تفاوت دوربین مداربسته دام و اسپیددام

0
271
مدت زمان مطالعه : 5 دقیقه

تفاوت دوربین مداربسته دام و اسپیددام  در چیست؟

دوربین مدار بسته دام و اسپید دام هر دو برای ایجاد پوشش امنیتی در محیط های  مختلف مورد استفاده قرار می گیرد و طرفداران خاص خود را در سراسر دنیا دارند.  دراین مقاله قصد داریم تفاوت های موجود در دوربین های مداربسته دام و اسپیددام  از نظر ظهار، مقاومت، نحوه عملکرد و … را مورد بررسی قرار دهیم تا کاربران عزیز، با توجه به نیاز خود اقدام به خریداری محصول مورد نظر و مناسب نمایند.

در این مقاله میخوانید :

دوربین مدار بسته دام و اسپیدام از نظر شکل ظاهری چه تفاوت هایی دارند؟

 • دوربین مدار بسته دام دارای شکل گنبدی می باشد و در بعضی از آن ها بر روی لنز دوربین مدار بسته یک محفظه ی شیشه ای تعبیه شده است. دوربین های فیلم برداری دام دارای دید بسیار وسیع تری نسبت به دوربین های بولت هستند، و دلیل نام گذاری دوربین های دام، ظاهر گرد آن ها است، و دام در اصطلاح به معنی گنبد می باشد. ددوربین های اسپید دام دارای یک بدنه ی گنبدی می باشند که بر روی یک پایه نصب شده است و این ویژگی باعث شده که این دوربین قابلیت نصب بر روی سقف را نیز داشته باشد.

تفاوت دوربین مداربسته دام و اسپیددام

 • دوربین های اسپید دام به دلیل حرکات چرخشی که دارند،  فضای بیشتری را مورد پوشش رار می دهند. دوربین اسپید دام دارای سیستم IP66 است. این سیستم توانایی کارکردن دوربین در شایط بد آب و هوایی مانند برف و باران را فراهم می کند.

تفاوت های موجود در کاربرد دوربین مدار بسته دام و اسپید دام چیست؟

دوربین مداربسته اسپید دام دارای بدنه فلزی و مقاومی در برابر گرد و غبار و آب و هوای مرطوب می باشند و به همین دلیل از این نوع دوربین بیشتر در محیط هایی با وسعت بالا مانند سوله ها و کارخانه ها، کنترل میزان ترافیک، چهارراه ها و حتی میدان ها استفاده می شوند اما به دلیل این که توانایی پوشش دادن یک جهت را در لحظه دارند، برای پوشش امنیتی در تمام جهات مناسب نمی باشند. یکی از مزایایی دوربین های اسپیددام قدرت چرخش و مانوری است که دارند و این چرخش در جهت افقی و عمودی امکان پذیر است. چرخش لنز این نوع دوربین در جهت همودی 180 درجه و در جهت افقی 360 درجه می باشد. از دیگر مزایایی دوربین های اسپیددام نسبت به دام، امکان بزرگ نمایی تصویر تا چند برابر بدون افت کیفیت  است.

دوربین های مداربسته دام بدن مقاوم در برابر گرد و غبار و رطوبت ندارند  به همین دیلیل بیشتر در قسمت هایی مورد استفاده قرار می گیرد که در معرض برخورد رطوبت و گرد و غبار نباشند، به عنوان مثال از این دوربین ها بیشتر در محیط های داخلی و فضاعای بسته مانند شرکت ها و پارکینگ ها، فروش گاه ها و مکان هایی که دارای سقف کوتاهی می باشند و … مورد استفاده قرار می گیرند. در ساخت بدنه این نوع دوربین ها بیشتر استاندارد IP66 و IP67  رعایت شده است. این نوع دوربین دارای انواع مختلفی سقفی و دیواری و دید در شب و یا غیر دید در شب وجود تولید می شود.

تفاوت دوربین مداربسته دام و اسپیددام

تفاوت دوربین های مدار بسته دام و اسپید دام از لحاظ لنز و میدان دید چیست؟

 • هر دو دوربین مدار بسته دام و اسپید دام در دو نوع سیمی و بی سیم در بازار موجود است.
 • در دوربین های مدار بسته اسپیددام قابلیت چرخش لنزدوربین در جهت افقی و عمودی به ترتیب 180 و 360 درجه وجود دارد. یکی از دلایل شهرت دوربین های مدار بسته اسپید دام سرعت چرخش و مانور است. لنزهای موجود در دوربین اسپیددام قابلیت زوم اپتیکال را دارند و زوم اپتیکال قابلیت برگ نمایی تا چندین برابر را بدون افت کیفیت فراهم می کند.
 • زاویه دید به وسیله لنز دوربین های مدار بسته دام، ثابت است و برای هر کدام متفاوت و از 70 درجه تا 100 درجه می تواند باشد.
 • با توجه به توضیحات دوربین های دام دارای زاویه دید و ضبط تصاویر در یک جهت را دارند در صورتی که دوربین های اسپیددام با قابلیت چرخشی ، توانایی ضبط تصاویر در جهات مختلف را دارد و باعث کنترل تمامی زاویه ها می شود.
 • زوم در دوربین های اسپید دام به دو روش دستی و اتوماتیک قابل اعمال است.
 • بعضی از دوربین های مدار بسته اسپید دام قابلیت دید در شب را دارند.
 • دوربین های مدار بسته اسپید دام تصویر ضیط شده را تا 10، 12، 20، 23، 30 برابر بزرگ می کنند. باید توجه داشت که اگر در دوربینی قابلیت بزرگ نمایی بیشتری وجود داشته باشد، بهه طبع کیفیت زوم تصایر نیز بیشتر خواهد بود.
 • تصاویر ضبط شده در دوربین اسپید دام به دلیل تابش نور خورسید و یا تاریکی دچار هیچ گونه مشکلی نخواهند شد و کیفیت آن ها از بین نمی رود زیرا این دوربین دارای قابلیت WDR است.
 • دوربین مداربسته اسپید دام قابلیت زوم مکانیکی نیز دارند.

تفاوت دوربین مداربسته دام و اسپیددام

دوربین مدار بسته دام و اسپید دام از لحاظ محل نصب، نوع استفاده، نوع سنسور، نوع ولتاژ مصرفی و قیمت چه تفاوت هایی دارند؟

 • یکی از مهم ترین تفاوت های موجود در دوربین مدار بسته دام و اسپیددام در محل نصب آن ها می باشد. دوربین های دام بیشتر در وسط سقف و یا گوشه اتاق مورد استفاده قرار می گیرند اما دوربین های اسپید دام در اتفاع های بلند نصب می شوند.
 • دوربین های دام به دلیل حساس بودن به گرد و غبار و رطوبت در محیط های داخلی و فضاهای بسته مانند شرکت و یا خانه و بانک و… استفاده می شوند اما دوربین های مدار بسته اسپید دام دارای مقاوت بیشتری در برابر رطوبت بوده و بیشتر برای امنیت و کنترل ترافیک شهری، چهارراه ها و … کاربرد دارد.
 • نوع سنسوری که در ساخت دوربین مداربسته اسپید دام مورد استفاده قرار می گیرد، بسیار پیرفته تر از سنسور مورد استفاده در دوربین های دام است.
 • در دوربین های اسپید دام از ولتاژ ورودی 24 ولت استفاده می شود در حالی ولتاژ مورد استفاده در دوربین های دام، ولتاژ 12 ولت می باشد.
 • با توه به پیشرفته بودن تکنولوژی ساخت دوربین مداربسته اسپید دام، قییمت بالاتری را نسبت به دوربین های مدار بسته دام دارند.

تفاوت های موجود در دوربین مدار بسته دام و اسپید دام از نظر استاندارد و پروتکل چیست؟

استانداردها و پروتکل های مورد استفاده در دوربین مدار بسته دامپ و اسپید دام با هم متفاوت است. از جمله پروتکل استفاده شده در دوربین های اسپید دام 10BASE-T/100BASE-TX Ethernet است. این پروتکل سبب اسجاد سرعت بالاتری برای انتقال اطلاعات در این دوربین می شود. دوربین های اسپید دام دارای تکنولوژی پیشرفته تری نسبت به دوربین های دام هستند. در بعضی از دوربین های اسپید دام قابلیت smart tracking یا تعقیب سوژه قرار گرفته شده است.

دیدگاه شما

Please enter your comment!
Please enter your name here