5 برند برتر مودم‌ فیبرنوری بازار

5 برند برتر مودم فیبرنوری

5 برند برتر مودم‌ فیبرنوری بازار عنوان مقاله‌ای است قصد داریم در این مقاله از بلاگ برقچی به آن بپردازیم.

مودم ADSL ، مودم VDSL و مودم 4G انواع شناخته شده مودم‌هایی است که اکثر ما با آن‌ها سروکار داریم. مودم فیبر نوری اما شاید به علت جدیدتر بودنش کمتر برای ما شناخته شده باشد. برای شناخت بهتر این محصول و آشنایی با 5 برند برتر مودم‌ فیبرنوری بازار با ادامه این مطلب همراه باشید.

یکی دیگر از دلایل کمتر شناخته بودن مودم فیبر نوری، نسبت مشترکان اینترنت DSL و همراه نسبت به مشترکان فیبرنوری است.

براساس آمار کمتر از ۱ درصد از کل کاربران اینترنت در ایران به اینترنت فیبرنوری یا FTTH دسترسی دارند. با این شرایط طبیعی است شناخت کمتری از این مودم‌ها وجود داشته باشد.

5 برند برتر مودم‌ فیبرنوری بازار از بین محصولات زیادی انتخاب نشده است. در عمل این محصول در بازار شامل چند مدل محدود از شرکت‌های هواوی و یک مدل از شرکت یوتل، است.

پیش از معرفی 5 برند برتر مودم‌ فیبرنوری بازار نیاز است کمی با مفهوم GPON بیشتر آشنا شویم.

 

فهرست:

 

 

GPON  چیست؟

فناوری (Gigabit Passive Optical Network) یا به اختصار GPON یک فناوری Future-Proof است. یعنی یک فناوری برای زیرساخت شبکه که با تغییر تکنولوژی نیازی به ارتقا ندارد.

GPON فناوری پیشرو فیبر برای ارائه خدمات اینترنت پرسرعت به مشترکان مسکونی و تجاری است.

یک فناوری تمام فیبر که برای ساخت شبکه های FTTH استفاده می‌شود. این شبکه با استفاده از بستر فیبر نوری و با سرعت بالا، ساختمان را به شبکه FTTH وصل می‌کند. این امر صرفه‌جویی در هزینه‌ها را در پی خواهد داشت و بهره‌وری را افزایش می‌دهد.


مطالعه این مطلب را از دست ندهید: FTTH چیست ؟ آشنایی با اینترنت فیبر نوری


PON  چیست؟

شبکه (PON (Passive Optical Network همانطور که از نامش پیداست شبکه‌ای است مبتنی بر انتقال اطلاعات با فیبر نوری.

این شبکه را passive می‌نامند زیرا شبکه از قطعات passive انتقال نور تشکیل شده است(فیلتر نوری، اسپلیتر،…).

GPON  چگونه کار می‌کند؟

شبکه‌های GPON  شامل 2 قسمت اصلی است. OLT  یا Optical Line Terminal  که معمولا قادر به سرویس رسانی به حداقل 1000 مشترک شبکه فیبر است و در مراکز اپراتوری مخابرات قرار دارد.

قسمت بعدی شبکه فیبرنوری پسیو ( (Optical Network Terminal-Unit است که مربوط به منازل است.

مزیت استفاده از GPON

تکنولوژی PON  بسیار پایدار است و نیاز به نگهداری بسیار کمتری دارد. در شبکه‌های PON نقاط ضعف کمتر و همچنین مقدار پارامتر MTBF  بالاتر است. آنچه می‌دانیم این است که مشتریان بسیار سخت قبول می‌کنند ولی وقتی که آن را پذیرفتند و آن را بدست آوردند نسبت به آن وفادار خواهند بود.

تجربه نشان داده که در آینده علاوه بر GPON  فناوری نسل بعدی نیز خواهد آمد که در آن امکان افزایش پهنای باند دسترسی به شبکه را فراهم می‌کند.اما وقتی این طرح تجاری محاسبه و برآورد می‌شود نتیجه نشان دهنده این است  که دوره عمر سیستم GPON  در مقایسه با شبکه‌های سوییچ اترنت بسیار طولانی‌تر است.

تفاوت مودم‌های  GPON

مودم‌ فیبر نوری از نظر مشخصات و قابلیت‌ با مودم‌ ADSL متفاوت است.

برای مثال مودم فیبرنوری دوبانده وجود ندارد درحالی که این نوع محصول در مودم ADSL  تنوع بسیار زیادی دارد.

به طور کلی، تفاوت مودم‌های فیبرنوری در تعداد درگاه‌های ارتباطی، سرعت درگاه‌ها و امکانات جانبی است.

مودم‌های GPON از حداکثر سرعت دانلود ۲۴۸۸ مگابیت و آپلود ۱۲۴۴ مگابیت برخوردار هستند و لذا در بخش سرعت، چندان تفاوتی با دیگر مودم‌ها ندارند.

با مقدمه مطرح شده به بررسی 5 برند برتر مودم‌ فیبرنوری بازار خواهیم پرداخت.


مطالعه این مطلب را از دست ندهید: مودم چگونه کار می‌کند؟


معرفی 5 برند برتر مودم‌ فیبرنوری بازار

مودم فیبر نوری هواوی مدل HG8546M

اولین برند از 5 برند برتر مودم‌ فیبر نوری بازار، مودم فیبر نوری هواوی مدل HG8546M است.

مودم فیبرنوری هواوی مدل HG8546M ؛ دستگاه ONT یک مودم است که علاوه بر تعدادی پورت RJ45 از پورت FXS و همچنین به یک پورت پان PON نیز مجهز شده است و به شبکه‌ی توزیع نوری (ODN) وصل می‌شود.

در واقع ONT کار یک گیتوی ویپ FXS را نیز برای شما انجام می‌دهد تا شما نیازی به دستگاه گیت وی VoIP مجزا نداشته باشید. مودم ONT هوآوی مدل EchoLife HG8546M با ابعاد 34*213*268 میلی متر یکی از کاربردی ترین تجهیزات شبکه است.

دارای ۴ درگاه شبکه اترنت یک گیگابیتی، یک درگاه PON، یک درگاه RJ۱۱ با وای‌فای تک بانده و دو آنتن خارجی است. همین‌طور، یک درگاه USB ۲.۰ هم برای اشتراک‌گذاری اطلاعات دارد.

این محصول یک مودم ارزان‌ و سبک‌ از هواوی برای مصارف خانگی است. از نظر ظاهری با مودم مودم فیبرنوری هواوی مدل HG8245H تفاوت چندانی ندارد ولی از تراشه ضعیف‌تری سود می‌برد.

مودم فیبر نوری هواوی مدل HG8546M
مودم فیبر نوری هواوی مدل HG8546M

مودم فیبر نوری هواوی مدل HG8245H

دومین برند از 5 برند برتر مودم‌ فیبرنوری بازار، مودم فیبر نوری هواوی مدل HG8245H است.

این مودم، معروف‌ترین و بهترین مودم GPON در بازار ایران است.

سرعت دانلود و آپلود این مودم هم مانند سایر مودم‌های ONE است؛ حداکثر سرعت دانلود ۲۴۸۸ مگابیت و آپلود ۱۲۴۴ مگابیت.

از وای‌فای تک بانده N۳۰۰ با دو آنتن خارجی برخوردار است و از نظر درگاه‌های ارتباطی کامل است. ۴ درگاه LAN گیگابیتی، ۲ درگاه PON، درگاه RJ۱۱ برای VOIP، درگاه USB ۲.۰ و امکانات دیگری مانند کنترل و راه‌اندازی از راه دور را دارد.

مودم فیبر نوری هواوی مدل HG8245H
مودم فیبر نوری هواوی مدل HG8245H

مودم تی ‌پی ‌لینک TX – VG1530

سومین برند از 5 برند برتر مودم‌ فیبرنوری بازار، مودم تی‌پی‌لینکTX – VG1530 است.

این مدل مودم GPON چندان فراوان نیست ولی گزینه بسیار خوبی برای خرید به شمار می‌رود.

یک مودم VOIP GPON با وای‌فای تک بانده N۳۰۰ و دو آنتن خارجی ۵dBi  و درگاه‌های ارتباطی کامل در کلاس +B.

تی‌پی‌لینک TX-VG۱۵۳۰ دارای یک درگاه SC/APC GPON، چهار درگاه RJ۴۵ LAN هزار مگابیتی، دو درگاه RJ۱۱ FXS برای مصارف VOIP و یک درگاه USB ۲.۰ است.

این مودم دارای کلیدهای روشن/خاموش مودم و وای‌فای است و البته از کلیدهایWPS  و ریست نیز سود می‌برد.

مودم تی ‌پی ‌لینک TX – VG1530
مودم تی ‌پی ‌لینک TX – VG1530

مودم تی ‌پی ‌لینک TX-6610

چهارمین برند از 5 برند برتر مودم‌ فیبرنوری بازار، مودم تی‌پی‌لینک TX-6610 است.

یک مودم GPON دیگر از تی‌پی‌لینک در کلاس C+ با همان سرعت دانلود و آپلود مودم TX-VG۱۵۳۰ ولی بدون وای‌فای و درگاه‌های ارتباطی کمتر.

یک درگاه SC/APC و یک درگاه RJ۴۵ گیگابیتی دارد. از درگاه USB و وای‌فای خبری نیست.

اگر می‌خواهید از طریق وای‌فای به اینترنت وصل شوید یا دستگاه‌های زیادی دارید که باید از طریق کابل به اینترنت وصل شوند؛ باید یک روتر وای‌فای با درگاه‌های گیگابیتی زیاد به آن وصل کنید.

مودم تی‌پی‌لینک TX-۶۶۱۰ مناسب شرکت‌ها و یا کسب‌وکارهایی است که به دنبال یک مودم GPON بدون وای‌فای می‌گردند.

مودم تی ‌پی ‌لینک TX-6610
مودم تی ‌پی ‌لینک TX-6610

مودم یوتل G242

پنجمین و آخرین برند از 5 برند برتر مودم‌ فیبرنوری بازار،  مودم یوتل G242 است.

یک مودم GPON با وای‌فای N۳۰۰ و یک درگاه اترنت LAN هزار مگابیتی، یک درگاه اترنت LAN صد مگابیتی، یک درگاه FXS RJ۱۱ و یک درگاه USb ۲.۰ به همراه دو آنتن خارجی برای وای‌فای.

مودم یوتل G242  فاقد وای‌فای و دارای فقط یک درگاه اترنت هزار مگابیتی است.

علاوه بر مدل‌های مودم GPON بالا، شرکت تندا هم چند مدل مودم GPON در بازار کشورمان دارد ولی به یافت می‌شوند.

برای خرید ساده و مطمئن مودم فیبر نوری می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت برقچی و مشاهده محصولات این دسته‌، خرید خود را انجام دهید.


مطالعه این مطلب را از دست ندهید: روتر چگونه کار میکند؟


 

اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها