تفاوت دوربین مداربسته دام و بولت چیست؟

0
577
مدت زمان مطالعه : 4 دقیقه

دوربین مداربسته دام و بولت چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند؟

دوربین مدار بسته دام و بولت هر دو به منظور ایجاد پوشش های امنیتی استفاده می شوند و در همه جای دنیا طرفداران زیادی دارند. در این مقاله قصد داریم تفاوت های دوربین مدار بسته ذکر شده را از لحاظ شکل ظاهری گرفته تا نحوه عملکرد آن ها بررسی کنیم تا شما عزیزان بتوانید با توجه به نیاز خود، یک محصول مناسب را خریداری نمایید.

دوربین مداربسته بولت و دام از نظر شکل ظاهری چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

بدنه دوربین مدار بسته بولت به شکل استوانه ای بوده و جنس پوشش خارجی آن ها اغلب از فلز است. طراحی این محصول به گونه ای است که فضای بیشتری را اشغال می کند و به همین خاطر، معمولا در محیط های داخلی کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. نکته دیگری که در رابطه با این دستگاه وجود دارد این است که به سبب بیرون ماندن سیم های آن، یک ظاهر ناخوشایند دارد و برای محیط های داخلی مناسب نیست.

تفاوت دوربین مداربسته دام و بولت

در مقابل، دوربین مداربسته دام به شکل گنبدی طراحی شده است و همین ویژگی باعث می شود که برای نصب به فضای کمتری احتیاج داشته باشد. بدنه این دستگاه معمولا از جنس فلز یا پلاستیک بوده و به خاطر طراحی بهینه اش، سازگاری بیشتری با محیط های داخلی مانند داخل فروشگاه، بانک، ادارات و…دارد. ویژگی دیگر محصول نامبرده این است که سیم های آن به سادگی قابل پنهان کردن هستند که باعث می شود یک ظاهر جمع و جور تر داشته باشد.

” از توضیح فوق این نتیجه حاصل می شود که با توجه به تفاوت دوربین مدار بسته دام و بولت از لحاظ ظاهری، بهتر است برای محیط های داخلی از دام و برای نظارت بر محیط های خارجی از بولت استفاده کنید. “

 تفاوت دوربین مدار بسته دام و بولت از نظر کاربرد چیست؟

دوربین بولت دارای یک بدنه ضد آب است و همین ویژگی باعث می شود که بتوان آن را با خیال راحت در بیرون از ساختمان نصب کرد. علاوه براین، می توان آن را روی دیوار نیز قرار داد و در محیط های تجاری، اداری، پارکینگ ها و… به کار گرفت. این دستگاه در اندازه های بزرگتری ساخته می شود، به همین خاطر در هر حالتی قابل رویت بوده و توصیه می شود در مکان های داخلی از آن استفاده نکنید. همچنین لنز بزرگی دارد و می توان از طریق آن فواصل دورتر را نیز مشاهده کرد.

تفاوت دوربین مداربسته دام و بولت

دوربین های دام نیز بیشتر به منظور پوشش محیط های داخلی مورد استفاده قرار می گیرند و در برابر نوسانات دمایی و شرایط سخت آب و هوایی مقاومت چندانی ندارند. این دستگاه را می توان روی سقف نصب کرده و تردد کارکنان یا مشتریان را کنترل نمود. از آنجا که این دوربین در یک محفظه شیشه ای قرار گرفته است، زاویه فیلمبرداری آن قابل مشاهده نبوده و به همین خاطر، برای استفاده در مکان هایی مانند فروشگاه یا بانک گزینه خوبی به نظر می رسد. همچنین لنز آن کوچک است و قابلیت ضبط تصاویر در فواصل طولانی را ندارد.

آیا دوربین مداربسته دام و بولت از لحاظ مقاومت تفاوت دارند؟

این دو دستگاه از لحاظ مقاومت تفاوت زیادی ندارند، اما دوربین مدار بسته دام به خاطر شکل ظاهری اش به راحتی قابل رویت خواهد بود و ممکن است خرابکاران به آن آسیب بزنند. در حالت کلی، توصیه می شود که دوربین بولت را در ارتفاع زیاد و دوربین دام را در ارتفاع کم نصب کنید.

تفاوت دوربین مدار بسته دام و بولت از لحاظ قدرت دید در شب

تفاوت این دو دستگاه از لحاظ دید در شب به قدری زیاد نیست که آن ها را از هم متمایز کند و هر دوی آن ها از قابلیت IR پشتیبانی می کنند. اما معمولا دوربین های دام از این نظر کمی ضعیف تر هستند و برای جبران این ضعف می توان یک پروژکتور مادون قرمز در نزدیکی آن ها قرار داد.

تفاوت دوربین مداربسته دام و بولت

تفاوت دوربین مدار بسته دام و بولت از نظر نوع لنز

_این دو محصول از لحاظ نوع لنز تفاوتی ندارند و هر دوی آن ها در دو نوع لنز ثابت و لنز متغیر (وریفوکال) تولید می شوند. علاوه براین، هم دوربین های دام و هم دوربین های بولت در نوع سیمی و بی سیم در بازار موجود هستند.

_لنز دوربین دام به گونه ای طراحی شده است که می توانید از طریق آن تمامی زوایا را کنترل کنید، اما دوربین های بولت تنها قابلیت ضبط تصاویر در یک جهت مشخص را دارند.

امیدواریم این مطلب به شما کمک کرده باشد تا تفاوت دوربین مداربسته دام و بولت را به خوبی درک کرده و یک دستگاه متناسب با نیاز خود را خریداری نمایید. در پایان این نکته را نیز اضافه کنیم که دوربین های بولت نسبت به دوربین های دام کمی گران تر هستند.

دیدگاه شما

Please enter your comment!
Please enter your name here