کابل شبکه چیست؟

0
300
مدت زمان مطالعه : 6 دقیقه

همانطور که می‌دانید، دسترسی به اینترنت با استفاده از روش‌های مختلفی امکان‌پذیر است که به طور کل به دو دسته اتصال به اینترنت با استفاده از کابل‌ شبکه و اتصال بی‌سیم تقسیم بندی می‌شود. همیشه از خود پرسیده اید که اصلا کابل شبکه چیست؟ و به چه دردی میخورد؟ برقچی در این مقاله به معرفی انواع کابل شبکه خواهد پرداخت و پس از آن کاربران می‌توانند به راحتی کابل لن یا شبکه مورد نظر خود را تهیه و انتخاب کند، با برقچی همراه باشید.

در این مقاله می خوانید :

سوکت RJ45

قبل از معرفی و بررسی انواع کابل لن، باید به طور کل به شباهت‌ها و تفاوت‌های آنها اشاره کرد. توجه کنید که از لحاظ ظاهری، دارای 8 سیم هادی هستند که وظیفه انتقال اطلاعات را برعهده دارند. این 8 رشته سیم، که معمولا برای تشخیص بهتر در رنگ‌های مختلف ساخته شده‌اند، به سوکت‌های شبکه، مخصوصا سوکت RJ45 متصل می‌شوند که به صورت استاندارد در تجهیزات شبکه از آن استفاده می‌شود. همچنین این 8 رشته هادی، در تمامی آنها، دو به دو به هم تابیده شده‌اند. در ادامه تصویر این سوکت بسیار معروف RJ45 و 8 رشته هادی موجود در کابل‌های شبکه مشاهده می‌شود.

انواع کابل شبکه
سوکت زدن کابل جهت اتصال به دستگاه

کابل شبکه شیلددار و بدون شیلد

یکی دیگر از نکاتی که قبل از معرفی انواع کابل لن لازم است به آن اشاره شود، بررسی کابل‌های شیلددار و بدون شیلد است. همانطور که اشاره شد، 8 رشته سیم به دو صورت دو به دو، در هم تنیده شده‌اند که این ویژگی در تمام کابل‌های شبکه وجود دارد. برخی از نسل‌های کابل لن، به صورت شیلددار (STP) و بدون شیلد (UTP) تولید و عرضه شده‌اند. در حقیقت در کابل‌های شبکه شیلددار، یک روکش مضاعف در درون کابل وجود دارد که باعث می‌شود نرخ تداخل سیگنال در کابل لن، کاهش پیدا کند. در تصویر زیر، تفاوت کابل‌های شبکه شیلددار و بدون شیلد قابل مشاهده است.

انواع کابل شبکه

کابل شبکه CAT5

اولین نسل از نسل کابل‌های شبکه اترنت، کابل CAT5 نام دارد که سالیان سال در بسیاری از شبکه‌های مورد استفاده قرار می‌گرفت. این امر به معنی عدم استفاده کنونی از این کابل لن یا شبکه نیست و بسیاری از شبکه‌های خانگی هنوز از این مدل برای اتصال به اینترنت استفاده می‌کنند، هرچند که بسیاری از شرکت‌ها دیگر به تولید آن نمی‌پردازند. برای بررسی مشخصات انواع کابل لن، سه فاکتور اساسی را در هر کدام از این ها مقایسه می‌کنیم. مشخصات CAT5 شامل موارد زیر می‌شود:

انواع کابل شبکه

 • سرعت انتقال: 100 مگابیت در ثانیه
 • فرکانس: 100 مگاهرتز
 • حداکثر طول: 100 متر

این به این معنی است که این کابل، می‌تواند اطلاعات را با سرعت 100 مگابیت در ثانیه، با فرکانس 100 مگاهرتز و تا 100 متر، منتقل کند که دلیل کافی برای استفاده سراسری از این کابل، محسوب می‌شود!

کابل شبکه CAT5e

نسل بعدی کابل‌های شبکه، پس از کابل CAT5، کابل شبکه CAT5e نام دارد. حرف e در این کابل، به معنی توسعه یافته می‌باشد و به این معنی است که در ساخت این این کابل نسبت به نسل گذشته خود، یعنی کابل CAT5 پیشرفت‌هایی حاصل شده است برقچی به بررسی مشخصات کابل CAT5e نیز می‌پردازد:

 • سرعت انتقال: 1000 مگابیت در ثانیه
 • فرکانس: 100 مگاهرتز ( حداکثر 350 مگاهرتز )
 • حداکثر طول: 100 متر

همانطور که مشاهده شد، کابل CAT5e نسب به نسل گذشته خود پیشرفت‌های بسیاری داشته است. از لحاظ شکل ظاهری، کابل CAT5e شبیه به نسل پیشین خود می‌باشد که در تصویر قابل مشاهده است.

کابل شبکه CAT6

 پس از کابل‌های CAT5 و CAT5e، نوبت به ظهور کابل شبکه CAT6 رسید و برقچی به بررسی مشخصات آن خواهد پرداخت. این کابل به طور سراسری در شبکه‌های نیازمند سرعت و پهنای باند بالاتر مورد استفاده قرار می‌گیرد که مشخصات آن به این صورت است:

کابل شبکه CAT6

 • سرعت انتقال: 10 گیگابیت در ثانیه
 • فرکانس: 250 مگاهرتز ( حداکثر 550 مگاهرتز )
 • حداکثر طول: 100 متر
 • طول موثر: 55 متر

در کابل‌های CAT6، ویژگی جدیدی را به عنوان طول موثر، برای بررسی بهتر اضافه کردیم. طول موثر به این معناست که کابل CAT6، نهایتا تا 55 متر می‌تواند اطلاعات را با حداکثر سرعت 10 گیگابیت در ثانیه منتقل کند و پس از آن، سرعت افت خواهد کرد. همچنین این کابل‌ها به صورت شیلد‌دار و بدون شیلد نیز تولید و عرضه شده‌اند که می‌توان از هرکدام از آن‌ها، بسته به نیاز، استفاده کرد. کابل CAT6 شیلددار در تصویر بالا قابل مشاهده است.

کابل شبکه CAT6A

نسل دیگر کابل‌ ها، کابل CAT6A هستند که حرف A که در نام این کابل مشاهده می‌شود به معنی این است که این مدل نسبت به نسل پیشین خود، پیشرفته‌تر شده‌ است و در حقیقت نسخه مدرن‌تر کابل CAT6 به حساب می‌آید.

کابل شبکه CAT6A

 • سرعت انتقال: 10 گیگابیت در ثانیه
 • فرکانس: 500 مگاهرتز ( حداکثر 550 مگاهرتز )
 • حداکثر طول: 100 متر
 • طول موثر: 100 متر

به راستی که کابل CAT6A، نقاط ضعف کابل CAT6 را جبران کرده است! به طوری که دیگر مشکل طول موثر در این کابل وجود ندارد. همچنین فرکانس این کابل، نسبت به نسل پیشین خود افزایش داشته است که باعث می‌شود به راحتی از آن در شبکه‌های پرسرعت و مدرن استفاده شود. کابل CAT6A نیز به صورت شیلددار و بدون شیلد تولید و عرضه شده است که هرکدام از آن‌ها در بازار‌های جهانی قابل تهیه و استفاده می‌باشند.

کابل شبکه CAT7

یکی از پیشرفته‌ترین کابل‌های شبکه، کابل CAT7 نام دارد و در ساختار آن، پیشرفت‌های بسیار چشم‌گیری صورت گرفته است. این امر باعث شده است که کابل CAT7، نسبت به نسل‌های پیشین خویش، ویژگی‌های منحصر به فردی پیدا کند. برقچی به بررسی این ویژگی‌ها می‌پردازد:

کابل شبکه CAT7

 • سرعت انتقال: 10 گیگابیت در ثانیه
 • فرکانس: 600 مگاهرتز
 • حداکثر طول: 100 متر

افزایش فرکانس تا 600 مگاهرتز، یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد کابل CAT7 شناخته می‌شود. همچنین در ساختار کابل CAT7 از دو روکش داخلی استفاده شده است که باعث می‌شود نرح تداخل سیگنال در آن به شدت کاهش پیدا کند.

کابل شبکه CAT8

آخرین و مدرن‌ترین انواع کابل لن، کابل CAT8 نام دارد که دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است. توجه کنید که این کابل نیز همانند کابل CAT8 تنها به صورت شیلددار تولید و عرضه شده است. برخی از ویژگی‌های کابل CAT8 شامل موارد زیر است:

کابل شبکه CAT8
کابل SFTP CAT8
 • سرعت انتقال: 40 گیگابیت در ثانیه
 • فرکانس: 2000 مگاهرتز
 • حداکثر طول: 30 متر

توجه کنید که سرعت و فرکانس تحت پوشش بسیار بالای این کابل، به عنوان انقلابی در زمینه کابل‌های شبکه شناخته می‌شود به طوری که نسبت به نسل‌های پیشین خود پیشرفت چشمگیری داشته است. همین امر موجب شده است که CAT8 قیمت بالاتری نسبت به نسل‌های پیشین خود داشته باشد و به همین دلیل مورد توجه شبکه‌های نیازمند سرعت و پهنای باند بسیار بالا، قرار گرفته است. در زیر، تصویری از  CAT8 قابل مشاهده است که همانند CAT7، در ساختار آن از دو روکش استفاده شده است که باعث کاهش تداخل سیگنال در این کابل می‌شود.

نتیجه گیری

همانطور که اشاره شد، کابل‌های شبکه در طول تاریخ، از استاندار‌های مختلفی بهره می‌بردند و تمامی آن‌ها در حال حاضر در دسترس هستند. نکته قابل توجه برای انتخاب کابل شبکه مناسب، بررسی نیازهای شبکه می‌باشد. این امر به این معنی است که لازم است پیش از انتخاب و خرید، سه فاکتور مهم مورد نظر قرار گیرد:

 1. سرعت مورد نیاز
 2. فرکانس مورد نظر
 3. فاصله بین تجهیزات

پس از بررسی ویژگی‌های مورد نیاز در هر شبکه، به راحتی با مراجعه به مقاله انواع کابل شبکه و مقایسه ویژگی‌های آنها، می‌توانید کابل مورد نظر را انتخاب کنید و از صرف هزینه‌های اضافی جلوگیری کنید.

برقچی برای شما آرزوی موفقیت می‌کند!  

دیدگاه شما

Please enter your comment!
Please enter your name here