راهنمای خرید کابل شبکه

0
328
مدت زمان مطالعه : 5 دقیقه

راهنمای جامع برای خرید کابل شبکه

یکی از مهم ترین اجزای یک شبکه کامپوتری، کابل شبکه می باشد. کابل شبکه برای ارسال و دریافت اطلاعات مورد استفاده قرار می گیرد.  کابل های شبکه با توجه به خصوصیاتی مانند پهنای پاند، سرعت انتقال اطلاعات، نویز های موجود و… دسته بندی می شوند. در این مقاله سعی داریم کاربران را با انواع کابل شبکه آشنا کنیم، تتا متناسب به نوع شبکه  و نیاز خود، کابل را انتخاب نمایند.

در این مقاله می‌خوانید :

چند نوع کابل شبکه وجود دارد؟

به طور کلی سه نوع کابل شبکه وجود دارد که عبارت اند از:

1-کابل کواکسیال: کابل کواکسیال یا هم محور همان کابل های مورد استفاده در آنتن های آنالوگ و دیجیتال است. برای خرید و نصب این نوع کابل ها هزینه بسیاری لازم است و نصب آن بسیار دشوارتر نسبت به سایر کابل ها می باشد. استفاده از کابل کواکسیال در مسافت های طولانی، افت سیگنال را در پی خواهد داشت. بیشتر دستگاه های موجود در شبکه برای این نوع کابل درگاه خاصی ندارند و از مزایای این کابل پهنای باند بالا و مقاومت در برابر نویز است.

راهنمای خرید کابل شبکه

2-کابل فیبر نوری: از کابل های فیبر نوری در شبکه هایی مه سرعت بالا مد نظر است استفاده می شود. قیمت این نوع کابل بالا است . این نوع کابل فیبر نوری از یک رشته باریک و بسیار شفاف مانند شیشه و پلاستیک ساخته می شود. این رشته نور را منتقل می کند به همین دلیل قیمت این نوع کابل بالا می باشد. کابل های فیبر نوری نیز دارای انواع مختلفی هستند که اگر در بین راه دچار شکستگی و یا مشکلی شوند، سرعت انتقال آن ها دچار مشکل می شوند.

راهنمای خرید کابل شبکه

3-کابل های زوج به هم تابیده یا Twisted Pair: رایج ترین نوع کابل مورد استفاده در شبکه، زوج به هم تابیده می باشد. از این کابل برای اتصال کامپیوتر ها با یکدیگر و یا دیگر دستگاه های موجود در شبکه مانند روتر و یا سوئیچ ها استفاده می شود. این نوع کابل از زوج سیم های به هم تابیده ساخته می شود. جنس این کابل ها از مس می باشد به همین دلیل به کابل های مسی نیز معروف اند. این کابل ها از سوکت RJ45 نیز استفاده می کنند.

دسته بندی کابل شبکه به چه صورت است؟

کابل های شبکه با توجه به میزان نویز پذیری، سرعت، پهنای باند و بسیاری از خصوصیت های دیگر به چندین دسته تقسیم می شوند. دسته بندی ها از دسته بندی 1 نام گذاری می شود که در زبان انگلیسی با نام CATEGORY 1 یا 1 CAT نامیده ی شود و تا به امروز به دسته بندی 8.2 رسیده است. با افزایش دسته بندی کابل های شبکه، سرعت بیشتر، نویز کمتر و پنهای باند بیشتر می شود. به عنوان مثال CAT5 کابل شبکه ای است که از دسته 5 است.  با افزایش شماره این دسته بندی میزان سرعت، پهنای باند بیشتر شده و نویزپذیری کاهش پیدا خواهد کرد.

راهنمای خرید کابل شبکه

هنگام خرید کابل شبکه به چه نکاتی باید توجه کرد؟

از جمله مواردی که هنگام خرید کابل شبکه باید به آن توجه کرد عبارت اند از:

  1. فاصله مورد نیاز بین جزاء شبکه: در انتخاب نوع کابل شبکه باید به فاصله های موود بین اجزاء شبکه مانند فاصله بین کامپیوتر ها و سویچ ها توجه ویژه ای شود و از کابلی استفاده شود که فاصله مود نظر را پشتیبانی کند.
  2. پهنای باند قابل دستیابی برای شبکه: کابل های شبکه ارای پهنای باند و سرعت انتقال اطلاعات متفاوتی هستند. برای ایجاد بستر ارتباطی مناسب باید پهنای باند شبکه درست برآورد شود.

حتما بخوانید : نحوه تغییر رمز وای فای

  1. مسیر عبور کابل شبکه: باید به میزان تداخل کابل شبکه با میدان های مغناطیسی توجه داشت. میدان های مغناطیسی باعث ایجاد مشکل در انتقال درست سیگنال عبوری و تخریب آن می شوند. در انتخاب کابل شبکه باید به مسیر کابل کشی توجه داشت چرا که اگر در مسیر کابل کشی، تجهیزاتی مانند کابل برق فشار قوی، چال آسانسور، موتور برق صنعتی و… وجود داشته باشد میدان مغناطیسی قوی تولید می شود. به همین دیلی باید از کابل شبکه با استاندارد ضد تخریب بالا استفاده کرد.

کابل شبکه از نظر ساختار به چند گروه تقسیم می شوند؟

کابل های شبکه از نظر ساختار به دو دسته UTP(Unshielded Twisted-Pair) و STP(shielded Twisted-Pair) تقسیم می شوند. در ساخت کابل های شبکه STP،  برای جلوگیری از ایجاد نویز، و به کار گیری شیلد در کابل های شبکه برای تخلیه اثرات القایی و حتی الکتریسیته ساکن به سیستم تخلیه ارت، از فویل استفاده می شود.

راهنمای خرید کابل شبکه

مزایا و معایب انواع کابل های شبکه کدام اند؟

  1. کابل فیبر نوری: سرعت انتقال اطلاعات در این کابل بالا است و توان انتقال اطلاعات تا فواصل زیاد وجود دارد. این کابل در برابر میدان های مغناطیسی و الکریکی بسیا مقاوم می شد. قیمت بسیار بالای کابل های فیبر نوری از معایب این نوع کابل می باشد.  تجهیزات مورد استفاده در این کابل، دارای قیمت بالایی هستند . ابزاری که برای راه اندازی مورد نیاز است هزینه بالایی دارند. استفاده از این نوع کابل به یک متخصص ندر این زمینه نبازمند است.
  2. کابل کواکسیال: امروزه میزان استفاده از کابل های کواکسیال در راه اندازی شبکه های کامپیوتری بسیار پایین است.

قابلیت اعتماد در این کابل ها بالا است. ظرفیت انتقال در این کابل بالا است و حداکثر 300 مگاهرتز را انتقال می دهد. دارای دوام و پایداری خوبی استو هزینه نگهداری پایینی دارد. کابل کواکسیال در سیستم های آنالوگ و دیجیتال قابل استفاده است. برای توسعه شبکه ای که از کابل کواکسیال برای راه اندازی استفاده کرده بسیا آسان می باشد.

” به دلیل دارا بودن پهنای باند وسیع، مورد استفاده در سرویس های مخابراتی مانند تله کنفرانس صوتی و تصویری قرار گرفته است. از جمله مغایب کابل های کواکسیال مخارج بالای نصب، نصب مشکل تر نسبت به کابل های زوج به هم تابیده است.  این کابل ها دارای حدودیت فاصله در  استفاده می باشند و برای انشعابات نیاز به عناصر خاصی است. “

  1. کابل زوج به هم تابیده: کابل زوج به هم تابیده دارای هزینه کمتری نسبت به فیبر نوری و کواکسیال دارند و از جهت نصب بسیار راحت می باشند. این کابل ها به راحتی سوکت زده می شوند و ابزار مورد استفاده برای نصب و به کارگیری این نوع کابل قیمت بالایی ندارد. کابل زوج به هم تابیده دارای انواع مختلفی است که قدرت انتخاب را متناسب با نیاز خود در اختیار مشتری قرار می دهد. به عنوان مثال این نوع کابل ها برای استفاده در منازل نوع خاصی و برای استفاده در دیتاسنتر نیز نوع خاص خود را دارد.  کابل زوج به هم تابیده دارای سازگاری بالایی نسبت به کاب های دیگر است و این سازگاری به وسیله سوکت RJ-45 ایجاد شده است. به همین دلیل هر دستگاهی که  دارای پورت RJ-45 باشد می تواند از این کابل استفاده کند.

از معایب این کابل میتوان به اتلاف انرژی بالا در بستر کابل نسبیت به کابل فیبر نوری و کواکسیال اشاره کرد. درا ینوع کابل میزان جذب نویز بالا بوده و در نوع زوج سیم ها تعادلی وجود ندارد و این باعث کاهش میزان کیفیت انتقال می شود.

دیدگاه شما

Please enter your comment!
Please enter your name here