کاربرد ترانکینگ و مزایای استفاده از آن

0
178
مدت زمان مطالعه : 5 دقیقه

کاربرد ترانکینگ چیست و چه مزایایی دارد؟

یکی از تجهیزات مورد نیاز ایجاد یک شبکه، ترانکینگ می باشد. ترانکینگ به مجموعه ای از محفظه های بسته گفته می شود که برای سیم کشی های مختلف مانند شبکه، تلفن های سانترال و … مورد استفاده قرار می گیرد. به طور کلی ترانکینگ کابل کشی یک ساختمان یا شبکه و… به طور ساختمان یافته است.  از ترانک برای محافظت  از سیم کشی ها در برابر صدمات فیزکی استفاده می شود، علاوه بر آن استفاده از تراکت نظم خاصی را به محیطی که سیم کشی شده می بخشد. ترانک کاربرد های فراوانی مانند محافظت از کابل شبکه در برابر فشار و ضربه، ماحفظت از کابل ها در برابر آتش و آب،  مدیریت بسیار آسان تر کابل ها، جلوگیری از تداخل و تاثیر های نویز، افزایش مزان ایمنی در محیط و قابلیت گسترش کابل کشی به راحتی و بدون هیچ گونه مشکل و … دارد. در ادامه شما را با کاربرد ها و مزایای ترانکینگ آشنا خواهیم کرد.

در این مقاله می خوانید :

کاربرد ترانکینگ چیست؟

ترانکینگ با توجه به مکان مورد استفاه، در انواع مختلفی تولید می شوند. ترانکینگ تولید شده متناسب با استانداردهای شرکت تولید می شود. از رایج ترین انواع ترانک می توان به ترانکینگ دیواری، دفنی و ستونی اشاره کرد. ترانکینگ دارای انواع مختلفی اسکه با توجه به نیاز و هرکدام از اهداف زیر انتخاب، و مورد استفاده قرار می گیرند.

ترانکینگ

 1. محافظت از کابل ها در برابر صدمات، ضربه ها و خوردگی: در محیط هایی مانند صنعت و اداره ها، کابل ها آسیب های بیشتری را می بینند، استفاده از ترانک روش مناسبی برای پیشگیری از آسیب دیدن کابل ها  است.  با استفاده از ترانک کابل ها درون یک محففظه در بسته قرار می گیرند و از خوردگی و آسیب محافظت می شوند.  بسیاری از تولید کنندگان ترانک ها را از جنس فلز می سازند تا میزان محافظت افزایش پیدا کند.
 2. محافظت از کابل ها در برابر آتش و آب: بعضی از ترانکینگ ها را با قابلیت ضد آب می سازند. در ساخت بعضی دیگ نیز مواد مقاوم در برابر آتش و حرارت استفاده می شود.
 3. مدیریت و مررتب سازی کابل ها در محیط: در بسیاری از ساختمان ها حجم کابل کشی بسیار بالا است و مدیریت حجم بالای کابل ها کار بسیار دشواری است. ترانکینگ باعث راحتی در امر کابل کشی ساختمان ها و شبکه های بزرگ می شود. با استفاده از ترانک می توان کابل های برق، شبکه، تلفن و … را از هم جدا کرد و هر دسته از کابل ها را به یک مسیر جداگانه هدایت کرد.
 4. جلوگیری از تاثیر نویز و تداخل بر کابل ها: هنگامی که کابل ها در فاصله بسیار نزدیک با هم هستند با یکدیگر دچار تداخل شده و نویز تاثیراتی را بر آن ها خواهد گذاشت. استفاده از ترانک تاثیر نویز ها را در کابل ها کاهش می دهد. با استفاده از پارتیشن کابل های مختلف باعث ایجاد تداخل بر روی سایر کابل ها نخواهد شد. به عنوان مثال کابل های برقی که جریان و ولتاژ در آن ها بالا است در کابل های شبکه ای که در مجاورت آن ها قرار دارند، باعث ایجاد نویز و تداخل می شوند.
 5. افزایش ایمنی در ساختمان: ترانکینگ ها دارای ویژگی هایی مانند ضد آب، ضد حریق، ضد ضربه، و ضد خوردگی هستند و این ویژگی ها باعث ایمنی بیشتر در محیط می شود. هنگامی که کابل های موجود درون محفظه های ترانکینگ قرار می گیرد، احتمال بررخورد و یا تماس افراد با کابل از بین می رود و ااین باعث افزایش میزان ایمنی و کاهش خطرهای احتمالی می شود.
 6. قابلیت گسترش و توسعه میزان کابل کشی در ساختمان: قبل از استفاده از ترانک ها و در سیستم های سنتی، گسترش کابل کشی کار دشواری محسوب می شد. کارهایی مانند  اضافه کردن یک پریز برق یه ساختمان کار ساده ای نبود و در بعضی از شرایط به تخریب قسمتی از ساختمان نیاز می شد و این مشکلات مربوط به خود را داشت.  ترانکینگ دارای خاصیت ماژولار است. خاصیت ماژولار این امکان را به استاده کننده می دهد که هر تعداد پریز را به هر نقطه ای از ساختمان اضافه کند.  تغیر مسیر کابل ها و سیم کشی ها کار راحت و بدون دردسری است.

به طور کلی ترانکینگ ، یک سیستم کابل کشی بدون نقص هستند که در ساختمان ها و انواع کابل ها و شبکه ها مورد استفاده قرار می گیرند.

ترانکینگ

مزایای استفاده از ترانکینگ چیست؟

استفاده از ترانکینگ مزایای زیادی دارد که عبارت اند از:

 1. ماژولار بدون: تاکینگ ها بسیار انعطاف پذیر هستند. هنگام استفاده از ترانک امکان اضافه کردن پریز، کلید، و حتی تغییر مکان آن به راحتی انجام می شود.
 2. ندیریت راحت و مرتب سازی کابل ها.
 3. جلوگیری کردن از خوردگی و پوسیدگی در کابل ها و سیم ها، محافضت در برابر آتتش و آب . این باعث کاهش هزینه های ناشی از آسیب دیدگی می شود.
 4. ترانک ها در رنگ ها و مدل های مختلفی تولید می شود که امکان انتخاب ترانک متناسب با موقعیت و سلیقه های مختلف فراهم می شود.
 5. سیم کشی همزمان سیستم برق، شبکه های کامپیوتری، سیستم های تلفن و … در مسیرهای مختلف وجود دارد.
 6. تداخل های الکترومغناطیسی را کاهش می دهد و نویزهای موجود را از بین می برد.

ترانکینگ

انواع ترانکینگ

 1. ترانکینگ ستونی: از ترانکینگ های ستونی بیشتر در اتق های کنفرانس، همایش ها و محیط های آموزشی و نیز در فضاهای اداری استفاده می شود. ترانک های ستونی در انداع مختلف با رنگ بندی های متفاوت تولید می شود. با استفاده از ترانک های ستونی می توان کابل های برق، تلفن، و شبکه را جمع آوی و مدیریت کرد. از مهمترین ویژگی این نوع محصول محافظت از کابل ها در برابر ضربه، پارگی و پوسیدگی، کوتاه شدن کابل های زیر میز و … است.
 2. ترانکینگ دفنی: برای نصب سیستم هایی با فشار قوی و ضعیف مورد استفاده قرار می گیرد. این ترانک به صورت توکار و یا در زیر کفی کاذب قرا می گیرد. در این نوع ترانکینگ هیچ گونه دیدی نسبت به سیم کشی و کابل ها وجود ندارد. هنگامی که این نوع ترانکینگ در کف قرار می گیرد، تنها درب جعبه قابل مشاهده است. ترانکینگ دفنی دارای جعبه هایی با قابلیت جا به جایی هستند. امنیت بالا، مقاومت بالاتر نسبت به سایر ترانکینگ ها، اضافه کردن پریز و کابل به راحتی و تغییر سریع در زیر ساخت اشاره کرد.
 3. ترانکینگ دیواری: یکی از پرکاربردترین ، ترانکینگ دیواری است. زاویه داخلی، زاویه خارجی، قطعه اتصال بدنه و … از جمله متعلقات این نوع ترانک است. از این محصولات دیواری در محیط های اداری، تجار و مسکونی استفاده می شود .این نوع ترانکینگ در انازه ها و رنگ های مختلفی تولید می شود. از پرکاربرد ترین سایزهای ترانکینگ دیوار می توان به 80*50، 100*50، 150*50 اشاره کرد.

دیدگاه شما

Please enter your comment!
Please enter your name here