ریل کیت سرور چیست؟ آموزش نصب ریل کیت سرور

ریل کیت سرور چیست و چگونه نصب می شود؟

ریل کیت سرور چیست؟ این سوال یکی از متداول ترین سوالاتی است که توسط بسیاری از افراد مطرح می‌شود. لازم به ذکر است بدانید ما در این مقاله قصد داریم در کنار پاسخ به سوال ریل کیت سرور چیست شما را با انواع ریل کیت سرور آشنا کنیم و نحوه نصب ریل کیت سرور در رک را به شما آموزش دهیم. توجه داشته باشید تمام مراحل نصب ریل کیت سرور با استفاده از متن و تصویر صورت می‌باشد. شایان ذکر است بدانید که نصب سرور در رک از حساسیت بسیار زیادی برخوردار است. زیرا باید دسترسی‌های مناسب برای تجهیزات شبکه که باید در داخل رک شبکه نصب شود را در نظر بگیرید. در نهایت اگر تصمیم دارید اطلاعات کاملی نسبت به ریل کیت سرور، انواع آن و نحوه نصب آن به دست بیاورید پیشنهاد می‌کنیم تا پایان این مقاله با ما در برقچی همراه باشید.

فهرست:

ریل کیت سرور چیست؟

رک سرور به تجهیزاتی گفته می‌شود که در داخل رک و در کنار تجهیزاتی دیگر همچون سرور، سوئیچ شبکه، پچ پنل، کابل شبکه، تجهیزات مخابراتی و غیره قرار داده می‌شود. در این قسمت اهمیت ریل کیت مشخص می‌شود زیرا برای نصب تجهیزات در داخل رک باید از ریل کیت استفاده کنید. یکی از اجزای بسیار مهم سرور (ریل کیت) است چون وظیفه دارد سرور را در داخل رک نگهدارد. البته تمام تجهیزات بر روی ریل کیت نصب نمی‌شوند برای مثال تجهیزات کوچک به علت وزن کمی که دارند نیاز نیست بر روی ریل کیت نصب شوند. اما تجهیزات سنگین باید بر روی ریل کیت نصب شده و به سرور متصل گردد.

در ادامه بهتر است ذکر کنیم که تمام ریل کیت‌ها برای سیستم شما مناسب نیستند. توجه داشته باشید ریل کیت‌ها دارای انواع مختلفی می‌باشند، در نتیجه شما باید مدلی را خریداری کنید که برای سرور و رک شما طراحی شده باشد.

آشنایی با انواع ریل کیت سرور

در این بخش از محتوا ریل کیت سرور چیست و چگونه نصب می شود؟ تصمیم گرفته‌ایم شما را با انواع ریل کیت سرور آشنا کنیم. لازم به ذکر است بدانید که ریل کیت سرور در دو نوع ریل کیت کشویی و ریل کیت ثابت تولید و عرضه می‌شود. برای آشنایی کامل با هر یک از ریل کیت‌ها پیشنهاد می‌کنیم پاراگراف مربوط به هریک از آن‌ها را مطالعه کنید.

انواع ریل کیت سرور
انواع ریل کیت سرور

ریل ‌کیت کشویی (Sliding Rails)

اولین ریل کیت که تصمیم داریم مورد بررسی قرار دهیم ریل کیت کشویی است. این نوع از ریل کیت باعث می‌شود تا شما بتوانید در هنگام تعمیرات و سرویس کردن سرور مراحل آسان‌تری را طی کنید. زیرا سرور در داخل یک محفظه قرار داده می‌شود که این محفظه مانند یک کشو عمل می‌کند و شما می‌توانید در حین تعمیر و سرویس کردن سرور کشو را بیرون بکشید و کار خود را انجام دهید. از سوی دیگر این قابلیت باعث می‌شود تا شما بدون اینکه نیاز باشد رک را از سرور و سایر تجهیزات جدا کنید عملیات تعمیر و سرویس کردن را انجام دهید. به دلیل وجود ویژگی‌هایی که درج کردیم، ریل کیت کشویی در حال حاضر جزو پرفروش‌ترین ریل کیت‌های موجود در بازار محسوب می‌شود.

ریل ‌کیت ثابت (Static Rails)

ریل کیت‌های ثابت با انواع رک‌ها مطابقت دارند و شما می‌توانید آن‌ها را در انواع رک نصب کنید. اما در صورت استفاده از ریل کیت ثبات مطمئنا در هنگام سرویس کردن و یا تعمیرات سرور با چالش مواجه می‌شوید. چون به علت ثابت بودن ریل کیت در هنگام سرویس یا تعمیر سرور باید تجهیزات را از رک جدا کنید. در ادامه بهتر است ذکر کنیم اگر قیمت برای شما در اولویت قرار دارد مطمئنا ریل کیت ثابت برای شما مناسب است زیرا قیمت ریل کیت سرور ثابت از ریل کیت سرور کشویی ارزان تر است. در نتیجه شما می‌توانید با در نظر گرفتن نیاز خود و بوجه‌ای که برای خرید ریل کیت در کنار گذاشته‌اید، بین ریل کیت ثابت و ریل کیت کشویی یک نمونه را انتخاب کرده و خریداری نمایید.


بیشتر بخوانید: رک شبکه چیست و چه انواعی دارد؟


آموزش کامل نصب ریل کیت سرور

اولین مرحله برای شروع نصب روی کیت سرور آماده سازی تجهیزات مورد نیاز است. توجه داشته باشید در گام اول باید مجموعه ریل کیت‌های چپ و راست، سینی سرور و پیچ گوشتی را آماده کنید و در ادامه به سراغ مراحل نصب ریل کیت سرور بروید.

مرحله اول: آموزش نصب ریل کیت سرور

در گام اول باید مجموعه ریل‌ها را جدا کرده و ریل داخلی را به سمت بیرون بکشید، این مسئله در تصویر زیر قابل مشاهده است. توجه داشته باشید نحوه کشیدن شما باید به گونه ای باشد که ریل داخلی به طور کامل کشیده شود. در ادامه باید از زبان‌های آزاد کننده شروع کنیم و آن‌ها را به سمتی که در تصویر زیر مشخص شده است بکشید و نگه دارید. مرحله سوم مربوط به خروج ریل کشویی داخلی از ریل نصب بیرونی است. تمام این مراحل را مطابق تصویر زیر بر روی ریل دیگر هم انجام دهید.

مرحله اول آموزش تصویری نصب ریل کیت سرور
مرحله اول آموزش تصویری نصب ریل کیت سرور

مرحله دوم: نصب ریل کیت سرور قدم به قدم

حال زمان آن فرا رسیده تا ریل‌های کشویی را در سینی سرور نصب نمایید. این نکته را در نظر داشته باشید که شیارهای ریل با پین‌های کناری باید تراز باشند. توجه داشته باشید که در ادامه نصب ریل کیت سرور باید آن را به آرامی تمام به سمت عقب سینی هول دهید تا در جایی که مختص به خود می‌باشد قفل شود. مراحلی که در این بخش از محتوا انجام دادید را مانند قسمت اول مطابق با تصویر بر روی ریل دیگر هم اعمال کنید.

مرحله دوم آموزش تصویری نصب ریل کیت سرور
مرحله دوم آموزش تصویری نصب ریل کیت سرور

بیشتر بخوانید: Ubiquiti AmpliFi یا UniFi: کدام برای من مناسب است؟


مرحله سوم: آموزش گام به گام نصب ریل کیت سرور

نشانگرهای جهت‌گیری که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید را در این مقاله باید بر روی ریل‌های نصب شده قرار دهید. نشانه بر روی نشانگرها عبارت FRONT قرار دارد که این کلمه نشان دهنده انتهای جلوی ریل‌ها می‌باشد. از سوی دیگر حروف L و حروف R مربوط به سمت چپ و سمت راست است، این عبارات نشان دهنده انتهای عقب ریل‌ها می‌باشد.

 مرحله سوم آموزش تصویری نصب ریل کیت سرور
مرحله سوم آموزش تصویری نصب ریل کیت سرور

مرحله چهارم: نحوه نصب ریل کیت سرور

در این مرحله از کار باید ریل های نصب شده را بر روی ستون‌های رک ببندید. در مرحله اول باید براکت نگهدارنده عقب را بر روی ستون نگه دارید و در ادامه آموزش نصب تصویری ریل کیت سرور باید گیره‌های روی فلنج را به سوراخ‌های رک وارد کنید. و در مرحله سوم باید براکت نگهدارنده عقب را آزاد نمایید. لازم به ذکر است بدانید در مرحله چهارم باید براکت نگهدارنده جلو را نگه دارید و مجدداً گیره‌های روی فلنج را به سوراخ‌های رک وارد کنید و در انتها با آزاد کردن براکت نگهدارنده جلو، این بخش از نصب را به پایان برسانید. این نکته را در نظر داشته باشید که تمام مراحلی که در این قسمت طی کرده‌اید را باید مجدداً بر روی ریل‌ دیگر هم انجام دهید و در انتها مطمئن شوید که هر دو ریل در دو طرف رک به صورت عمودی و در موقعیت یکسان نصب شده‌اند.

 

مرحله چهارم آموزش تصویری نصب ریل کیت سرور
مرحله چهارم آموزش تصویری نصب ریل کیت سرور

مرحله پنجم: آموزش تصویری روش نصب ریل کیت سرور

حال زمان آن رسیده تا سینی سرور را در داخل رک قرار دهید. این نکته را در نظر داشته باشید در هنگام قفل شدن ریل‌ها بر سر جای خود باید یک صدای کلیک به گوش شما برسد. هر زمان که این صدا به گوش شما رسید مطمئن باشید که سینی در محل درست خود قرار گرفته است.

مرحله پنجم آموزش تصویری نصب ریل کیت سرور
مرحله پنجم آموزش تصویری نصب ریل کیت سرور

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید رک شبکه


نتیجه گیری

مطمئنا تا قبل از مطالعه این مقاله نمی‌دانستید که ریل کیت سرور چیست و چگونه نصب می شود؟ اما در حال حاضر اطلاعات کاملی نسبت به انواع ریل کیت سرور به دست آورده‌اید و به راحتی می‌توانید ریل کیت سرور را نصب کنید. زیرا ما در این مقاله آموزش نصب کامل ریل کیت سرور را به صورت متن و تصویر در اختیار شما قرار دادیم. اگر قصد دارید برای خرید ریل کیت سرور، رک شبکه و غیره اقدام کنید پیشنهاد می‌کنیم بر روی لینک های درج شده کلیک کنید. زیرا شرکت برقچی با داشتن حق واردات و بستر اختصاصی فروش تجهیزات شبکه را زیر قیمت بازار در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد. در انتها امیدواریم محتویات موجود در این مقاله بتواند به شما کمک کند تا یک ریل کیت سرور را به صورت کامل نصب کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها