مقایسه مودم‌های تی پی لینک MR100 و MR6400 و MR200

مقایسه مودم‌های تی پی لینک MR100 و MR6400 و MR200

چند سالی است که مودم‌های نسل چهارم یا 4g جای خود را بین مشترکان استفاده‌کننده از اینترنت باز کرده‌اند و بسیاری از مردم از آن‌ها برای کارهای روزمره خود استفاده می‌کنند. برتری که این مدل مودم‌ نسبت به مودم‌ ADSL دارند، این است که شما اگر قصد نقل مکان یا مسافرت داشته باشید، می‌توانید این مودم‌ها را همراه خود ببرید و مثل اینترنت روی گوشی تلفن همراه و یا نسل قبلی مودم‌ها یعنی مودم‌های وایمکس از دسترسی به اینترنت بهره‌مند شوید. در این مقاله قصد داریم به بررسی و مقایسه مودم‌های تی پی لینک MR100 و MR6400 و MR200 بپردازیم و مزایای هر کدام را با یکدیگر مقایسه کنیم. با مجله برقچی همراه باشید تا بیشتر در این مورد کسب اطلاعات کنید.

فهرست:

مودم 4g LTE تی پی لینک mr100

این مودم همچون بسیاری از مدل‌های تی پی لینک، یک محصول با کیفیت از این تولیدکننده بنام آلمانی محسوب می‌شود. مودم 4G تی پی لینک Archer MR100، دو آنتن داخلی با قدرت فرکانسی ۲.۴ گیگاهرتزی برای ایجاد شبکه بی‌سیم دارد و می‌تواند تا ۱۵۰ مگابایت سرعت دانلود را برای کاربرانش به ارمغان آورد. همچنين از دو آنتن خارجی برای متصل شدن به آنتن BTC، بهره‌مند است. لازم به ذکر است که این آنتن‌ها قابلیت جدا شوندگی دارند.


حتما بخوانید: بهترین مودم‌های تی پی لینک (TP-LINK)


مودم 4G تی پی لینک Archer MR100، دو پورت برای اتصال کابل شبکه دارد که یکی از آن‌ها، برای برای شبکه WAN نیز می‌تواند به کاربرده شود تا کاربرانی که قصد دارند از شبکه کابلی استفاده کنند قابلیت بهره‌مندی از مودم 4G تی پی لینک Archer MR100 را داشته باشند. نهایتا برای استفاده از این مودم، کافی است تا یک سیمکارت 4g را داخل آن بگذارید و آداپتور ۹ ولتی آن را به پریز برق وصل کنید. این مودم که یک مودم میان‌رده محسوب می‌شود، به نوعی یک ورژن ساده از مدل مودم 4G LTE تی پی لینک مدل TL-MR6400 به شمار می‌رود و مانند آن توان سرویس‌دهی هم‌زمان به ۳۲ کاربر را دارا می‌باشد.

مودم 4g LTE تی پی لینک mr100
مودم 4g LTE تی پی لینک mr100

از جمله نقاط ضعف این مدل می‌توان سرعت شبکه پایین‌تر نسبت به دو مدل دیگر و البته تعداد پورت‌های کمتر نسبت به آن‌ها را نام برد.

مودم روتر بی‌سیم 4G LTE تی پی لینک مدل Archer MR200/AC750_Ver- 4

 و اما یکی از مدل‌های فوق‌العاده‌ای که در بازار ایران چند سال است به خوبی جواب داده و رضایت کاربران زیادی را به خود جلب کرده است. اما دلایل این همه اقبال از سوی کاربران چیست؟ یکی اینکه مودم روتر 4G LTE تی پی لینک مدل Archer MR200 از دو باند فرکانسی ۲.۴ و ۵ گیگاهرتز برخوردار است. باندهای فرکانسی مختلف، SSID مخصوص به خود را دارند و انتخاب خود شما است که به کدام باند متصل می‌شوید. فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز در شرایطی است که به دلیل طول موج بلند برای مسافت‌های طولانی امکان کاربرد بیشتری را فراهم خواهد می‌سازد ولی پهنای باند و سرعت بالایی نخواهد داشت، در صورتی که فرکانس ۵ گیگاهرتزی برای مسافت‌های کوتاه و البته گرفتن سرعت و پهنای باند بیشتر کاربردی است.

 

مودم روتر بی‌سیم 4G LTE تی پی لینک مدل Archer MR200AC750_Ver- 4
مودم روتر بی‌سیم 4G LTE تی پی لینک مدل Archer MR200AC750_Ver- 4

اگر بنا دارید یک شبکه داخلی به کمک این دستگاه که در واقع یک مودم روتر است، راه‌اندازی کنید، می‌توانید به سرعت ۳۰۰ مگابایت بر ثانیه(استاندارد N300) در بازه فرکانسی ۲.۴ گیگاهرتزی دست پیدا کنید. از طرفی در بازه فرکانسی ۵ گیگاهرتز نیز، می‌توانید به سرعت ۴۳۳ مگابایت بر ثانیه برسید(استاندارد بی‌سیم AC).


حتما بخوانید: مقایسه مودم های نزتک NZT-99C و NZT-99B و NZT-77C


 نکته بعدی که در مقاله مقایسه مودم‌های تی پی لینک MR100 و MR6400 و MR200 ، در مورد مودم روتر بی‌سیم 4G LTE تی پی لینک مدل Archer MR200/AC750_Ver- 4 وجود دارد این است که دو آنتن خارجی آن بر خلاف مودم ADSL، برای ایجاد ضریب نفوذ ناپذیری ایجاد نشده اند، بلکه سیگنال‌هایی که از سیمکارت دریافت می‌کنند را تقویت می‌کنند تا سرعت بیشتر و آنتن‌دهی قوی‌تری را ایجاد کنند. از طرف دیگر برای ایجاد شبکه وایرلس، دو آنتن درونی با کیفیت بالا در مودم روتر بی‌سیم 4G LTE تی پی لینک مدل Archer MR200/AC750_Ver- 4 وجود دارد که می‌تواند هم‌زمان پاسخگوی ۶۴ کاربری باشد که می‌خواهند از اینترنت نسل چهارم‌ این مودم بهره‌مند شوند.

در مورد امکانات دیگر این مودم باید گفت که از ۴ پورت اترنت برخوردار است که یکی از آن‌ها برای شبکه WAN و ۳ تا برای شبکه  LAN ایجاد شده‌اند. همچنین ولتاژ آن بالاتر از مدل مودم 4g LTE تی پی لینک mr100 است و نیاز به برق ۱۲ ولت دارد. همچنين دکمه‌های خاموش و روشن، WPS و ریستارت از دیگر مواردی هستند که در این دستگاه تعبیه شده‌اند.

مودم روتر بی‌سیم 4G LTE تی پی لینک مدل Archer MR200/AC750_Ver- 4، نیازی به پیکربندی خاصی ندارد. شما پس از انتخاب شبکه این مودم، می‌توانید با وارد کردن پسوردی که در پشت دستگاه درج شده به آن متصل شوید و از سرعتی به مراتب بالاتر از مودم ADSL بهره‌مند شوید.

۱- در مورد نقاط ضعف این مودم باید بگوییم که امکان سوئیچ بین باندهای فرکانسی آن به طور اتوماتیک وجود ندارد و خود به صورت دستی باید این کار را انجام دهید. 

۲- نکته بعدی در مورد این مودم این است که باز هم تغییر وضعیت از حالت مودم به روتر آن، فقط به صورت دستی امکان‌پذیر است.

۳- همچنین شرایط استفاده از کد USSD در بخش تنظیمات این مودم ایجاد نشده است.

در مجموع اما این مودم با توجه به تمامی نقاط ضعف و قوتی که دارد، یک مودم کاملا مناسب برای کاربران خانگی و البته کسب و کارهای مختلف خواهد بود.

مودم 4G LTE تی پی لینک مدل TL-MR6400

مدل آخری که در مقاله مقایسه مودم‌های تی پی لینک MR100 و MR6400 و MR200 قصد بررسی آن را داریم، مودم 4G LTE تی پی لینک مدل TL-MR6400 است که نسبت به مودم 4g LTE تی پی لینک mr100 کمی قوی‌تر بوده اما مدل مودم روتر بی‌سیم 4G LTE تی پی لینک مدل Archer MR200/AC750_Ver- 4mr200 را بالاتر از خود می‌بيند. اما دلیل این مسئله چیست؟

مودم 4G LTE تی پی لینک مدل TL-MR6400
مودم 4G LTE تی پی لینک مدل TL-MR6400

مودم 4G LTE تی پی لینک مدل TL-MR6400 مانند دو مدل قبلی شرایط راه‌اندازی مشابهی دارد و مانند هر دو آن‌ها، از یک ورودی برای سیمکارت و استفاده از شبکه موبایل برخوردار است. همچنین شباهت دیگر این مدل به مودم روتر بی‌سیم 4G LTE تی پی لینک مدل Archer MR200/AC750_Ver- 4، استفاده از ۴ پورت اترنت که یکی برای شبکه WAN و بقیه برای شبکه LAN است.

مورد بعد، استفاده از یک آداپتور ۱۲ ولتی برق شهری است، اما نکته اینجا است که این مودم بر خلاف مودم mr200، فقط از یک باند فرکانسی ۲.۴ گیگاهرتزی بهره‌مند است و البته تنها از استاندارد N300 برخوردار می‌باشد. از طرفی تعداد کاربران فعالی که به صورت هم‌زمان بتوانند به این دستگاه متصل شوند، ۳۲ نفر است که دقیقا نصف تعداد مودم mr200 است، اما باز هم توان آن از یک مودم ADSL بالاتر خواهد بود. در نهایت اگر قصد استفاده از هر دو باند فرکانسی را دارید مودم روتر بی‌‌‌سیم 4G LTE تی پی لینک مدل Archer MR200/AC750_Ver- 4 انتخاب بهتری برای شما است، اما در صورتی که می‌دانید به این قابلیت‌ها نیازی ندارید، مودم 4G LTE تی پی لینک مدل TL-MR6400 یک گزینه ایده‌آل می‌تواند در نظر گرفته شود.


حتما بخوانید: مودم تی پی لینک چیست؟ آشنایی با انواع مودم TP-Link


جمع‌بندی

با تشکر از وبسایت برقچی جهت ایجاد بستر اطلاع‌رسانی کاربران عزیز در حوزه IT، توجه شما را به نتیجه و جمع‌بندی مقاله جلب می‌نماییم.

بدون شک توجه به تمامی امکانات و البته بسترهای موجود به منظور رفع نیازها، از بهترین راهکارها برای مرتفع‌سازی آن‌ها است. در زمینه گرفتن سرویس اینترنت پرسرعت، راه‌هایی از قبیل سرویس ADSL ،VDSL، فیبر، شبکه موبایلی، اینترنت نسل چهارم مودم و مواردی از این دست وجود دارد که ما در مقاله مقایسه مودم‌های تی پی لینک MR100 و MR6400 و MR200 به سه مدل مودم تی پی لینک اشاره کردیم و آن‌ها را با یکدیگر مقایسه کردیم. اما باز هم انتخاب‌های دیگری وجود دارند که می‌توانند بهتر باشند و نیازهای بیشتری را پوشش دهند. بنابراین این نکته را همواره به یاد داشته باشید که برای گرفتن‌ بهترین نتیجه، حتما نیاز خود را به دقت و با توجه به تمامی امکانات بسنجید.

همچنین شما می‌توانید با مرکز مشاوره و راهنمایی تیم برقچی با شماره 35000020-021 در تماس باشید تا مشاورین ما در اسرع وقت پاسخگوی شما باشند.
4.5/5 - (15 امتیاز)
اشتراک
اطلاع از
guest
32 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها
ابراهیم طوسی
ابراهیم طوسی
3 ماه پیش

مهندس من برای گیم مودم میخوام نت سیمکارت مشکل دارم چه مودمی بگیرم که برای گیم خوب باشه و ریجستری و پینگ پایین و ثابت تری بهم بده
چون تو روستام سیم های مخابرات دزدیدن نمیتونیم مودم ads بگیرم بهترین مودم سیمکارت خور برای گیم معرفی میکنین

امین کریمی
امین کریمی
1 ماه پیش
پاسخ به   ابراهیم طوسی

میتونید از سری سیم کارتی میکروتیک استفاده کنید

پسر خوب ایرانی
پسر خوب ایرانی
4 ماه پیش

اگر بخواهیم از باند فرکانس 5 گیگاهرتزی استفاده کنیم،حتما باید دستگاهی که به مودم وصل میشه از این باند پشتیبانی بکنه؟ و آیا این بحث باند 5 و 2.4 گیگاهرتزی فقط برای استفاده از طریق وایفای هست؟ یا حتی وقتی که از طریق کابل lan هم وصل میکنیم این باندها تاثیر گذار هستند؟

Last edited 4 ماه پیش by پسر خوب ایرانی
الهام
الهام
1 سال پیش

سلام
من منطقه ای هستم که فقط fd رو پوشش میده، حالا مودمی میخوام که هم ایرانسل بخوره هم همراه اول و پوشش fd-lte رو داشته باشه، البته اگر برای جاهای دبگه خواستم درکنارش پوشش td-lte رو هم داشته باشه بهتره. ممنون میشم راهنماییم کنید که چه مودمی بخرم

فاطمه رستم پور
فاطمه رستم پور
1 سال پیش
پاسخ به   الهام

سلام روزتون بخیر
باید از مودم های ایزانسل استفاده کنید ، داخل سایت ایرانسل میتونین تهیه کنید.

یونس
یونس
1 سال پیش

سلام من مدل mrcher 200 دام ولی سرعت خیلی پایین ,قطعی داره ، راهکاری برای افزایش سرعت هست؟؟؟؟؟

فاطمه رستم پور
فاطمه رستم پور
1 سال پیش
پاسخ به   یونس

مکان مودمتون رو تغییر بدین اگر بهتر نشد و مودمتون گارانتی داره با شرکت پشتیبانی تماس بگیرین.

امير
امير
1 سال پیش

سلام و وقت بخير
مهندس جان با بودجه 2500/000 تومن براي كاربر خانگي چه مودمي رو باتوجه به قدرت و كارايي پيشنهاد ميكنين؟

رضا میرزایی
رضا میرزایی
1 سال پیش
پاسخ به   امير

سلام وقت بخیر
مودم تی پی لینک vr300 و vr400

مریم
مریم
1 سال پیش

سلام ممکنه بفرمایید برای نصب دوربین مداربسته شما کدوم مودم رو پیشنهاد میکنید میخوام از سیم کارت ایرانسل هم استفاده کنم

سیدحامد علوی
سیدحامد علوی
1 سال پیش
پاسخ به   مریم

مودم tfi-60 یا از مدل های lte میکروتیک یا یونیفای بگیرید

عدنان
عدنان
2 سال پیش

دمت گرم پس mr200 بگیرم

سیدحامد علوی
سیدحامد علوی
2 سال پیش
پاسخ به   عدنان

خواهش میکنم

Meisam
Meisam
2 سال پیش

سلام
خداقوت
مهندس جان کدوم ورژن mr400 بهترینه؟
هم از لحاظ سخت افزاری و هم دانلودو آنتن دهی قوی؟

Meisam
Meisam
2 سال پیش

مهندس جان
Vr2100
Mr400
Vr400
یه مقایسه ای بین این ۳مودم به ما میدید؟
آخری فایروال روش داره یعنی چی؟ ینی خودش وی پی ان روش هست؟
ممنونم

سیدحامد علوی
سیدحامد علوی
2 سال پیش
پاسخ به   Meisam

فایروال رو که همه مودم های جدید دارند که برای جلوگیری از پورت اسکنینگ هست زیاد به کار کاربران خانگی نمیاد. اما در رابطه با مقایسشون باید بگم VR2100 و VR400 مودم VDSL هست ولی MR400 مودم سیمکارتی هست. و اینکه هر سه مودم دوبانده هستند

Meisam
Meisam
2 سال پیش
پاسخ به   سیدحامد علوی

سلام
خداقوت
مهندس جان کدوم ورژن mr400 بهترینه؟
هم از لحاظ سخت افزاری و هم دانلودو آنتن دهی قوی؟

نوژن
نوژن
2 سال پیش

سلام من mr200 رو‌خریدم با سیم کارت همراه اول ولی از سرعتش راضی نبودم گزاشتم فروش چون با همون سیم کارت گوشیم که ایفون ۱۸ تا ۲۰ مگ سرعت دانلود میده و با speed test okla 290mbps ولی mr200 نهایت ۳ مگ و با speed test okla 30mbps، دلیلش چیه به نظر شما ؟ مودمی هست که مثل مودم ایفون سرعت داشته باشه ؟

Last edited 2 سال پیش by نوژن
سیدحامد علوی
سیدحامد علوی
2 سال پیش
پاسخ به   نوژن

شاید باید در تنظیمات مودمتان، APN اختصاصی سیمکارتتون رو ست میکردید تا از حداکثر ظرفیت دیتا سیمکارت بر روی مودم بهره میبردید

کیوان مرادی
کیوان مرادی
1 سال پیش
پاسخ به   سیدحامد علوی

APN اختصاصی چیه؟ چجوری باید بفهمیم APN اختصاصی سیمکارت مون چیه؟

علی
علی
2 سال پیش

کسی اطلاع داره فرق مدل mr600 با mr600 v2 چی هستش، چون ورژن دو یه اختلاف قیمتی داره

سیدحامد علوی
سیدحامد علوی
2 سال پیش
پاسخ به   علی

ورژن 2 دارای Carrier Aggregation در باند 1 و 3 هست، درحالیکه ورژن 1 نداره، همینطور در ورژن 2 پروتکل IPSec VPN برداشته شده

Mehrdad HakimiFar
Mehrdad HakimiFar
2 سال پیش

سلام و عرض ادب
میشه لطف بفرمائید بگید mr200 بهتره یا mr6400؟
و سرعت دانلود و آپلود و پهنای باند کدوم یکی بیشتر است؟!
با تشکر 🙏🏻

سیدحامد علوی
سیدحامد علوی
2 سال پیش
پاسخ به   Mehrdad HakimiFar

mr200 یه مودم دوبانده هست ولی mr6400 یه مودم تک باندست. سرعت دانلود و آپلود و پهنای باند به واسطه داشتن باند 5 در مودم mr200 بیشتر هست

حمید
حمید
2 سال پیش

سلام
ببخشید مودم mr400 تفاات ورژن 4 و ورژن 3 اون در چیه؟؟اینکه ورژن چهار این مودم دکمه پاور ندارد؟ به لحاظ نرم افزاری و سخت افزاری نسبت به ورژن 3 چه تفاوت هایی داره ؟

سیدحامد علوی
سیدحامد علوی
2 سال پیش
پاسخ به   حمید

تفاوتشان فقط در دکمه های رابط کاربری هست. در عملکرد و قدرت هیچ تفاوتی ندارند

حامد
حامد
2 سال پیش

پس تفاوت در ورژن‌ها، به فرکانس، سرعت و ظاهرش (مثلا ورژن ۴ دکمه پاور نداره، ورژن ۵ گذاشتن) مربوط نیست.. درسته؟؟
مهندس دمتون گرم..
واقعا لازم به چنین مقایسه‌ای داشتم..
مشترک ِ سایت‌تون شدم 😃
تن‌تون سلامت و راهتون پررهرو و موفق باشین🌹

سیدحامد علوی
سیدحامد علوی
2 سال پیش
پاسخ به   حامد

خواهش میکنم

ابی
ابی
3 سال پیش

تفاوت ورژن های مودم های تی پی لینک رو هم لطفا توضیح بدید مثلا فرق ورژن یک با 5

سیدحامد علوی
سیدحامد علوی
3 سال پیش
پاسخ به   ابی

تفاوت در رفع بعضی از اشکالات فریم ور مودم و بعضا تغییرات کوچکی در دیزاین محصول است. در عملکرد تفاوت فاحشی ندارند

A m
A m
3 سال پیش

خیلی خوب بود

سیدحامد علوی
سیدحامد علوی
3 سال پیش
پاسخ به   A m

خواهش می‌کنم