افزایش سرعت مودم TD-LTE

افزایش سرعت مودم TD-LTE

امروزه شاهد افزایش اقبال کاربران به استفاده از اینترنت TD-LTE هستیم. به‌طور خلاصه، TD-LTE اینترنت بی‌سیمی هست به‌مثابه 4G که با استفاده از یک مودم به همراه سیمکارت، اینترنتی با سرعت‌های بالا را در اختیار شما قرار می‌دهد. جایگزینی این نوع اینترنت با ADSL، امکان جابجایی راحت آن و همچنین تبلیغات گسترده اپراتورهای کوچک و بزرگ TD-LTE (با ارایه بسته ‌های متنوع و جذاب از لحاظ حجم و قیمت)، موجبات اقبال کاربران به استفاده از این نوع اینترنت نسل چهارمی را فراهم می‌آورد. اما از طرفی دیگر متاسفانه اپراتورهای نسل چهارم هنوز نسبت به توسعه زیرساخت‌ها و پوشش شبکه متناسب با تعداد کاربران اینترنت TD-LTE اقدامات مکفی را انجام نداده اند. همچنین مشکلات ناشی از پارازیت و مسدود بودن برخی از فرکانس‌ها، بر آنتن‌دهی و در نتیجه سرعت این نوع اینترنت سایه افکنده است. همین امر باعث گردید کاربران این نوع اینترنت به دنبال راهکارهایی برای افزایش آنتن‌دهی و افزایش سرعت مودم TD-LTEخود برآیند. اگر چه بیشتر مشکلات به اپراتورهای اینترنت بر می‌گردد اما بعضی ترفند‌ها می‌تواند بر کارایی این نوع اینترنت نسل چهارمی تاثیر گذار باشد. در ادامه، با بررسی برخی از این راهکارها، با ما همراه باشید.

فهرست:

روش‌های افزایش سرعت مودم TD-LTE

 • بررسی قدرت آنتن دهی هنگام خرید مودم TD-LTE

گام اول و مهم در بهره مندی از یک اینترنت خوب، مودم آن می‌باشد. لذا در گام اول به دنبال یک مودم TD-LTE خوب و با آنتن دهی قوی باشید. پس اول تحقیق کنید کدام مودم خوب هست. به انجمن‌ها و وب سایت‌‌های فروش بروید و نظرات کاربران را بخوانید. مشخصات فنی مودم‌ها را چک کنید. مثلا مودم‌‌هایی مثل TF-i60 آنتن‌‌دهی ضعیف‌‌تری دارند و مودم‌‌هایی مثل GP2101 عملکرد بهتری دارند. معمولا مودم‌‌هایی که در جشنواره‌‌های فروش به همراه اینترنت TD-LTE عرضه می‌گردد از کیفیت خوبی برخوردار نیستند. بهتر است دنبال مودم‌ با کیفیت ولی گران‌تر باشید.


حتما بخوانید: معرفی 6 مودم VDSL ارزان ‌قیمت بازار


 • پیدا کردن روش‌‌های افزایش آنتن دهی مودم TD-LTE 

در ادامه‌ی مقاله‌ی روش‌های افزایش سرعت مودم TD-LTE به بررسی روش‌های افزایش انتن‌دهی مودم TD-LTE می‌پردازیم. ابتدا تک تک نقاط منزل را امتحان کنید و ببینید کدام نقطه آنتن‌دهی بیشتری دارد. پشت پنجره‌ها، محیط ‌های باز و مرتفع مثل تراس، حیاط و پشت بام و مکان‌هایی که به دور از امواج الکترومغناطیس باشد را بررسی نمایید. بنظر می‌آید بهترین محل مرتفع‌ترین مکان می‌باشد با نصب مودم در پشت بام منزل و کابل کشی به داخل ساختمان از حداکثر سرعت ممکن بهره ببرید. در انتها به این نکته هم توجه بفرمایید که قبل از خرید سرویس با مراجعه به سایت شرکت سرویس‌دهنده از پوشش اینترنت در محل خودتان اطمینان حاصل کنید.

تعویض کانال راهکاری برای افزایش برد مودم TD-LTE
تعویض کانال راهکاری برای افزایش برد مودم TD-LTE
 • خرید اینترنت از سرویس‌دهنده TD-LTE با پوشش بالاتر 

یکی دیگر از روش‌های افزایش سرعت مودم TD-LTE، خرید اینترنت از سرویس‌دهنده با پوشش بالاتراست. سرویس‌دهنده‌های TD-LTE معمولا پوشش یکسانی ندارند. بعضی‌ها پوشش وسیع‌تر و بعضی‌ها پوشش کمتری دارند همچنین ممکن است سرویس‌دهنده‌ها از شبکه‌های همدیگر نیز استفاده نمایند. لذا قبل از خرید سرویس ابتدا مطمئن شوید که وضع آنتن‌دهی در محل شما چگونه است. بعضا پیش می‌آید که با مراجعه به سایت سرویس‌دهنده می‌بینید که تحت پوشش شبکه قرار دارید ولی پس از خرید سرویس با سرعت‌هایی در حد کیلوبایت مواجه می‌شوید. هم چنین سرویس‌دهنده با پوشش بیشتر را در اولویت قرار دهید و صد البته به قیمت‌های بسته‌های اینترنت هم توجه فرمایید.

نقشه پوشش یکی از شرکت های اینترنت TD-LTE
نقشه پوشش یکی از شرکت های اینترنت TD-LTE
 • قرار دادن مودم TD-LTE در جای ثابت

قرار دادن مودم TD-LTE در جای ثابت نیز، یکی از روش های افزایش سرعت مودم TD-LTE می‌باشد. اشتباهی که اکثر کاربران TD-LTE دارند این است که فکر می‌کنند این مودم مانند مودم 4G و 3G کار می‌کند و انتظار دارند این مودم در حال حرکت هم به آن‌ها اینترنت با کیفیت ارایه دهد. در صورتی که این نوع اینترنت برای حرکت طراحی نشده و برای دریافت اینترنت با کیفیت می‌بایستی مودم را در مکان ثابتی قرار داده و از جابجایی آن بپرهیزید. تکنولوژی TD-LTE به گونه‌ایی طراحی گردیده است که در اثر جابجایی زیاد نمی‌تواند ارتباط پایداری را با آنتن‌های BTS برقرار کند یا به اصطلاح سنکرون لازم را انجام دهد و در نتیجه باعث افت سرعت و کیفیت پینگ اینترنت خواهد گردید.

استفاده از کد دستوری برای بررسی پوشش اینترنت TD-LTE
استفاده از کد دستوری برای بررسی پوشش اینترنت TD-LTE

حتما بخوانید: راهنمای خرید مودم همراه


 • استفاده از کابل شبکه برای اتصال به مودم TD-LTE

وای‌فای اکثر مودم‌های TD-LTE آنتن دهی و پوشش خوبی ندارند و اگر چند کاربر به طور هم‌زمان به آن متصل شوند برد آن‌ها به شدت کاهش می‌یابد. بهترین راه این است که مودم را از طریق کابل شبکه به لپ‌تاپ و یا کامپیوتر متصل نموده و از اینترنت آن استفاده نمایید. راه دیگری هم وجود دارد و آن این است که از یک روتر بی‌سیم استفاده نمایید و اینترنت را از طریق وای‌فای و یا کابل شبکه به روتر منتقل و از آنجا به اشتراک بگذارید.

استفاده از آنتن خارجی راهکاریست برای افزایش برد اینترنت TD-LTE
استفاده از آنتن خارجی راهکاریست برای افزایش برد اینترنت TD-LTE
 • پیدا کردن زمان خلوت شبکه سرویس‌دهنده TD-LTE

هر چه تعداد سرویس‌گیرنده در شبکه بیشتر شود پهنای باند و برد شبکه کاهش می‌یابد. خب تمامی سرویس‌‌های اینترنتی مثل ADSL، 4G و TD-LTE هم‌، زمان شلوغی دارند. یعنی در زمان‌‌هایی تعداد سرویس گیرنده‌ها به اوج خود می‌رسد و در نتیجه سرعت شبکه کاهش می‌یابد. و اگر شما در همین زمان به این سرویس‌دهنده‌ها مراجعه فرمایید با کیفیت پایین اینترنت مواجه خواهید شد. بنابراین راهکار این است که بگردید و بازه‌های خلوت شبکه سرویس‌دهنده خود را پیدا نموده و کارهای سنگین اینترنتی خود نظیر دانلود محتوا را در آن زمان‌ها انجام دهید. معمولا نیمه‌‌های شب و ابتدای صبح ساعت خلوتی شبکه می‌باشد. در این ساعات سرعت اینترنت بالاتر و چراغ‌‌های بیشتری از آنتن روشن خواهد بود.

 • بروزرسانی فریمور مودم TD-LTE

همیشه به دنبال ارتقای فریمور مودم باشید. بروزرسانی‌ها با تغییراتی که در تنظیمات پارامترهای سخت افزاری مودم انجام می‌دهند موجب افزایش عملکرد مودم می‌شوند. پارامتر‌‌هایی مثل تجمیع فرکانس و MIMO نقش بسزایی در سرعت و آنتن‌دهی دارند و موجب بهبود عملکرد مودم خواهند شد. تجربه ثابت کرده ارتقای فریمور در مودم ایرانسل TF-i60 سری LTE و یا مودم هواوی B612 تاثیر شگرفی بر عملکرد آن دارد.


حتما بخوانید: کاهش نویز (Noise) خط اینترنت مودم ADSL


جمع بندی

اینترنت TD-LTE اینترنتی پر سرعتی می‌باشد که به دلایل مختلف استفاده از آن را ترجیح بدهید ولی مشکلاتی را هم دارد. مثل آنتن‌دهی و پوشش شبکه. اگر چه این مشکلات بیشتر به سرویس دهنده‌ها بر می‌گردد، اما با کمک افزایش سرعت مودم TD-LTE، می‌توان مشکلات مربوط به آنتن‌دهی را تا حدودی برطرف نمود که ما در این مقاله به تعدادی از آن‌ها پرداختیم.

همچنین شما می‌توانید با مرکز مشاوره و راهنمایی تیم برقچی با شماره 35000020-021 در تماس باشید تا مشاورین ما در اسرع وقت پاسخگوی شما باشند.
3.9/5 - (11 امتیاز)
اشتراک
اطلاع از
guest
4 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها
یوسف
یوسف
3 سال پیش

سلام گفتید که مودم GP2101 آنتن دهی بهتری داره و دنبال مودم با کیفیت گران برید ولی همه جا قیمت مودم TF-i60 بالاتر بود الان کدومشو بگیرم راهنمایی کنید تشکر

سیدحامد علوی
سیدحامد علوی
3 سال پیش
پاسخ به   یوسف

مودم tf-i60 به مراتب قویتر از gp2101 است به دلایل زیر :

 • قابلیت پشتیبانی از دو باند TDD-LTE / FDD-LTE
 • پشتیبانی از 4.5G
 • پشتیبانی از آنتن MIMO 4×4
 • دارای سرعت دانلود 300 مگابیت بر ثانیه
 • پشتیبانی از استاندارد LTE Cat 6
 • دارای قابلیت اتصال 2 عدد آنتن خارجی LTE
 • پشتیبانی از چهار SSID به صورت هم‌زمان
 • پشتیبانی از IPv4/IPv6 Dual Stack
 • پشتیبانی از فناوری TD-LTE و نسل 4.5 همراه
 • پشتیبانی از کدهای دستوری (USSD)
 • دارای پنل دریافت و ارسال SMS
 • امیرحسین صابری
  امیرحسین صابری
  1 سال پیش
  پاسخ به   سیدحامد علوی

  مودمGP2101ازاینترنت 5Gپشتیبانی میکنه یانه همون۴ هست؟

  ریحانه جعفری
  ریحانه جعفری
  1 سال پیش

  سلام وقت بخیر
  مودمGP2101 از اینترنت 4G پشتیبانی میکنه