بهترین مکان خانه برای نصب مودم وای فای

بهترین مکان خانه برای نصب مودم وای فای

بهترین مکان خانه برای نصب مودم وای فای کجاست؟ در این مقاله به یکی از سوالات متداول کاربران پاسخ داده‌ایم. وای فای از جمله ابزارهای ویژه است که امکان اتصال سیستم‌ها به یکدیگر و همچنین امکان اتصال به اینترنت را فراهم می‌کند. در صورتی که با استفاده از یک مودم بی‌سیم به اینترنت متصل شده‌اید، در واقع از یک فناوری وای فای استفاده کرده‌اید. این فناوری با استفاده از سیگنال‌های رادیویی که به اطراف منتشر می‌شود کار خواهد کرد. اما ممکن است در این ارتباط بی‌سیم شما دچار اختلال و مشکل شود. برای جلوگیری از بروز اختلالات و همچنین بهینه سازی سیگنال‌های دریافتی، باید مودم خود را در مکانی مناسب قرار دهید.

در ادامه بهترین مکان برای نصب مودم وای فای(wifi) و راهکارهایی برای تقویت آنتن‌دهی وای فای ارائه داده شده است. تا انتهای مقاله بهترین مکان خانه برای نصب مودم وای فای  وای فای با مجله برقچی همراه باشید.

فهرست:

بهترین مکان خانه برای نصب مودم وای فای کجاست؟

بهترین مکان خانه برای نصب مودم وای فای کجاست؟ مودم را کجای خانه بگذاریم؟ به منظور بهینه‌سازی سیگنال‌های دریافتی، باید مودم وای فای را در مکانی مناسب قرار دهید. زیرا چگونگی قرار گرفتن مودم بی‌سیم می‌تواند، بر منطقه تحت پوشش و قدرت سیگنال شبکه خانگی تاثیر گذار باشد. بهترین مکان خانه برای نصب مودم وای فای، قسمت مرکزی خانه می‌باشد. توجه داشته باشید مودم وای فای خود را در محل بسته یا کور قرار ندهید.


حتما بخوانید: بهترین مودم‌های ADSL خانگی


به منظور افزایش قدرت سیستم  سیگنال‌های دریافتی، بهتر است آنتن مودم را به صورت عمودی تنظیم نمایید. برای آنتن‌دهی بهتر مودم، لازم است مودم وای فای خود را روی یک میز یا در مکانی با ارتفاع زیاد قرار دهید. در ضمن سیگنال‌های رادیویی از مواد فلزی به سختی عبور خواهند کرد. توجه داشته باشید، قرار دادن مودم در یک مکان مرکزی مناسب، باعث آنتن‌دهی شبکه وای فای خواهد شد.

بهترین مکان خانه برای نصب مودم وای فای کجاست؟
بهترین مکان خانه برای نصب مودم وای فای کجاست؟

تاثیر موقعیت مکانی مودم بر آنتن‌دهی

در ادامه به بیان توضیحاتی در رابطه با بهترین مکان خانه برای پوشش‌دهی بهتر مودم وای پرداخته‌ایم. موقعیت مکانی مودم، بیشترین تاثیر را در آنتن‌دهی مودم وای فای شما دارد. برای آنتن‌دهی بهتر، لازم است مودم وای فای خود را در مرکزی‌ترین قسمت خانه قرار دهید. در ادامه بهترین مکان برای نصب مودم wifi و راهکارهایی برای تقویت آنتن‌دهی مودم وای فای، ارائه داده شده است:

قرار دادن مودم در ارتفاع

امواج رادیویی به صورت دو بعدی نیز در جریان می‌باشند، در حقیقت امواج رادیویی نه تنها به صورت افقی، بلکه به صورت عمودی نیز جریان دارند. برای درک بهتر این موضوع، می‌توانید امواج رادیویی را همانند یک حباب تصور کنید که مودم وای فای در وسط آن قرار گرفته شده باشد. بنابراین مودم وای فای شما باید از اطراف آزاد باشد. در صورتی که مودم خود را در یک مکان بلند قرار دهید، آنتن وای فای و پوشش‌دهی آن تقویت خواهد شد.


حتما بخوانید: افزایش آنتن‌ دهی مودم 3G/4G


لازم به ذکر است، برای خانه‌های دو طبقه، بهترین مکان برای نصب مودم وای فای جایی نزدیک به سقف طبقه اول است که باعث افزایش قدرت سیگنال‌های وای فای می‌شود.

از میان برداشتن موانع

توجه داشته باشید، دیوار‌ها و پنجره‌ها می‌تواند مانع دریافت سیگنال‌های وای فای شود. امواج رادیویی در فضای باز بهتر حرکت می‌کنند. برای افزایش قدرت سیگنال‌های وای فای، بهتر است میان مودم وای فای و دستگاه‌های گیرنده مانعی وجود نداشته باشد. اما این شرایط معمولا اتفاق نمی‌افتد و اغلب میان مودم و دیوار مانعی وجود دارد. زمانی که مودم وای فای خود را در یک اتاق قرار می‌دهید و می‌خواهید در اتاق دیگر از وای فای استفاده نمایید، با ضعف سیگنال و سرعت اینترنت مواجه می‌شوید.

همچنین اگر دیواری خانه شما از آجر یا بتن باشد، بیشتر امواج جذب دیوار‌ها شده و مقدار بسیار کمی از آن‌ها از دیوار عبور خواهد کرد. برای تقویت آنتن‌دهی مودم، توصیه می‌شود مودم را در کنار پنجره شیشه‌ای قرار ندهید. با با توجه به آن که شیشه در تضعیف آنتن‌دهی وای فای تاثیر چندانی ندارد، اما سبب هدایت سیگنال‌های وای فای به خارج از خانه می‌شود.

تنظیم آنتن مودم وای فای

آنتن مودم تاثیر زیادی در امواج ارسالی دارد. یکی از مهم‌ترین قسمت‌های یک مودم، آنتن آن می‌باشد و به بهبود عملکرد سیگنال‌های مودم کمک بسیاری خواهد کرد. آنتن‌های مودم وای فای قابلیت تنظیم و چرخش را دارند بنابراین می‌توانید آن را به هر سمتی بچرخانید و تنظیم نمایید. برای پخش امواج به صورت افقی، لازم است آنتن مودم را به صورت عمودی تنظیم کنید. به منظور حرکت امواج میان طبقات، باید آنتن را در حالت افقی قرار دهید.

تنظیم آنتن مودم وای فای
تنظیم آنتن مودم وای فای

بهترین مکان برای نصب مودم وای فای، در یک خانه دو طبقه نزدیک سقف طبقه اول است. برای افزایش قدرت‌ آنتن‌دهی مودم وای فای در خانه‌های دو طبقه، بهتر است آنتن را در حالت خوابیده قرار داده و در زاویه صفر درجه و موازی زمین تنظیم نمایید.


حتما بخوانید: افزایش سرعت مودم TD-LTE


مودم وای فای را در چه مکان‌هایی از خانه قرار ندهیم؟

در مقاله بالا به بیان توضیحاتی در رابطه با بهترین مکان برای نصب مودم وای فای پرداختیم. ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که مودم وای فای را در چه مکان‌هایی از خانه قرار ندهیم؟ همانطور که گفته شد، سیگنال‌های رادیویی از مواد فلزی به سختی عبور خواهند کرد. مودم را در آشپزخانه قرار ندهید. در آشپزخانه وسایلی مانند ماکروویو، یخچال، اجاق گاز ماشین لباسشویی و … وجود دارد که همگی فلزی هستند و مانع حرکت سیگنال‌های رادیویی وای فای و یا امواج رادیویی می‌شوند.

توصیه می‌شود، مودم وای فای خود را در کنار تلفن‌های بی‌سیم نیز قرار ندهید زیرا این وسایل امواج یکسانی با مودم وای فای دارند.

راهکار‌هایی برای تقویت آنتن‌دهی وای فای

همانگونه که اشاره شد، بهترین مکان خانه برای نصب مودم وای فای مرکز خانه می‌باشد. با استفاده از توضیحات بیان شده می‌توانید بهترین مکان خانه را برای آنتن‌دهی بهتر مودم وای فای شناسایی کنید. در صورتی که بازهم احساس می‌کنید امواج وای فای شما ضعیف است، در ادامه راهکار‌هایی برای تقویت آنتن‌دهی وای فای بیان کرده‌ایم:

 1. فرکانس مودم را برای تقویت سیگنال وای فای تغییر دهید.
 2. با بروزرسانی فریمور آنتن‌دهی وای فای را تقویت کنید.
 3. آنتن مودم خود را عوض کنید.
 4. از تقویت‌کننده سیگنال وای فای(Repeater) استفاده کنید.
 5. با استفاده از Qos پهنای باند را کنترل نمایید.
 6. DNS سرور مودم وای فای خود را تغییر دهید.
 7. از فزیمور‌های سفارشی استفاده کنید.
 8. در صورتی که مودم شما قدیمی است، آن را تعویض کنید.
 9. به کمک شبکه مش، مودم وای فای را تقویت کنید.

  راهکار‌هایی برای تقویت آنتن‌دهی وای فای
  راهکار‌هایی برای تقویت آنتن‌دهی وای فای

حتما بخوانید: افزایش قدرت آنتن دهی وای فای مودم (با روش تغییر کانال فرکانس)


جمع بندی

در این مقاله اطلاعات کامل و جامعی در رابطه با بهترین مکان خانه برای نصب مودم وای فای در اختیار شما قرار دادیم. برای آنتن‌دهی بهتر مودم وای فای توصیه می‌شود مودم خود را در مرکزی‌ترین قسمت خانه قرار دهید. اگر خانه شما دو طبقه می‌باشد، مودم را طوری قرار دهید که نزدیک سقف طبقه اول باشد. مودم وای را در آشپزخانه قرار ندهید زیرا سیگنال‌های رادیویی از امواج فلزی به سختی عبور می‌کند و باعث تضعیف قدرت آنتن‌دهی مودم وای فای شما خواهد شد.

همچنین شما می‌توانید با مرکز مشاوره و راهنمایی تیم برقچی با شماره 35000020-021 در تماس باشید تا مشاورین ما در اسرع وقت پاسخگوی شما باشند.
4.4/5 - (15 امتیاز)
اشتراک
اطلاع از
guest
5 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها
امیرحسین
امیرحسین
1 سال پیش

چقد نزدیک به سقف طبقه دوم باشه؟

اسماء غفاری
اسماء غفاری
3 سال پیش

بسیار عالی دوست عزیز

فائزه عسگري
فائزه عسگري
3 سال پیش

ممنون از راهنماييتون 🌹🌹

سعید قاسمی
سعید قاسمی
3 سال پیش

ممنون از مقاله خوبتون