نکات مهم نگهداری از سیم و کابل

نکات مهم نگهداری از سیم و کابل

یکی از مهمترین تجهیزات برقی در ساختمان سیم و کابل می‌باشد. سیم و کابل تجهیزاتی هستند که در تمام فضا ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. در واقع شما ساختمانی را مشاهده نخواهید کرد که در آن از سیم و کابل استفاده نشده باشد. چون اگر سیم و کابل نباشد شما از برق، تلفن، اینترنت و بسیاری از امکانات دیگر محروم خواهید شد. شایان ذکر است بدانید سیم و کابل بسیار حساس هستند و امکان آسیب رسیدن به آن‌ها زیاد است. در ادامه بهتر است ذکر کنیم بسیاری از افراد به دنبال نکات مهم نگهداری از سیم و کابل هستند زیرا کابل کشی یک فضا به صورت توکار انجام می‌شود. به همین دلیل خرابی و تعویض کابل‌ها می‌تواند فرد را با چالش مواجه کند.

این نکته را در نظر داشته باشید راه‌های مختلفی برای افزایش طول عمر سیم و کابل وجود دارد و اقداماتی باید قبل از کابل کشی انجام شود تا بتوان از آسیب دیدن سیم و کابل جلوگیری کرد. اگر قصد دارید نسبت به نکات مهم نگهداری از سیم و کابل آگاه شوید پیشنهاد می‌کنیم تا پایان این مقاله با ما در وب‌سایت برقچی همراه باشید.

فهرست:

راه های افزایش طول عمر سیم و کابل

در گام اول بهتر است راه‌های افزایش طول عمر سیم و کابل را مورد بررسی قرار دهیم. زیرا بسیاری از افراد به دنبال این راه و روش‌ها هستند تا طول سیم و کابل را افزایش دهند. همانطور که در قسمت بالا ذکر کردیم به علت تو کار بودن کابل‌ها در ساختمان باید برخی از موارد رعایت شود تا کابل آسیب نبیند و طول عمر آن افزایش پیدا کند. اولین مسئله‌ای که باید به آن توجه کنید انتخاب یک متخصص برق کار حرفه‌ای برای کابل کسی است تا بتواند کابل را به درستی در فضای مناسب قرار دارد. برخی از افراد به علت نداشتن تخصص کافی در حین کابل کشی باعث آسیب رسیدن به کابل‌ها می‌شوند. همین مسئله می‌تواند در ادامه شما را با چالش مواجه کند.

مبحث دوم مربوط به کیفیت سیم و کابل است، توجه کنید سیم و کابل بی‌کیفیت مطمئناً طول عمر کمتری نسبت به سیم و کابل‌های با کیفیت دارد در نتیجه پیشنهاد می کنیم در هنگام خرید به برند تولید کننده سیم و کابل توجه زیادی کنید. آخرین مسئله‌ای که باید به آن توجه کنید عمر مفید سیم و کابل است، سیم و کابل عمر مفید دارند.

راه های افزایش طول عمر سیم و کابل
راه های افزایش طول عمر سیم و کابل

اقدامات پیشگیرانه قبل از نصب

در این بخش از مقاله بررسی نکات مهم نگهداری از سیم و کابل تصمیم داریم به موارد همچون انتخاب درست سیم و کابل، در نظر گرفتن هر گونه آسیب و بررسی سیم و کابل بپردازیم. زیرا این موارد جزو اقدامات قبل از نصب هستند و می توانند در افزایش طول عمر سیم و کابل تاثیر زیادی داشته باشند.

انتخاب درست سیم و کابل

اولین مسئله که باعث افزایش طول عمر سیم و کابل می شود انتخاب درست سیم و کابل است. این نکته را در نظر داشته باشید که هر کابل و سیم برای استفاده خاصی طراحی شده است. از سوی دیگر سطح کیفی سیم و کابل از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می‌باشد. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم در گام اول از یک متخصص برای بررسی فضا و انتخاب کابل کمک بگیرید زیرا در این صورت با انتخاب یک سیم مناسب با کیفیت بالا میتوانید باعث افزایش طول عمر آن شوید.


بیشتر بخوانید: تشخیص سیم و کابل استاندارد و مرغوب


در نظر گرفتن هر گونه آسیب

یکی از مهمترین اقدامات قبل از نصب در نظر گرفتن هر گونه آسیب می‌باشد. برای مثال به فضایی که قرار است کابل در آن قرار بگیرد توجه کنید زیرا اگر فشار بر روی کابل زیاد شود میتواند باعث کاهش عمر مفید آن گردد. در ادامه بهتر است ذکر کنیم سیم و کابل را باید از فضایی عبور دهید تا با اشیا تیز برخورد نکند.

بررسی سیم و کابل

آخرین اقدام قبل از نصب بررسی سیم و کابل است. حتما قبل از نصب به سیم و کابل توجه کنید تا مشکلی در آن وجود نداشته باشد. برای مثال در برخی از مواقع هنگام حمل سیم به داخل ساختمان سیم دچار آسیب می شود. این نکته را هم در نظر داشته باشید شرکتی که سیم را تولید کرده است هم از اهمیت زیادی برخوردار می‌باشد. در نتیجه سیم و کابلی را خریداری کنید که توسط یک برند معتبر تولید شده باشد.

روش های نگهداری از سیم و کابل

بسیاری از افراد روش های نگهداری سیم و کابل برق را نمی‌دانند. به همین دلیل بعد از کابل کشی به مرور زمان با مشکل مواجه می‌شود. همین مسئله باعث شد تا ما در این بخش از بررسی نکات مهم نگهداری از سیم و کابل به معرفی روشهایی برای نگهداری درست سیم و کابل بپردازیم. در گام اول بهتر است بدانید سیم و کابل در ابعاد مختلف تولید می‌شوند در نتیجه باید مناسب‌ترین کابل برای فضای مورد نظر خود را خریداری کنید. از سوی دیگر باید از یک نیروی متخصص جهت نگهداری و تشخیص خرابی‌ها استفاده نمایید.

در هنگام نصب سیم ها باید مراقب باشید تا به سیم آسیب نرسد برای مثال نباید به گونه‌ای کابل را نصب کنید که پیچ بخورد یا به آن ضربه وارد شود. این نکته را هم در نظر داشته باشید شعله مستقیم می‌تواند به سیم و کابل آسیب برساند. احتمال خراب شدن برخی از سیم‌ها مانند کابل‌های شارژ تلفن بیشتر از مابقی سیم‌ها می‌باشد. این نوع از سیم‌ها در اکثر موارد ترک میخورند. برای جلوگیری از این مشکل می‌توان آنها را رنگ کرد. در انتها بهتر است این نکته را هم متذکر شویم که سیم‌های قدیمی در صورت تعمیر باز هم شما را با مشکل مواجه می‌کنند و ایمن نیستند. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم در هنگام تعمیر سیم، سیم‌های قدیمی را تعویض کنید.

روش های نگهداری از سیم و کابل
روش های نگهداری از سیم و کابل

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید سیم و کابل


 

نتیجه گیری

مطمئنا تا قبل از مطالعه این مقاله اطلاعات دقیقی نسبت به نکات مهم نگهداری از سیم و کابل در اختیار نداشته‌اید. اما در حال حاضر می‌دانید نکاتی همچون انتخاب درست سیم و کابل، در نظر گرفتن هر گونه آسیب احتمالی و بررسی سیم و کابل می‌تواند اقدامات پیشگیرانه قبل از نصب باشد که در افزایش طول عمر سیم بسیار تاثیر گذار است. توجه داشته باشید ما در این مقاله روش های نگهداری از سیم و کابل را مطرح کرده‌ایم. در نهایت امیدواریم محتویات موجود در مقاله بررسی نکات مهم نگهداری از سیم و کابل برای شما مفید بوده باشد و با کمک این مقاله بتوانید در هنگام انتخاب سیم و کابل یک انتخاب درست و یک خرید هوشمندانه را تجربه کنید.

 

 

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها