تفاوت سیم و کابل

تفاوت سیم و کابل

به نظر شما فرق میان سیم و کابل برق در چیست؟ چه معیارهایی موجب تفاوت بیشتر آنها می‌شوند؟ سیم‌ها و کابل‌ها یکی از شریان‌های اصلی لوازم و سیستم برق‌کشی ساختمان به شمار می‌روند. بسیاری از افراد سهوا این دو ابزار را با هم اشتباه گرفته یا مشابه یکدیگر می‌دانند. اما بهتر است بدانید که اصلا این‌گونه نیست. سیم و کابل از جنبه‌های متعددی با یکدیگر تفاوت داشته و در انواع مختلفی تقسیم‌بندی می‌شوند.

هر دو این ابزارها وظیفه عبور و حمل جریان الکتریکی را برعهده دارند اما از نظر کارکرد و موارد استفاده متفاوت‌اند. برای مثال، سیم‌ها را می‌توان بخشی از یک کابل برق دانست. حال سایر ویژگی‌هایی همچون ضخامت، ولتاژ قابل عبور، میزان مقاومت، سطح مقطع و متراژ همگی معیارهایی است که در تفاوت میان سیم و کابل مؤثراند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه کافی است این مطلب مجله برقچی را از دست ندهید.

فهرست مقاله:

سیم برق چیست؟

سیم برق یکی از کاربردی‌ترین ابزارها جهت تأمین انرژی الکتریکی لوازم برقی یا حمل جریان الکتریسیته در مدار به‌شمار می‌رود. وظیفه سیم‌ها انتقال و عبور جریان برق از نقطه‌ای به نقطه دیگر است که از طریق هادی مسی یا آلومینیومی آنها انجام می‌شود. سیم‌ها می‌توانند از یک تا چند رشته تشکیل شوند که میزان انعطاف‌پذیری آنها بنابر کاربرد متغیر است.

آشنایی با انواع سیم

آشنایی با انواع سیم
آشنایی با انواع سیم

سیم‌ها از لحاظ نوع هادی به کار رفته، جنس روکش، جنس عایق و عملکرد در انواع مختلفی طبقه‌بندی می‌شوند. البته برخی از افراد سیم‌ها را در دو دسته جامد و رشته‌ای طبقه‌بندی می‌کنند. نوع جامد از یک هادی عایق شده با مقاومت کمتر ساخته می‌شود که در فرکانس‌های بالا کاربرد داد. نوع رشته‌ای نیز از مجموعه رشته‌های نازک به هم پیچیده تشکیل می‌شود و از انعطاف‌پذیری بیشتری برخوردارند. سایر دسته‌بندی سیم‌های برق شامل موارد زیر هستند.

 • سیم مفتولی
 • سیم افشان
 • سیم نیمه افشان
 • سیم ارت
 • سیم نایلون

حتما بخوانید: تشخیص سیم و کابل استاندارد و مرغوب


کابل چیست؟

کابل‌های برق معمولا از یک یا چند رشته سیم به هم تابیده ساخته می‌شوند. سپس این رشته‌ها توسط یک یا چند لایه روکش و عایق محافظت می‌شوند. وظیفه اصلی کابل‌ها نیز عبور و حمل جریان الکتریکی از نقطه‌ای به نقطه دیگر است. برخی اوقات به خاطر وجود مخاطرات طبیعی یا حتی فشار عوامل محیطی لازم است از کابل‌هایی استفاده شود که علاوه بر روکش و عایق از یک نوع شیلد یا زره محافظ نیز دارند. بنابراین در زمان خرید باید به تفاوت ساختاری سیم ها و کابل های برق هم توجه داشته باشید.

آشنایی با انواع کابل

آشنایی با انواع کابل
آشنایی با انواع کابل

کابل‌ها نیز همانند سیم‌های برق از لحاظ ساختار، کاربرد، سطح مقطع، نوع روکش، جنس عایق، تعداد سیم و نوع هادی با یکدگیر متفاوت هستند. بنابراین می‌توان آنها را در انواع مختلف زیر طبقه‌بندی نمود.


بیشتر بخوانید: انواع کابل برق و کاربرد آنها


تفاوت سیم و کابل براساس پارامترهای مختلف

حال پس از دانستن ویژگی‌ها و تعریف درست سیم و کابل برق نوبت بررسی دقیق‌تر آنها است. برای اینکه بهتر بتوانیم تفاوت میان سیم و کابل برق را درک کنیم باید آنها را براساس پارامترها و معیارهای مختلف مقایسه کنیم.

ضخامت سیم و کابل

همانطور که قبلا گفتیم بنابر کاربرد، در تولید بعضی از کابل‌ها از روکش‌ها و عایق‌های بیشتری استفاده می‌شود. این درحالی است که سیم‌ها تنها از یک لایه عایق نازک برخوردار هستند. بنابراین کابل‌های برق نسبت به سیم‌ها ضخامت بالاتری دارند.

برق فشار قوی و فشار ضعیف

در مبحث تفاوت سیم و کابل برق واضح‌ترین مسئله قدرت تحمل ولتاژ آنها است. اینکه بدانید سیم‌ها قدرت تحمل ولتاژ‌های سنگین و فشار قوی را ندارند اصلا دور از ذهن نیست. کابل‌های برق با توجه به ساختاری که دارند می‌توانند از فشارهای قوی و ضعیف جریان برق به خوبی پشتیبانی کنند. به عبارت دیگر، کابل‌ها از یک سری عایق اضافی برای محافظت از هادی‌های حامل جریان برخوردار هستند. بنابراین می‌توانند در جریان‌ها و ولتاژ‌های بالا عملکرد بسیار خوبی از خود ارائه دهند.

تعداد رشته سیم و کابل

تعداد رشته سیم و کابل
تعداد رشته سیم و کابل

به‌طور کلی سیم‌ها از یک رشته با سطوح مقطع متفاوت تشکیل شده‌اند. این درحالی است که کابل‌ها می‌توانند یک تا چند رشته مختلف را در خود جای دهند. همین موضوع نیز ممکن است وزن کابل را تحت شعاع قرار دهد.

سطح مقطع سیم و کابل

براساس گفته‌های پیشین دانستید که کابل برق در مقایسه با سیم سطوح مقطع بالاتری را پوشش می‌دهد. به‌طوری کلی کابل‌ها قادرند تا سطح مقطع بالاتر از 240 میلی‌متر ارائه شوند اما در سیم‌های برق بزرگترین سطح مقطع ممکن 150 میلی‌متر است.

مقاومت سیم و کابل

یکی از اصلی‌ترین تفاوت های سیم و کابل میزان مقاومت هر یک از آنها است. در تولید و ساخت انواع کابل برق از عایق‌ها و حتی شیلدهایی استفاده می‌شود که میزان استقامت آنها را تا حد زیادی افزایش می‌دهد. در مقابل، سیم‌ها اکثر در محیط‌های درونی و انعطاف‌پذیرتر کاربرد داشته و در برابر عوامل زیست محیطی، دمای بالا و پایین، ساییدگی و پوسیدگی بیشتر در معرض آسیب‌پذیری قرار دارند.

متراژ سیم و کابل

سیم و کابل برق از لحاظ متراژ تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند. بلکه تفاوت اصلی در مقدار وزن آنها است. برای مثال در یک متراژ معین، کابل‌ها از وزن سنگین‌تری برخوردارند. زیرا مواد به کار رفته در آنها نظیر تعداد رشته، عایق و روکش نسبت به سیم‌ بیشتر است.

تعریف‌های اشتباه سیم و کابل

تعریف‌های اشتباه سیم و کابل
تعریف‌های اشتباه سیم و کابل

برخی از افراد به محض مواجه با سوالی نظیر تفاوت سیم و کابل چیست پاسخی به ذهنشان می‌رسد که کاملا اشتباه است. این افراد تصور می‌کنند که سیم‌ها به صورت تک رشته و کابل‌ها به شکل چند رشته‌ای ساخته می‌شوند. این دو ابزار از لحاظ تعداد رشته با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند. اما نمی‌توان این تفاوت را به تعداد رشته تعمیم داد. چراکه ما از لحاظ ساختاری کابل‌های تک رشته‌ای هم داریم. کابل‌هایی نظیر فشار قوی، فشار ضعیف آمور و نوع هوایی در قالب از تک رشته‌ای نیز به بازار عرضه می‌شوند.

تصور اشتباه دیگری که مردم از تفاوت سیم و کابل دارند این است که هر هادی سایز پایین سیم و سایزهای بالاتر کابل هستند. اما تحقیقات نشان می‌دهد که سیم‌هایی نظیر ارت در سایزهای 1×150 نیز ارائه می‌شوند. نکته دیگری که باید در نظر بگیرید این است که دامنه کاربردی سیم‌ها از کابل‌ها وسیع‌تر است. بسیاری از وسایل و لوازم الکتریکی منزل و محل کار برای اتصال به جریان برق از سیم‎‌ها استفاده می‌کنند. بنابراین توجه به نوع هادی به کار رفته در سیم اهمیت زیادی پیدا می‌کند.

عوامل موثر بر قیمت سیم و کابل

معمولا معیارهای مختلفی در فرایند قیمت‌گذاری سیم و کابل تأثیرگذارند و موجب نوسانات قیمت این محصولات می‌شوند. برخی از این عوامل عبارت‌اند از:

 • نوع سیم و کابل و سطوح مقطع آنها
 • میزان هادی به کار رفته
 • متراژ کلی سیم و کابل برق
 • هزینه تولید و مواد اولیه
 • قیمت مس و آلومینیوم
 • هزینه جابه‌جایی و حمل و نقل
 • هزینه نیروی انسانی به کار گرفته شده

بیشتر بخوانید: ماژول فیبر نوری چیست و چه کاربردی دارد؟


جمع‌بندی

در این مطلب برقچی با مباحثی نظیر تفاوت سیم و کابل و عوامل موثر بر قیمت آنها به خوبی آشنا شدید. امروزه برندهای زیادی در حوزه تولید سیم و کابل برق روی کار آمده‌اند. بسیاری از این شرکت‌ها محصولات خود را با توجه استانداردهای مخصوص به بازار عرضه می‌کنند. برخی از بهترین برندهای تولید سیم و کابل افشارنژاد خراسان، البرز الکتریک نور و کرمان است. خوشبختانه فروشگاه آنلاین برقچی نمایندگی فروش این برندهای معتبر را داشته و شما می‌توانید محصولات مورد نظر خود را با بهترین کیفیت و قیمت از وب‌سایت رسمی این فروشگاه تهیه نمایید. مشاوران و کارشناسان برقچی همواره پاسخگوی ابهامات و سوالات شما عزیزان خواهند بود. از اینکه تا پایان مطلب با ما همراه بودید از شما عزیزان متشکریم. امیدواریم با درج نظرات خود ما را در ارائه هر چه بهتر این مطالب یاری کنید.

1/5 - (2 امتیاز)
اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها