیال کدام است؟

بهترین کابل کواکسیال را تنها می‌توانید با نوع نیازمندی‌ها، نوع تجهیزات و اتصالات خود مشخص نمایید. کابل کواکسیال یا هم‌محور نوع خاصی از کابل‌ها با تکنولوژی محافظت از سیگنال محسوب می‌شود. این کابل‌ها برای انتقال سیگنال و توزیع رسانه، بدون تداخل کاربرد دارند. کابل‌ کواکسیال بر اساس اِمپدانس نامگذاری شده و معمولا در آنتن‌های تلویزیون، ماهواره، دوربین نظارتی و موارد مشابه برای انتقال تصویر و صدا استفاده می‌شود. با ما همراه باشید تا برای شناخت بهترین کابل کواکسیال، ویژگی های این نوع کابل را همراه با برندهای برتر سازنده، در وب‌سایت برقچی بررسی کنیم.

فهرست:

بهترین کابل کواکسیال چه ویژگی‌هایی دارد؟

کابل کواکسیال با نام کابل آنتن نیز معرفی می‌شود و از نوع چند رشته‌ای رسانا، کم‌قطر و هم‌محور است. از این رسانا برای افزایش انعطاف پذیری کابل آنتن و جلوگیری از نفوذ نویزهای فضای کابل استفاده می‌کنند. برای انتقال سیگنال‌های چندرسانه‌ای عموما از کابل‌های RG بهره می‌برند. اختصار RG مخفف Radio Guide و نشانگر اندازه و قطر کابل است.
هرچه عدد RG بیشتر باشد یعنی هسته مرکزی کابل باریک‌تر است و برای انتقال اطلاعات در طول زیاد عملکرد مناسب‌تری دارد. کابل‌هایی با RG پایین، مناسب انتقال صوتی‌تصویری نیستند. انواع کابل کواکسیال بر اساس استاندارد و برای عملکردهای متداول (آنتن تلوزیون، ماهواره، دوربین مداربسته) در سه نوع RG-6، کابل RG-59 و کابل RG-58 عرضه می‌شوند.

از لحاظ تجهیزات نیز کابل کواکسیال در دسته کابل آنتن تلوزیون، کابل کواکسیال ماهواره، کابل دوربین مداربسته و موارد مشابه تقسیم‌بندی می‌شوند. از لحاظ تکنولوژی و جنس کابل نیز، سه نوع کلی کابل کواکسیال ضخیم، کابل کواکسیال نازک و کابل کواکسیال سخت وجود دارند. در برخی موارد هم از کابل کواکسیال ترکیبی برای بهینه‌سازی اتصالات استفاده می‌شود.
از ویژگی‌ها و مزایای اصلی همه کابل‌های کواکسیال نیز می‌توان به مقاومت بالا در شرایط آب و هوایی، نصب راحت و سریع، انعطاف پذیری، قطر مناسب و متریال خوب اشاره کرد. همچنین جنس هادی و شیلد، روکش کلی کابل و امپدانس یا مقاومت الکتریکی کابل نیز باید استاندارد باشد.

ویژگی‌های بهترین کابل کواکسیال
ویژگی‌های بهترین کابل کواکسیال

جنس هادی و شیلد آن از مس خالص باشد

هادی کابل کواکسیال معمولا مسی، آلومینومی یا ترکیبی از هر دو در نظر گرفته می‌شود. اهمیت مسی بودن مغزی و هادی کابل کواکسیال در میزان رسانایی و هدایت الکتریکی بالای مس نهفته در آن است. شما می‌توانید جنس هادی را از رنگ مغزی تشخیص دهید. علاوه‌بر‌این، محافظ یا شیلد (مش بافته شده یا فویل) بهتر است از مس باشد تا در برابر تداخل الکترومغناطیسی (EMI) عملکرد بهتری ارائه دهد.
هادی‌های آلومینیومی با روکش مس نیز شامل یک هسته آلومینیومی با لایه محکمی از مس است که به صورت آلیاژ فلزی آلومینیوم تولید می‌شود. در جدول زیر شاهد تفاوت عملکرد کابل کواکسیال با هادی مسی در مقایسه از نظر هادی آلومینیومی خواهید بود.

جنس چگالی gm/cm3 مقاومت ویژه Micro ohm-cm هدایت الکتریکی IACS%
آلومینیوم 2/71 2/790 61
مس 8/91 1/724 100
آلومینیوم / مس 3/34 2/673 61-63

جنس عایق یا روکش هادی از فوم پلی اتیلن باشد

کابل کواکسیال با آمیزه پلی اتیلن به صورت جامد یا فوم، دوام و مقاومت بالاتری دارد. پلی اتیلن به دلیل هزینه کم، خواص الکتریکی و مقاومت مناسب در برابر مواد شیمیایی و اشعه ماوراء بنفش، یک ماده عایق پرکاربرد محسوب می‌شود. همچنین انعطاف‌پذیری و مقاومت خوبی در برابر رطوبت دارد. عایق  کابل علاوه بر جلوگیری از خطر برق گرفتگی، باعث حفاظت سیم و کابل از آسیب و عوامل محیطی می‌شود.
ماده پلی اتیلن یک پلیمر کریستالی و ساختاری پارافینی است و در درجه‌های متفاوتی از نظر وزن و چگالی تولید شده و عرضه می‌شود. پلی اتیلن سبک، به دو شکل معمولی یا LDPE و پلی اتیلن سبک خطی یا LLDPE وجود دارد و به عنوان عایق سیم و کابل و روکش سیم قابل استفاده است.


بیشتر بخوانید: کابل کواکسیال چیست؟ هر آنچه که باید بدانید!


امپیدانس کابل حداقل 75 اهم باشد

امپدانس کابل به مقاومت کابل در برابر جریان الکتریکی اشاره دارد و هرچقدر این مقاومت با مقدار بیشتری تنظیم شود، کابل عملکرد بهتری دارد. کابل کواکسیال در انواع مختلف نیز با امپدانس‌های متفاوتی وجود دارند. دو کابل کواکسیال با امپدانس 50 و امپدانس 75 اهمی، رایج‌ترین کابل‌ها هستند. البته برای انتقال صوتی‌تصویری این مقدار باید روی 75 تنظیم شود.
میزان امپدانس با نشان z و برخی اصطلاحات دیگر معمولا بر روی بدنه کابل نوشته می‌شود. در صورتی که امپدانس از ۷۵ اهم کمتر باشد؛ تصویر را تار نشان می‌دهد و اگر بیشتر از آن باشد تصویر را اشباع خواهد کرد. اجزای کابل و شرایط محیطی بر تنظیم بودن امپدانس تاثیر بالایی دارند. جنس هادی، عایق کابل و شیلد رشته سیم‌ها در میزان و ثبات امپدانس موثر هستند.

بهترین برند کابل کواکسیال

برای انتخاب بهترین برند کابل کواکسیال گزینه‌های متعددی پیش‌ رو دارید. در ادامه سعی کردیم تا بهترین برندها را معرفی نماییم.

کرمان

کابل کواکسیال کرمان از بهترین و سریع‌ترین گزینه‌ها برای انتقال سیگنال‌های صوت و تصویر و سیگنال‌های فرکانس بالا هستند. انواع کابل کواکسیال کرمان با مغزی مس و روکش PVC بوده و با امپدانس 75 اهم عرضه می‌شوند. این مجموعه کابل‌های کواکسیال خود را در انواع کابل آنتن معمولی، صادراتی، کابل کواکسیال میکروفونی و انواع کابل کواکسیال RG-58 و RG-59 به فروش می‌رساند.

سیمیا

برند سیمیا یکی از برترین تولیدکنندگان داخلی کابل است که محصولات باکیفیتی از کابل کواکسیال را نیز ارائه می‌دهد. این کابل‌ها برای انتقال فرکانس‌های بالا تولید می‌شوند و حداقل مقاوت عایقی آن‌ها برابر با 10,000MΩ.Km است. این کمپانی کابل‌های خود را در سه دسته کابل کواکسیال معمولی، کابل‌های ترکیبی CCTV (A) و کابل‌های ترکیبی CCTV (B) عرضه می‌کند. جنس هادی کابل کواکسیال سیمیا از هادی مفتولی و عایق آن از پلی اتیلن و HDPE است. همچنین از دو روش برای شیلد و محافظت رشته‌سیم‌ها استفاده می‌کند.

کمان

مجموعه کابل کمان نیز محصولات باکیفیت و مرغوبی را از انواع کابل آنتن و کواکسیال Coaxial تولید و عرضه می‌نماید. کابل کمان برای دیتای صوتی و تصویری مناسب است و از جنس مغزی مس تشکیل می‌شود و برای مصارف برقی در صنایع متنوع نفت، پتروشیمی، گاز، پروژه های ساختمانی و مخابرات بهره‌وری می‌شود.


بیشتر بخوانید: کابل مخابراتی چیست؟ کاربرد آن


بهترین کابل کواکسیال کدام است؟

برای انتخاب بهترین کابل کواکسیال، باید به نیازمندی‌های خود، تجهیزات صوتی تصویری و ویژگی کابل کواکسیال توجه کنید. انواع کابل‌ کواکسیال بر اساس نوع استفاده نیز تقسیم‌بندی‌ می‌شوند و هرکدام برای سناریو و کاربرد خاصی بهترین هستند. برخی بهترین کابل های کواکسیال را RG59، RG58 RG6 و RG11 می‌دانند.
کابل کواکسیال RG59، بهترین گزینه برای استفاده در دوربین‌ مداربسته است، زیرا ضخامت و مقاومت بالایی دارد. از طرفی کابل RG6 برای تلویزیون، فیلم‌برداری و اینترنت مناسب است. البته کابل RG6 برای دوربین‌های مدار بسته با نیاز به اتصالات در مسافت طولانی نیز در نظر گرفته می‌شود. RG11 که تخصصی، صنعتی و مناسب فواصل طولانی بوده، برای کیفیت پخش HD گزینه مناسبی است.

انتخاب بهترین کابل کواکسیال
انتخاب بهترین کابل کواکسیال

کابل کواکسیال ترکیبی بلدن RG59

کابل کواکسیال مناسب برای دوربین مداربسته، کابلی با استاندارد RG59 معرفی می‌شود. از طرفی کابل‌هایی با RG پایین‌تر، برای دوربین های مداربسته مناسب نیستند و برای مصارف دیگر کاربرد دارند؛ کابل‌های RG6 نیز علیرغم عملکرد مناسب، ضخامت زیادی دارند و جاگیر هستند. برای نصب تجهیزات دوربین مداربسته، مسئله زمان و فضای نصب اهمیت بالایی دارد.
بنابراین کابل کواکسیال ترکیبی بلدن RG59 بهترین گزینه ممکن است، زیرا از یک زوج برق و یک کابل کواکسیال RG59 تشکیل می‌شود و محصول برند معتبر بلدن است. این کابل بهترین عملکرد برای انتقال تصویر سیستم‌های مداربسته و تامین انرژی الکتریکی دوربین‌ها را فراهم می‌کند. بلدن RG59 با جنس مغزی آلمینیوم با روکش مس (CCA)، شیلد و فویل در قطرهای 0.6، 0.7 موجود است.

کابل کواکسیال کمان RG-59

کابل کواکسیال کمان RG-59 از مغزی مفتولی و شیلد تشکیل شده است و برای انتقال در مساحت‌های کم تا 300 متر در نصب دوربین مداربسته آنالوگ مناسب است. این نوع کابل کواکسیال بهترین انتخاب برای سیستم‌های نظارتی است و در ولتاژ 500-300 ولت کار می‌کند. کابل RG-59 کمان در دو نوع معمولی و کابل 2×0.5 وجود دارد. این کابل مسی با روکش PVC و کیفیت مناسبی عرضه می‌شود.

کابل کواکسیال کرمان RG58

کابل RG58 کرمان با شیلد روکش مس از رایج‌ترین کابل‌های کواکسیال در بازار است. این کابل برای انتقال سیگنال های فرکانس بالا مناسب است و با رسانای مغزی مسی و یک لایه عایق PVC عرضه می‌شود. کابل کواکسیال کرمان RG58 کاربردهای متعددی در سیستم‌های مخابراتی و مایکروویو دارد. این کابل علیرغم هزینه‌ کم‌تری که دارد، طول عمر بالا و مقاومت مکانیکی مناسبی ارائه می‌هد. همچنین از دیگر مزایای RG58 می‌توان به سازگاری با تجهیزات مختلف، حفاظت بالا در برابر نویز و نشتی، کاهش اتلاف و تضعیف سیگنال اشاره نمود.

نتیجه گیری

با محتوای بهترین کابل کواکسیال کدام است، از مجله برقچی با ما همراه بودید. در این مطلب به کاربرد و تنوع انواع کابل کواکسیال اشاره کردیم. همچنین، بهترین برندها و بهترین استاندارد این نوع کابل را معرفی کردیم. در ادامه با اشاره به کاربرد هر کابل، بهترین استفاده برای موقعیت‌هایی مانند پخش تلویزیون، کابل ماهواره، دوربین مداربسته و موارد مشابه را نام بردیم. امیدواریم این محتوا برای شما مفید باشد. از همراهی شما سپاس‌گزاریم.


بیشتر بخوانید: علائم اختصاری سیم و کابل


سوالات متدوال

بهترین برند کابل کواکسیال کدام است؟

بهترین برند کابل کواکسیال را می‌توانید با توجه به کاربرد، امکانات و ویژگی‌های کابل کواکسیال انتخاب کنید. در حال حاضر برندهای ایرانی سیمیا، کرمان، کمان و برند بلدن محصولات باکیفیتی ارائه می‌کنند.

بهترین کابل کواکسیال چه ویژگی‌هایی دارد؟

بهترین کابل باید هادی و شیلد مسی داشته باشد و همچنین برای حفظ کیفیت انتقال سیگنال صوتی و تصویری با امپدانس 75 اهم عرضه شود. همچنین داشتن روکش پلی اتیلن مزیت محسوب می‌شود.

امتیاز شما به این نوشته چقدر است؟
اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها