انواع دوربین مدار بسته و راهنمای انتخاب دوربین مناسب

0
243
مدت زمان مطالعه : 5 دقیقه

 

در حال حاضر در زمینه های مختلفی از دوربین های مداربسته به کار می برند و در هر کسب و کاری لازم است که دوربین مناسبی استفاده شود تا از این طریق نظارت بر مکان مورد نظر بیشتر شده و امنیت بالاتری به وجود آید.

انواع دوربین مداربسته

امروزه دسته بندی های متفاوتی را برای دوربین مدار بسته در نظر می گیرند و انواع مختلفی از دوربین ها وجود دارند که با توجه به نیاز مشتریان می توانند از آن استفاده کنند.

در برخی موارد با توجه به شکل ظاهری که یک دوربین دارد این کار انجام می شود.

راهنمای خرید دوربین مدار بسته

1 – کیفیت تصویر نیز از مواردی است که در دسته بندی مختلف دوربین مدار بسته به آن توجه می شود و تکنولوژی ساختی که برای یک دوربین به کار رفته است در ای زمینه حائز اهمیت می باشد. با توجه به تکنولوژی ساخت، دوربین مداربسته آنالوگ و دوربین های دیجیتال HD در بازار وجود دارد.

بر اساس شکل ظاهری دوربین های مداربسته نیز انواع مختلفی دوربین وجود دارد که مهم ترین این دوربین ها دام و بالت هستند، همچنین دوربین های مخفی و دوربین های اسپید دام و صنعتی از دوربین های مداربسته ای می باشند که با توجه به شکل ظاهری در نظر گرفته می شوند.

دوربین های مداربسته دام دوربین هایی هستند که مانند یک گنبد به نظر می رسند و کاربرد آنها بیشتر بر سقف ساختمان ها است، در حال حاضر مدل های مختلفی از این دوربین در بازار وجود دارد که مشتریان می توانند به کار برند. دوربین های دام بیشتر در فضاهایی که بسته هستند استفاده می شود.دوربین های بالت معمولا به شکل استوانه ای بوده و برای محیط های مختلفی به کار می رود و بر اساس مقاومت بالایی که دوربین در برابر گرد و غبار و…. دارد از آن استفاده می شود.

راهنمای خرید دوربین مدار بسته

دوربین های بالت تنظیمات گردشی نداشته و امکان زوم شدن این دوربین ها وجود ندارد و به صورت کلی ضبط تصویر توسط دوربین در یک مکان و محدوده مشخص انجام می گیرد، با آنکه می توان این دوبین ها را در مکان های بسته نیز استفاده کرد اما در محیط های باز کاربرد بیشتری دارد و با توجه به ساخت و طراحی جالب آن در فضاهای خاص بیشتر مورد استفاده می شود.

دوربین های اسپید دام به نوعی قابلیت زوم شدن خیلی زیادی دارند و چرخش افقی این دوربین به میزان 360 درجه است که از این لحاظ قابل توجه بوده و در موارد زیادی استفاده می شود.دوربین های مخفی در سایزهای کوچک طراحی می شوند و قابلیت استفاده در مراکز مختلف را دارند.

دوربین های صنعتی نیز از دوربین ها هستند که بر اساس شکل ظاهری تقسیم می شوند و به صورت مکعبی شکل بوده و لنز ندارند، اما کیفیت تصویر خیلی بالایی داشته و به همین دلیل افراد زیادی این دوربین ها را انتخاب می کنند.دوربین های مداربسته با توجه به انتقال دادن تصویر به دستگاه های مورد نظر نیز به دوربین های بی سیم و دوربین های مهم سیمی تقسیم می شوند.

دوربین های بی سیم مزیت خاصی دارند که به انعطاف پذیری آن در هنگام نصب مربوط می شود و تصاویر منتشر شده از دوربین را در مسافت خیلی طولانی از طریق اینترنت به کاربر در هر نقطه ای از جهان منتقل می کنند. دوربین های بی سیم در مراکزی که امکان کابل کشی آن وجود نداشته یا محیط کوچک می باشد و در صورت استفاده از سیم کشی فضا محدودتر می شود این دوربین  را به کار می برند تا کابل کشی دوربین روکار نبوده و در فضای کوچک نیز قابلیت استفاده داشته باشد.

راهنمای خرید دوربین مدار بسته

2 – بر اساس محل نصب یک دوربین معمولا دوربین های مداربسته به indoor که در محیط داخلی ساختمان نصب می گردد و دوربین های outdoor که در فضای بیرون یک ساختمان به طور مثال در جاده و… استفاده می شود. دوربین های outdoor در برابر شرایط محیطی مقاومت داشته و ویژگی های خاصی دارند، البته این دوربین ها باید به نوعی نصب گردند که از دسترس سارقین و… در امان بمانند.

با توجه به لنز مخصوصی که دوربین مداربسته دارد این دوربین ها را به لنزهای ثابت و لنزهای وریفورکال تقسیم می کنند. لنز ثابت همان طور که مشخص است به نوعی طراحی شده اند که زاویه دید ثابت داشته و درجه های مختلفی از این لنز وجود دارد که با توجه به موارد استفاده می توان از این دوربین ها به کار می برند. اما لنز ویفورکال به کاربری که تنظیم را در نظر می گیرد این اجازه را می دهد که فاصله کانونی لنز را در یک محدوده ای خاص بررسی کند.

نکات مهم که در راهنمای انتخاب دوربین مدار بسته مناسب باید مد نظر قرار بگیرد کدامند؟

امروزه نیاز بیشتر مردم این است که با استفاده از سیستم های مجهزی که در زمینه نظارت تصویری وجود دارد امنیت بیشتری را برای خود و محیط مورد نظر ایجاد کنند. برای اینکه در هنگام خرید دوربین مدار بسته انتخاب مناسبی صورت گیرد لازم است به نکات مهمی دقت شود.لازم است در انتخاب دوربین مداربسته به تکنولوژی پیشرفته آن توجه کرده و بر اساس هدف مورد استفاده آن از دوربین های آنالوگ یا دوربین مداربسته تحت شبکه به کار برد.

” نکته مهم دیگر در ارتباط با راهنمای انتخاب دوربین مداربسته به رزولوشن دوربین مربوط است و هرچه رزولوشن دوربین بالاتر باشد به آسانی می تواند کیفیت بالاتری را در نمایش تصاویر داشته باشد. در ارتباط با رزولوشن تصویر اگر یک دوربین رزولوشن بالاتری داشته باشد تصاویر مناسب تری را نمایش می دهد و با توجه به واحد مگاپیکسل رزولوشن یک دوربین بررسی می شود. “

لازم است که در هنگام انتخاب دوربین مناسب به شکل ظاهری که یک دوربین دارد دقت کرده و با توجه به شکل مد نظر دوربین مناسبی انتخاب شود که در محیط کاربرد بالایی داشته باشد.قبل از انتخاب کردن دوربین نیاز است که محل نصب کردن دوربین تعیین شود تا بر این اساس بتوان دوربینی را در نظر گرفت که قابلیت استفاده در محیط بیرون ساختمان یا در سقف را داشته باشد.

راهنمای خرید دوربین مدار بسته

به همان اندازه که نوع دوربین مدار بسته و کیفیت آن اهمیت دارد نیاز است که از دستگاه ضبط تصویر مناسب نیز استفاده کرد و در این زمینه باید دقت شود که دستگاه با کیفیتی تهیه گردد تا تصاویر دوربین را به طور کامل انتقال دهد.

برند دوربین مدار بسته نیز از موارد مهمی است که لازم می باشد در هنگام انتخاب دوربین مناسب مدنظر قرار گیرد، برندهای خاصی از دوربین مداربسته وجود دارند که در سال های اخیر تلاش کرده اند دوربین های با کیفیتی را به بازار عرضه کنند و مشتریان از ویژگی های خاص این دوربین ها رضایت داشته باشند.

یکی از موارد مهم دیگری که در انتخاب دوربین مداربسته مناسب اهمیت دارد مربوط به روزهای ضبط تصاویر است، قبل از انتخاب باید این مسأله را مد نظر قرار داد که با توجه به هارد دوربین و کیفیت ضبطی که یک دوربین دارد می توان روزهای ضبط را تعیین کرد.

سنسور تصویر نیز از موارد مهمی است که در هنگام انتخاب تصویر باید مد نظر باشد این سنسورها می توانند نور دریافتی که از دوربین به دست می آید را به سیگنال های خاص الکتریکی تبدیل کنند. نوع سنسورهای خاص در دوربین ها باعث می شود که با صرف انرژی کمتر این دوربین ها بازدهی بیشتری داشته باشند.

یکی از موارد مهم در انتخاب دوربین مداربسته مناسب به دید در شب آن مربوط است. در مواردی که نیاز می باشد دوربین مدار بسته تصاویر در شب را نیز به طور کامل و واضح نمایش دهد بهتر این است که از دوربین های مناسب برای شب استفاده شود تا  از این طریق دوربین ها در تاریکی نیز تصاویر را منتقل کنند.

دیدگاه شما

Please enter your comment!
Please enter your name here