کابل شبکه چیست؟ معرفی و انواع کابل شبکه

کابل شبکه چیست؟

کابل شبکه چیست؟ معرفی و انواع کابل شبکه موضوعی است که دراین مقاله به آن پرداخته‌ایم. همانطور که می‌دانید، دسترسی به اینترنت با استفاده از روش‌های مختلفی امکان‌پذیر است که به طور کل به دو دسته اتصال به اینترنت با استفاده از کابل‌ شبکه و اتصال بی‌سیم تقسیم بندی می‌شود. همیشه از خود پرسیده‌اید که اصلا کابل شبکه چیست؟ و به چه دردی میخورد؟ برقچی در این مقاله به معرفی انواع کابل شبکه خواهد پرداخت و پس از آن شما می‌توانید به راحتی کابل لن یا کابل شبکه مورد نظر خود را تهیه و انتخاب کنید، با برقچی همراه باشید.

کابل شبکه چیست؟ معرفی و انواع کابل شبکه
کابل شبکه چیست؟ معرفی و انواع کابل شبکه

در این مقاله می خوانید:

کابل شبکه چیست؟

در پاسخ به سوال کابل شبکه چیست با تعریف کابل شبکه آغاز می‌کنیم. کابل شبکه به مجموعه سیم‌هایی از جنس مس یا شیشه گفته می‌شود که برای اتصال و انتقال داده و اطلاعات بین کامپیوترها و روترها و سوییچ‌ها و شبکه‌های استورج SAN (به طور کلی بین اجزا و مولفه های شبکه) استفاده می‌شود. پس کابل‌ها رسانه‌ای هستند که داده‌ها در آن جریان دارند و اطلاعات از دستگاهی در شبکه به دستگاه دیگری منتقل می‌شود.

پیشینه کابل شبکه

ایده ارتباطات دیجیتالی در سال ۱۸۴۴ توسط ساموئل مورس و اختراع تلگراف ارایه شد. شاید در نگاه اول با آنچه که ما امروز داریم بسیار متفاوت باشد اما اساسا یکی است. تفاوت مهم آن‌ها سرعت آن‌ها است. در اواسط قرن ۱۹ در هر ثانیه حداکثر دو یا سه خط و نقطه در تلگراف ارسال می‌شد اما اکنون سرعت به بیش از یک گیگابیت رسیده است.

پس از تلگراف، مخترع فرانسوی به نام امیل بودات، ماشین چاپ تلگراف Teletypewriter را ارایه داد که در آن از کیبورد و کد پنج بیتی استفاده می‌شد و پیام های تلگرافی به صورت مجازی، ارسال و دریافت می‌شد. هنوز هم در ارتباطات سریال، از Baud Rate برگرفته از نام Baudot، استفاده می‌شود.

در سال ۱۹۶۶ کدهای ۷ بیتی که ۱۲۸ کاراکتر را پوشش می‌داد توسط شرکت‌های امریکایی ارایه شد و بعد آن IBM کد ASCII را که ۸ بیتی است ارایه داد که آن هم ۲۵۶ کاراکتر را پوشش می‌داد و و به Extended ASCII معروف شد.

در چهل سال اخیر است که سرعت ارتباطات بیشتر شده و نیاز به برقراری ارتباط سریع بین کامپیوترها بیشتر شده است. استانداردهای مختلفی در این زمینه ارایه شده اما آنچه مسلم است این است که افزایش سرعت به تجهیزات بهتر و سریعتر شبکه و کابل ها و سخت افزارهای ارتباطی بهتر نیاز دارد.

سوکت RJ45

پس از پاسخ به سوال کابل شبکه چیست معرفی و بررسی انواع کابل شبکه، باید به طور کل به شباهت‌ها و تفاوت‌های این کابل‌ها اشاره کرد.

توجه کنید که از لحاظ ظاهری، دارای 8 سیم هادی هستند که وظیفه انتقال اطلاعات را برعهده دارند. این 8 رشته سیم، که معمولا برای تشخیص بهتر در رنگ‌های مختلف ساخته شده‌اند، به سوکت‌ شبکه، مخصوصا سوکت RJ45 متصل می‌شوند که به صورت استاندارد در تجهیزات شبکه از آن استفاده می‌شود. همچنین این 8 رشته هادی، در تمامی آنها، دو به دو به هم تابیده شده‌اند. در ادامه تصویر این سوکت بسیار معروف RJ45 و 8 رشته هادی موجود در کابل‌های شبکه مشاهده می‌شود.

سوکت RJ45
سوکت RJ45

کابل شبکه شیلددار و بدون شیلد

یکی دیگر از نکاتی که قبل از معرفی انواع کابل لن لازم است به آن اشاره شود، بررسی کابل‌های شیلددار و بدون شیلد است. همانطور که اشاره شد، 8 رشته سیم به دو صورت دو به دو، در هم تنیده شده‌اند که این ویژگی در تمام کابل‌های شبکه وجود دارد. برخی از نسل‌های کابل لن، به صورت شیلددار (STP) و بدون شیلد (UTP) تولید و عرضه شده‌اند. در حقیقت در کابل‌های شبکه شیلددار، یک روکش مضاعف در درون کابل وجود دارد که باعث می‌شود نرخ تداخل سیگنال در کابل لن، کاهش پیدا کند. در تصویر زیر، تفاوت کابل‌های شبکه شیلددار و بدون شیلد قابل مشاهده است.

کابل شبکه شیلددار و بدون شیلد
کابل شبکه شیلددار و بدون شیلد

کابل شبکه CAT5

اولین نسل از نسل کابل‌های شبکه اترنت، کابل CAT5 نام دارد که سالیان سال در بسیاری از شبکه‌های مورد استفاده قرار می‌گرفت. این امر به معنی عدم استفاده کنونی از این کابل لن یا شبکه نیست و بسیاری از شبکه‌های خانگی هنوز از این مدل برای اتصال به اینترنت استفاده می‌کنند، هرچند که بسیاری از شرکت‌ها دیگر به تولید آن نمی‌پردازند. برای بررسی مشخصات انواع کابل لن، سه فاکتور اساسی را در هر کدام از این ها مقایسه می‌کنیم. مشخصات CAT5 شامل موارد زیر می‌شود:

 • سرعت انتقال: 100 مگابیت در ثانیه
 • فرکانس: 100 مگاهرتز
 • حداکثر طول: 100 متر

این به این معنی است که این کابل، می‌تواند اطلاعات را با سرعت 100 مگابیت در ثانیه، با فرکانس 100 مگاهرتز و تا 100 متر، منتقل کند که دلیل کافی برای استفاده سراسری از این کابل، محسوب می‌شود!


برای مطالعه‌ی بیشتر: آموزش صفر تا صد مفاهیم شبکه اترنت Ethernet


کابل شبکه CAT5e

نسل بعدی کابل‌های لن، پس از کابل CAT5، کابل شبکه CAT5e نام دارد. حرف e در این کابل، به معنی توسعه یافته می‌باشد و به این معنی است که در ساخت این این کابل نسبت به نسل گذشته خود، یعنی کابل CAT5 پیشرفت‌هایی حاصل شده است برقچی به بررسی مشخصات کابل CAT5e نیز می‌پردازد:

 • سرعت انتقال: 1000 مگابیت در ثانیه
 • فرکانس: 100 مگاهرتز ( حداکثر 350 مگاهرتز )
 • حداکثر طول: 100 متر

همانطور که مشاهده شد، کابل CAT5e نسب به نسل گذشته خود پیشرفت‌های بسیاری داشته است. از لحاظ شکل ظاهری، کابل CAT5e شبیه به نسل پیشین خود می‌باشد که در تصویر قابل مشاهده است.

کابل شبکه CAT5
کابل شبکه CAT5e

کابل شبکه CAT6

 پس از کابل‌های CAT5 و CAT5e، نوبت به ظهور کابل شبکه CAT6 رسید و برقچی به بررسی مشخصات آن خواهد پرداخت. این کابل به طور سراسری در شبکه‌های نیازمند سرعت و پهنای باند بالاتر مورد استفاده قرار می‌گیرد که مشخصات آن به این صورت است:

 • سرعت انتقال: 10 گیگابیت در ثانیه
 • فرکانس: 250 مگاهرتز ( حداکثر 550 مگاهرتز )
 • حداکثر طول: 100 متر
 • طول موثر: 55 متر
کابل شبکه CAT6A
کابل شبکه CAT6

در کابل‌های CAT6، ویژگی جدیدی را به عنوان طول موثر، برای بررسی بهتر اضافه کردیم. طول موثر به این معناست که کابل CAT6، نهایتا تا 55 متر می‌تواند اطلاعات را با حداکثر سرعت 10 گیگابیت در ثانیه منتقل کند و پس از آن، سرعت افت خواهد کرد. همچنین این کابل‌ها به صورت شیلد‌دار و بدون شیلد نیز تولید و عرضه شده‌اند که می‌توان از هرکدام از آن‌ها، بسته به نیاز، استفاده کرد. کابل CAT6 شیلددار در تصویر بالا قابل مشاهده است.

کابل شبکه CAT6A

نسل دیگر کابل‌ها، کابل CAT6A هستند که حرف A که در نام این کابل مشاهده می‌شود به معنی این است که این مدل نسبت به نسل پیشین خود، پیشرفته‌تر شده‌ است و در حقیقت نسخه مدرن‌تر کابل CAT6 به حساب می‌آید.

کابل شبکه CAT6A
کابل شبکه CAT6A
 • سرعت انتقال: 10 گیگابیت در ثانیه
 • فرکانس: 500 مگاهرتز ( حداکثر 550 مگاهرتز )
 • حداکثر طول: 100 متر
 • طول موثر: 100 متر

به راستی که کابل CAT6A، نقاط ضعف کابل CAT6 را جبران کرده است! به طوری که دیگر مشکل طول موثر در این کابل وجود ندارد. همچنین فرکانس این کابل، نسبت به نسل پیشین خود افزایش داشته است که باعث می‌شود به راحتی از آن در شبکه‌های پرسرعت و مدرن استفاده شود. کابل CAT6A نیز به صورت شیلددار و بدون شیلد تولید و عرضه شده است که هرکدام از آن‌ها در بازار‌های جهانی قابل تهیه و استفاده می‌باشند.

کابل شبکه CAT7

یکی از پیشرفته‌ترین کابل‌های شبکه، کابل CAT7 نام دارد و در ساختار آن، پیشرفت‌های بسیار چشم‌گیری صورت گرفته است. این امر باعث شده است که کابل CAT7، نسبت به نسل‌های پیشین خویش، ویژگی‌های منحصر به فردی پیدا کند. برقچی به بررسی این ویژگی‌ها می‌پردازد:

 • سرعت انتقال: 10 گیگابیت در ثانیه
 • فرکانس: 600 مگاهرتز
 • حداکثر طول: 100 متر

افزایش فرکانس تا 600 مگاهرتز، یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد کابل CAT7 شناخته می‌شود. همچنین در ساختار کابل CAT7 از دو روکش داخلی استفاده شده است که باعث می‌شود نرخ تداخل سیگنال در آن به شدت کاهش پیدا کند.

کابل شبکه CAT7
کابل شبکه CAT7

کابل شبکه CAT8

آخرین و مدرن‌ترین انواع کابل لن، کابل CAT8 نام دارد که دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است. توجه کنید که این کابل نیز همانند کابل CAT7 تنها به صورت شیلددار تولید و عرضه شده است. برخی از ویژگی‌های کابل CAT8 شامل موارد زیر است:

 • سرعت انتقال: 40 گیگابیت در ثانیه
 • فرکانس: 2000 مگاهرتز
 • حداکثر طول: 30 متر
کابل شبکه CAT8
کابل شبکه CAT8

توجه کنید که سرعت و فرکانس تحت پوشش بسیار بالای این کابل، به عنوان انقلابی در زمینه کابل‌های لن شناخته می‌شود به طوری که نسبت به نسل‌های پیشین خود پیشرفت چشمگیری داشته است. همین امر موجب شده است که CAT8 قیمت بالاتری نسبت به نسل‌های پیشین خود داشته باشد و به همین دلیل مورد توجه شبکه‌های نیازمند سرعت و پهنای باند بسیار بالا، قرار گرفته است. در زیر، تصویری از CAT8 قابل مشاهده است که همانند CAT7، در ساختار آن از دو روکش استفاده شده است که باعث کاهش تداخل سیگنال در کابل لن می‌شود.

 سخن پایانی

همانطور که اشاره شد، کابل‌های شبکه یا کابل لن در طول تاریخ، از استاندار‌های مختلفی بهره می‌بردند و تمامی آن‌ها در حال حاضر در دسترس هستند. نکته قابل توجه برای انتخاب کابل شبکه مناسب، بررسی نیازهای شبکه می‌باشد. این امر به این معنی است که لازم است پیش از انتخاب و خرید، سه فاکتور مهم مورد نظر قرار گیرد:

 1. سرعت مورد نیاز
 2. فرکانس مورد نظر
 3. فاصله بین تجهیزات
انواع کابل شبکه
انواع کابل شبکه

پس از بررسی ویژگی‌های مورد نیاز در هر شبکه، به راحتی با مراجعه به مقاله کابل شبکه چیست؟ معرفی انواع کابل شبکه، می‌توانید کابل مورد نظر را انتخاب کنید و از صرف هزینه‌های اضافی جلوگیری کنید.

برقچی برای شما آرزوی موفقیت می‌کند!  

4.9/5 - (35 امتیاز)
اشتراک
اطلاع از
guest
12 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها
فرزانه عشقی ادر
فرزانه عشقی ادر
6 ماه پیش

سلام . من یه سوال داشتم اگر شما یه باکسی داشته باشید که از طریق کابل لن به کامپیوتر وصل میشه و شما شماره ای پی این باکس نداشته باشید از چه روشی ای پی اون پیدا می کنید؟

سیدحامد علوی
سیدحامد علوی
5 ماه پیش

بعد از نصب پچ کورد شبکه، برنامه advance ip scanner رو نصب کن که هرچی ای پی که کامپوترت به وسایل وصل شده داده رو مشاهده کنی

محسن رشیدی
محسن رشیدی
8 ماه پیش

سلام وقت به خیر اگر کابل شبکه پاره بشه میتونیم سیمهاش رو‌به هم وصل کنیم با نوار چسب؟

سیدحامد علوی
سیدحامد علوی
8 ماه پیش
پاسخ به   محسن رشیدی

اره میشه با نوار چسب کابل شبکه رو ترمیم کنی ولی خب افت به وجود میاد در سرعت انتقال دیتا

مهدی دیناروند
مهدی دیناروند
11 ماه پیش

منبع ویدیو چیه؟

سیدحامد علوی
سیدحامد علوی
11 ماه پیش

از یوتیوب برداشتیم. معروف هست سرچ کنید کابل شکه مورد اول میاد بالا

سیمین اسد
سیمین اسد
1 سال پیش

خیلی مطلب مفید و کاربردی بود. لذت بردم . خداقوت

سیدحامد علوی
سیدحامد علوی
1 سال پیش
پاسخ به   سیمین اسد

خواهش میکنم

روشنا حسینی
روشنا حسینی
1 سال پیش

کابل شبکه خوب در بازار چه برندی هستش؟

سیدحامد علوی
سیدحامد علوی
1 سال پیش
پاسخ به   روشنا حسینی

سلام
برند‌های خوب در حوزه کابل شبکه: ” لگراند، نگزنس، بلدن، برندرکس،شهید قندی، رویان ” هستند

Mohammad Latifi
Mohammad Latifi
2 سال پیش

بخش پیشینه جالب بود

امین کریمی
امین کریمی
2 سال پیش
پاسخ به   Mohammad Latifi

سعی کردیم توضیحات کاملی رو درباره کابل شبکه بزاریم