عوامل ضعیف شدن سیگنال وای فای

ضعیف شدن سیگنال وای فای

چه وسایلی موجب ضعیف شدن سیگنال وای فای (WiFi) مودم می‌شوند؟ یا به عبارتی افت سیگنال وای فای چگونه رخ می‌دهد. اکثر افراد پس از خرید سرویس اینترنتی با مشکل اتصال به اینترنت یا کندی سرعت آن مواجه می‌شوند که معمولا ناشی از مشکلاتی در تنظیمات دستگاه مودم یا خدمات‌رسانی ضعیف شرکت عرضه کننده است. اما نکته دیگری را هم که بایستی در نظر بگیریم تأثیر برخی وسایل بر شدت و ضعف سیگنال وای فای است. در این مقاله ما شما را با تعدادی وسیله آشنا می‌کنیم که به خاطر نزدیکی بیش از حد به مودم دریافت امواج و سیگنال های آن را دچار اختلال می‌کنند.

فهرست:

ضعیف شدن سیگنال وای فای
ضعیف شدن سیگنال وای فای

عوامل مؤثر در ضعیف شدن سیگنال های وای فای

در قسمت زیر برخی از وسایلی که موجب ضعیف شدن سیگنال وای فای و کاهش سرعت اینترنت مودم می‌شوند را معرفی کرده و علل این امر را در هر مورد به روشنی بیان کرده‌ایم. در ادامه با ما همراه باشید.


حتما بخوانید: بهترین راه های تقویت سیگنال وای فای


چراغ‌ها و ریسه‌های تزئینی

چراغ‌های تزئینی با وجود ظاهر زیبا و شکیلی که به منزل شما می‌دهند، یکی از دشمنان خاموش مودم شما نیز محسوب می‌شوند. این وسایل شیک که به تازگی رواج زیادی پیدا کرده‌اند سیگنال های وای فای را ضعیف کرده و سرعت اینترنت شما را تحت شعاع قرار می‌دهند. ریسه‌های چراغ‌دار نیز باتوجه به تراشه‌های چشمک‌زنی که دارند باعث ایجاد یک میدان مغناطیسی و تداخل در امواج الکتریکی مودم می‌شوند.

تأثیر چراغ‌ها و ریسه‌های تزئینی بر امواج مودم
تأثیر چراغ‌ها و ریسه‌های تزئینی بر امواج مودم

حتما بخوانید: بهترین مکان خانه برای نصب مودم وای فای


 لوازم و اشیاء فلزی

از آنجایی که فلز یک ماده رسانا به‌شمار می‌رود مانع پخش امواج الکترومغناطیس حاصل از دستگاه مودم خواهد شد. بنابراین اگر لوازم فلزی همچون گلدان، قاب، مبل، قفسه، مجسمه و سایر موارد را در نزدیکی مودم قرار داده‌اید انتظار نداشته باشید که اتصال به اینترنت WiFi بدون هیچ مشکلی انجام شود.

لوازم فلزی موجب تداخل سیگنال های وای فای می‌شوند
لوازم فلزی موجب تداخل سیگنال های وای فای می‌شوند

مایکرویو

دستگاه مایکرویو یکی از تاثیرگذارترین وسایلی به‌شمار می‌رود که موجب ضعیف شدن سیگنال وای فای و تداخل امواج مودم می‌شود. چراکه طیف فرکانسی آنها تشابه زیادی با فرکانس مودم‌ها دارد. از این رو بهتر است کانال امواج مایکرویو خود را به گونه‌ای تنظیم کنید که با سیگنال‌های مودم شما تداخل ایجاد نکند.

مایکرویو و تأثیر آن بر وای فای
مایکرویو و تأثیر آن بر وای فای

دیوار

برخی از دیوارها مانع عبور سیگنال های وای فای شده و اتصال به اینترنت را دچار مشکل می‌کنند. دیوارهایی از جنس سنگ مرمر، آجر، بتون، سیمان و گچ دلیل بروز اختلال در امواج و تضعیف سرعت اینترنت شما هستند. بنابراین بهتر است آن را در مکانی بگذارید که بین تلفن هوشمند یا لپ تاپ و کامپیوتر شما و مودم، دیوارهایی از این جنس قرار نداشته باشد. ضعیف شدن سیگنال وای فای در منازل دوطبقه و کاهش سرعت اینترنت در ساختمان مجاور نیز به خاطر وجود همین نوع دیوارها است.

دیوار ها مانعی برای دریافت سیگنال های وای فای به‌شمار می‌روند.
دیوار ها مانعی برای دریافت سیگنال های وای فای به‌شمار می‌روند.

حتما بخوانید: تفاوت وایرلس با وای فای


آینه

آینه‌ها بازتاب دهنده امواج و سیگنال‌های منتشر شده از دستگاه وای فای هستند. از آنجایی که وجود آنها در نزدیکی مودم همچون یک دیوار بازدارنده عمل می‌کند، سرعت اینترنت دچار نوسان خواهد شد.

یکی از عوامل ضعیف شدن سیگنال وای فای آینه‌ها هستند
یکی از عوامل ضعیف شدن سیگنال وای فای آینه‌ها هستند

یخچال ها و ماشین‌های لباسشویی

اصولا وسایل الکتریکی مجهز به سیستم گردش آب نظیر یخچال، ماشین‌های لباسشویی و ظرفشویی ارتباط نزدیکی با وای فای نداشته و با ذخیره امواج مودم در درون خود موجب افت سیگنال وای فای آن خواهند شد. بنابراین تا حد امکان دستگاه مودم خود را در آشپزخانه یا نزدیکی آن قرار ندهید.

تداخل امواج مودم در نزدیکی یخچال ها و لوازم دارای سیستم گردش آب
تداخل امواج مودم در نزدیکی یخچال ها و لوازم دارای سیستم گردش آب

وسایل دارای مانیتور

مانیتورهای کوچکی که بر روی برخی از وسایل تعبیه شده‌اند موجب تداخل فرکانسی 2/4 گیگاهرتزی شده و تاثیر منفی بر کیفیت سیگنال های مودم می‌گذارند. بنابراین قرار دادن دستگاه مودم در نزدیکی این وسایل موجب ضعیف شدن سیگنال های وای فای می‌شود.

وسایل کنترلی و تلفن بی‌سیم

برخی از وسایل و اسباب بازی‌ها به صورت کنترل از راه دور کار و بی‌سیم کار کرده و تداخل فرکانسی 2/4 گیگاهرتزی به وجود می‌آورند و باعث ضعیف شدن سیگنال وای فای می‌شوند. البته این امر را نمی‌توان به تمام وسایل کنترلی تعمیم داد اما برخی از آنها باتوجه به میزان برق مصرفی، هنگام دریافت سیگنال های وای فای مشکلاتی ایجاد می‌کنند.

تضعیف امواج مودم در نزدیکی وسایل کنترلی و تلفن بی‌سیم
تضعیف امواج مودم در نزدیکی وسایل کنترلی و تلفن بی‌سیم

برای مثال تلفن‌های بی‌سیم یا برخی دیگر از کالای دیجیتال بر مبای امواجی راه‌اندازی می‌شوند که تشابه نزدیکی با سیگنال های مودم داشته و موجب کاهش سرعت و کیفیت اینترنت خواهند شد.

وسایل بولوتوثی

معمولا وسایلی همچون که با بولوتوث کار می‌کنند مشکل چندانی در زمان دریافت یا کیفیت سیگنال های مودم ایجاد نمی‌کنند. اما نسخه‌های قدیمی‌تر این وسایل ممکن است موجب تداخل در امواج وای فای و ضعیف شدن سیگنال وای فای شوند. پس بهتر است برای احتیاط بیشتر دستگاه خود را همیشه در سطحی بالاتر از این گونه وسایل قرار دهید.

تداخل سیگنال های وای فای در نزدیکی برخی از وسایل
تداخل سیگنال های وای فای در نزدیکی برخی از وسایل

جمع‌بندی

ما در این مقاله برقچی شما را با آن دسته از وسایلی که موجب ضعیف شدن سیگنال وای فای می‌شوند آشنا کردیم. البته باید بدانید که مشکل کاهش سرعت اینترنت شما محدود به قرار دادن این وسایل در نزدیکی دستگاه مودم نیست. بلکه شما باید در ابتدا از اتصال کامل، تنظیمات مودم و خدمات‌رسانی شرکت ارائه دهنده اینترنت مطمئن شوید. برخی از مواردی که ممکن است در کیفیت دریافت سیگنال های وای فای به شما کمک کند شامل به‌روزرسانی منظم مودم، نصب آنتن تقویتی، اطمینان از ایمنی (انتخاب رمزهای پیچیده و کمتر قابل حدس) و هک نشدن دستگاه، اضافه کردن دستگاه تقویت WiFi و استفاده از جدیدترین فناوری‌ها هستند. به نظر شما چه دلایل دیگری ممکن است باعث تضعیف امواج وای فای شود؟

4.2/5 - (5 امتیاز)
اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها