آموزش اتصال پرینتر به کامپیوتر در ویندوز 10 و 11

آموزش-اتصال-کامپیوتر-در-ویندوز-10و 11

یکی از مشکلاتی که ممکن است با آن مواجه شوید اتصال پرینتر به کامپیوتر است. اتصال پرینتر به کامپیوتر یکی از مراحل اساسی برای استفاده از قابلیت چاپ در کامپیوتر است. با اتصال پرینتر به رایانه شما قادر خواهید بود فایل‌ها و اسناد خود را به صورت چاپ شده دریافت کنید. اتصال چاپگر به کامپیوتر با چند روش انجام می‌شود. کمک گرفتن از کابل و استفاده از شبکه‌ی وای فای برای اتصال دستگاه چاپگر به کامپیوتر بسیار متداول است. در این متن با برقچی همراه باشید تا با مطالب بیشتر در ارتباط با آموزش اتصال یک پرینتر به دو کامپیوتر و نحوه اتصال پرینتر به کامپیوتر در ویندوز 10 و 11 آشنا شوید.

فهرست مقاله:

چگونه پرینتر را به کامپیوتر وصل کنیم؟

چگونه پرینتر را به کامپیوتر وصل کنیم؟
چگونه پرینتر را به کامپیوتر وصل کنیم؟

برای وصل کردن یک پرینتر به کامپیوتر می‌توان از روش‌های مختلی استفاده کرد؛ اما همان طور که ذکر شد متداول ترین روش استفاده از کابل USB و شبکه Wi-Fi است. در ادامه هر دو روش را برای شما شرح می‌دهیم.


بیشتر بخوانید: آموزش تنظیمات پرینتر


نحوه اتصال چاپگر به کامپیوتر با کابل شبکه

برای اتصال پرینتر با استفاده از کابل شبکه می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید.

 1. ابتدا پرینتر خود را با استفاده از کابل USB به کامپیوتر متصل کنید. پورت USB پرینتر معمولاً در پشت پرینتر قرار دارد.
 2. در برخی از موارد، پس از اتصال پرینتر به کامپیوتر، ویندوز یا سیستم عامل شما به صورت خودکار درایورهای لازم را نصب می‌کند.
 3. پس از نصب درایورها، شما می‌توانید به برنامه‌ها یا سیستم عامل‌های خود مراجعه کنید و از طریق برنامه‌هایی مانند Microsoft Word یا Adobe Reader به پرینتر دسترسی پیدا کنید.

نحوه‌ اتصال چاپگر به کامپیوتر با وای فای

نحوه‌ی اتصال پرینتر با استفاده از شبکه وای فای بسیار ساده بوده در زیر این روش را برای شما توضیح داده شده است.

 1. اطمینان حاصل کنید که پرینتر و کامپیوتر شما به یک شبکه Wi-Fi وصل هستند.
 2. روش اتصال به شبکه اینترنت بستگی به مدل سازنده پرینتر دارد. بیشتر پرینترها دارای صفحه نمایش و منوی کنترل هستند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. در تنظیمات شبکه پرینتر گزینه‌هایی برای اتصال به شبکه Wi-Fi وجود دارد.
 3. پس از تنظیمات شبکه، روی کامپیوتر خود برنامه مورد نظر را باز کنید و به بخش چاپ بروید. در اینجا باید پرینتر خود را در لیست پرینترهای موجود ببینید. در صورتی که نام پرینتر شما در لیست وجود نداشت به شکل دستی آدرس IP پرینتر را وارد کنید.

آموزش اتصال پرینتر به کامپیوتر در ویندوز 10

آموزش اتصال پرینتر به کامپیوتر در ویندوز 10
آموزش اتصال پرینتر به کامپیوتر در ویندوز 10

یکی از روش‌های اتصال پرینتر به کامپیوتر در ویندوز 10 استفاده از کابل USB است. پس از اتصال کامپیوتر به پرینتر ویندوز 10 به صورت خودکار اقدام به شناسایی و نصب درایورهای لازم می‌کند؛ اما گاهی ویندوز 10 قادر به پیدا کردن درایورها نیست. در این حالت می‌توان به صورت دستی درایورهای مربوطه را نصب کرد.

برای نصب درایورها به صورت دستی طبق مراحل زیر پیش بروید:

 • روی دکمه شروع در پایین سمت چپ صفحه کلیک کنید.
 • در منوی شروع روی تنظیمات (نماد چرخ دنده) کلیک کنید.
 • در پنجره تنظیمات، روی دستگاه‌ها کلیک کنید.
 • در پنجره دستگاه‌ها، از منوی سمت چپ پرینترها و اسکنرها را انتخاب کنید.
 • در بخش پرینترها و اسکنرها، روی افزودن یک پرینتر یا اسکنر کلیک کنید.
 • ویندوز ۱۰ سعی می‌کند پرینتر شما را شناسایی کند و درایورهای لازم را نصب کند. اگر پرینتر شما پیدا نشد، روی گزینه پرینتری که می‌خواهم در لیست نیست، کلیک کنید و به صورت دستی مدل پرینتر خود را وارد کنید و دکمه بعدی را بزنید. سپس از لیست درایورهای موجود در وب‌سایت سازنده پرینتر، درایور مناسب را دانلود و نصب کنید.

بیشتر بخوانید: نحوه تنظیم و نصب پرینتر وایرلس برای شبکه شدن


نحوه اتصال پرینتر به کامپیوتر در ویندوز 11

اتصال پرینتر به کامپیوتر در ویندوز 11 را می‌توان به شکل دستی، خودکار و استفاده از روش wizard انجام داد. روش Wizard برای اتصال پرینتر به کامپیوتر به صورت ساده و گام‌به‌گام است. ابتدا پرینتر خود را با کابل USB به کامپیوتر متصل کنید. ویندوز ۱۱ به طور خودکار درایورهای لازم را شناسایی می‌کند و در صورت عدم تشخیص، شما را به انتخاب درایورها دعوت می‌کند. درایورهای راه اندازی را می‌توانید از وب‌سایت سازنده یا جستجو در ویندوز دریافت کنید. پس از نصب درایورها، پرینتر آماده به کار است و شما می‌توانید با استفاده از برنامه‌های مختلف برای چاپ اقدام کنید. روش Wizard برای تمامی کاربران، به ویژه کسانی که به تنظیمات پیچیده علاقه‌ای ندارند، توصیه می‌شود.

نحوه اتصال یک پرینتر به دو کامپیوتر

نحوه اتصال چاپگر به دو کامپیوتر بسیار ساده است. شما می‌توانید از روش Network Sharing استفاده کنید. ابتدا پرینتر را به یکی از کامپیوترها متصل کنید و در آن کامپیوتر درایورهای پرینتر را نصب کنید. سپس، در تنظیمات شبکه، اشتراک گذاری پرینتر روی آن کامپیوتر را فعال کنید.

در کامپیوتر دوم، به تنظیمات شبکه بروید و پرینتر را به عنوان یک دستگاه شبکه شناسایی کنید و درایورهای لازم را نصب کنید. سپس، با جستجو در شبکه، پرینتر را پیدا کنید و به آن متصل شوید. حالا هر دو کامپیوتر قادر به چاپ از طریق پرینتر مشترک هستند. این روش به شما امکان می‌دهد تا پرینتر رابین کامپیوترها به اشتراک بگذارید و به راحتی از هر دو کامپیوتر چاپ کنید.

آموزش اتصال پرینتر به تبلت و موبایل

برای اتصال پرینتر به تبلت و موبایل، استفاده از دو روش بلوتوث و Wi-Fi Direct رایج است. برای اتصال از طریق بلوتوث، در تنظیمات تبلت یا موبایل، بخش بلوتوث را روشن کنید و پرینتر را در حالت اتصال بلوتوث قرار دهید. سپس در تنظیمات پرینتر، بخش بلوتوث را فعال کنید و دستگاه را به‌گونه‌ای قرار دهید که موبایل یا تبلت بتواند آن را پیدا کند. در تبلت یا موبایل، پرینتر را انتخاب کنید تا اتصال برقرار شود.برای اتصال از طریق Wi-Fi Direct، در تنظیمات پرینتر، بخش Wi-Fi Direct را فعال کنید. سپس در تبلت یا موبایل، به تنظیمات Wi-Fi بروید و پرینتر را جستجو کنید. پس از پیدا کردن پرینتر، به آن متصل شوید.

در این متن  با آموزش‌های نظیر نحوه اتصال دو کامپیوتر به یک چاپگر، آموزش اتصال پرینتر به تبلت و موبایل و غیره آشنا شدید. برای کسب آموزش‌های بیشتر می‌توانید مجله برقچی را دنبال کنید.


بیشتر بخوانید: آموزش تست تجهیزات فیبر نوری با 4 روش ساده!


5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها