تفاوت روکش کابل PVC و LSZH

تفاوت روکش کابل PVC و LSZH

آیا می‌دانستید روکش کابل PVC و LSZH با یکدیگر تفاوت دارند؟ توجه داشته باشید ما در این مقاله قصد داریم اطلاعات کاملی را نسبت به تفاوت روکش کابل PVC و LSZH در اختیار شما قرار دهیم. در گام اول بهتر است بدانید که PVC و LSZH نوعی روکش هستند که در اکثر کابل‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. لازم به ذکر است بدانید هر کابل به یک عایق نیاز دارد تا از خطراتی همچون برق گرفتگی جلوگیری شود. البته وجود عایق و روکش بر روی کابل شبکه باعث محافظت از کابل نیز می‌شود. در ادامه بهتر است ذکر کنیم قبل از بررسی تفاوت روکش PVC و LSZH بهتر است کمی با کابل‌های PVC و LSZH آشنا شوید. در نهایت پیشنهاد می کنیم تا پایان این مقاله با ما در برقچی همراه باشید.

فهرست:

کابل PVC چیست؟

روکش PVC یکی از متداول ترین روکش‌های ترکیب مصنوعی می‌باشد که در اکثر موارد برای عایق کابل‌های مسی مورد استفاده قرار می‌گیرد. توجه داشته باشید کابل‌های PVC بسیار انعطاف‌پذیر هستند و وزن کمی دارند. این دو فاکتور جزو مزایای این کابل‌ها محسوب می‌شود. اما اگر بخواهیم یکی از معایب این نوع از کابل را ذکر کنیم بهتر است بگوییم زمانی که کابل PVC در معرض آتش سوزی قرار بگیرند دود بسیار غلیظی به رنگ سیاه ایجاد می‌کند. نکته بسیار مهم این است که اگر دود غلیظ با آب ترکیب گردد اسید کلریدریک تولید می‌شود که این اسید می‌تواند به سلامتی انسان صدمه جدی وارد کند.

کابل LSZH چیست؟

در این قسمت از محتوا تفاوت روکش کابل PVC و LSZH بهتر است به سراغ کابلی برویم که در مقابل اتش و گرما مقاومت بالایی دارد. کابل LSZH جزو پرفروش‌ترین کابل‌های موجود در بازار است و این فروش بالا از مقاومت منحصر به فرد آن است. در گام اول بهتر است بدانید این نوع از کابل در مقابل آتش بسیار مقاوم است و دود بسیار مضر هالوژن را تولید نمی‌کند. به همین دلیل برای سلامتی انسان هیچ ضرری را در پی نخواهد داشت. در ادامه بهتر است ذکر کنیم که کابل LSZH از انعطاف پذیری کمی برخوردار است. در نهایت اگر برای شما سوال پیش آمده واژه LSZH چه معنایی دارد بهتر است ذکر کنیم که این واژه مخفف عبارت Low Smoke Zero Halogen می‌باشد.

تفاوت روکش کابل PVC و LSZH

در این مقاله قصد داریم اطلاعات دقیقی نسبت به تفاوت کابل PVC و LSZH در اختیار شما قرار دهیم. لازم به ذکر است بدانید چند نمونه از مهم‌ترین پارامترهای متفاوت روکش کابل PVC و LSZH در قسمت زیر به صورت مجزا مورد بررسی قرار خواهد گرفت. اگر قصد دارید اطلاعاتی نسبت به تفاوت روکش PVC و LSZH به دست بیاورید پیشنهاد می‌کنیم پاراگراف مربوط به هر تفاوت را با دقت بالا مطالعه کنید.

تفاوت روکش کابل PVC و LSZH

بیشتر بخوانید: انواع کابل شبکه و تفاوت آنها


تفاوت روکش کابل PVC و LSZH از لحاظ ظاهری

اولین مبحثی که قصد داریم مورد بررسی قرار دهیم مربوط به تفاوت ظاهری روکش کابل PVC و LSZH می‌باشد. برای تشخیص این دو نوع کابل باید بدانید که روکش کابل PVC بسیار منعطف است. اما در نقطه مقابل روکش کابل LSZH به دلیل مقاومت بالایی که در برابر شعله و آتش دارد، سخت تر است. در نتیجه شما با توجه به این پارامتر به سادگی می‌توانید تفاوت میان PVC و LSZH را تشخیص دهید.

هزینه PVC و LSZH متفاوت است

یکی از مواردی که برای اکثر افراد اهمیت بسیار زیادی دارد هزینه کابل است. از این رو بهتر است بدانید هزینه کابل‌های LSZH بیش‌تر از کابل PVC می‌باشد. مطمئناً زمانی که مبحث سلامتی انسان و تجهیزات حساس که از قیمت بسیار بالایی برخوردار هستند به میان می‌آید هر فرد سعی می‌کند کابل‌های LSZH را خریداری کند.

انعطاف پذیری کابل

انعطاف پذیری یکی دیگر از تفاوت‌های میان روکش کابل PVC و LSZH به شمار می‌رود. این تفاوت از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است زیرا استفاده از کابل LSZH محدودیت هایی دارد. توجه داشته باشید در ساخت کابل LSZH متریال‌هایی استفاده شده است تا انعطاف آن به شدت کاهش پیدا کند. توجه داشته باشید انعطاف کابل PVC بیش‌تر از کابل LSZH می‌باشد. در نتیجه می‌توان به این استنباط رسید کابل LSZH به هیچ وجه برای کابل کشی‌هایی که نیاز به انعطاف دارند و باید کابل پیچ و خم داده شود مناسب نیست و استفاده از آن به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

 

انعطاف پذیری کابل
انعطاف پذیری کابل

تاثیر گرما در روکش کابل PVC و LSZH

آخرین پارامتری که قصه داریم مورد بررسی قرار دهیم تاثیر گرما بر روی کابل PVC و LSZH می‌باشد که یک تفاوت بزرگ محسوب می‌شود. توجه داشته باشید کابل‌های PVC در هنگام مواجه شدن با گرما از خود دود سیاه رنگ تولید می‌کند که این دود باعث ایجاد گازهای سمی می‌شود. لازم به ذکر است بدانید این مسئله می‌تواند بر روی محیط زیست و حتی زندگی انسان تاثیر منفی بگذارد. در مقابل کابل LSZH دارای یک روکش مقاوم در برابر گرما، شعله و آتش سوزی است. نکته بسیار جالب در مورد روکش کابل LSZH این است که اگر آتش بگیرد و بسوزد به هیچ وجه از خود گازهای سمی و مضر تولید نمی‌کند.

چه زمانی از کابل PVC و چه زمانی از کابل LSZH استفاده کنیم؟

بسیاری از افراد اطلاعات کافی نسبت به فضای مناسب برای استفاده از کابل PVC و LSZH را ندارند. استفاده از این دو نوع کابل در بسیاری از ساختمان‌ها تفاوتی ندارد. برای مثال اگر قصد دارید در ساختمان مدرن از کابل استفاده کنید بهتر است بدانید که عملکرد کابل کابل PVC و LSZH در ساختمان‌های مدرن تقریباً یکسان می‌باشد. در نتیجه می‌توان به این استنباط رسید که در این مواقع انتخاب یکی از دو نوع کابل ذکر شده به شرایط محل اجرای کابل کشی وابسته است.

در ادامه بهتر است بدانید اگر قصد دارید کابل کشی داخلی انجام دهید مطمئنا کابل PVC برای شما مناسب می‌باشد. اما خطر آتش سوزی باز هم شما را تهدید می‌کند. در نقطه مقابل کابل LSZH ویژگی‌های بیش‌تری دارد. به همین دلیل در تمامی ساختمان‌ها کاربرد دارد اما در فضاهایی که باید انعطاف داشته باشد قابل استفاده نیست.

 

چه زمانی از کابل PVC و چه زمانی از کابل LSZH استفاده کنیم

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید سیم و کابل


نتیجه گیری

در این مقاله اطلاعات دقیقی نسبت به تفاوت روکش کابل PVC و LSZH در اختیار شما قرار داده‌ایم. توجه داشته باشید در این مقاله به بررسی مواردی همچون تفاوت روکش کابل PVC و LSZH از لحاظ ظاهری، تفاوت از لحاظ هزینه، تفاوت از لحاظ مقاومت در مقابل گرما و حتی تفاوت از لحاظ انعطاف پذیری پرداختیم. در نهایت پیشنهاد می‌کنیم برای خرید انواع کابل اعم از کابل برق، کابل شبکه و غیره بر روی لینک درج شده کلیک کنید.

5/5 - (2 امتیاز)
اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها