درخواست پیش فاکتور
0

دیزل ژنراتور

جستجو پیشرفته

دیزل ‌ژنراتور (Diesel generator) ترکیبی از یک موتور دیزل و ژنراتور الکتریکی است و در مکان‌هایی که برق نیست به‌ عنوان منبع تغذیه اضطراری مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این دستگاه انرژی سوخت گازوئیل به انرژی برق تبدیل می‌شود. وسایل نقلیه بزرگ مانند کشتی‌ها نه‌تنها برای تأمین روشنایی بلکه به‌ عنوان یک نیروی محرکه برقی قدرتمند استفاده می‌کنند تا بتوانند به طور بهینه‌تری از فضا استفاده کنند.

در دنیای توسعه‌یافته امروز نیاز به یک منبع انرژی مقرون ‌به‌ صرفه که هم طول عمر بالا داشته باشد و هم سرمایه‌گذاری ما را بیمه کند به‌شدت احساس می‌شود؛ بنابراین استفاده از ژنراتور‌ها گسترش پیدا کرده است. 

دیزل ‌ژنراتور چیست؟

دیزل ‌ژنراتور اضطراری که در اصطلاح به آن GENEST هم گفته می‌شود، یک موتور دیزل یا یک ژنراتور الکتریکی برای تولید انرژی برقی است. سوخت اصلی موتور دیزل سوخت فسیلی گازوئیل است و نوع احتراق و کارکرد موتور دیزلی با بنزینی و گازی متفاوت است. یک ژنراتور الکتریکی یا آلترناتور در این موتور وجود دارد که وظیفه تبدیل انرژی مکانیکی حاصل از موتوربرق را به عهده دارد.

دیزل‌ژنراتور مجهز به کنترل‌های هوشمندی هستند که به آن‌ها کمک می‌کند در عین کنترل موتور و ژنراتور، مدیریت خودکار خاموش و روشن‌شدن ژنراتور را به عهده بگیرد و نیازی به استفاده از نیروی انسانی نباشد.

کاربرد دیزل‌ژنراتور

دیزل‌ژنراتور در هر شرایط جغرافیایی قابلیت استفاده‌ را دارد. راه‌اندازی موتورهای دیزل ساده بوده و برای انجام آن به دانش کمی نیاز است. دیزل‌ژنراتورها در تأمین نیروی محرکه قدرتمند برای صنایع بزرگ بسیار پر کاربرد هستند و موجب استفاده بهینه‌تری از فضای موردنظر می‌شوند.

در دنیای صنعتی امروز مراکز مختلفی وجود دارند که به برق دائمی نیاز دارند و در صورت قطعی برق حتی برای مدتی کوتاه خسارات جبران‌ناپذیری به این مراکز وارد می‌شود. از جمله این مراکز می‌توان به تأمین برق در مراکز درمانی و بیمارستانی، تأمین برق اضطراری در فرودگاه‌ها و تأمین برق مراکز اضطراری داده اشاره کرد.

در مکان‌هایی که پیوسته انرژی برقی وجود ندارد؛ مانند خطوط انتقال گاز، پروژه‌های ساخت‌و‌ساز و عمرانی، صنایع کشتیرانی و استخراج نفت و گاز و معادن را نام برد.

تفاوت دیزل‌ژنراتور با موتوربرق، اینتور و ژنراتور معمولی چیست؟

دیزل موتور‌ها معمولاً برای کاربرد‌های صنعتی و تجاری مورداستفاده قرار می‌گیرند؛ زیرا نوع سوخت آن‌ها متفاوت است. ژنراتور‌های معمولی و موتور برق - اینتور معمولاً برای تأمین در برق در مکان‌های کوچک خانگی و تفریحی مورداستفاده هستند. موتور‌های دیزلی از راندمان سوخت بالاتری برخوردار هستند و برای شرایط سخت‌تر و مدت طولانی‌تر قابل‌استفاده هستند.

می‌دانیم که طول عمر موتور‌ها به عوامل مختلفی بستگی دارد. موتور‌های دیزلی به سبب قطعات ساده‌تری که در تولید آن‌ها به‌کاررفته است عمر طولانی‌تری دارند و نیاز به تعمیرات کمتری است؛ اما موتورهای معمولی به سبب قطعات پیچیده‌تر فرسایش بالا‌تری داشته و عمر کمتری دارند.

اجزا و ساختار دیزل‌ژنراتور

دیزل‌ژنراتور، به ترکیبی از یک موتور دیزل و ژنراتور و انواع متعلقات فردی که به یکدیگر متصل شده‌اند گفته می‌شود. متعلقات فرعی این موتور شامل شاسی، اتاقک پوشاننده، عایق صدا، سیستم کنترل، سیستم مولد گرما و... است. ژنراتور در زمینه‌های مختلف قابل‌استفاده است. اجزای اصلی دیزل‌ژنراتور عبارت‌اند از:

موتور ژنراتور

موتور ژنراتور منبع انرژی مکانیکی ورودی است. برای انتخاب یک موتور دیزلی خوب باید به تولید‌کننده موتور دیزل، نحوه کار آن، طریقه نگهداری از آن، نوع سوخت مورد استفاده و در نهایت نوع سوپاپ‌های موتور توجه کرد. موتور دیزل‌ژنراتور OHV گران‌تر از موتور‌های دیگر است.

دینام ژنراتور

شامل مجموعه‌ای از قطعات ثابت و متحرک است که در محفظة روکشی قرار گرفته است. دینام شامل استاتور و روتر است. محفظه‌های فلزی در مقابل محفظه‌های پلاستیکی دوام عمر بالاتری دارند و از ایمنی بیش‌تری هم برخوردار هستند. دینامی که از جاروبک استفاده می‌کند نه‌تنها تولید برق بهتری دارد نگهداری آسان‌تری هم دارد.

سیستم سوخت دیزل‌ژنراتور

در دیزل‌ژنراتورهای کوچک مخزن سوخت، در بالای شاسی یا در بالای قاب نصب شده است. پمپ سوخت به‌صورت الکتریکی اداره می‌شود. 

رگولاتور ولتاژ

این قسمت وظیفه تنظیم ولتاژ خروجی دیزل‌ژنراتور را بر عهده دارد. چهار مکانیسم رگولاتور ولتاژ، دوار یکسو‌کننده‌ها، رتور/آرماتور در روند تنظیم ولتاژ نقش مؤثری دارند.

سیستم‌های خنک‌کننده و اگزوز

گاهی اوقات از آب به‌عنوان مایع خنک‌کننده برای موتور استفاده می‌شود و گاهی اوقات هم از هیدروژن استفاده می‌کنند که در جذب گرما بهتر از سایر مواد عمل می‌کند. سیستم خنک‌کننده باید بعد از هر 600 ساعت بررسی شود. 

لوله‌های اگزوز به‌کاررفته در موتور از جنس چدن، آهن نرم یا فولاد هستند. باید از این مسئله مطمئن باشید که سیستم اگزوز دیزل‌ژنراتور به تجهیزات دیگر متصل نباشد.

شارژر باتری

شارژ باتری موتور باید متناسب با ولتاژ آن باشد. اگر عقربه ولتاژ پایین باشد باتری تحت‌فشار قرار می‌گیرد و اگر عقربه ولتاژ فشار زیاد باشد عمر باتری را کوتاه می‌کند. این شارژر از فولاد ضد زنگ ساخته می‌شود تا مقاومت نسبتا بالایی در برابر عوامل آسیب‌زا داشته باشد.

کنترل پنل دیزل‌ژنراتور

این بخش رابط کاربری موتور دیزل است و شامل ابزار‌های مدیریت و کنترل از جمله پریز برق و کنترل ولتاژ است. کنترل‌های متنوعی برای کنترل آسان موتور وجود دارد که شامل تنظیمات روشن و خاموش دیزل‌ژنراتور، موتور سنج و ژنراتور سنج است.

شاسی دیزل‌ژنراتور

دیزل‌ژنراتور قابلیت حمل دارد یا ثابت است. تمامی تجهیزات موتور بر روی شاسی یا سکو قرار می‌گیرد.

یاتاقان

وسیله‎‌ای است که اصطکاک ناشی از چرخش را کاهش می‌دهد.

انواع دیزل‌ژنراتور

دیزل ژنراتور انواع گوناگونی دارد که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت:

دیزل‌ژنراتور اضطراری

این نوع موتور دیزلی برای مدت‌زمان طولانی قابل‌استفاده است و در مراکز بیمارستانی، کارخانه‌ها، مراکز داده و... کاربرد دارد.

دیزل‌ژنراتور دائمی

در مکان‌هایی که از مراکز شهری دور هستند و نمی‌توانند به برق شهری دسترسی داشته باشند استفاده می‌شود.

دیزل‌ژنراتور پایه

این ژنراتورها برای مدت‌زمان طولانی‌تری نسبت به انواع ژنراتور‌های اضطراری کار می‌کنند و توانایی تولید برق بیش‌تری دارند.

دیزل‌ژنراتور قابل‌حمل

این نوع ژنراتور قابل‌حمل در مغازه‌های محلی مانند هتل‌ها، فروشگاه‌ها و... است و همچنین برای راه‌اندازی یخچال، کولر، کامپیوتر و... مناسب است.

مزایای استفاده از دیزل‌ژنراتورها

موتور‌های دیزلی مدرن امروزی قابلیت نگهداری بالاتری دارند و اغلب بی‌سروصدا هستند. مزایای اصلی موتور‌های دیزلی عبارت‌اند از:

 • عدم نیاز به سیستم جرقه‌زنی
 • مقاومت و پایداری بالا در شرایط محیطی مختلف
 • قابلیت تعمیرات آسان و نگهداری کم
 •  استفاده از سوخت ایمن
 • قابلیت استفاده در زمان طولانی‌تر و توان تحمل بیش‌تر
 • دسترسی آسان به سوخت و ارزان‌بودن
 • دارای سیستم مدیریت انرژی
 • بهره‌وری بالا
 •  جابه‌جایی آسان

میزان مصرف سوخت دیزل‌ژنراتورها

به‌طورکلی میزان مصرف سوخت در موتور‌های دیزلی بستگی به پارامتر‌های مختلفی مانند اندازه دیزل‌ژنراتور و میزان بار آن دارد؛ بنابراین براین‌اساس میزان مصرف تقریبی را می‌توان به دست آورد. به طور متوسط میزان مصرف دیزل‌ژنراتورها بین 190 تا 220 گرم گازوئیل در هر ساعت به ازای هر وات مصرفی است.

فاکتور‌های متفاوتی مانند ارتفاع از سطح دریا، درجه حرارت محیط، رطوبت نسبی محیط، عمر دیزل‌ژنراتور و البته کیفیت گازوئیل مصرفی و... میزان سوخت مصرفی ژنراتور‌ها را افزایش یا کاهش می‌دهد.

فرمول کلی محاسبه میزان سوخت مصرفی به شرح زیر است:

 • روز= 24 ساعت
 • هفته= 24*7
 • ماه= 24*7*4.3 هفته یا 30.1 روز در ماه

نکات نگهداری و ایمنی دیزل‌ژنراتورها

برای نگهداری اصولی و درست از یک ژنراتور باید به طور پیوسته و فواصل زمانی مشخص به آن رسیدگی کرد. به‌طورکلی نگهداری موتور دیزل‌ژنراتور شامل سرویس به‌موقع روغن و فیلترها، کنترل صدا، کنترل لرزش، کنترل تغییرات مصرف سوخت، تمرین‌دادن ژنراتور است. تمرین‌دادن ژنراتور باعث روغن‌کاری، به حداقل رسیدن اکسیداسیون و در نهایت مصرف سوخت قبل از تخریب می‌شود.

نکات مهم انتخاب و خرید دیزل‌ژنراتور

باتوجه‌به این که موتورهای دیزلی از پرکاربردترین موتور‌های بنزینی هستند و استفاده از آن‌ها فراوان است، لازم است در هنگام خرید و انتخاب به نکاتی توجه داشته باشید تا بهترین تجربه را از خرید خود داشته باشید.

بررسی توان موتور

قبل از خرید موتور دیزل باید توان موتور آن را بررسی کنید تا بتوانید انتخاب مناسبی داشته باشید.

بررسی اندازه موتور دیزل

یکی از پارامتر‌های مهم در خرید موتور دیزل بررسی فضای مورداستفاده است. موتور‌های دیزل در سایز‌ها و اندازه‌های متفاوتی تولید می‌شوند، شما باید با درنظرگرفتن محیط به انتخاب موتور مناسب خود بپردازید.

بررسی کیفیت و مرغوبیت ساخت محصول

در دنیای توسعه‌یافته امروزی در همه صنایع به‌خصوص صنایع فناوری و تکنولوژی شاهد پیشرفت‌های روزافزونی هستیم. برند‌های متفاوتی اقدام به تولید موتور دیزل کرده‌اند و شما با آگاهی از ویژگی‌های این محصول می‌توانید انتخاب مناسبی داشته باشید.

بررسی میزان مصرف سوخت در موتور دیزل

موتور‌های دیزل طوری طراحی شده‌اند که میزان مصرف سوخت آن‌ها باتوجه‌به خروجی آن‌ها متفاوت است. با درنظرگرفتن این نکته سعی کنید موتوری را انتخاب کنید که مصرف سوخت پایین‌تری داشته باشد.

بررسی ظرفیت موتور دیزل

با بررسی قطعات به‌کاررفته در موتور می‌توانید قدرت و حجم موتور و میزان صدای آن را ارزیابی کنید، هرچقدر قدرت و حجم موتور بالاتر باشد صدای بیش‌تری تولید می‌کند.

بررسی صدای تولید‌شده در موتور دیزلی

باید به این نکته توجه داشته باشید که شما بسته به نوع فعالیت خود باید میزان قدرت و حجم موتور را ارزیابی کنید هر چقدر موتور دیزل قدرت و حجم بالاتری داشته باشد صدای بیش‌تری تولید می‌کند.

بهترین برند دیزل‌ژنراتور در بازار ایران کدام است؟

در بازار امروز برند‌های زیادی وجود دارد و شرکت‌های مختلفی حتی در ایران اقدام به تولید موتور دیزل کرده‌اند. حال به معرفی چند برند برتر در این زمینه محصول می‌پردازیم:

 • برند دیزل‌ژنراتور کاترپیلار (Caterpillar)
 • برند دیزل‌ژنراتور ولوو سوئد
 • برند دیزل‌ژنراتور کامینز آمریکا (Cummins)
 • برند دیزل‌ژنراتور پرکینز (Perkins)
 • برند دیزل‌ژنراتور ولوو پنتا (Volvo Penta)
 • برند دیزل‌ژنراتور استنفورد
 • دیزل‌ژنراتور موتورسازان تبریز

خرید انواع دیزل‌ژنراتور با بهترین قیمت و کیفیت در فروشگاه برقچی

فروشگاه برقچی جزء بهترین عرضه‌کنندگان دیزل موتور در بازار است. این فروشگاه همواره در جهت رفاه حال مشتریان خود تلاش می‌کند و باکیفیت‌ترین محصول را با بهترین قیمت به آن‌ها ارائه می‌دهد. این فروشگاه تیم متخصصی دارد که به سؤالات مشتریان پاسخ می‌دهد و شما می‌توانید بدون هیچ ابهامی خرید کنید.

مراحل خرید آنلاین دیزل‌ژنراتور از فروشگاه اینترنتی برقچی

 1. در هر خرید اینترنتی شما اول باید محصول موردنظر را مشاهده و انتخاب کنید. فروشگاه برقچی جهت کسب رضایت مشتریان نکات اولیه برای انتخاب محصول مناسب را ارائه داده است.
 2. بعد از انتخاب محصول موردنظر، باید تکمیل مراحل خرید و ثبت گزینه سفارش منتظر ارسال سفارش خود توسط تیم فروش باشید.
 3. در نهایت محصول خریداری شده مطابق با آدرس داده شده به شما تحویل داده می‌شود. باید توجه کرد که فرایند‌های گفته شده در سریع‌ترین زمان صورت می‌گیرد.
مشاهده بیشتر


روال کار برقچی

درخواست خرید

درخواست خرید


مشاوره و راهنمایی

اعلام قیمت

اعلام قیمت


صدور پیش‌فاکتور

آماده‌سازی کالا

آماده‌سازی کالا


ارسال کالا در همان روز

تسویه نهایی

تسویه نهایی


صدور فاکتور

ارسال کالا

ارسال کالا


در همان روز

سوالات متداول

1.آیا امکان خرید دیزل‌ژنراتور دست‌دوم و استوک در برقچی وجود دارد؟

2.آیا دیزل‌ژنراتورها در برقچی دارای گارانتی و ضمانت هستند؟

3.هزینه و زمان ارسال سفارش‌ها در برقچی چقدر است؟

4.آیا برقچی خدمات و تعمیرات پس از فروش یا نصب دیزل‌ژنراتور را هم دارد؟