رادیو وایرلس چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

0
697
مدت زمان مطالعه : 4 دقیقه

معرفی کامل رادیو وایرلس

در این مقاله قصد داریم در رابطه با رادیو وایرلس و کاربردهای آن مطالبی را در اختیار شما قرار دهیم. رادیو وایرلس یکی از تجهیزات شبکه است که به منظور پوشش دهی شبکه در فواصل طولانی مورد استفاده قرار می گیرد، برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

در رابطه با رادیو وایرلس چه اطلاعاتی دارید؟

در برخی موارد نیاز است اطلاعاتی در مسافت های طولانی به اشتراک گذاشته شوند. رادیو وایرلس به عنوان یکی از پر کاربرد ترین تجهیزات شبکه شناخته شده است که قابلیت دریافت و ارسال داده ها را فراهم می کند. به عبارت دیگر رادیو بی سیم  نقاط بیشتری را در یک شبکه پوشش می دهد و به نحوی از قدرت و توان بیشتری نسبت به آنتن ها برخوردار هستند. ممکن است در ابتدا مکانیزم عملکرد رادیو های بی سیم کمی ساده و پیش پا افتاده به نظر برسد این در حالی است که برای انجام فعالیت های صورت گرفته ملاک های خاصی در نظر گرفته شده است.

 • رادیو وایرلس چه مشخصاتی دارند؟

 برای این که یک رادیو وایرلس را شناسایی کنید می بایست با مشخصات اصلی آن آشنا باشید. در این جا برخی از مشخصاتی که به عنوان شناسه های اصلی رادیو وایرلس هستند، عنوان خواهند شد:

 • برای شناسایی رادیو وایرلس باید ابتدا عملکرد سیستم را ارزیابی کنید.
 • رادیو وایرلس دارای مشخصات تعیین شده توسط شبکه است و همچنین بر اساس استاندارد های عنوان شده عمل می کند.
 • رادیو وایرلس دارای پردازنده، حافظه رم و حافظه فلش خاص خود می باشد.
 • لاینسس لول
 • مکانیزم تامین توان و تغذیه رادیو وایرلس

موارد عنوان شده جزء اصلی ترین مشخصات یک رادیو وایرلس هستند.

 • مهم ترین کاربرد رادیو وایرلس چه می باشد؟

پیش تر ها و قبل از ورود رادیو وایرلس به دنیای شبکه های اینترنتی ارسال دیتا با محدودیت هایی مواجه بود. به عبارت دیگر ارسال دیتا تا یک محدوده خاص امکان پذیر بود و مسافت ها محدوه خاصی را برای ارسال و دریافت مشخص کرده بودند. رادیو وایرلس یکی از پرکاربردترین تجهیزات شبکه می باشد که قابلت پوشش دهی تا مسافت های بی نهایت را برای ارسال دیتا فراهم می کند.

مهم ترین کاربر رادیو وایرلس را می توان انتقال و جابجایی داده ها، صوت و تصاویر بدون محدوده مکانی دانست، این امکانات به واسطه آنتن های بی سیم صورت می پذیرد. استفاده از رادیو بی سیم در سازمان ها و موسسات بزرگ کارایی بالایی دارد به علاوه در انتقال فایل ها در دوربین مدار بسته نیز نقش مهمی را ایفا کرده است.

 • استفاده از رادیو وایرلس چه مزایای به همراه دارد؟

به طور کلی استفاده از رادیو وایرلس مزایای متعددی را برای کاربران به دنبال دارد. شبکه های بی سیم یکی از تکنولوژی های روز دنیا هستند که قابلیت اتصال دو نقطه را با مسافت زیاد به هم دارد. تبادل اطلاعات در این تکنولوژی با استفاده از امواج و سیگنال ها امکان پذیر می باشد و کاربران را از استفاده سیم و کابل بی نیاز می سازد. علاوه بر این دیگر مزایایی که می توان از طریق استفاده از رادیو وایرلس به دست آورد شامل موارد زیر می باشند.

 • قابلیت انعطاف: یکی از مزایای مهم استفاده از شبکه های بی سیم و رادیو وایرلس عدم استفاده از سیم و کابل است و این امکان را فراهم می کند که تبادل اطلاعات بدون خرابی های مربوط به تجهیزات فیزیکی صورت پذیرد.
 • مقرون به صرفه: استفاده از امواج و سیگنال ها تقریبا نیمی از هزینه مربوط به تجهیزات فیزیکی را کاهش می دهد.
 • قابلیت گسترش و افزونگی: با توجه به بی سیم بودن این تجهیزات می توان به راحتی و تا فواصل طولانی تر این شبکه را گسترش داد.
 • قابلیت پیاده سازی ساده: رادیو وایرلس به سادگی قابل پیاده سازی و راه اندازی هستند زیرا داده های دریافتی را به واسطه امواج دریافت خواهند کرد.

 • انواع مختلف رادیو وایرلس کدام هستند؟

در حال حاضر تنها کمپانی میکروتیک در راستای تولید و ساخت رادیو وایرلس اقدام نموده است، البته لازم است بدانید که سایر شرکت ها در سراسر دنیا نیز تجهیزات شبکه مشابه این محصول را در دست ساخت دارند اما آنچه در کشور ما به عنوان برند اصلی رادیو وایرلس شناخته شده است همان رادیو وایرلس میکروتیک می باشد.

نمونه از تجهیزات مشابه می توان به آنتن های بی سیم اشاره داشت البته توجه داشته باشید که ویژگی های آنتن بی سیم بسیار محدود می باشد این در حالی است که رادیو وایرلس قابلیت ارائه سرویس دهندگان اینترنت تحت عملکرد روتر ها، نقاط دسترسی و ارتباط با مشتریان اصلی را به صورت فردی و یکی به یک در دسترس افراد قرار می دهد.

 درنهایت می توان به صراحت عنوان کرد که رادیو وایرلس بیش از چند گام بلند از آنتن های بی سیم جلوتر می باشد. عملکرد رادیو وایرلس به این گونه می باشد که در سمت گیرنده با استفاده از یک روتر این امکان را فراهم می کنند که اتصالات اینترنتی دریافت شود و اتصالات مربوطه را  به واسطه طول موج کوتاه و طول موج بلند به سوی دیگر ارتباط، ارسال نماید. رادیو بی سیم ها در قالب دو گروه تقسیم بندی شده اند که هر یک وظیفه و کاربرد خاص خود را دارند.

 • رادیو وایرلس indoor

 • رادیو وایرلس outdoor

دو مورد عنوان شده با وجود اینکه زیر شاخه های یک محصول هستند اما در برخی موارد اصلی با هم متفاوت می باشند، زیر شاخه های رادیو وایرلس از لحاظ عملکرد و نوع کاملا مختلف هستند به نحوی که نوع کارایی بسیار متفاوتی نسب به هم دارند علاوه بر این مشخصات فنی و ظاهری گوناگون و مختلفی دارند. تصور کنید بسته دیتا باید به مقصد منتقل شود در چنین حالتی دو راه در پیش رو است:

 • ارسال بسته با موج کوتاه که به واسطه رادیو وایرلس outdoor صورت می گیرد.
 • در حالت دوم که باید از امواج بلند استفاده شود این وظیفه بر عهده رادیو وایرلس indoor می باشد.

به بیان دیگر  رادیو وایرلس indoor و رادیو وایرلس outdoor دو نقطه مقابل هم هستند زیرا کمترین شباهتی در انتقال داده ها به واسطه این دو وجود دارد.

دیدگاه شما

Please enter your comment!
Please enter your name here