شبکه سازی چیست؟

شبکه چیست؟

شبکه سازی چیست؟ برای پاسخ به این سوال ابتدا باید بدانیم شبکه از چه اجزایی تشکیل شده. همانطور که می‌دانید یک شبکه، کامپیوترها، تلفن‌های همراه، تجهیزات جانبی و حتی دستگاه‌های اینترنت اشیاء (IoT) را به یکدیگر متصل می‌کند. سوئیچ‌ها، روترها و نقاط اکسس پوینت‌های بی‌سیم جزء دستگاه‌های اصلی شبکه‌سازی محسوب می‌شوند. از طریق این تجهیزات، دستگاه‌های موجود در شبکه شما می‌توانند با یکدیگر و در عین حال با شبکه‌های دیگر، نظیر اینترنت، ارتباط برقرار کنند.کارشناسان برقچی در این مقاله قصد دارند تا به صورت کامل این موضوع را بررسی کنند، پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

شبکه سازی چیست؟
شبکه سازی چیست؟

فهرست: 

سوئیچ‌ها، روترها و Access point های بی‌سیم

برای پدرک بهتر و پاسخ به سوال شبکه سازی چیست؟ باید بداینم که در یک شبکه، سوئیچ‌ شبکه، روتر‌ها و اکسس پوینت‌های بی‌سیم، عملکردهای بسیار متفاوتی با یکدیگر دارند.

سوئیچ‌ها

سوئیچ‌ شبکه مبنای اصلی اغلب شبکه‌های تجاری بوده که به‌عنوان یک کنترلر عمل کرده و کامپیوترها، چاپگرها و سرورها را در یک ساختمان یا یک مجموعه به یکدیگر متصل می‌کند. در واقع سوئیچ‌ها امکان تبادل اطلاعات تجهیزات موجود در یک شبکه و همین طور شبکه‌های دیگر را با ایجاد شبکه‌ای از منابع اشتراکی، فراهم می‌کنند. به این ترتیب، با اشتراک‌گذاری اطلاعات و تخصیص منابع در هزینه‌ها صرفه‌جویی کرده و بهره‌وری را افزایش می‌دهند.

سوئیچ غیرقابل‌تنظیم
سوئیچ غیرقابل‌تنظیم

به طور کلی دو نوع سوئیچ «قابل‌تنظیم» و «غیرقابل‌تنظیم» وجود دارد که بسته به الزامات و نیازمندی‌های شبکه انتخاب می‌شوند.


حتما بخوانید: سوئیچ شبکه چیست ، آشنایی با انواع سوئیچ شبکه


  • سوئیچ غیرقابل‌تنظیم را کافی‌ است از جعبه خارج کرده و به شبکه متصل کنید؛ اما در عین قابلیت تنظیمات و پیکربندی ندارد. این سوئیچ‌ها به طور معمول در شبکه‌های خانگی و اداری کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرند.

    سوئیچ غیرقابل‌تنظیم
    سوئیچ غیرقابل‌تنظیم

 

  • سوئیچ قابل‌تنظیم قابلیت پیکربندی داشته و شما می‌توانید آن را در محل یا از راه دور تنظیم کنید تا کنترل بیشتری بر روی ترافیک شبکه و دسترسی به آن داشته باشید.

 

روترها

روترها (routers) چند شبکه مختلف را به یکدیگر متصل می‌کنند. بنابراین، کامپیوترهای موجود در این شبکه‌ها را نیز می‌توان با استفاده از روتر به اینترنت متصل کرد. در واقع روتر امکان استفاده اشتراکی از یک اتصال اینترنت را برای تمامی کامپیوترهای موجود در شبکه فراهم کرده و به این طریق در هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌کند.
به طور دقیق‌تر، روتر به‌عنوان یک توزیع‌کننده (dispatcher) عمل کرده و با تجزیه و تحلیل داده‌هایی که در شبکه ارسال می‌شوند، بهترین مسیر را برای انتقال آنها انتخاب می‌کند.

روترها
روترها

 

روترها امکان ارتباط کسب و کار شما را با سراسر جهان فراهم کرده و تاحدودی از اطلاعات شما در مقابل تهدیدات امنیتی محافظت می‌کنند. این دستگاه‌ها حتی می‌توانند تصمیم بگیرند که کدام کامپیوتر برای دریافت اطلاعات نسبت به کامپیوترهای دیگر در اولویت قرار داشته باشد.


حتما بخوانید: روتر چیست؟ آشنایی با روتر و کاربرد آن در شبکه


روترها از ویژگی‌هایی فراتر از عملکردهای شبکه‌سازی پایه برخوردار بوده که موجب تسهیل و ایمنی بیشتر در فرآیند شبکه‌سازی می‌گردند. به‌عنوان مثال شما می‌توانید بسته به نیازمندی‌های خود یک روتر را با قابلیت ایجاد یک «شبکه اختصاصی مجازی» (VPN)، «فایروال» یا یک سیستم ارتباطی «پروتکل اینترنت» (IP) انتخاب کنید.

 

 اکسس پوینت

یک اکسس پوینت امکان اتصال دستگاه‌ها به شبکه بی‌سیم را بدون استفاده از کابل فراهم می‌کند. شبکه‌های بی‌سیم به سادگی امکان آنلاین کردن دستگاه‌های جدید را به وجود آورده و پشتیبانی انعطاف‌پذیری از کاربران سیار انجام می‌دهند.

در واقع، اکسس پوینت مانند یک «تقویت‌کننده» (amplifier) برای شبکه شما عمل می‌کند. در حالی که یک روتر پهنای‌باند را در اختیار شبکه قرار می‌دهد، اکسس پوینت این پهنای‌باند را به‌گونه‌ای گسترس می‌دهد که شبکه بتواند از دستگاه‌های متعددی پشتیبانی کرده و این دستگاه‌ها قادر به دسترسی به شبکه از مسافت‌های دورتر باشند.

باید توجه داشته باشید که Access point مفهومی گسترده‌تر از توسعه ساده وای‌فای (Wi-Fi) است. در حقیقت، اکسس پوینت اطلاعات مفیدی در مورد دستگاه‌های موجود در شبکه ارائه کرده، قابلیت ایجاد امنیت کنش‌گرایانه (ﺍﻧﺠﺎﻡ ﻋﻤﻠﻴﺎﺕ پیش‌گیرانه ﻗﺒﻞ ﺍﺯ ﻭﻗﻮﻉ ﻳﮏ ﻣﺸﮑﻞ ﺧﺎﺹ ﺍﻣﻨﻴﺘﻲ) داشته و کاربردهای عملی دیگری نیز دارد.


حتما بخوانید: نحوه تغییر رمز وای فای


نکته: اکسس پوینت‌ها از استاندارهای مختلف IEEE پشتیبانی می‌کنند. هر استاندارد در واقع یک اصلاحیه است که به مرور زمان و کسب تجربه، تصویب شده است. این استانداردها در فرکانس‌های مختلف عمل کرده، پهنای‌باندهای متفاوتی را ارائه کرده و از تعداد کانال‌های مختلفی پشتیبانی می‌کنند.

شبکه‌ بی‌سیم

برای راه‌اندازی یک شبکه بی‌سیم شما چهار گزینه (روش استقرار) در اختیار دارید که در ادامه هر یک از آنها را برای شما معرفی می‌کنیم. هر گزینه دارای ویژگی‌هایی است که بسته به راه حل‌ انتخابی شما، بهتر عمل خواهد کرد.

روش تکنولوژی Cisco Mobility Express

تکنولوژی «پویایی سریع» (Mobility Express) یک راه‌حل بی‌سیم ساده و کارآمد برای سازمان‌های کوچک و متوسط محسوب می‌شود که دارای ویژگی‌های پیشرفته سیسکو است. این تکنولوژی بهترین ویژگی‌های سوییچ‌های سیسکو را دارا می‎باشد. تنظیمات پیش‌فرض، امکان استقرار سریع و بدون‌دردسر Wi-Fi را ایجاد کرده که می‌تواند ظرف چند دقیقه عملیاتی ‌شود. در نتیجه این راه‌حل برای شبکه‌های تجاری کوچک، کاملاً مناسب است.

سیسکو
سیسکو

روش استقرار مرکزی

«استقرار مرکزی» (centralized deployments) به‌عنوان رایج‌ترین نوع شبکه‌های بی‌سیم محسوب شده و به‌طور سنتی در مجموعه‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که ساختمان‌ها و شبکه‌ها در نزدیکی یکدیگر قرار دارند. این راه حل، شبکه بی‌سیم را یکپارچه کرده و در نتیجه ارتقاء آن را ساده‌تر و عملکردهای پیشرفته بی‌سیم را تسهیل می‌کند. کنترلرها براساس خصوصیات مجموعه و ساختمان‌ها در نظر گرفته شده و در یک مکان به‌صورت متمرکز نصب می‌شوند.

روش استقرار همگرا

«استقرار همگرا» (converged deployment) برای مجموعه‌ها یا ادارات کوچک مورد استفاده قرار میگیرد، موجب هماهنگی و سازگاری در ارتباطات بی‌سیم و باسیم می‌شود. این روش، ارتباطات باسیم و بی‌سیم در یک دستگاه شبکه مانند یک سوئیچ دسترسی را همگرا کرده و وظایف سوئیچ و کنترلر بی‌سیم را به‌طور توأم انجام می‌دهد.


حتما بخوانید: رادیو وایرلس چیست و چه کاربرد هایی دارد؟


روش استقرار مبتنی بر ابر

این سیستم از «ابر» (cloud) برای مدیریت دستگاه‌های شبکه مستقر (براساس خصوصیات فیزیکی) در مکان‌های مختلف استفاده می‌کند. استقرار مبتنی بر ابر نیازمند دستگاه‌های مدیریت ابری شرکت Meraki بوده که اخیراً تحت تملک شرکت سیسکو درآمده است. از طریق داشبوردهای این دستگاه‌ها قابلیت نظارت کامل بر شبکه فراهم می‌شود.

اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه ها