راهنمای خرید محافظ برق

راهنمای خرید محافظ برق

راهنمای خرید محافظ برق عنوان مطلبی است که در این مقاله از بلاگ برقچی به آن خواهیم پرداخت. تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

نوسانات برق در ایران یک موضوع شایع است. این نوسانات می‌توانید موجب آسیب به تجهیزات الکترونیک شود. تلویزیون، یخچال و فریزر، کامپیوتر و.. از جمله وسایلی هستند که با نوسان جریان برق دچار آسیب‌های جدّی می‌شوند. آسیب‌های نوسان برق شهری را می‌توان با کمک محافظ برق تا حدودی برطرف کرد.

یک محافظ‌ برق مابین پریز و دستگاه الکترونیکی قرار می‌گیرد. اگر ولتاژ برق از یک حدی بالاتر یا پایین‌تر باشد محافظ وارد عمل شده و جریان برق را به سوی دستگاه قطع می‌کند و بعد از اینکه ولتاژ جران برق به حالت عادی برگشت محافظ جریان برق را به سوی دستگاه می‌فرستد.

با توجه به قیمت بالای دستگاه‌های الکترونیکی استفاده از یک محافظ برق ضروری است.

فهرست:

انواع محافظ برق

راهنمای خرید محافظ برق را با شناخت انواع محافظ برق شروع می‌کنیم. باید توجه داشت که یک محافظ‌ برق را می‌توان برای انواع دستگاه‌ها استفاده کرد. البتّه به شرطی که مجموع توان دستگاه‌های متصل به محافظ از حداکثر توان خروجی آن بیشتر نشود. در بازار برای هر وسیله‌ای یک محافظ مخصوص طراحی شده است که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم:

1- راهنمای خرید محافظ برق یخچال و فریزر

چون یخچال و فریزر باید بصورت 24 ساعته به جریان برق متصل باشند، بهتر است از محافظهایی استفاده شود که فاقد کلید قطع و وصل جریان برق هستند.

2- راهنمای خرید محافظ برق لوازم صوتی و تصویری و کامپیوتر

این محافظ برخلاف محافظ یخچال دارای کلید قطع و وصل است، جون ممکن است در هنگام سفر نیاز به قطع جریان برق وجود داشته باشد.

3- راهنمای خرید محافظ برق کولر گازی

با توجه به مصرف بالای کولر گازی، از محافظی که برای آن استفاده می‌کنیم باید دارای توان بیشتری نسبت به سایر محافظ‌ها باشد.

4- راهنمای خرید محافظ برق پشت کنتور

کنترل ولتاژ از پشت کنتور برق می‌تواند یک راهکار مناسب برای جلوگیری از آسیب دیدن تجهیزات الکترونیکی موجود در یک ساختمان باشد. چنین محافظی در پشت کنتور برق نصب می‌شود و با تغییر ولتاژ برق ورودی ساختمان، جریان برق را قطع می‌نماید. با داشتن یک چنین محافظی دیگر نیازی نیست برای هر دستگاهی یک محافظ جداگانه تهیه کنیم.

نکات مهم و کلیدی در انتخاب بهترین محافظ برق

راهنمای خرید محافظ برق را با نکاتی برای انتخاب بهترین محافظ پی می‌گیریم.

  1. خرید یک محافظ استاندارد اهمیت زیادی دارد زیرا که محافظ‌ برق در حفظ ایمنی، بهبود عملکرد و افزایش عمر تجهیزات برقی تاثیرگذار است.
  2. در هنگام خرید محافظ به کیفیت جنس بدنه و پریزها دقت شود. همچنین با توجه به کاربردی که مدنظر دارید تعداد پریز و شکل ظاهری محافظ را انتخاب کنید.
  3. محافظ‌های جدیدتر معمولا دارای پورت USB نیز هستند. با توجه به اینکه گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها برای شارژ از این پورت استفاده می‌کنند بهتر است محافظ ما دارای این پورت هم باشد. داشتن پورت USB ما را از خرید دو شاخه جداگانه بی‌نیاز می‌کند و باعث صرفه‌جویی در هزینه می‌شود.
  4. محافظهای برق با طول‌های کابل مختلفی در بازار عرضه می‌شوند. با توجه به فاصله‌ای که محافظ از پریز برق اصلی دارد طول کابل آن را در نظر بگیرید.
  5. برخی از محافظ‌ها علاوه بر چراغ‌های LED که نشان دهنده وضعیت جریان برق می‌باشد دارای مانیتورهایی هستند که میزان مصرف برق و ولتاژ عبوری را نمایش می‌دهد. تهیه چنین محافظهایی می‌توانند در موارد خاص مفید باشد.
  6. قطع کننده یا همان فیوز داخلی در محافظ‌ برق می‌تواند جلوی آسیب دیدن مدارات داخلی محافظ را بگیرد. هرگاه جریان برق دچار نوسان شود این فیوز بصورت اتومات عمل کرده و با قطع جریان برق جلوی حوادث را می‌گیرد.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید محافظ‌ برق یخچال


بهترین محافظ برق

در ادامه بحث راهنمای خرید محافظ برق به معرفی و بررسی بهترین مدل‌های این محصول می‌رسیم. با ما همراه باشید.

1- چند راهی و محافظ‌ برق فیلیپس مدل SPN1247WD-94

چند راهی و محافظ‌برق فیلیپس مدل SPN1247WD-94
چند راهی و محافظ‌برق فیلیپس مدل SPN1247WD-94

این محافظ‌ برق در زمانی که نوسانات برق شدید می‌شود بصورت اتومات جریان برق را قطع می‌کند. در این محافظ شاهد وجود یک ورودی برای آنتن تلویزیون هستیم. این ورودی در زمان رعد و برق از آسیب دیدن تلویزیون جلوگیری می‌کند. نشانگر LED موجود بر روی این محافظ درست کارکردن آن را نشان می‌دهد. این محافظ می‌تواند بطور همزمان برق مورد نیاز 4 دستگاه با توان 450 وات را تامین کند.

2- چندراهی و محافظ‌ برق پارت الکتریک مدل PE2060

چندراهی و محافظ‌برق پارت الکتریک مدل PE2060
چندراهی و محافظ‌برق پارت الکتریک مدل PE2060

این محافظ دارای 6 پریز می‌باشد و حداکثر تا توان 2450 وات می‌تواند به دستگاه‌های مختلف برق‌رسانی کند. بر روی این محافظ شاهد یک نشانگر LED هستیم که میزان ولتاژ ورودی را نشان می‌دهد.

3- محافظ‌ برق یخچال و فریزر

محافظ ولتاژ سارا مدل P256F
محافظ ولتاژ سارا مدل P256F

 

یخچال و فریزر از جمله وسایل خانگی هستند که در برابر نوسانات برق شهری به شدّت آسیب‌پذیر هستند. گروه صنعتی سارا با سابقه بیش از 40 سال توانسته ترانسفورماتورهای تقویت برق مخصوص یخچال و فریزر را ارائه نماید. محصولات این شرکت علاوه بر استاندارد بودن از دوام بالایی نیز برخوردار است.

4- محافظ برق ولتاژ الکترونیکی نمودار کنترل مدل M117

محافظ ولتاژ الکترونیکی نمودار کنترل مدل M117
محافظ ولتاژ الکترونیکی نمودار کنترل مدل M117

این محافظ دارای یک پریز می‌باشد و تا توان 2500 ولت را پتیبانی می‌کند. جنس پلی‌کربنات این محافظ برق کیفیت مناسبی را برای آن ایجاد کرده است. این محافظ را می‌توان برای پیج، کامپیوتر و لوازم صوتی و تصویری مورد استفاده قرار داد.

5- محافظ ولتاژ دیجیتال شیوا مدل VPR-T240

محافظ ولتاژ دیجیتال شیوا مدل VPR-T240
محافظ ولتاژ دیجیتال شیوا مدل VPR-T240

از ویژگی‌های مهم این محافظ‌ برق دیجیتال این است که می‌توان میزان ولتاژ ورودی را بین 170 تا 255 ولت تنظیم کرد. این محافظ از سیستم میکروپروسسوری برای حفاظت از لوازم خانگی نظیر یخچال استفاده می‌کند.

6- محافظ‌برق دیجیتال اعتماد مدل DP15

محافظ‌برق دیجیتال اعتماد مدل DP15
محافظ‌برق دیجیتال اعتماد مدل DP15

این محافظ 4 پریز دارای یک سیستم آلارم دهنده است که در زمان قطع جریان برق هشدار لازم را می‌دهد. از ویژگی‌های منحصربفرد این محافظ برق، کابل مجزای آن می‌باشد که می‌توان با توجه به فاصله مورد نیاز، طول کابل را انتخاب کرد. این محافظ دارای یک فوز قطع و وصل جریان برق  و یک تایمر نیز می‌باشد. تایمر موجود در این محافظ قابل تنظیم برای سه زمان متفاوت می‌باشد که این ویژگی مناسب استفاده برای دستگاه‌های صوتی و تصویری می‌باشد.

7- محافظ نوسان برق پارت الکتریک مدل PE689

محافظ نوسان برق پارت الکتریک مدل PE689
محافظ نوسان برق پارت الکتریک مدل PE689

این محافظ برق دارای حداکثر توان 3500 ولت آمپر است که مناسب کولرهای گازی می‌باشد.

8- شارژر USB و چند راهی برق الدینو مدل SC3604

راهنمای خرید محافظ برق
راهنمای خرید محافظ برق

این محافظ با داشتن 3 پریز برق و 6 پورت شارژ برای USB می‌تواند برای کامپیوتر، لپ‌تاپ و شارژر تبلت مورد استفاده قرار گیرد.

9- چند راهی برق پارت الکتریک مدل 5+1 کد 2095

راهنمای خرید محافظ برق
راهنمای خرید محافظ برق

این محافظ دارای 6 پریز برق می‌باشد که هر پریز بصورت جداگانه دارای کلید خاموش و روشن است. به همین دلیل می‌توان آن را در فضاهایی که ممکن است نیاز به قطع جریان برق یک یک دستگاه باشد، بکار برد. همچنین این چندراهی برق دارای فیوز مینیاتوری 16 آمپر است که می‌تواند جلوی نوسانات برقی را به خوبی بگیرد.

10- تبدیل همه کاره مدل All in One

راهنمای خرید محافظ برق
راهنمای خرید محافظ برق

در بساری از مواقع پیش می‌آید که دو شاخه و پریز با یکدیگر هماهنگی ندارند. معمولا در کشورهای مختلف تکنولوژی‌های متفاوتی را برای دو شاخه برق استفاده می‌کنند. به همین دلیل داشتن یک تبدیل همه کاره می‌تواند به ما کمک کند تا در مسافرت‌های خارجی یا استفاده از تجهیزات ساخت کشورهای مختلف دچار مشکل نشویم.

 


بیشتر بخوانید: راهنمای خرید لامپ کم‌مصرف


راهنمای خرید محافظ برق مناسب سیستم‌های صوتی و تصویر و تلویزیون

خرید محافظ برای لوازم صوتی و تصویری دغدغه بسیاری از ماست. در ادامه مطلب راهنمای خرید محافظ برق به این موضوع مهم پرداخته‌ایم.

لوازم صوتی و تصویری در مقابل نوسانات برقی به شدت آسیب‌پذیر هستند. در فصل گرما معمولا جریان برق شهری به علّت مصرف بالا و ناتوانی شبکه توزیع برای انتقال برق مورد نیاز دچار قطعی می‌شود. این قطع برق می‌تواندموجب آسیب دیدن تلویزیون یا مانیتورهای کامپیوتر شود.

در ادامه به معرفی چند نمونه از محافظ‌های برقی که مناسب تلویزیون و سایر لوازم صوتی و تصویری هستند می‌پردازیم:

1- محافظ‌ برق هوشمند تایمردار هادرون مدل P102

این محافظ‌ برق که در واقع یک مبدل می‌باشد می‌تواند از آسیب رساندن نوسانات جریان برق به لوازم الکترونیکی جلوگیری کند.

2- محافظ ولتاژ و چندراهی برق تکسان مدل TS-110

این محافظ دارای 5 پریز و دکمه خاموش و روشن است و برای کامپیوتر و لوازم صوتی و تصویری مناسب است.

3- محافظ ولتاژ پارت الکتریک مدل 8787

این محافظ دارای دو پریز و همچنین محافظ کودک می‌باشد. از این محافظ برق می‌توان برای کامپیوتر، لوازم صوتی و تصویری، یخچال و فریزر، ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی، کولر آبی و کولر گازی استفاده کرد.

4- محافظ‌ برق میلاد شاهکار مدل BL502

این محافظ بسیار با کیفیت است و می‌تواند جلوی نوسانات برق و آسیب دیدن دستگاه‌ها را بگیرد. قیمت مناسب این محافظ برق به نسبت نمونه‌های خارجی باعث شده تا خرید آن کاملا به صرفه و اقتصادی باشد.

5- محافظ ولتاژ گرین لاین مدل GLP301 EVO

این محافظ‌ برق هیچگونه پریزی ندارد و تنها با قرار گرفتن در مسیر ورودی برق منازل جلوی نوسانات برق را مهار می‌کند و جلوی آسیب دیدن  انواع دستگاه‌های برقی گران‌قیمت را می‌گیرد. این محافظ برای شرکت‌ها یا ساختمان‌هایی که در آنها تعداد زیادی از کامپیوترها یا تلویزیون‌های هوشمند مورد استفاده قرار می‌گیرند مناسب است چرا که ما را از خرید تعداد زیادی محافظ برق بی‌نیاز می‌کند.

سخن پایانی در مورد راهنمای خرید محافظ برق

در این مطلب به موضوع راهنمای خرید محافظ برق پرداخته شد. محافظ نوسان برق یک وسیله کلیدی برای محافظت از سلامت تجهیزات الکترونیکی می‌باشد. در ایران چون ولتاژ برق 220 ولت است، کاهش یا افزایش جریان ولتاژ می‌توان آسیب جدّی به وسایل برقی وارد کند. با داشتن یک محافظ استاندارد می‌توان با خاطری آسوده از تجهیزات برقی استفاده کرد.

 

 

5/5 - (2 امتیاز)
اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها