راهنمای خرید ترانکینگ و متعلقات

راهنمای خرید ترانکینگ و متعلقات

ترانک‌ها کانال‌هایی هستند که ضمن جلوگیری از شلوغی کابل کشی‌های پی‌در‌پی و صدمات فیزیکی، برای عبور کابل شبکه و نصب اتصالات مختلف استفاده کرد. معمولا زمانی از ترانکینگ و متعلقات آن استفاده می‌شود که به هر دلیلی امکان تخریب دیوار برای قرار دادن سیم کشی‌ها و کلید و پریز وجود ندارد. زیبایی، قابلیت نصب آسان، اضافه کردن کابل و اتصالات در هر زمانی بدون نیاز به تخریب، امکان جابه‌جایی آسان، هزینه کم و … دلایلی هستند که شما را به استفاده از ترانک در شبکه‌تان مغلوب می‌کند. اگر قصد خرید ترانکینگ را دارید و می‌خواهید بدانید ترانکینگ چیست؟ و با انواع آن و مزیت‌ها و قابلیت‌هایش آشنا شوید، در مقاله راهنمای خرید ترانکینگ و متعلقات با مجله برقچی همراه باشید.

فهرست:

ترانک یا ترانکینگ چیست؟

ترانک‌ها کانال‌هایی هستند که ضمن جلوگیری از شلوغی کابل کشی‌های پی‌درپی و صدمات فیزیکی، برای عبور کابل شبکه و نصب اتصالات برقی مختلف استفاده کرد. مسیر و فضای به وجود آمده توسط ترانکینگ باعث مرتب بودن کابل‌ها می‌شود و کابل‌ها را در برابر صدمات فیزیکی محافظت می‌کند. ترانکینگ جایگزین روش‌های سنتتی سیم‌کشی شده‌است، روش‌هایی که غیرقابل انعطاف بودند، اجرای سیم‌کشی در آن‌ها دشوار بود و برای تعویض یا سیم‌کشی جدید سخت و مدت زمان زیادی نیاز داشت. ترانکینگ یکی از بهترین گزینه‌ها جهت پیاده‌سازی شبکه‌های ساختار یافته می‌باشد.

انواع ترانکینگ

ترانکینگ در سه نوع دیواری و ستونی و دفنی توسط شرکت‌های مختلف عرضه و تولید می‌شود. مهم‌ترین مزیت ترانک ماژولار بودن آن است که باعث راحتی و کاربردی‌تر شدن آن می‌شود. در ادامه مقاله راهنمای خرید ترانیکینگ به معرفی انواع ترانک می‌پردازیم.


حتما بخوانید: کیستون چیست و چه کاربرد هایی دارد؟


ترانک دیواری

یکی از پرکاربردترین ترانکینگ‌ها، ترانکینگ دیواری است. معمولا از ترانکینگ دیواری در ساختمان‌های مسکونی، اداری و تجاری استفاده می‌شود. از مزایای استفاده از ترانکینگ دیواری می‌توان به جداسازی کابل‌های برق و شبکه، نصب پریزهای برق، شبکه و تلفن بر روی ترانک و امکان اضافه و کم کردن پریزها اشاره کرد. این نوع ترانک در شاخه‌های دو متری تولید و عرضه می‌شود. این نوع ترانک از متعلقات همچون، زاویه داخلی ترانکینگ، زاویه خارجی ترانکینگ، قطعه اتصال درب و بدنه ترانکینگ، ته بند ترانکینگ، سه‌راهی ترانکینگ و… برخوردار است. وجود این متعلقات در ترانکینگ باعث انعطاف‌پذیری در نصب شده و باعث زیبایی محیط می‌شود. از پرکاربرد‌ترین سایزهای ترانکینگ دیوار می‌توان به 80*50 ، 100*50 ، 150 *50 اشاره کرد.

ترانک دیواری
ترانک دیواری

ترانک ستونی

ترانکینگ ستونی معمولا در فضاهایی همچون محیط‌های اموزشی، همایش‌ها، سالن‌های اجتماعات و کنفرانس و فضاهای اداری کاربرد دارد. در سیستم‌های سیم‌کشی‌سنتی برای نصب کلیدها و پریزها لازم بود تا بر روی دیوار برش و حفره به وجود بیاید، تا بتوان بر روی آن‌ها کلیدها و پریزها را قرار داد. امروزه در روش سیم‌کشی از ترانک‌های ستونی استفاده می‌شود که برای قراردادن پریزهای مختلف بر روی آن نیازی به ایجاد هیچ حفره یا برشی بر روی دیوار نیست. ترانک‌های ستونی امن بوده و در برابر ضربات مقاومت بسیار بالایی دارند.

ترانک ستونی
ترانک ستونی

ترانک دفنی

از ترانک دفنی بیشتر در زیرساخت‌های برق فشار قوی با حجم کابل بالا استفاده می‌شود. این نوع ترانک عموما زیر کف کاذب نصب می‌شود، هیچگونه دیدی نسبت به سیم‌کشی و کابل‌ها وجود ندارد. پس از نصب ترانک دفنی، تنها درب جعبه قابل مشاهده است. از مزایای این نوع ترانک می‌توان به امنیت بالای اتصالات و کابل‌ها، مقاومت بیشتر نسب به انواع دیگر ترانکینگ، اضافه کردن تعداد پریزها و کابل‌ها و تغییر سریع در زیرساخت اشاره کرد . از ترانک دفنی بیشتر در زیرساخت‌های برق فشار قوی با حجم کابل بالا استفاده می‌شود. ترانکینگ دفنی به دلیل کاربرد کم و قیمت بالا به صورت محدود تولید می‌شود.

ترانک دفنی
ترانک دفنی

اجزا ترانکینگ

برای اشنایی بیش‌تر شما با ترانکینگ در ادامه مقاله راهنمای خرید ترانیکینگ ، برخی از اتصالات پرکاربرد ترانک را معرفی می‌کنیم.

زاویه داخلی ترانکینگ

برای اتصال دو ترانک که زاویه بین آن‌ها 90 درجه است، زاویه داخلی به شما اجازه می‌دهد تا قطعات ترانک را به صورت 90 درجه به هم متصل کنید.

پرفروش‌ترین زاویه‌های داخلی ترانکینگ

اگر بخواهیم از پرفروش‌ترین زاویه‌های داخلی ترانکینگ در بازار نام ببریم، می‌توانیم به زاویه داخلی ترانک لگراند 150 و زاویه داخلی ترانکینگ البرز اشاره کنیم

زاویه داخلی
زاویه داخلی

زاویه خارجی ترانکینگ

از زاویه خارجی برای وصل قطعات ترانک در گوشه‌های خارجی دیوار که دارای زاویه 90 درجه است استفاده می‌شود.

پرفروش‌ترین زاویه‌های خارجی ترانکینگ

اگر بخواهیم از پرفروش‌ترین زاویه‌های داخلی ترانکینگ در بازار نام ببریم، می‌توانیم به زاویه خارجی ترانکینگ البرز و زاویه خارجی ترانک لگراند 150 اشاره کنیم

زاویه خارجی
زاویه خارجی

زاویه تخت ترانکینگ

برای تغییر مسیر 90 درجه رو دیوار کاربرد دارد.

پرفروش‌ترین زاویه‌های تخت ترانکینگ

اگر بخواهیم از پرفروش‌ترین زاویه‌های داخلی ترانکینگ در بازار نام ببریم، می‌توانیم به زاویه تخت ترانکینگ البرز و زاویه تخت 50*101 ترانکینگ دانوب اشاره کنیم.

زاویه تخت
زاویه تخت

سه راهی ترانکینگ

برای انشعاب گرفتن از ترانک کاربرد دارد.

پرفروش‌ترین سه راهی‌های ترانکینگ

اگر بخواهیم از پرفروش‌ترین زاویه‌های داخلی ترانکینگ در بازار نام ببریم، می‌توانیم به سه راهی ترانکینگ البرز و سه راهی ترانک لگراند 50*105 اشاره کنیم.

سه راهی
سه راهی

ته بند ترانکینگ یا مسدودکننده ترانکینگ

برای مسدود کردن انتهای ترانک استفاده می‌شود.

پرفروش‌ترین ته بند‌های ترانکینگ در بازار

اگر بخواهیم از پرفروش‌ترین زاویه‌های داخلی ترانکینگ در بازار نام ببریم، می‌توانیم به مسدود کننده ترانک دانوب سایز 50*100 و مسدود کننده ترانکینگ البرز اشاره کنیم.

مسدودکننده
مسدودکننده

پارتیشن ترانکینگ

برای بخش‌بندی کردن محیط داخل ترانک از پارتیشن استفاده می‌شود. برای آن که کابل‌های شبکه و برق از همدیگر جدا باشند از پارتیشن استفاده می‌کنند تا از ایجاد نویز در شبکه جلوگیری شود.

پرفروش‌ترین پارتیشن‌های ترانکینگ

اگر بخواهیم از پرفروش‌ترین زاویه‌های داخلی ترانکینگ در بازار نام ببریم، می‌توانیم به پارتیشن ترانکینگ البرز و پارتیشن ترانک لگراند اشاره کنیم.

پارتیشن
پارتیشن

فریم(کادر ترانکینگ)

کادر ترانکینگ محفظه‌ای است که روی ترانک قرار می‌گیرد که محل قرار‌گیری قطعاتی همچون کلید، پریز‌های تلفن و برق و شبکه و… می‌باشد که در انواع 2، 4، 6، 8 ماژولی تولید و عرضه می‌شود.

پرفروش‌ترین کادرهای ترانکینگ

از پرفروش‌ترین کادرهای ترانکینگ می‌توان کادر لگراند 6 ماژول موزائیک، کادر ۴ خانه ترانکینگ البرز، کادر تک خانه ترانک سوپیتا سایز 50*100 نام برد.

فریم( کادر )
فریم( کادر )

ترانکینگ و متعلقات (قطعات و اتصالات)

قطعاتی همچون کلید و پریز و … که تجهیزات خود را به آن وصل می‌کنیم.

قطعات و اتصالات
قطعات و اتصالات

انواع سایز ترانک

ترانک از جنس‌های مختلفی مانند PVC قوی و در بعضی از انواع آن ABS می‌باشد. جنس بدنه از نوع ABS، مانع از پخش آتش و آب نیز مقاوم است.

برندهای معتبر مثل لگراند(شرکت فرانسوی) در تولید این محصول از مواد مرغوبی استفاده می‌کنند که بعد از گذشت زمان تغییر رنگ نمی‌دهند و مقاومت آن‌ها به گونه‌ای است که در صورت برخورد اجسام دچار شکستگی و ازکارافتادگی محصول نمی‌شوند. ترانک‌ها در رنگ‌های مختلفی تولید می‌شود که رنگ اصلی که شرکت‌ها تولید و عرضه می‌کنند، سفید است.

ترانک از نظر عمق، عرض و اندازه درب در سایز های مختلفی تولید می شوند. عرض های رایج آن در بازار ایران , 80, 105, 150 و 195 میلی متر است ، همینطور ترانک‌ها عمق‌های متفاوتی دارند که عمق‌هایی مثل 50 و 80 از رایج‌ترین عمق‌ها در بازار ایران می‌باشند. دلیل تولید ترانک‌ها با عرض‌ها و عمق‌های مختلف این است که اگر کاربری نیاز به عبور 5 کابل از درون ترانکینگ داشته باشد می‌تواند متناسب به نیاز خود عمق و عرض ترانکینگ خود را انتخاب کند که هم در کاهش هزینه‌ها و هم فضای اشغالی حائز اهمیت است.

ترانک‌ها به صورت استاندارد به صورت شاخه‌ای(طول هر شاخه 2 متر است) توسط شرکت عرضه می‌شود، در این صورت اگر کاربری نیاز به 1 متر ترانک داشته باشد، حتما باید یک شاخه 2 متری را تهیه و بر اساس نیاز خود شاخه را برش دهند.


حتما بخوانید: کابل شبکه CAT8 چیست و چه تفاوتی با نسل های قبل دارد؟


مزایا و کاربردهای ترانک

حفاظت از کابل‌ شبکه و اتصالات

حفاظت از کابل‌ها در مقابل فشار، ضربه و عوامل خورنده ساختمان ترانکینگ‌ها از جنسی ساخته شده است که ضد آب و مقاوم به آتش هستند و از کابل‌ها در مقابل آب و آتش محافظت می‌کنند.

ترانکینگ با قرار دادن کابل در یک محیط بسته، باعث می‌شود از عوامل آسیب‌رسان و موادی که باعث پوسیده شدن کابل می‌شوند، جلوگیری و عمر مفید آن ها را بالا ببرد.

افزایش ایمنی ساختمان

ترانکینگ‌ها به دلیل داشتن ویژگی‌هایی چون ضد‌آب بودن، مقاوم در برابر آتش و عوامل آسیب‌رسان ایمنی ساختمان را نیز بالا می‌برد. از طرفی به دلیل ایجاد محفظه‌ای امن برای کابل‌ها می‌تواند از تماس آن‌ها با یکدیگر جلوگیری کند و خطرات احتمالی چون آتش سوزی‌ها را کاهش می‌دهد.

انعطاف‌پذیری

انعطاف‌پذیری ترانکینگ‌ها به این معناست که این ویژگی به ما اجازه می‌دهد تا پس از نصب دوباره بتوان مسیر جدید اضافه نمود، همچنین باعث می‌شوند که بتوان کابل‌کشی ساختمان را در صورت لزوم افزایش داد.

تفاوت ترانک و داکت در چیست؟

از نظر مفهومی هر دو کانال‌هایی برای بسترسازی به حساب می‌آیند و شباهت‌های زیادی با یکدیگر دارند، اما تفاوت‌هایی در شکل ظاهری، کیفیت و کاربرد این دو وجود دارد که در ادامه مقاله راهنمای خرید ترانیکینگ به مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم.

تفاوت ترانک و داکت در چیست؟
تفاوت ترانک و داکت در چیست؟

قابلیت نصب اتصالات و تجهیزات

ترانک‌ها به خاطر نوع طراحی که دارند، این امکان را به ما می‌دهند تا بتوانیم روی سطح آن‌ها از ادواتی مانند کلید و پریز، کیستون تلفن، کیستون شبکه و … استفاده کنیم.

مقاومت و استحکام

ترانک به دلیل ضخامت و نوع طراحی، مقاومت و استحکام بیشتری نسبت به داکت دارد.

ادوات و اتصالات

ترانک‌ها دارای ادوات و اتصالات گوناگون مانند زاویه‌ها و درزگیر‌ها و … هستند که از نظر شکل ظاهری، کیفیت بسیار بالایی نسبت به داکت‌ها داشته و کارایی بسیار بالا‌تری نیز دارند.

هزینه

طبیعتا به دلیل کیفیت تجهیزات و ادوات، هزینه تجهیز و راه‌اندازی ترانک نسبت به داکت بالا‌تر می‌باشد.


حتما بخوانید: راﻫﻨﻤﺎی خرید UPS مناسب ﺑﺮای دیتاسنترها


برندهای مطرح تولید کننده ترانک

امروزه ترانک‌ها در انواع مختلفی توسط تولیدکنندگان گوناگون تولید و عرضه می‌شوند که در این میان تولیدکنندگان داخلی نیز تجهیزات با کیفیتی را برای پیاده‌سازی زیرساخت‌ها ارائه می‌دهند، از جمله این شرکت‌های تولیدکننده می‌توان به شرکت‌های مشهور لگراند و اشنایدر، همچنین شرکت‌های ایرانی سوپیتا، البرز و دانوب اشاره کرد. در ادامه مقاله راهنمای خرید ترانیکینگ با این شرکت‌ها بیشتر آشنا می‌شویم.

ترانکینگ البرز

انواع داکت و ترانکینگ البرز در دسته محصولات برقی این شرکت قرار دارند که در دو مارک البرز و الوند با کیفیت بالا تولید و به بازار عرضه شده‌اند و استفاده از آن‌ها این امکان را به مشتریان می‌دهد تا بدون ایجاد تغییر در دکوراسیون و یا تخریب و بازسازی، سیم‌کشی‌های جدید را در منازل مسکونی، ساختمان‌های اداری، تجاری و غیره انجام دهند.

پرفروش‌ترین تراکینگ‌های البرز

از پرفروش‌ترین تراکینگ‌های البرز می‌توان به ترانکینگ البرز 50*105 اشاره کرد که جز محبوب ترین تراکینگ‌های برند مطرح البرز می‌باشد.

شرکت البرز
شرکت البرز

مشخصات ترانکینگ‌های البرز

 • دارای سایزهای متنوع
 • مقاوم در برابر اشعه UV
 • بدنه‌ای از جنس PVC
 • PVC مرغوب با مقاومت بالا در برابر عوامل مختلف
 • طول عمر بسیار بالا
 • دارای زوایای بسیار صاف که باعث زخمی شدن سیم و کابل‌ها نمی‌شوند
 • مقاوم در برابر بخارهای اسیدی و سایر مواد شیمیایی

ترانکینگ دانوب

دانوب اولین و تنها تولیدکننده داکت‌های پشت چسب‌دار در ایران است. محصولات این شرکت در مدل‌های داکت دیواری، و ترانکینگ شبکه و در طرح‌های ساده و چوب به بازار عرضه می‌شوند. خط تولیدی متشکل از ماشین‌آلات و تجهیزات مدرن اروپایی و استفاده از مواد اولیه‌ای استاندارد و باکیفیت، موفق به اخذ گواهینامه کیفیت اتحادیه اروپایی CE، گواهــینامه استاندارد از کشور آلمان DIN EN 50085، گواهینامه ROHS و استاندارد بین‌المللی سیستم مدیریت کیفیت ISO 9001-2008 شده است.

پرفروش‌ترین تراکینگ‌های دانوب

از پرفروش‌ترین تراکینگ‌های دانوب می‌توان ترانک دانوب با درب نرم را نام برد که بسیار مورد استقبال بازار قرار گرفته است.

شرکت دانوب
شرکت دانوب

دانوب ترانکینگ‌های خود را در سایزهای 50*80 و 50*101 میلی‌متری تولید می‌کند. ویژگی ممتاز ترانکینگ سایز 50*80 دانوب این است که می‌توان انواع پریزهای شبکه، تلفن و برق را بدون کادر ماژولار و مستقیماً به بدنه ترانکینگ متصل کرد.

مشخصات تراکینگ‌های دانوب

 • انعطاف پذیری مطلوب در بدنه
 • غیرقابل اشتعال و مقاوم در برابر حرارت از دمای 15- تا 60+ درجه سانتیگراد
 • دارای سطح صاف و صیقلی با قابلیت رنگ‌پذیری
 • کیفیت ساخت بالا
 • امکان پارتیشن‌بندی فضای داخلی ترانکینگ
 • جنس کلیه ترانکینگ‌های از PVC با بهترین کیفیت ممکن می‌باشد.
 • یکی از بهترین ترانکینگ‌های طرح لگراند با قابلیت نصب انواع مکانیزم لگراند و طرح لگراند
 • تنوع کالایی محدود و نداشتن درب نرم، جزو نکات منفی این محصول می‌باشد.

ترانکینگ سوپیتا

شرکت ایرانی سوپیتا در سال 1362 در شهرصنعتى البرز تاسیس گردید. این شرکت فعالیت خود را با تولید ظروف بادى و سپس تولید لوله‌هاى PVC آغازنمود. طراحى جدید داکت‌ها با درب قفل‌شونده براى اولین بار در ایران، تولید و عرضه تجهیزات برق و شبکه با بالاترین سطح کیفى و مطابق با استانداردهاى اروپایى، شروع تولید انواع محصولات فلزى(رك شبکه، پچ پنل شبکه و …) به همراه کلیه اتصالات با کیفیت بالا و زیبایى خاص براى اولین‌بار در ایران و همچنین صادرات محصولات به چندین کشور از دیگر افتخارات شرکت سوپیتا مى‌باشد.

پرفروش‌ترین تراکینگ‌های سوپیتا

از پرفروش‌ترین تراکینگ‌های سوپیتا می‌توان ترانکینگ سوپیتا با درب نرم را نام برد که جز محصولات پرفروش و محبوب بازار همواره شناخته شده است.

شرکت سوپیتا
شرکت سوپیتا

ازمهم‌ترین محصولات ارائه شده توسط سوپیتا را می‌توان به تولید ترانکینگ‌های PVC در سایزهای 50*80، 50*100 و 50*150 به همراه کلیه قطعات جانبی آن‌ها اشاره نمود که دارای کیفیت بسیار بالا و مطابق با استاندارد‌های جهانی می‌باشد.

مشخصات تراکینگ‌های سوپیتا

 • استحکام بالاى ترانکینگ‌ها به دلیل متفاوت بودن ضخامت ترانکینگ نسبت به محصولات مشابه
 • کیفیت و شفافیت بالا به دلیل استفاده از بهترین مواد اولیه
 • پایه‌هاى مستحکم جهت نصب پارتیشن براى جدا‌سازى مسیر سیم‌ها
 • عرضه ترانک طرح چوب به همراه اتصالات طرح چوب
 • ارائه در سایزهاى مختلف جهت کاربرد‌هاى مختلف با توجه به حجم پروژه
 • عرضه قطعات مختلف برق و شبکه جهت نصب روى ترانک
 • داراى درب‌هاى مستحکم به علت طراحى خاص و قفل‌شونده
 • طول عمر بالا
 • غیرقابل اشتعال

از جمله مزایای ترانکینگ‌های این شرکت که این ترانکینگ‌ها را به یک گزینه ایده‌آل برای کاربران تبدیل می‌کند، می‌توان به نصب سریع و آسان، کیفیت ساخت مناسب، زیبایی و قیمت مناسب آن را نام ‌برد.

ترانکینگ لگراند

انتخاب محصولات لگراند از قبیل انواع تجهیزات الکتریکی ساختمانی هم چون داکت و ترانکینگ لگراند، انواع کابل‌کشی‌های ساختار یافته لگراند و غیره به این معنی است که شما به دانش و تکنولوژی روز دنیا دستیابی پیدا کرده‌اید زیرا طیف وسیع تولیدات این شرکت از کیفیت و تنوع بالایی برخوردار است.

پرفروش‌ترین تراکینگ‌های لگراند

از پرفروش‌ترین تراکینگ‌های لگراند می‌توان ترانک لگراند 50*105 با درب نرم 85 را نام برد که جز بهترین‌های بازار است.

شرکت لگراند
شرکت لگراند

یکی از پرکاربردترین محصولات لگراند فرانسه انواع ترانکینگ لگراند می‌باشد که در دنیا شناخته شده بوده و دارای ویژگی‌های منحصر به فردی می‌باشند به طور مثال جنس بدنه ترانکینگ لگراند دارای سه مدل مختلف ترانکینگ استیل لگراند، ترانکینگ آلومینیومی لگراند و ترانکینگ PVC لگراند می‌باشد البته در ایران بیشتر از ترانکینگ لگراند با جنس PVC استفاده می‌شود که رنگ بدنه و درب آن‌ها سفید براق است و به راحتی می‌توان از آن‌ها در فضاهای مختلف استفاده کرد.

مشخصات تراکینگ‌های لگراند

 • عرضه شده در ابعاد مختلف
 • کیفیت ساخت بسیار بالا
 • طراحی زیبا و شکیل
 • مقاوم در برابر خوردگی و اشتعال
 • طراحی درب‌های ترانکینگ به صورت نرم برای نصب آسان‌تر
 • عرضه کلیه متعلقات ترانکینگ برای زیبایی و تکمیل ترانکینگ پس از نصب
 • امکان پارتیشن‌بندی فضای داخلی ترانکینگ
 • انعطاف‌پذیر بالا

تنها نکته منفی که ترانکینگ‌های این شرکت نسبت به دیگر برند‌ها دارد قیمت بالای آن است اما به دلیل کیفیت بالا و امکانات زیادی که دارد ارزش خرید بالایی دارد.


حتما بخوانید: آشنایی کامل با انواع مختلف سوئیچ شبکه و اترنت


جمع‌بندی خرید بهترین ترانکینگ

پیشنهاد ما این است که قبل از اقدام به خرید بهترین ترانکینگ همسو با خواسته خود، نیاز واقعی مرکز اداری یا صنعتی و یا ساختمان خود را تشخیص دهید. با شناخت نیازهای واقعی اداره یا شرکت خود می‌توانید از هزینه‌های اضافی خرید ترانکینگ و کابل‌کشی بکاهید. اگر در آینده حجم کابل‌کشی شرکت و یا اداره شما بیشتر خواهد شد یا بخش‌هایی از آن تغییر خواهد کرد، از ترانکینگ‌های با سایز بزرگتر استفاده کنید. همچنین اگر محیط شرکت شما صنعتی و خشن است، مبحث ایمنی را جدی بگیرید، خرید ترانکینگ‌های ضدآب و ضدحریق را هم پیشنهاد می‌کنیم.

با مطالعه مقاله راهنمای خرید ترانکینگ و متعلقات با ترانکینگ، انواع، اجزا و کاربرد آن‌، مزیت‌های آن آشنا شدید که در هنگام رفتن به بازار با دانش کافیُ خرید مطمئنی را تجربه کنید.

از شما همراهان برقچی برای به پایان رساندن این مطلب سپاسگزاریم.

5/5 - (23 امتیاز)
اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها