گامی بلند در تحقق عدالت ارتباطی: اینترنت فیبر نوری در لرستان راه‌اندازی شد

اینترنت فیبر نوری

در عصر حاضر، دسترسی به اینترنت پرسرعت به عنوان یک ضرورت انکارناپذیر در زندگی روزمره افراد تبدیل شده است. اینترنت، دریچه‌ای به سوی دنیای اطلاعات و ارتباطات است که می‌تواند فرصت‌های جدیدی را برای آموزش، کسب و کار، سرگرمی و تعاملات اجتماعی فراهم کند.

دولت جمهوری اسلامی ایران در راستای تحقق اهداف خود در زمینه توسعه ارتباطات و ارائه خدمات باکیفیت به آحاد مردم، به ویژه در مناطق محروم و کم‌برخوردار، اقدامات متعددی را در دست اجرا دارد. یکی از این اقدامات، طرح فیبر نوری منازل و کسب و کارها است که با هدف ارائه اینترنت پرسرعت و باکیفیت به منازل، کسب و کارها، سازمان‌ها، مراکز آموزشی و پژوهشی در سراسر کشور اجرا می‌شود.

در این راستا، استان لرستان نیز از جمله استان‌هایی است که از مزایای این طرح بهره‌مند خواهد شد. در ادامه این مطلب در برقچی، به شرح جزئیات اجرای این طرح در استان لرستان می‌پردازیم.

آغاز واگذاری اینترنت فیبر نوری منازل و مشاغل در لرستان

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات لرستان از آغاز واگذاری سرویس اینترنت پرسرعت فیبر نوری (FTTH) در خرم‌آباد و دورود خبر داد.

مجتبی صارمی در گفتگو با ایرنا اظهار داشت: کار احداث و راه‌اندازی زیرساخت فیبر نوری در مناطق یک تا سه شهر دورود و منطقه قاضی‌آباد خرم‌آباد به پایان رسیده و متقاضیان می‌توانند با مراجعه به سایت iranfttx.ir  و یا اپراتورهای مربوطه نسبت به خرید اشتراک اقدام کنند.

اینترنت فیبر نوری در لرستان
اینترنت فیبر نوری در لرستان

وی با اشاره به ارائه اینترنت پرسرعت بر بستر فیبر نوری توسط اپراتورهای آسیاتک و مخابرات در لرستان، تصریح کرد: با اجرای این طرح، منازل، کسب‌وکارها، سازمان‌ها، مراکز آموزشی و پژوهشی در این مناطق می‌توانند به اینترنت با سرعت حداکثر یک هزار مگابیت بر ثانیه دسترسی داشته باشند.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات لرستان اتصال مدارس به این شبکه پرسرعت را مصداق عینی عدالت آموزشی دانست و افزود: توسعه ارتباطات ثابت مبتنی بر فیبر نوری یکی از مهم‌ترین برنامه‌های اولویت‌دار وزارت ارتباطات در دولت سیزدهم است. در همین راستا، پروژه فیبر نوری منازل و کسب‌وکارها از سال گذشته با هدف ایجاد پوشش برای ۲۰ میلیون مشترک آغاز شده است.

صارمی با بیان اینکه سهم لرستان از این پروژه معادل ۲۸۰ هزار مشترک است، خاطرنشان کرد: هدف‌گذاری برای ارائه این سرویس به تمامی ۳۴۰ هزار مشترک در استان انجام شده و عملیات اجرایی آن در حال انجام است.

وی همچنین از انجام 215 کیلومتر عملیات حفاری برای اجرای طرح فیبر نوری منازل و کسب‌وکارها در استان و احداث 70 کیلومتر فیبر (شوتینگ) خبر داد. مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات لرستان در خصوص هزینه‌های این خدمت گفت: تامین فیبر نوری تا درب منازل رایگان است و پس از آن، با توجه به درخواست متقاضیان در محیط‌های شخصی، هزینه‌های مختلفی برای خرید اشتراک توسط اپراتورها دریافت می‌شود.

امتیاز شما به این نوشته چقدر است؟
اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها