آیا کابل فیبر نوری در آینده جانشین کابل مسی خواهد شد؟

0
166
مدت زمان مطالعه : 4 دقیقه

کابل فیبر نوری یا کابل مسی

در این مقاله قصد داریم موضوع کابل فیبر نوری در آینده جانشین کابل مسی خواهد شد؟ را مورد بررسی قرار دهیم. همانطور که در ابتدا هم به این موضوع اشاره کردیم، برقچی قصد دارد در این مقاله این موضوع مهم را بررسی کند که آیا کابل فیبر نوری در آینده جانشین کابل مسی خواهد شد؟ برای پاسخ گویی کامل و صحیح به این سوال نیاز داریم که با مفاهیم اصلی آن آشنا شویم.

اولین سوالی که پیش می آید این است، کابل فیبر نوری چیست؟ سوال دیگری که باید پاسخ دهیم این می باشد که کابل مسی چه ویژگی های منحصر به فردی دارد؟ با ما همراه باشید تا این سوال ها را به طور کامل پاسخ دهیم و بگوییم که آیا کابل فیبر نوری در آینده جانشین کابل مسی خواهد شد؟

حتما بخوانید : تفاوت مودم و روتر

کابل-فیبر-نوری-در-آینده-جانشین-کابل-مسی-خواهد-شد-main

کابل فیبر نوری

همانطور که در مطالب بالا هم گفتیم برای پاسخ دهی به سوال آیا کابل فیبر نوری در آینده جانشین کابل مسی خواهد شد؟ باید در ابتدا با فیبر نوری و کاربرد آن آشنایی داشته باشیم تا قادر باشیم که پاسخ را به طور کامل و البته صحیح شرح دهیم، پس در این قسمت قصد داریم فیبر نوری و کاربردهای آن را به طور کامل توضیح دهیم.

فیبر های نوری لوله هایی هستند که از ماده ای بسیار شفاف، کاملا مشابه با شیشه تهیه شده اند، لازم به ذکر است که این ماده شیشه نیست و فقط تشابه بسیار زیادی به شیشه دارد. اگر بخواهیم کاربردهای فیبر نوری را شرح دهیم باید بگوییم که برای انتقال دیتا به کار می رود، اما مهم ترین ویژگی فیبر نوری انتقال دیتا نیست.

اصلی ترین و مهم ترین ویژگی کابل های فیبر نوری که آن را نسبت به دیگر کابل های انتقال دیتا متمایز کرده است، سرعت بالا در انتقال و پهنای بسیار بالای آن می باشد. یعنی اگر قصد ارسال دیتایی با حجم مشخص را داشته باشیم، کابل فیبر نوری دیتا را در زمان کمتری نسبت به کابل های مسی منتقل می کند. پهنای باند و زمان انتقال داده در ارتباطات اهمیت بسیار بالایی دارد و همیشه مورد توجه فعالان این حوزه بوده است.

اگر بخواهیم در رابطه با فیبر نوری مطالب کاملی را بیان کنیم، از فرصت این مقاله خارج است، پس فقط به ذکر چندین مورد از مهم ترین ویژگی های فیبر نوری می پردازیم. همانطور که از نام فیبر نوری مشخص است، از نور برای انتقال دیتا در این کابل ها استفاده می شود. نکته مهمی که در این باره باید به آن توجه داشته باشید این است که اگر در قسمتی از کابل فیبر نوری، پیچ یا خمی وجود داشته باشد، از آینه استفاده می کند تا نور از مسیر اصلی خود خارج نشود.

کابل مسی

در ادامه بررسی موضوع کابل فیبر نوری در آینده جانشین کابل مسی خواهد شد؟ زمان آن رسیده است که ویژگی های منحصر به فرد کابل مسی و کاربرد آن را شرح دهیم. استفاده از کابل های مسی قدمتی بیش از فیبرهای نوری دارد، اگر چه این کابل ها در ابتدا با فلز مس تولید می شدند، اما در حال حاضر با استفاده از دیگر فلزها هم کابل هایی برای انتقال دیتا تولید می شود.

نکته مهمی که در رابطه با کابل های مسی باید به آن توجه داشته باشید، این است که این کابل ها انواع مختلفی دارند و هر یک از آن ها هم کاربردهای خاص خود را دارد. کابل های مسی پهنای باند کمتری نسبت به فیبرهای نوری دارند و همین موضوع سبب می شود که سرعت انتقال دیتا در این کابل ها کمتر باشد. البته لازم به ذکر است که این مورد تنها تفاوت بین کابل های مسی و کابل های فیبر نوری نیست. در ادامه قصد داریم تفاوت های این دو نوع کابل را به طور کامل شرح دهیم.

کابل-فیبر-نوری-در-آینده-جانشین-کابل-مسی-خواهد-شد-main

تفاوت های کابل فیبر نوری و کابل مسی

برای ان که بدانیم آیا کابل فیبر نوری در آینده جانشین کابل مسی خواهد شد؟ باید تفاوت های این دو کابل را به طور کامل بدانیم و البته با این موضوع آشنا باشیم که هر یک از این کابل های چه کاربردهای خاصی دارند، پس با ما همراه باشید تا پاسخ سوال کابل فیبر نوری در آینده جانشین کابل مسی خواهد شد؟ را ارائه دهیم.

یکی از مهم ترین تفاوت بین کابل مسی و کابل فیبر نوری این است که کابل های مسی برای انتقال صدا (صوت) بهتر از کابل های فیبر نوری عمل می کنند، این در حالی است که انتقال دیتاهایی مانند عکس، فیلم و… با استفاده از کابل فیبر نوری بهتر خواهد بود، زیرا همانطور که گفتیم پهنای باند بالای این کابل ها موجب انتقال سریع تر خواهد شد.

پس برای پاسخ به سوال کابل فیبر نوری در آینده جانشین کابل مسی خواهد شد؟ باید بگوییم که در زمینه انتقال صوت هنوز هم کابل های مسی مفید هستند، پس نمی توان به طور کامل کابل های مسی را حذف کرد و نادیده گرفت و کابل فیبر نوری را به جای آن جایگذین کرد، اما باز هم تفاوت هایی بین کابل های مسی و کابل های فیبر نوری وجود دارد، با ما همراه باشید.

یکی از مهم ترین نکاتی که برای پاسخ به سوال کابل فیبر نوری در آینده جانشین کابل مسی خواهد شد؟ باید به آن توجه داشت این است که هزینه نصب و استفاده از کابل های فیبر نوری در مقایسه با کابل های مسی کمتر خواهد بود. البته به این موضوع توجه داشته باشید که این هزینه برای مقیاس های بالا کمتر است.

برای پاسخ گویی بهتر به سوال کابل فیبر نوری در آینده جانشین کابل مسی خواهد شد؟ نیاز داریم که بعضی از مزیت های مهم استفاده از کابل فیبر نوری نسبت به کابل مسی را بیان کنیم. کابل های فیبر نوری اشتعال زا نیستند، کابل های فیبر نوری وزن سبکی دارد، انعطاف پذیر هستند و پایداری بالاتری هم دارند.

در این مقاله سعی بر این داشتیم که سوال کابل فیبر نوری در آینده جانشین کابل مسی خواهد شد؟ به طور کامل پاسخ دهیم و برای این کار در ابتدا ویژگی های منحصر به فرد کابل فیبر نوری و کابل مسی را بیان کردیم و سپس تفاوت ها و مزیت های استفاده از کابل فیبر نوری را شرح دادیم، امیدوارم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید!

دیدگاه شما

Please enter your comment!
Please enter your name here