انواع اسپلیتر فیبر نوری (اسپلیتر کاستی FBT و اسپلیتر قلمی PLC)

انواع اسپلیتر فیبر نوری (FBT و PLC)

بدیهی است که تقسیم‌کننده‌ها یا اسپلیتر های فیبر نوری نقش مهمی در انواع توپولوژی شبکه‌های نوری مدرن دارند. این اسپلیترها قابلیت‌هایی را ارائه می‌دهند که به کاربران کمک می‌کند عملکرد مدارهای شبکه نوری را از سیستم‌های FTTX گرفته تا شبکه‌های نوری سنتی به حداکثر برسانند. اسپلیترهای فیبر نوری اغلب در دفتر مرکزی یا یکی از نقاط توزیع (در فضای باز یا سرپوشیده) قرار می‌گیرند. به همین دلیل در این مقاله از برقچی به معرفی انواع اسپلیتر فیبر نوری (اسپلیتر PLC و اسپلیتر FBT) و تفاوت‌های آنها می‌پردازیم. پس تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

فهرست مقاله:

اسپلیتر فیبر نوری چیست؟

اسپلیتر فیبر نوری در واقع یک دستگاه فیبر نوری پسیو است که می‌تواند یک پرتو نوری را به دو یا چند پرتو نور تقسیم کند. البته این پرتوهای نوری می‌توانند باتوجه به پیکربندی تقسیم‌کننده، قدرت نوری مشابه پرتو اصلی داشته و یا حتی نداشته باشند. از لحاظ ساختار، خروجی‎‌های اسپلیتر نوری از درجه‌های توانی مختلفی برخوردارند که در طراحی شبکه‌های نوری بسیار مفید و تأثیرگذار هستند. حال چه بخواهید از اسپلیتر نوری برای نظارت بر شبکه یا برای کاهش بودجه در معماری شبکه‌های نوری پسیو (PON) استفاده کنید، هیچ فرقی نمی‌کند. به‌طور کلی می‌توان گفت که دو نوع اسپلیتر فیبر نوری در بازار وجود دارد که شامل اسپلیترهای PLC و اسپلیترهای FBT می‌شوند.

انواع اسپلیتر فیبر نوری


حتما بخوانید: اسپلیتر فیبر نوری چیست؟


اسپلیتر کاستی FBT

FBT مخفف عبارت Fused Biconical Taper (دومخروطیِ جوش خورده) است در واقع یک فناوری سنتی محسوب می‌شود که در آن دو الیاف نوری نزدیک به هم قرار گرفته، به یکدیگر پیچ می‌خورند و با اعمال گرما ذوب شده و یک مجموعه واحد را تشکیل می‌دهند. سپس یک منبع سیگنال، نسبت همبستگی و جفت‌شدگی آنها را کنترل می‌کند. این الیاف نوری ذوب شده در واقع با یک زیرلایه شیشه‌ای پوشانده شده و سپس درون یک لوله فولادی ضد زنگ (معمولا به قطر 3 میلی‌متر و طول 54 میلی‌تر) قرار می‌گیرند و محافظت می‌شوند. همانطور که گفته شد اسپلیترهای FBT در میان افراد محبوبیت زیادی داشته و در شبکه‌های نوری پسیو مورد استفاده قرار می‌گیرند. تصویر زیر یک اسپلیتر 2×1 تک حالته FBT را به همراه جعبه ABS آن نمایش می‌دهد.

اسپلیتر فیبر نوری FBT

اسپلیتر قلمی PLC

از جمله انواع اسپلیتر فیبر نوری می‌توان نوع PLC را نام برد. اسپلیترهای PLC عموما برای جداسازی یا ترکیب سیگنال‌های نوری مورد استفاده قرار می‌گیرند. PLC مخفف عبارت planar lightwave circuit است و یک ابزار میکرواپتیکال (micro-optical) مبتنی بر فناوری مدار فیبر نوری دو وجهی محسوب می‌شود و راه‌حل توزیع نور کم‌هزینه را با ضریب و قابلیت اطمینان بالا ارائه می‌دهد. اسپلیترهای PLC از مدارهای موج دار شیشه‌ای (از جنس سیلیس) ساخته می‌شوند که با یک تراشه نوری شیاردار همراه بوده که از فیبر بهره می‌گیرد.

زمانی که تمام اجزا در یک راستا قرارگرفته و متصل شوند، سپس در داخل یک محفظه مینیاتوری بسته‌بندی می‌شوند؛ اسپلیترهای PLC همواره از عملکرد خوب و باکیفیتی نظیر اتلاف اندک درج، PDL کم، افت بازگشتی بالا و سایر موارد برخوردار هستند. در بخش زیر تصویری از یک اسپلیتر PLC بدون بلوک 8×1 را مشاهده می‌کنید.

اسپلیتر قلمی PLC

مقایسه انواع اسپلیتر فیبر نوری

تفاوت میان اسپلیترهای FBT و PLC در جدول زیر به خوبی توضیح داده شده است.

ویژگی‌ها اسپلیتر FBT اسپلیتر PLC
تولید (Manufacturing) دو یا چند فیبر به یکدیگر متصل شده و در یک دستگاه مخروطی فیوژن شده قرار می‌گیرند. سپس فیبرها مطابق با انشعاب بیرونی و نسبت موردنظر هدایت شده و یک فیبر به عنوان ورودی تعیین می‌شود. از یک تراشه نوری و چندین آرایه وابسته به نسبت خروجی تشکیل شده است. آرایه‌های نوری در هر دو بخش انتهایی تراشه به یکدیگر متصل شده‌اند.
طول موج (wavelength) 850 نانومتر، 1310 نانومتر، 1550 نانومتر 1260 نانومتر تا 1650 نانومتر
ورودی (Input) / خروجی (Output) یک یا دو ورودی با خروجی حداکثری 32 فیبر یک یا دو ورودی با خروجی حداکثری 64 فیبر
ورودی / خروجی کابل فیبر نوری لخت، 0.9 میلی‌متر، 2.0 میلی‌متر، 3.0 میلی‌متر فیبر نوری لخت، ، 0.9 میلی‌متر، 2.0 میلی‌متر، 3.0 میلی‌متر
دما (Temperature) 5- درجه تا 75 درجه سانتی‌گراد 4- درجه تا 85 درجه سانتی‌گراد
تقسیم‌های قابل اطمینان (reliable splits) حداکثر 1:8 (بزرگتر از این عدد میزان شکست بیشتری دارد ) حداکثر 1:64
هزینه  هزینه پایین هزینه بالا

در یک کلام می‌توان گفت که اسپلیترهای FBT با اینکه هزینه‌های کمتری دارند اما به طول موج عملیاتی محدود می‌شوند. حداقل اتلاف نیز باتوجه به تقسیم مورد نظر متفاوت است. از این رو در تقسیم‌های بیش از 1:8، اتلاف درج به صورت قابل‌توجهی افزایش می‌یابد. در مقابل، اسپلیترهای PLC با اینکه هزینه‌های بالاتری دارند اما نسبت‌های تقسیم‌ یکسانی را برای تمامی انشعاب‌ها فراهم آورده و میزان آسیب و اتلاف را کاهش می‌دهند.


حتما بخوانید: فیوژن فیبر نوری چیست؟


جمع بندی

در این مطلب با مباحثی همچون انواع اسپلیتر فیبر نوری، تفاوت‌ها و ویژگی‌های هر یک به خوبی آشنا شدید. فروشگاه آنلاین برقچی یکی از عرضه‌کنندگان برتر تجهیزات شبکه از جمله انواع اسپلیتر قلمی PLC و اسپلیتر کاستی FBT به‌شمار می‌رود. این فروشگاه محصولات خود را با بهترین کیفیت و قیمت به مشتریان خود ارائه می‌کند. از اینکه تا پایان این مطلب با ما همراه بودید از شما عزیزان متشکریم. امیدواریم با درج نظرات خود ما را در ارائه هرچه بهتر این مطالب یاری کنید.

3.7/5 - (3 امتیاز)
اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها