چراغ های PON و LOS در مودم فیبر نوری چه معنایی دارد؟

چراغ های PON و LOS در مودم فیبر نوری چه معنایی دارد؟

آیا تا به حال به چراغ PON و LOS که بر روی مودم فیبر نوری قرار دارد توجه کرده‌اید. آیا می‌دانید چراغ‌های PON و LOS در مودم فیبر نوری چه معنایی دارند؟ لازم به ذکر است بدانید که ما در این مقاله قصد داریم اطلاعات دقیق نسبت به چراغ PON و LOS در اختیار شما قرار دهیم. تا شما بتوانید اطلاعات کامل نسبت به آن در اختیار داشته باشید. شایان ذکر است بدانید در گام اول ذکر خواهیم کرد که چراغ PON در فیبر نوری چه معنایی دارد. در پاراگراف دوم هم به سراغ معنای چراغ LOS در مودم فیبر نوری میرویم. در ادامه هم یک راهنمای مفید در مورد چراغ‌های مختلف موجود بر روی مودم فیبر نوری در اختیار شما قرار خواهیم داد. پیشنهاد می‌کنیم برای به دست آوردن اطلاعات کامل در مورد چراغ PON و LOS در مودم فیبر نوری تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

فهرست:

چراغ PON در مودم فیبر نوری چه معنایی دارد؟

در ابتدا بهتر است بدانید چراغ PON دقیقا مشابه چراغ DSL موجود در مودم‌های ADSL و VDSL می‌باشد. شاید نیاز باشد با ذکر یک مثال این مسئله را واضح‌تر بیان کنیم. اگر چراغ PON به صورت ثابت روشن باشد یعنی اینکه شما به اینترنت متصل شده‌اید. هیچ مشکلی وجود نخواهد داشت و می‌توانید از اینترنت پرسرعت فیبر نوری بهره‌مند شوید. در نقطه مقابل اگر به صورت چشمک زن مشاهده شود یعنی اینکه شما به اینترنت متصل نیستید. این مسئله در اکثر موارد در ابتدا متصل شدن مودم به پچ کورد فیبر نوری رخ می‌دهد و تا زمانی‌ که تنظیمات بر روی مودم فیبر نوری انجام نشود این چراغ ثابت نخواهد شد.

در ادامه بهتر است بدانید دقیقا بعد از کانفیک شدن مودم، چراغ PON ثابت می‌شود. توجه داشته باشید ثابت شدن چراغ PON به این معنا است که مودم موفق شد اینترنت را دریافت کند و آماده است تا اینترنت را در اختیار شما قرار دهد.بر اساس موارد ذکر شده می‌توان به این استنباط رسید که چراغ PON دقیقا مشابه با چراغ DSL عمل می‌کند.

چراغ PON در مودم فیبر نوری چه معنایی دارد؟
چراغ PON در مودم فیبر نوری چه معنایی دارد؟

چراغ LOS در مودم فیبر نوری چه معنایی دارد؟

همچنین بهتر است ذکر کنیم چراغ LOS در مودم فیبر نوری از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. این چراغ می‌تواند تشخیص دهد چه توانی از پچ‌کورد به مودم فیبر نوری وارد شده است. لازم به ذکر است بدانید اگر چراغ LOS در حال چشمک زدن باشد باید موارد مختلفی را مورد بررسی قرار دهید. برای مثال در گام اول باید اتصال پچ‌کورد به مودم را چک کنید. این نکته را در نظر داشته باشید که اگر پچ‌کورد به مودم فیبر نوری متصل شده باشد اما چراغ LOS در حال چشمک زدن باشد مطمئن باشید که توان فیبر نوری که در پچ کورد وجود دارد توسط مودم فیبر نوری تشخیص داده نشده است. جنس پچ کورد از متریال شیشه است در نتیجه در مقابل پیچ و خم و فشار بسیار ضعیف می‌باشد. در نتیجه میتوان به این استنباط رسید که امکان آسیب دیدگی آنها بسیار زیاد است.

این نکته مهم را در نظر داشته باشید شکستگی پچ کورد فیبر نوری باعث می‌شود تا توان وارد مودم نگردد. یکی دیگر از دلایل چشمک زدن چراغ LOS می‌تواند کثیف شدن کانکتور پچ‌کورد موجود در داخل مودم باشد. شاید برای شما سوال پیش بیاید که چگونه می‌توان کانکتور پچ‌کورد موجود در مودم فیبر نوری را تمیز کرد؟ در پاسخ به این سوال بهتر است بگوییم که شما با استفاده از یک گوش پاک کن و مقدار کمی الکل می‌تواند به راحتی کانکتور پچ‌کورد را تمیز کنید. فقط کافی است آن را به الکل آغشته کرده و برای تمیز کردن اقدام نمایید. البته احتمال دارد که مشکل اسپیلیتری باشد که مخابرات در داخل ساختمان شما کارگزاری کرده است. در بعضی از مواقع اسپلیتر‌ها ۱ به ۱۶ می باشند و چون این نوع از اسپلیترها غیر استاندارد هستند توان وارد واحد نمی‌شود.


 بیشتر بخوانید: مقایسه مودم فیبر نوری هوآوی مدل HG8245C با HG8546M


چراغ های PON و LOS در مودم فیبر نوری با هم چشمک می‌زنند؟

در برخی از مواقع با چشمک زدن همزمان چراغ چراغ PON و LOS مواجه می‌شوید. مطمئنا این مسئله فکر شما را درگیر می‌کند و شاید برای شما سوال پیش بیاید که به چه دلیل چراغ PON و LOS به صورت همزمان با یکدیگر چشمک می‌زند؟ توجه داشته باشید زمانی که هر دو چراغ PON و LOS چشمک می زنند ماژول فیبر نوری در مودم فیبر نوری سوخته است. این مسئله می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد اولین دلیل که می‌تواند باعث سوختن ماژول فیبر نوری در مودم شود مربوط به ورود توان غیر استاندارد به داخل مودم است. البته نوسانات برق هم می‌تواند باعث بروز چنین مشکلاتی شود.

چراغ های PON و LOS در مودم فیبر نوری با هم چشمک می‌زنند؟
چراغ های PON و LOS در مودم فیبر نوری با هم چشمک می‌زنند؟

بیشتر بخوانید: مودم فیبر نوری چیست؟


وضعیت چراغ های PON و LOS در مودم فیبر نوری در حالت عادی به چه صورت است؟

در این بخش از مقاله بررسی چراغ PON و LOS در مودم فیبر نوری تصمیم داریم وضعیت چراغ های PON و LOS در حالت عادی را مورد بررسی قرار دهیم. توجه داشته باشید زمانی که چراغ LOS روشن باشد یعنی مشکلی در اتصال وجود دارد در نتیجه باید در گام اول آن مشکل را برطرف کنید. اگر چراغ PON به صورت ثابت روشن باشد یعنی اینترنت توسط مودم دریافت شده است و شما می‌توانید از اینترنت استفاده کنید. در نهایت بهتر است بدانید زمانی که چراغ پاور مودم به رنگ سبز، چراغ LOS خاموش، چراغ PON به رنگ سبز و چراغ LAN به صورت چشمک زن عمل کند، یعنی تمام اتصالات شما درست است و به راحتی می‌توانید از اینترنت پرسرعت فیبر نوری بهره‌مند شوید.

وضعیت چراغ های PON و LOS در مودم فیبر نوری در حالت عادی به چه صورت است؟
وضعیت چراغ های PON و LOS در مودم فیبر نوری در حالت عادی به چه صورت است؟

چگونه چراغ LOS را در مودم فیبر نوری خاموش کنیم؟

در صورتی که چراغ LOS چشمک زن باشد، بدین معنی است که ارتباط فیزیکی بین ONT (مودم) تا OLT (مرکز مخابرات)برقرار نیست. از این رو برای خاموش کردن چراغ LOS در مودم فیبر نوری باید موارد متعددی را بررسی کنید.

  1. اطمینان از اتصال دقیق و درست پچ کورد (فیبر نوری) به ONT.
  2. سر سفید رنگ پچ کورد باید به الکل سفید آغشته و در هوای آزاد قرار داده تا خشک شود.
  3. تعویض پچ کورد متصل به ONT (کابل فیبر نوری زرد رنگ).
  4. برای تست و اطمینان از سالم بودن مسیر فیزیکی (فیبر نوری) از OLT تا مشترک باید ONT را مستقیما از باکس ATB و FAT بررسی کرد.
  5. در نهایت پس از اطمینان حاصل کردن از مسیر فیزیکی (فیبر نوری) باید پورت و کارتی که در OLT قرار دارد بررسی شود.
  6. اگر چراغ LOS قرمز هنوز هم روشن باشد، باید به پیمانکار فیبر یا مرکز مخابرات مربوطه مراجعه شود تا پیمانکار فیبر را اعزام نمایند و مشکل قطعی فیبر را از مرکز بررسی نمایند.

نکته: پچ کوردها به ضربه، له شدگی یا خم شدن حساس می‌باشند و به راحتی تار شیشه ای یا فیبر داخل آن‌ها می‌شکند و باعث قطعی فیبر و در ادامه روشن شدن چراغ LOS می‌شوند.


بیشتر بخوانید: فیبر نوری چیست و چگونه کار میکند؟ معرفی انواع آن


نتیجه گیری

در این مقاله اطلاعات دقیقی نسبت دلیل روشن، خاموش و چشمک زدن چراغ های PON و LOS در مودم فیبر نوری به دست آوردید. در واقع در حال حاضر می‌دانید که چراغ PON در مودم فیبر نوری چه معنایی دارد؟ از سوی دیگر از معنای چراغ LOS در مودم فیبر نوری هم مطلع شده‌اید. در ادامه معقوله چشمک زدن همزمان چراغ های PON و LOS و حتی وضعیت چراغ های PON و LOS در حالت عادی را هم مورد بررسی قرار دادیم. در نهایت بهتر است به این نکته اشاره کنیم که وب سایت برقچی با داشتن حق واردات و بستر اختصاصی فروش می‌تواند انواع تجهیزات فیبر نوری مانند پیگتیل فیبر نوری، کابل فیبر نوری، پچ کورد فیبر نوری و غیره را بدون دخالت دلالان و زیر قیمت بازار در اختیار شما قرار دهد.

4.3/5 - (10 امتیاز)
اشتراک
اطلاع از
guest
2 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها
مهدی
مهدی
6 ماه پیش

سلام
خیلی عالی

فرهاد وزیری
فرهاد وزیری
1 سال پیش

یکی از دلایل مهم این مشکل در این روزها سرقت کابل هست پس قبل از دستکاری مودم خودتون با مخابرات تماس بگیرید