کابل شبکه CAT8 چیست و چه تفاوتی با نسل های قبل دارد؟

0
226
مدت زمان مطالعه : 6 دقیقه

کابل شبکه یکی از مهم ترین اجزای مورد نیاز در شبکه به خصوص شبکه های اترنتی می باشد که به دسته های مختلفی تقسیم می شود. دسته های  مختلف کابل شبکه با نام های CAT6 ،CAT5e و CAT7 و … شناخته می شوند. هر سری از نسل های کابل شبکه با نام CAT و شماره های مختلف هر نسل از آن شناخته می شود که هر دسته از کابل ها ویژگی ها و کاربرد های خاص خود را دارند. کابل شبکه CAT8 جدید ترین نسل کابل های شبکه هستند که تفاوت هایی با نسل های قبل از خود دارد. در ادامه شما را با کابل شبکه CAT8 و تفاوت های موجود در آن با نسل های قبل از خود، آشنا خواهیم کرد.

در این مقاله می خوانید :

 • دسته بندی کابل های شبکه
 • کابل شبکه CAT6a
 • کابل شبکه CAT7
 • کابل شبکه CAT7a
 • کابل شبکه CAT8
 • انواع کابل شبکه CAT8
 • تفاوت کابل CAT8 با نسل های قدیمی

دسته بندی کابل های شبکه به چه صورت می باشد؟

ISO/IEC 11801 (سازمان  استاندارد بین المللی فناوری اطلاعات) به طور کلی کابل های شبکه را به چند دسته یا گروه مختلف تقسیم کرده است. دسته بندی های مشخص شده توسط سازمان بین المللی فناوری اطلاعات از cat1 آغاز شده و هم اکنون نسل جدید این کابل ها یعنی CATt8 با ویژگی ها و مزایای جدید ساخته شده است. اولین نسل های از کابل های شبکه یعنی همان CAT1 تا CAT5 در بییشتر کارهای شبکه امروزی استفاده نمی شود و به همین بیشتر در مواردی مانند کابل تلفن و … استفاده می شود.

بیشترین مابل هایی که در حال حاظر در سراسر دنیا در حال استفاده برای فعالیت های شبکه است، کابل های نسل Cat6 و Cat6a می باشد و کابل های Cat6 و Cat6a در سراسر دنیا محبوبین خاصی دارند. بیشترین کاربرد و مصرف کابل های شبکه در کشور ما کابل های نسل  Cat5e و Cat6 می باشند.

برای درک هر چه بهتر کاربرد و مزایای کابل شبکه CAT8 بهتر است از ویژگی ها و مزایای سایر کابل ها اطلاع کافی را داشته باشید. در این قسمت به طور خلاصه به معرفی چند نسل از کابل شبکه قبل از CAT8 می پردازیم.

کابل شبکه Cat8

کابل های شبکه CAT6a چه ویژگی هایی دارند؟

میزان پهنای باند در این نسل از کابل های شبکه برابر 500 مگاهرتز می باشد. سرغت انتقال اطلاعات داده در آن بیشتر از نسل قبل از خود و برابر 10 گیگابایت بر ثانیه است. میزان فاصله ای که توانایی پشتیابانی از سرعت های گفته شده را دارد 100 متر می باشد. میزان پشتیبانی در کابل نسل قبل از کابل CAT6A  بسیار پایین تر بوده و برابر 55 متر می باشد.

کابل های شبکه CAT7 چه ویژگی هایی دارند؟

 در کابل های شبکه نسل CAT7 پهنای باند افزایش چشم گیری را نسبت به پهنای باند در نسل قبل از خود،  داشته است. پهنای باند در این نسل از کابل های شبکه برابر 500 مگاهرتز می باشد، این در حالی است که سرعت انتقال اطلاعات در این کابل برابر 100 گیگابیت بر ثانیه است. میزان پشتیبانی از این میزان فوق العاده در سرعت تا فاصله های 15 متری نیز به همان 100 گیگابیت بر ثانیه می باشد.  در این نسل از کابل های شبکه 20 درصدر افزایش میزان پهنای باند نسبت به پهنای باند نسل ثبل از خود مشهاده می شود.

کابل شبکه  CAT7a چه ویژگی هایی دارند؟

نسل کابل شبکه CAT7a نسبت به نسل های قبل از خود بسیار ارتقاء پیدا کرده است. تفاوت زیادی که با نسل قبل از خود یعنی CAT7 دارد بیشتر در میزان پهنای باند است. پهنای باند در این نسل از کابل شبکه برابر 1000 مگاهرتز می باشد.

سرعت انتقال اطلاعات در کابل شبکه cat7 برابر 100 گیابیت بر ثانیه می باشد اما تفاوتی که این 100 گیگابیت بر ثانیه با نسل قبل از خود دارد، در کیفیت انتقال بسیار بالای این نسل است.

کابل شبکه Cat8

یکی از نکاتی که در ارتباط با کابل های Cat7  و Cat7a باید به آن توجه کرد این است که برای استفاده از این دسته کابل ها باید از سوکت های GG45 استفاده شود. برای استفاده از کابل هایی که در کشور ما بیشتر محبوبیت دارند و مورد استفاده قرار می گیرند باید از سوکت RJ-45 استفاده کرد.

کابل شبکه CAT8 چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

از جدیدترین استاندارد تولید شده کابل شبکه توسط  ISO/IEC 11801، کابل شبکه CAT8 می باشد که به دلیل جدید بودن این کابل هنوز وارد بازار جهانی نشده است. تولید این نسل جدید از کابل های شبکه هنوز به صورت محدود می باشد و به تولید انبوه نرسیده است. کابل شبکه نسل قبل از CAT8 نیز بسیار قدرتمند در امر انتقال اطلاعات و پهنای باند می باشد اما کابل ها دارای قدرت فوق العاده در فرکانس های انتقال تا اندازه 2 گیگاهرتز می باشند.

مقدار فرکانس موجود در کابل شبکه cat8 دو برابر فرکانس موجود در کابل شبکه نسل قبل از خود یعنی همان cat7a است.

کابل های شبکه نسل Cat7  و Cat7a به طور پیش فرض از نوع شیلد دار می باشد. نکته قاابل توجه این است که کابل شبکه نسل Cat7  و Cat7a علاوه بر شیلد دار بودن به طور پیش فرض، برخلاف آن ها به دور هر شیلد نیز شیلد مجزایی وجود دارد.

کابل شبکه CAT8 به چند دسته تقسیم می شود؟

این گروه به دو دسته گروه یا همان کلاس 1 و 2 تقسیم می شود. به گروه 1، Cat8.1 و به گروه 2، Cat8.2 نیز گفته می شود.  سوکت مورد استفاده در کابل شبکه Cat8.1 همان سوکت های معمولی و پرکاربرد RJ-45 می باشد. از کابل شبکه نسل جدید و از گروه  Cat8.1 بیشتر در شبکه هایی با سرعت انقال 25 گیگابیت بر ثانیه و همان شبکه های 25 گیگابیتی استفاده می شود.

از کابل های شبکه نسل جدید و از گروه Cat8.2 در شبکه هایی که سرعت انتقال اطلاعات 40 گیگابیت می باشد استفاده شده و سوکت مورد استفاده در این کابل Cat8.2 می باشد.

از مهم ترین ویژگی های دو گروه کابل شبکه Cat8 سازگاری با کابل شبکه های نسل قبل از خود می باشد.  به بیان دیگر از این کابل شبکه می توان در شبکه های قدیمی تر نیز استفاده کرد.

از دیگر نکات مربوط به این است که میزان حفظ سرعت انتقال اطلاعات تنها در فاصله های 20  تا 36 متری مقدور خواهد بود و این نسل از کابل ها در فاصله های بیشتر میزان فرکانس و سرعت را کاهش خواهد داد. بهتر مورد مناسب برای استفاده از این نوع کابل ها در شبکه هایی است که فاصله موجود بین سوئیچ ها و سرور های در آن بسیار کم باشد. استفاده از این کابل در شبکه هایی  کوچک و حتی متوسط پیشنهاد نمی شود.

کابل شبکه Cat8

تفاوت اصلی کابل شبکه CAt8 با نسل های قبل از خود چیست؟

 • افزایش سرعت انتقال اطلاعات در شبکه به افزایش میزان فرکانس احتیاج است. بیشترین تفاوت موجود در کابل های نسل cat8 با سایز نسل های قبل از خود در میزان فرکانس بالا و سرعت این کابل می باشد. کابل های cat6  از محبوبیت فراوانی در ایران برخوردار هستند  که از سرعت مناسب و … برخوردار می باشند اما  سرعت بالا تر، فرکانس بالاتر، پهنای باند بیشتر در کال های نسل cat8 از مهم ترین تفاوت های موجود در کابل نسل  cat8  و نسل های قبل از آن می باشد. سرعت انتقال اطلاعات در کابل cat8  چیزی حدود 4 برابر نسل های قبل از آن می باشد.
 • میزان افزایش تاب موجود در زوج سیم های به هم تابیده فرکانس موجود را افزایش خواهد داد. در کابل های نسل cat8  میزان تاب موجود در زوج سیم ها بالا است و هم شیلدار می باشد.
 • از مهم ترین تفادت های موجود در کابل شبکه Cat8 با سایر نسل کابل های قبل از آن، قیمت بالای کابل cat8  می باشد.
 • استفاده از کابل های cat8  تنها در دیتاسنترها امکان پذیر خواهد بود.
 • فاصله ای که برای استفاده از این کابل امکان پذیر است، فاصله 36 متری می باشد.
 • در دو کلاس متفاوت گروه 1 و گروه 2 تولید می شود.
 • به طور کلی کابل شبکه Cat8 در بازار به طور رایج وجود ندارد و به مرور زمان شاهد وجود آن در بازار کشورمان خواهیم بود.

دیدگاه شما

Please enter your comment!
Please enter your name here