آموزش کانفیگ سوئیچ سیسکو

کانفیگ اولیه سوئیچ سیسکو

تمامی تجهیزات سخت افزاری به کانفینگ نیاز دارند، سوئیچ شبکه هم از این قاعده مستثنی نیست. این نکته را در نظر داشته باشید بعد از خرید سوئیچ جدید یا ریست فکتوری کردن سوئیچ باید بتوانید در ابتدا آن را پیکربندی کنید. لازم به ذکر است بدانید فرایند پیکربندی سوئیچ می‌تواند ساده یا پیچیده باشد که این مسئله به محیطی که قصد دارید از سوئیچ استفاده کنید وابسته است. برای مثال کاربران خانگی به تنظیمات خاصی نیاز ندارند زیرا از سوئیچ‌های غیر مدیریتی استفاده می‌کنند. در ادامه باید ذکر کنیم استفاده از سوئیچ‌های مدیریتی در سازمان‌ها و شرکت‌ها نیاز به پیکربندی پیچیده خواهد داشت. در انتها بهتر است ذکر کنیم در این محتوا کانفیگ سوئیچ سیسکو به شما آموزش داده می‌شود. پیشنهاد می‌شود تا پایان این مقاله با ما در وب‌سایت برقچی همراه باشید.

فهرست:

نحوه اتصال به سوئیچ

بر روی سوئیچ یک عدد پورت RJ45 یا پورت شبکه وجود دارد که این درگاه با نام کنسول شناخته می‌شود. کانفینگ شبکه از طریق این درگاه انجام می‌شود. البته باید بدانید که سوئیچ‌های جدید دارای پورت usb می‌باشد. در مجموع کانفینگ از طریق اتصال کابل کنسول به لپ تاپ و سوئیچ امکان پذیر می‌باشد. اگر از سوئیچ‌های قدیمی استفاده می‌کنید در هنگام استفاده از کابل کنسول باید از یک مبدل سریال usb هم استفاده نمایید.

کانفیگ سوئیچ سیسکو با putty

در این قسمت از مقاله کانفینگ اولیه سوئیچ سیسکو قصد داریم اطلاعاتی را در مورد کانفینگ سوئیچ سیسکو با putty را در اختیار شما قرار دهیم. در گام اول بهتر است بدانید برای اتصال سوئیچ به ویندوز باید از یک نرم افزار جانبی استفاده شود. محبوب‌ترین نرم افزار جانبی که امکان استفاده رایگان از آن وجود دارد نرم افزار putty است.این نرم افزار به شما کمک می‌کند بدون مواجه شدن با هیچ مشکل خاصی با سوئیچ ارتباط برقرار کنید و دستورات مورد نظر خود را بر روی سوئیچ اجرا نمایید. اگر تصمیم دارید برای اتصال به سوئیچ از putty استفاده کنید باید حتما نوع ارتباط (connection type)، درگاه serial و COM را انتخاب نمایید. زیرا در این صورت است که اتصال بدون هیچگونه مشکلی برقرار می‌گردد.


بیشتر بخوانید: آپدیت ios سوئیچ سیسکو 2960


کانفیگ سوئیچ سیسکو

برای پیکربندی سوئیچ سیسکو در ابتدا باید از طریق برنامه putty به کنسول سوئیچ متصل شوید. مراحل مربوط به متصل شدن کنسول سوئیچ از طریق نرم افزار putty با استفاده از متن و تصویر آموزش داده خواهد شد. آموزش 13 مرحله دارد و پیشنهاد می‌کنیم تمام مراحل را بر اساس آموزش انجام دهید. زیرا در این صورت است که می‌توانید پیکربندی را به صورت دقیق انجام دهید.

 • در گام اول باید کابل سوئیچ را از طریق کابل سریال به برنامه PuTTY متصل کنید.
 • در گام دوم باید نرم افزار PuTTY را باز کنید و وارد پنجره پیکربندی PuTTY شوید بعد از انجام این کار باید گزینه Serial را از بخش Connection type انتخاب نمایید.
 • گزینه Serial که در سمت چپ در بخش Category قرار دارد را انتخاب کنید.
کانفیگ سوئیچ سیسکو
کانفیگ سوئیچ سیسکو
 • بعد از ظاهر شدن تنظیمات مربوط به نوع ارتباط سریال باید برای فعال سازی فیلد Serial line to connect در وضعیت COM1 گزینه پورت COM انتخاب کنید.
 • در این مرحله زمان آن فرا رسیده است که سرعت ارتباط با سوئیچ را تعیین نمایید. این نکته را در نظر داشته باشید بهتر است از مقادیر 115200 برای سری‌های ۳۰۰ و ۵۰۰ استفاده کنید.
 •  در ادامه باید فیلد Data bits را بر روی 8 و فیلد Stops bits را بر روی 1 تنظیم کنید.
 • حال زمان آن رسیده تا با کلیک کردن بر روی باز شونده Parity گزینه None را انتخاب کنید.
 • این نکته را هم در نظر داشته باشید که در منوی Flow Control گزینه None وجود دارد که باید آن را انتخاب کنید.
 • تنظیمات باید ذخیره شود و PuTTY CLI را اجرا کنید. با انتخاب کردن گزینه Session را از پنل سمت چپ انتخاب کنید.
ورود به حالت EXEC و تنظیم نام میزبان برای سوئیچ
ورود به حالت EXEC و تنظیم نام میزبان برای سوئیچ
 • تنظیماتی که قرار است ذخیره سازی کنید باید نام داشته باشد و شما می‌توانید با مراجعه به قسمت Saved Session برای تنظیمات مورد نظر خود یک نام انتخاب کنید.
 • برای ذخیره سازی تنظیمات باید بر روی گزینه Save کلیک کنید.
 • برای اجرا شدن خط فرمان CLI بر روی دکمه Open که در قسمت پایین قرار دارد کلیک نمایید.
 • در این حالت پیغام Switch> را مشاهده خواهید کرد.

بیشتر بخوانید: سوئیچ شبکه چیست؟ هر آنچه که باید درباره سوئیچ شبکه بدانید!


ورود به حالت EXEC و تنظیم نام میزبان برای سوئیچ

برای ورود به حالت EXEC و تنظیم نام میزبان برای سوئیچ، 3 مرحله وجود دارد که باید آن‌ها را انجام داد.

در گام اول باید وارد محیط پیکربندی سوئیچ ۲۹۶۰ شوید فرمان Enable را تایپ کنید. در انتها باید کلید اینتر موجود بر روی کیبورد خود را بفشارید.

بعد از انجام این کار حالت اعلان خط فرمان به صورت #Switch ظاهر می‌شود. مطمئن باشید که سوئیچ در وضعیت پیکربندی سراسری قرار دارد.

ورود به حالت EXEC و تنظیم نام میزبان برای سوئیچ
ورود به حالت EXEC و تنظیم نام میزبان برای سوئیچ

در این قسمت برای اینکه فرایند شناسایی سوئیچ در شبکه به آسانی صورت بپذیرد باید یک نام میزبان به آن اختصاص دهید. برای اینکه بتوانید یک نام میزبان به آن اختصاص دهید باید دستورات زیر را اجرا کنید. البته این نکته را در نظر داشته باشید که در کد زیر باید یک نام دلخواه را جایگزین عبارت access-switch1 نمایید.

تنظیم نام میزبان برای سوئیچ
تنظیم نام میزبان برای سوئیچ

بیشتر بخوانید: اکتیو کردن ویندوز 10


اختصاص پسورد به سوئیچ

بعد از اینکه نام میزبان توسط شما تعیین شد در ادامه باید یک گذرواژه هم برای سوئیچ تعیین نمایید. با این کار شما می‌توانید برای دسترسی به سوئیچ، محدودیت‌هایی را مشخص کنید و با این کار دسترسی افراد محدود می‌شود. برای اینکه یک گذرواژه مدیریتی به سوئیچ اختصاص دهید باید از فرمان زیر استفاده نمایید.

اختصاص پسورد به سوئیچ
اختصاص پسورد به سوئیچ

کانفیگ تلنت و پسوردهای دسترسی کنسولی

یکی از مهم‌ترین مراحل اولیه کانفیگ سوئیچ سیسکو به پیکربندی برای تلنت مربوط می‌شود که این مسئله از اهمیت زیادی برخوردار است. توجه داشته باشید انجام این کار باعث می‌شود تا افراد به شکل ایمنی به سوئیچ متصل شوند. در ادامه بهتر است به این نکته اشاره کنیم که اگر فرد غیر مجاز تلاش کند به سوئیچ دسترسی پیدا کند به هیچ وجه در کار خود موفق نمی‌شود. برای پیکربندی گزارش گذرواژه برای تلنت و دسترسی از طریق کنسول باید از دستورات زیر استفاده کنید.

تلنت

تلنت
تلنت

کنسول

کنسول
کنسول

کانفیگ آدرس‌های IP برای دسترسی از طریق تلنت

در این مرحله از کار باید مشخص کنید که چه آدرس آی پی‌هایی اجازه دسترسی به تلنت را دارند. برای انجام این کار باید آدرس‌ها را به PuTTY CLI اضافه نمایید. در ادامه بهتر است به این نکته اشاره کنیم دستورات زیر امکان ایجاد اجازه دسترسی به آدرس IP هایی که مد نظر دارید را می‌دهد.

کانفیگ آدرس‌های IP برای دسترسی از طریق تلنت
کانفیگ آدرس‌های IP برای دسترسی از طریق تلنت

در ادامه بهتر است ذکر کنیم که برای پیکربندی یک فهرست کنترل دسترسی برای پایانه مجازی می‌توانید از دستورات زیر استفاده کنید. با استفاده از دستورات زیر این امکان برای شما فراهم می‌شود تا تنها مدیر و افراد مجاز بتوانند از طریق سوئیچ به تلنت متصل شوند.

IP برای دسترسی از طریق تلنت
IP برای دسترسی از طریق تلنت

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید لپ تاپ دست دوم و استوک


کانفیگ آدرس مدیریتی شبکه

برای مشخص کردن یک آی پی آدرس مدیریتی نیاز به دستوراتی دارید که در این بخش از مقاله قصد داریم این دستورات را در اختیار شما قرار دهیم. لازم به ذکر است بدانید سوئیچ شبکه به هیچ وجه به صورت پیش فرض دارای آدرس مدیریتی نمی‌باشد. در نتیجه دستور زیر می‌تواند در امر مشخص کردن یک آی پی آدرس مدیریتی به شما کمک کند.

کانفیگ آدرس مدیریتی شبکه
کانفیگ آدرس مدیریتی شبکه

اختصاص گیت وی پیش‌فرض به سوئیچ

برای مشخص کردن یک Default Gatway برای سوئیچ باید از دستور زیر استفاده نمایید. این نکته را در نظر داشته باشید که در صورت پیکربندی نکردن گت وی پیش فرض، VLAN1 نمی‌تواند ترافیک را برای شبکه دیگری ارسال کند. در نهایت باید این نکته را هم متذکر شویم که در هنگام وارد کردن دستور باید آدرس آی پی روتر خود را وارد نمایید.

اختصاص گیت وی پیش‌فرض به سوئیچ
اختصاص گیت وی پیش‌فرض به سوئیچ

غیر فعال کردن پورت‌هایی که کاربرد ندارند

هکرها می‌توانند از طریق پورت‌های باز که در اکثر موارد ایمن نیستند برای ورود به شبکه استفاده کنند. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم پورت‌های باز بدون استفاده موجود بر روی سوئیچ را ببندید. برای انجام این کار باید از دستوری که در قسمت زیر قرار دادیم استفاده کنید.

غیر فعال کردن پورت‌های بازی که کاربرد ندارند
غیر فعال کردن پورت‌های بازی که کاربرد ندارند

ذخیره تنظیمات کانفیگ سوئیچ

در انتها به ذخیره تنظیمات کانفیگ سوئیچ می‌رسیم. توجه داشته باشید بعد از به پایان رسیدن فرایند پیکربندی باید ذخیره‌سازی تنظیمات را انجام دهید. لازم به ذکر است بدانید برای ذخیره سازی تنظیمات باید از دستور زیر استفاده کنید.

ذخیره تنظیمات کانفیگ سوئیچ
ذخیره تنظیمات کانفیگ سوئیچ

نتیجه گیری کانفیگ سوئیچ سیسکو

در این مقاله اطلاعات دقیقی نسبت به کانفیگ اولیه سوئیچ سیسکو به دست آورده‌اید. در واقع تمام مراحل را گام به گام توضیح داده‌ایم و در حال حاضر شما با تمام دستورات اشنا هستید. این نکته را در نظر داشته باشید خرید سوئیچ شبکه سیسکو در وب سایت برقچی به دلیل قیمت پایین، مهلت تست و بسیاری از پارامتر های دیگر یک انتخاب هوشمندانه محسوب می‌شود. در نهایت امیدواریم مطالب موجود در این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.

5/5 - (5 امتیاز)
اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها